Susana... she's crazy in love with him...

Χμμμ... :wait2: Αυτά που γράφεις Dom ανήκουν στα refils που πρόσθεσε η ΤΟΕΙ.

Στην πραγματική ιστορία, η Σούζυ πέρα από τη συμπεριφορά της στο Σικάγο (που και εν τέλει δεν επηρεάζει τα αισθήματα των δύο παιδιών ) δεν κάνει κάτι άλλο για να σαμποράρει τη σχέση.

Τουναντίον, όταν το γράμμα πέφτει από την τσέπη του Τέρρυ λίγο πριν την εξομολόγησή της, του το παραδίδει...

Η ΤΟΕΙ μάλλον είχε κατανού να αντιπαθήσουμε αρκετούς από τους χαρακτήρες π.χ. Άννυ, Σούζυ, εξυψώνοντας την Κάντυ με συμπεριφορές

χμμμμ... να το πω υπερβολικές και ελάχιστα ανθρώπινες...
 
Ειμαι παιδι της ΤΟΕΙ :)

Αυτη την ιστορια γνωρισα και αγαπησα, και επειδη σαν ανθρωπος ειμαι πιστη, δεν μπορω να αλλαξω την παλια μου αγαπη ;)
 
Οπως και οι περισσότεροι από εμάς... ::)

Απλά μέσω του μάνγκα λύνονταν περισσότερες απορίες μας και ήταν πιό "πιστευτό"... :cool:
 
Πάντως, για μένα τουλάχιστον, και στο μάνγκα και στο άνιμε, η συμπεριφορά της Σουζάννας είναι η ίδια.

Λέει και στο άνιμε στην Κάντυ, ξέρω ότι ο Τέρρυ αγαπάει μόνο εσένα.

Και βέβαια η Σουζάννα ξέρει. Ξέρει ότι ο Τέρρυ ανήκει αλλού.

Κι όταν ο Τέρρυ γυρνάει πίσω, δεν φαίνεται να έχει σταματήσει να αγαπάει την Κάντυ.

Γενικά, χάρη στο άνιμε γνωρίσαμε την Κάντυ στην Ελλάδα.

Όμως από άποψη σεναρίου, σαφέστατα στο μάνγκα πρέπει να βασιζόμαστε.

Όπως και να έχει, η Σουζάννα πάνω κάτω και στα δύο μου φαίνεται η ίδια.

Επίσης, όσο αφορά τον Τέρρυ, θεωρώ ότι ποτέ δεν έδωσε κανένα δικαίωμα στη Σουζάννα να τρέφει ελπίδες, τόσο στο μάνγκα, όσο και στο άνιμε.

Ειδικά στο άνιμε, την αγνοούσε τελείως! Εκείνη έτρεχε συνεχώς από πίσω του!!!

Φυσικά μετά το ατύχημα συγκλονίστηκε ο Τέρρυ, αλλά από οίκτο έμεινε κοντά της.

Όχι από αγάπη!!!

Και η Σουζάννα το ξέρει αυτό!...
 
Σουζανα Μαρλοου

Ανερχομενη ταλαντουχα ηθοποιος. Κερδιζει με το σπαθι της τον πολυποθητο ρολο της Ιουλιετας. Ειναι κατα κοινη ομολογια μια ομορφη κοπελα. Αλλα... ερωτευεται τον Τερρυ και γινεται αμεσως η κακια της υποθεσης....

Αυτο που κατα τη γνωμη μου εχει η Σουζανα ειναι τσαγανο. Ναι, κανει και κακες πραξουλες, δεν δινει στον Τερρυ το γραμμα της Καντυ, αλλα... για πειτε μου, τι κανει που δεν θα εκανε επισης στη θεση της μια αντιστοιχα ερωτευμενη γυναικα; Εχει το θαρρος/θρασσος να διεκδικει αυτο που επιθυμει. Ειναι κακο αυτο ή μπραβο της; Αμα εσεις ειχατε γερο κολλημα με ενα αγορι, δεν θα κανατε παρομοια; Δεν θα λεγατε "εγω θα σε παρω και καμια αλλη;". Ε;

Και φτανει η ωρα η κακια... Χαλια συντηρημενο το θεατρο, θεά η βαρυτητα, να τος ελευθερη πτωση ο προβολεας με στοχο τον Τερρυ. Αλλα... χωρις να σκεφτει η Σουζανα τον σπρωχνει και του σωζει τη ζωη. Με ενα τιμημα. Χανει το ποδι της και μαζι καθε ονειρο για μεγαλη καριερα.

