Susana... she's crazy in love with him...

Μιά τρίτη μάλλον... :wait2:

Η πρώτη τους δόθηκε στο Σαιν Πωλ.
 
Χμ.. Δεν ξέρω αν το έχει αναφέρει κανείς αλλά το όνομα της Σουζάνας έχει και συμβολική σημασία. Μάρλοου ήταν ένας επίσης μεγάλος συγγραφέας της ίδιας εποχής με τον Σαίξπηρ, ο Christopher Marlowe, και επίσης το όνομα Σουζάνα συνδέετε με τον Σαίξπηρ με 2 τρόπους. Σουζάνα ήταν το όνομα της πρωτότοκης κόρης του και επίσης Σουζάνα ήταν η κόρη της παραμάνας στο "Ρωμαίος και Ιουλιέτα", ήταν της ίδιας ηλικίας με την Ιουλιέττα αλλά είχε πεθάνει μικρή.
 
Νομίζω πως και άλλοι από το θίασο είχαν ονόματα με συμβολική σημασία.

Ακόμα και ο Άλμπερτ και το σόι του...

Κάπου θα βρω μιά εκτενή ανάλυση στο ΝΕΤ και θα την παραθέσω...

--edit-

YES!!!!

Το βρήκα!!!

http://usuarios.lycos.es/albertcandyworld/_private/elmanga/infomanga.htm#Rocktown

:what: καταννοητά είναι, έτσι;;;;

Δε νομίζω να έχετε απαίτηση να τα μεταφράσω;;;; :brick:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Την ξέρω αυτή τη σελίδα, αλλά δεν καταλαβαίνω τίποτα...


Καμμιά μεταφρασούλα,
:please:


 
Λέει πως η Κάντυ παντρεύεται τον Άλμπερτ

και ο Τέρρυ τη Σούζυ!!! :diablotin: :diablotin:

Ζείς;;;;

Ψέματα... :tease: :tease:

Θα μεταφράσω το απογευματάκι από το σπίτι αν δεν πάω σινεμά με τον Τζιμ...
 
Έχω μια σακούλα με παγάκια στο κεφάλι...

 


πρώτο εγκεφαλικό εξαιτίας Άλμπερτ...


 


Δεύτερο εγκεφαλικό....


 


Ο Τέρυ δε θα παντρευτεί ΠΟΤΕ τη Σουζάννα!!!!!



Ορίστε μας!!!!!
 
Για Τερρυ άκουσα πως το όνομα του, το πηρε απο καποια κομικς (κατι τετοιο), που υπηρχαν χρονια πριν τον Τερρυ. Τελος παντων, το ονομα αυτο, είχε συνδεθει, με επαναστατες, κοντρα στα κατεστημενα.

Υ.Γ. Μπράβο ψαξιμο αυτή η γυναικα (η Μιζουκι). Τιποτα δεν άφησε τυχαιο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Όπως λέει και η Λορένα η Μιζούκι δεν άφησε τίποτα στην τύχη.

The Andrew Family (και όχι Adams... κακοπροαίρετες... :D )

Αναφέρονται και ως Άρντλεϋ, Άντλεϋ κλπ ανάλογα με τη μετάφραση.

Πιθανότατα η Μιζούκι επέλεξε επίτηδες και προσεκτικά ένα επώνυμο με καθαρά σκωτσέζικη προέλευση. Ο Απόστολος Αντρέας είναι πολιούχος (διορθώστε με αν λανθάνω :precry: ) της Σκωτίας και η μνήμη του 30/11 είναι εθνική εορτή (πως λέμε του Ευαγγελισμού... ) Από τα πολύ συνηθισμένα τοπωνύμια και ονόματα δρόμων, σχολείων, ορφανοτροφείων, νοσοκομείων κλπ.

Ο Άλμπερτ δε θα μπορούσε να έχει σαν πρώτο όνομα κάτι λιγότερο από αυτό του εθνικού ήρωα της Σκωτίας: Γουίλιαμ Γουάλας.