Επειδη δεν εχω κανει επαναληψη τα επεισοδια εκεινα, θυμηστε μου: γκρινιαζε η Σουζανα και επιζητουσε τον Τερρυ; Του ελεγε "τωρα να μεινεις μαζι μου, θες δε θες;". Απ'οτι θυμαμαι, η μητερα της ητανε εκεινη που συνεχεια πιεζε τον Τερρυ και του ελεγε "με την κορη μου τωρα το καλο που σου θελω". Η ιδια η Σουζανα ειχε πεσει σε καταθλιψη. Και τελικα ηρθε και η μεγαλη φαση, ανεβηκε στην ταρατσα μεσα στο κρυο και το χιονι να σαλταρει να αφησει τον ματαιο τουτο κοσμο. Αμα δεν ητανε η Καντυ να την τραβηξει, θα μας ειχε αφησει χρονια και καιρους. Και μεχρι και την τελευταια στιγμη, ειπε στον Τερρυ "δεν ειναι αργα, τρεξε να προλαβεις την Καντυ".

Ρωτω λοιπον: προς τι ολο το μισος τελικα; Εφταιγε η Σουζανα που χωρησαν Τερρυ και Καντυ; Τοσο κακια ητανε, τυφλα να εχει η Ελιζα; Εγω τη θεωρω μια χαρα κοπελα, με αυτοπεποιθηση και δυναμισμο, που ξερει τι θελει και δεν ντρεπεται να το διεκδικησει. Και στο τελος που παραδεχεται την ηττα της και θελει να υποχωρησει με τον χειροτερο τροπο, την αυτοκτονια. Μενει ο Τερρυ με μια κακια ή με μια κοπελα που απεδειξε οτι εχει καλα στοιχεια μεσα της;

:xm:
 
Θα ελεγα πως μας εδειξες το πραγματικο προσωπο της Σουζανας.

Και παροτι στο παρελθον την πιστευα κακια, εχω προσφατα αναθεωρησει.

Δυστυχως.. παρολο που εχει ολα αυτα τα χαρισματα που ειπες (και αναγνωριζω), τι κερδιζει στο τελος; Τι κερδιζουν γενικα τετοια ατομα;
 
Λορένα είπε:
Θα ελεγα πως μας εδειξες το πραγματικο προσωπο της Σουζανας.
Και παροτι στο παρελθον την πιστευα κακια, εχω προσφατα αναθεωρησει.

Δυστυχως.. παρολο που εχει ολα αυτα τα χαρισματα που ειπες (και αναγνωριζω), τι κερδιζει στο τελος; Τι κερδιζουν γενικα τετοια ατομα;
Κερδισε τον Τερρυ, την αξιοπρεπεια της και, γιατι οχι, ισως μια επανοδο στο θεατρο. Υπηρχε οντως μια ηθοποιος εκεινης της εποχης (1920 περιπου) που συνεχισε την καριερα της και με την αναπηρια της, ητανε σε μια καρεκλα ή ορθια σε ειδικες πατεριτσες. Δεν θυμαμαι το ονομα της, αλλα αφησε εποχη.

:)
 
Για μιά ακόμη φορά, το ανιμέ διεστράβλωσε ένα χαρακτήρα της Μιζούκι.

Η Σουζάννα του ανιμέ δεν έχει και μεγάλη σχέση με τη Σουζάννα του μάνγκα.

Αν εξαιρέσουμε το σκηνικό που μαθαίνει για την ύπαρξη της Κάντυ στην παράσταση που δόθηκε στο Σικάγο και την εμποδίζει από το να συναντήσει τον Τέρρυ σε καμιά άλλη περίπτωση δε γίνεται "Κατίνα" (με τη λαϊκή έννοια :p ).

Επιπλέον, είναι και αρκετά θαρραλέα ώστε να αποκαλύψει στον Τέρρυ τον έρωτά της γι αυτόν και περήφανη για να καταδεχτεί να ζήσει σε βάρος των άλλων και κυρίως του Τέρρυ.

Και βέβαια δεν είναι η Σουζάννα που πιέζει τον Τέρρυ να μείνει μαζί της. Εκείνος την επιλέγει ίσως από τύψεις και από αίσθηση καθήκοντος, ίσως όμως και από αγάπη για αυτήν. Όταν του εξομολογείται τον έρωτά της, ο Τέρρυ δε διστάζει να ομολογήσει -έστω και από μέσα του- πως δεν του είναι καθόλου αδιάφορη ...

Πάντα τη θεωρούσα την πιό τραγική φιγούρα της ιστορίας.

Σ΄αυτό το κομμάτι παιδιά, νομίζω πως έχει πολλά να μας πει η Μιζούκι. Σίγουρα θα υπάρχουν και άλλες καταστάσεις οι οποίες έχουν παραμείνει στα αζήτητα... Άλλωστε, η ίδια η Μιζούκι έχει πει πως η ολοκληρωμένη νουβέλα της θα περιλαμβάνει και πολλά σχετικά με το χωρισμό...
 
Καλά η Σουζάνα είναι πολύ αμφιλεγόμενο πρόσωπο. Εγώ προσωπικά δεν την αντιπαθώ αλλά θεωρώ πως είναι αναξιοπρεπής η όλη στάση της. Το να κλέβει τα γράμματα του και να λέει ψέμματα στην Κάντυ είναι οι πρώτες ενδείξεις της εμμονής της απέναντι στον Τέρυ, αν και τελικά η έννοια του δικαίου μέσα της την επαναφέρει στον ίσιο δρόμο. Αυτό είναι από τα μεγάλα προβλήματα στο χαρακτήρα της Σουζάνας, το κάνει συνέχεια αυτό, δηλαδή στο νοσοκομείο στον Τέρυ: Εσύ μου το έκανες αυτό Τέρυ, είσαι υποχρεωμένος να μείνεις μαζί μου» και την άλλη στιγμή του λέει; «Όχι Τέρυ μην ακούς τι λέω» και αρχίζει και κλαίει ενώ αυτός την κοιτάει λες και βλέπει τον Dr Jekil και τον Mr Hint, αλλά καταλαβαίνει στην αλήθεια τι θέλει αυτή. Το ίδιο κάνει και στο νοσοκομείο τη βραδιά που έκανε απόπειρα αυτοκτονίας. Λίγο πριν κρεμόταν από την ταράτσα και μετά λέει στον Τέρυ «Τέρυ, πήγαινε Τέρυ». Εμπνέει αξιοπιστία δηλαδή. Είναι γυναίκα των αποφάσεων. Νομίζω οτι καμία γυναίκα με στοιχειώδη αξιοπρέπεια δεν θα ασκούσε τέτοια ψυχολογική πίεση σε έναν άντρα που αγαπάει. Ίσως μία που τον αγαπάει αλλά δεν τον νοιάζεται. Και εκεί είναι η κόντρα μεταξύ Κάντυς και Σουζάνας. Η Κάντυ σκέφτεται την Σουζάνα, η Σουζάνα σκέφτεται τον εαυτό της. Και κρατάει κοντά της τον Τέρυ τη στιγμή που ξέρει τα συναισθήματα του για μια άλλη γυναίκα και οτι ποτέ δεν θα είναι δικός της. Η Σουζάνα πατάει καθαρά στο ατύχημα της για να συγκινήσει, να υποτάξει τον Τέρυ, να πιέσει τις καταστάσεις και αυτό είναι το μη αξιοπρεπές πάνω της. Γιατί όσο μεγάλη και αν ήταν η θυσία της δεν μπορεί να ζητάει από τον Τέρυ να μείνει κοντά της. Αυτό είναι δική του απόφαση. Η Σουζάνα λέει : «Η ζωή μου έχει κάποιο νόημα κοντά του». Αυτόν τον ρώτησε αν η δική του ζωή έχει κάποιο νόημα κοντά της; Με τα χίλια ζόρια γύρισε κοντά της μετά το Ροκ στόουν και αν δεν ήταν η Κάντυ ακόμα εκεί θα ήταν.