Ως γνήσιοι Σκωτσέζοι, όταν επέκτειναν τις δουλειές τους στην Αμερική δε θα μπορούσαν να επέλεγαν διαφορετική περιοχή από εκείνη μεταξύ των λιμνών Μίσιγκαν και Ηρι. Οι κλιματικές ομοιότητες είναι μεγάλες...

Ο θίασος Στρασφονρντ

Στην Αγγλία, τα έργα του Σαίξπηρ ανέβαιναν στο Στραντφορντ. Μιά μικρή παραλλαγή για το θίασο στον οποίο έκανε το ξεκίνημά του ένας Σαιξπηρικός ηθοποιός: ο Τέρρενς Γκράντζεστερ.

Το όνομα του διευθυντή του θεάτρου κου Χαθαγουέη είναι μια σαφής αναφορά στη σύζυγο του Σαίξπηρ.

Για τον Christopher Marlowe ανέφερε παραπάνω πολύ σωστά η Queen (που μας "ξέκανε" σήμερα με τον Άλμπερτ της...)

Δεν είναι τυχαίο που η ζωή του Τέρρυ "δένεται" αναπόσπαστα με το θέατρο...

Για τα υπόλοιπα που αναφέρει η παραπάνω ιστοσελίδα δεν ξέρω αν ενδιαφέρεστε...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ναι, ναι πάντα μας ενδιαφέρουν (btw μπήκε και η bi-bi στο fan-club του ηλιοκαμένου real life Albert).

Όσο για το Andrew, και έτσι στέκει, αλλά και το όνομα Audley υπάρχει και ήταν μεγάλη οικογένεια νομίζω. Κάποια στιγμή θα σας δείξω και φωτογραφία από το κάστρο των Audley, που όμως είναι στην Ιρλανδία...
 
QueenofHearts είπε:
Ναι, ναι πάντα μας ενδιαφέρουν (btw μπήκε και η bi-bi στο fan-club του ηλιοκαμένου real life Albert).
Όσο για το Andrew, και έτσι στέκει, αλλά και το όνομα Audley υπάρχει και ήταν μεγάλη οικογένεια νομίζω. Κάποια στιγμή θα σας δείξω και φωτογραφία από το κάστρο των Audley, που όμως είναι στην Ιρλανδία...

Φτάνει να μη μας δείξεις κανέναν απόγονο σαν αυτόν του Γκραντζεστερέικου... :rofl: :rofl: :rofl:

θέλω να μείνω με την εικόνα του Αργεντινού :cool:

(μου φαίνεται θα γράψω φαν φικ για το πως βρέθηκε η οικογένεια Αλμπερτ - Κάντυς (!) Αρντλεϋ και πως ο εγγονός τους έγινε πρωταγωνιστής σε σαπουνόπερες... :hurrah:
 
Juanita είπε:
Φτάνει να μη μας δείξεις κανέναν απόγονο σαν αυτόν του Γκραντζεστερέικου... :rofl: :rofl: :rofl:

θέλω να μείνω με την εικόνα του Αργεντινού :cool:

(μου φαίνεται θα γράψω φαν φικ για το πως βρέθηκε η οικογένεια Αλμπερτ - Κάντυς (!) Αρντλεϋ και πως ο εγγονός τους έγινε πρωταγωνιστής σε σαπουνόπερες... :hurrah:
:animlaugh: :animlaugh: :animlaugh: :animlaugh: :animlaugh: :animlaugh: :animlaugh:

 




Είσαι θεά τι να σου πω! Χαχαχαχαχα!!


Καλύτερα μη γράψεις φανφικ! Γράψε σενάριο να τον καλέσουμε για πρωταγωνιστή!! Εγώ θα το παίξω σκηνοθέτης, και όοολες μαζί θα αναλάβουμε τους ρόλους που θα τον περικυκλώνουν, από το χαλί της εισόδου μέχρι το σκιουράκι στο πάρκο! Όλα μπορούμε να τα κάνουμε! Να δω ποια θα αναλάβει να του βάζει αντηλιακό! Χαχαχαχα!