 
Η Σουζάνα λέει : «Η ζωή μου έχει κάποιο νόημα κοντά του». Αυτόν τον ρώτησε αν η δική του ζωή έχει κάποιο νόημα κοντά της;
Η Σουζανα ειναι ωραιο παραδειγμα διεκδικησης δικαιωματων, ο Πιντερης θα ητανε περηφανος γι'αυτην (η Geobacter73 ξερει τι εννοω, χεχεχε!)! Το θεμα ειναι οτι δεν χρειαζεται να ρωτησει τον Τερρυ τιποτα. Αυτη δηλωνει και υποστηριζει τα δικα της δικαιωματα και επιθυμιες και απο κει και περα ειναι θεμα του Τερρυ τι θα αποφασισει! Αμα εχει ή οχι νοημα η ζωη του Τερρυ κοντα της, δεν ειναι κατι που θα ρωτησει η Σουζυ τον Τερρυ, αλλα ο Τερρυ τον εαυτο του!

Λεγοντας σε καποιον "η ζωη μου εχει νοημα κοντα σου" δεν τον υποχρεωνεις να μεινει. Κανεις απλα μια δηλωση. Μπορει καλιστα να απαντησει ο Τερρυ "χαιρομαι που δινω νοημα στη ζωη σου, αλλα ερωτα δεν εχω να δωσω. Αυτος ειναι για την Καντυ." Το κανει ομως;
 
Η Σουζανα ειναι ωραιο παραδειγμα κατάχρησης δικαιωματων. Το θεμα ειναι οτι δεν χρειαζεται να ρωτησει τον Τερρυ τιποτα. Αυτη κάνει μία ολόκληρη απόπειρα αυτοκτονίας και του φωνάζει εξαιτίας σου είμαι εδώ και φυσικά τι να τον ρωτήσει παραπάνω;

Μπορει καλιστα να απαντησει ο Τερρυ "χαιρομαι που δινω νοημα στη ζωη σου, αλλα ερωτα δεν εχω να δωσω. Αυτος ειναι για την Καντυ." Το κανει ομως; ρωτάει η Arwyn.

Ναι το κάνει! φαίνεται και από το τελευταίο της γράμμα όπου γράφει στην Κάντυ ότι τώρα ξέρω που είναι η καρδιά του, αλλά επειδή είναι η ζωή μου, θα τον περιμένω ελπίζοντας να με αγαπήσει και αυτός μία μέρα.

Άρα ο Τέρυ στέκεται δίπλα της φιλικά (δεν της λέει ερωτόλογα, δεν της προτείνει γάμο, δεν την παραμυθιάζει). Κάθεται δίπλα της γιατί έχει την ευαισθησία να σταθεί δίπλα της για να μην την κάνει δυστυχισμένη γιατί αυτή του έχει δείξει καθαρά πλέον οτι δεν μπορεί να ζήσει χωρίς αυτόν και δεν μπορεί να νιώθει οτι συμβάλλει παραπάνω σε μία δυστυχία. Αυτό που μπορεί κάνει αλλά το κάνει μόνο και μόνο εξαιτίας της κατάστασης της (και εκεί πατάει η Σουζάνα, Εσύ μου το έκανες αυτό Τέρυ και η μητέρα της) για να τον εκβιάσει συναισθηματικά.

Δηλαδή τι υπήρχε περίπτωση ο Τέρυ να κάτσει με τη Σουζάνα αν δεν είχε γίνει το ατύχημα και ακόμα μετά το ατύχημα υπήρχε περίπτωση να μείνει μαζί της αν η Σουζάνα του έλεγε οτι όχι δεν δέχομαι κοντά μου έναν άντρα που αγαπάει μία άλλη;

Και ο τρόπος που αγαπάει είναι επίσης απαίσιος, δηλαδή εσένα που την εκθειάζεις θα σου άρεσε να έχεις έναν άντρα κολλημένο πίσω σου όλο το 24ωρο, να σου κλέβει τα γράμματα του φίλου σου, να τον διώχνει όταν έρχεται να σε επισκεφτεί και όταν σου κάνει ερωτική εξομολόγηση και έπαιρνε τη χυλόπιτα "Είμαι με άλλον ερωτευμένη" να σου απαντούσε "Κανένας δεν θα σε πάρει από εμένα". Τι θα έλεγες, αχ τι ρομαντικό που ήρθε να μου πει τα συναισθήματα του, μπράβο είναι γενναίος ή τι ψυχάκιας είναι αυτός παναγία μου;
 
Η Σουζανα εκανε μια κινηση και ο Τερρυ τη δεχτηκε.

Και η Καντυ τη δεχτηκε εδω που τα λεμε.

Μπορει η συμπεριφορα της Σουζανας να μην ηταν και οτι το καλυτερο, αλλα σιγα τα νεα, ολοι οι ερωτευμενοι περνανε στιγμες κρισης και γενικης βλακειας. Ας μην ξεχναμε πως ο ερωτας ειναι μια μορφη αρρωστειας (τα μορια στον εγκεφαλο). Εδω αλλοι κανουν εγκληματα πανω σε βρασμο ψυχης (και τα περισσοτερα ειναι προς ατομα με τα οποια υπαρχει ερωτικη σχεση) και ο νομος αναγνωριζει αυτη τη βιολογικη αδυναμια των ανθρωπων και δινει καποια ελαφρυντικα.

Η Σουζανα εκανε οτι εκανε αλλα ο Τερρυ το αποδεχθηκε. Και τι ερωτολογα να της πει ρε παιδια, ο ανθρωπος ηταν σε σοκ μετα το φρικτο ατυχημα! Κανεις ποτε δεν ισχυριστηκε πως ο Τερρυ διαλεξε να μεινει μαζι της επειδη την αγαπουσε.

Η ουσια ειναι πως η Μιζουκι ηθελε να χωρισει την Καντυ και τον Τερρυ και δεν καταλαβαινω τους φαν που νομιζουν πως ξερουν καλυτερα απο τη συγγραφεα και κανουν τοσο ντορο. Δεν ειδα τιποτα φαν κλαμπς για την ανασταση του Αντονυ εδω που τα λεμε (παραμυθι ειναι ολα γινονται).

Οπως τα λες, ναι, αν η Σουζανα δεν ειχε το ατυχημα ο Τερρυ ουτε θα την κοιτουσε.

Κι ομως... αν ο Αντονυ δεν ειχε το ατυχημα, θα τον κοιτουσε τον Τερρυ η Καντυ; Πολυ αμφιβαλλω...
 
Οι προθέσεις της Μιζούκι είναι εμφανείς από την αρχή...

Είμαι σίγουρη πως της είχε περάσει από το μυαλό να στείλει τον πολυέλαιο κατευθείαν πάνω στον Τέρρυ και να μας δείχνει μετά τη Σούζυ την Ελαίηνορ και την Κάντυ αγκαλιασμένες να κλαίνε πάνω από το κενοτάφι [γιατί μάλλον η κηδεία θα γινόταν στη Σκωτία με απαγορευμένη την είσοδο στους ξένους όπου ο πατέρας Λόρδος θα καταξέσκιζε τα ιμάτιά του λέγοντας : τέκνο μου, που έσφαλλα και σ΄έχασα... (ναι... μαζέψτε με... :sealed: ) ] αλλά τελικά δεν...

Έβαλε την καημένη την Σούζυ να αποδείξει πόσο πολύ τον αγαπάει και να εκπληρωθεί το προφητικό ρηθέν : Καμιά δε θα σε πάρει από εμένα...

Έτσι, οι απανταχού Κάντυ - Τέρρυ φανς έχουν ένα δίκιο να ελπίζουν σε αντίθεση με τις Κάντυ - Άντονυ φανς πως κάποια μέρα μπορεί η Μιζούκι να τους ξαναενώσει βγάζοντας από τη μέση τη Σούζυ με φυσικό πλέον τρόπο...
pop.gif


Ωστόσο, :wait2: τα απωθημένα της η Μιζούκι για έναν ακόμη τραγικό αποχαιρετισμό τα έβγαλε πάνω στον καημένο τον Στήαρ σκεφτόμενη πως ένας (βετεράνος) λιγότερος στο Β' Παγκόσμιο (να πανηγυρίζει στην Ιβο Τζίμα και να γράφει γράμματα στην Πάττυ) θα ήταν ό,τι καλύτερο μπορούσε να κάνει εκείνη για τις μελλοντικά δύσκολες στιγμές της Ιαπωνίας...

Ντάξ.... με μάζεψαν...
m109.gif
stretcher.gif
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
E σου λέει: Άστο μην τον πεθάνω και αυτόν γιατί μετά θα γίνει και γραφικό. Σου λέει μετά θα την πουν γκαντέμο, δεν θα σταβρώσει αρσενικό για το υπόλοιπο μάνγκα και θα λένε για όποιον την πλησίαζε: "Πάει και αυτός! Και ζωή σε λόγους μας". Για αυτό είπε να πρωτοτυπήσει και να το κάνει χτύπημα (αλλά πολύ ντρανταχτό, με βαβούρα, σαματά, κλάματα, γυαλιά κάτω, σίδερα) της μοίρας.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
:thumbup: Σωστή juliet!!! Κι άντε μετά να αποδείκνυε η Κάντυ ότι δεν ήταν μαυρόγατα!!!
 
Εμένα η Σουζάνα ήταν ο αγαπημένος μου χαρακτήρας στην σειρά και πιστεύω πως ο Τέρυ δεν θυσιάστηκε αλλά τελικά ταίριαζε μαζί της!
 
Domenica είπε:
Εμένα η Σουζάνα ήταν ο αγαπημένος μου χαρακτήρας στην σειρά και πιστεύω πως ο Τέρυ δεν θυσιάστηκε αλλά τελικά ταίριαζε μαζί της!
Μπορείς να εξηγήσεις τους λόγους που η Σουζάνα είναι ο αγαπημένος σου χαρακτήρας?
 
Να σας πω γιατί το ειχα μελετἠσει το θέμα καθώς ειχα παθει εμμονη με την Σουζάνα! Η Σουζάνα ειναι το θυληκό αντίστοιχο του Τέρυ. Και οι δύο φαινομενικά ήταν λαμπεροί,ταλαντούχοι και δυνατοί αλλα στην πραγματικότητα ηταν αντικοινωνικοι, μοναχικοί και αυτοκαταστροφικοί τύποι. Καταρχάς η Σουζάνα δεν ειχε κανένα λογο να αφησει το θεατρο. Υπηρχε το χρονικα σχετικά προσφατο παράδειγμα της Σάρα Μπερνάρ που έπαιζε με ένα πόδι και στο θεατρο η εμφάνιση δεν ειναι τοσο καθοριστική οπως στο κινηματογράφο. Εξάλλου μια ηθοποιος με την εμπειρια και τις επαφές της Σ. μπορούσε να εργαστεί στην παραγωγή ή να διδάξει. Το οτι ουτε εκεινη ουτε ο Τέρυ σκέφτηκαν κάτι τέτοιο σημαινει πως μάλλον την έβρισκαν με την αρρωστημένη σχέση τους! Και ο Τέρυ νομίζω πως έμεινε από επιλογή κανεις δεν μένει με τον άλλον επειδή τον λυπάται! Η Κάντυ ήταν λαμπερή, αισιοδόξη και προσγειωμένη. Δεν δραματοποιούσε καταστάσεις. Ταιριαζε καλύτερα με τον Αλμπερτ. Η ολη κατάσταση ειχε κάτι το μαζοχιστικό και διεστραμένο. Αν γινοταν ταινια την Σουζάνα θα την έπαιζε η Μπέτι Νταίηβις! Η Σουζάνα μου αρεσει γιατί ήταν ο τυπος του ρομαντικου,καταραμένου καλλιτέχνη, ήταν πολύ ρεαλιστικος χαρακτήρας και οχι ᾽᾽χαρτινη΄ και ηταν και η ομορφοτερη από όλες!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν βλέπω πολλούς φαν της Σουζάνα! Με πληγώνετε! Η Κάντυ ήταν υπέροχη αλλά ήταν δυνατον να τα έκανε ολα τόσο άψογα πάντα;
 
Πίσω
Μπλουζα