 




 
Ολα καλα με τα σεξπιρικα ονοματα, αλλα στην πρωταγωνιστρια γιατι εδωσε τοσο γελοιο ονομα? Το Candy ειναι τρομερα χαζο ονομα. Ολοι οι αλλοι εχουν ωραια ονοματα, με το ωραιοτερο φυσικα το "Τerry" :heartcloud:
 
Νιώθω ότι πρέπει να αποκαταστήσω το συντομότερο το όνομα της αγαπημένης μας Κάντυ!!! Θα δανειστώ λοιπόν ένα ποστ της Λορένα, γιατί μου φαίνεται πολύς καιρός μέχρι τη Δευτέρα που θα ξαναμπεί...

 


Ξέρατε γιατί η ιστορία της Κάντυ λέγεται "Κάντυ-Κάντυ", και όχι απλά "Κάντυ"; Στην πραγματικότητα λοιπόν το "Κάντυ-Κάντυ" είναι μετάφραση από το κινέζικο "Siao Tian Tian". "Siao" σημαίνει μικρή, και "Tian" σημαίνει γλυκειά, "sweet" ή "sugar" για την ακρίβεια! Έτσι λοιπόν έχουμε τη "μικρή γλυκεια Κάντυ"
 
domniki είπε:
Ολα καλα με τα σεξπιρικα ονοματα, αλλα στην πρωταγωνιστρια γιατι εδωσε τοσο γελοιο ονομα? Το Candy ειναι τρομερα χαζο ονομα. Ολοι οι αλλοι εχουν ωραια ονοματα, με το ωραιοτερο φυσικα το "Τerry" :heartcloud:

Γιατί Dom μου, χαζό όνομα;;;

Το "Ζαχαρένια" είναι κυριολεκτικά και μεταφορικά γλυκύτατο... Θα γιορτάζει και το Σεπτέμβρη λίγο πριν τα γενέθλιά της... (Ζυγός γαρ... :D :D:D :D )
 
Απαντώντας σε άλλο νημάτιο διαπίστωσα το εξής (ίσως να το έχω ξαναματαδιαπιστώσει... δε θυμάμαι... )

Τελικά, η Σουζάννα είναι τραγική όχι μόνο σαν ηθοποιός αλλά σαν ( :wait2: πως την χαρακτηρίζουν τώρα;;; ) καρτούν;;; ηρωίδα;;;

Τέλος πάντων, όπως θέλετε πέστε την...

Δεν είναι μόνο η σφήνα που θα δώσει άλλη, οριστική τροπή στην εξέλιξη των γεγονότων...

Είναι τραγική ακριβώς όπως οι ηρωϊδες του Σαίξπηρ.

Είναι φανερό πως η Μιζούκι έχει επηρεαστεί αφού οι αναφορές στον άγγλο ποιητή και θεατρικό συγγραφέα είναι πολλαπλές.

Να μην αναφέρω αν είναι τυχαίο που ο Πρίγκηπας που παρεμβαίνει ουσιαστικά στη ζωή της Κάντυ και κινεί κάποια από τα νήματά της ονομάζεται Γουίλλιαμ όπως ακριβώς και ο ποιητής που κινεί τα νήματα των ζωών των ηρώων του... (μήπως να συμφωνήσω με τον Turri για τον "θείο" δάχτυλο πριν την πρόβα;;; :sealed: )

Η Σούζυ δεν θα αφήσει κανέναν να της πάρει τον Τέρρυ και το εννοεί.

Δε διστάζει να τα βάλει και με τον ίδιο το θάνατο, θυσιάζοντας τη δική ζωή της.

Αν σκεφτούμε πως σχέση μεταξύ τους πέραν της φιλικής ουδέποτε υπήρξε θα καταλάβουμε πόσο μεγάλη σημασία αποκτά αυτή η θυσία.

Και είναι ακόμη μεγαλύτερη όταν ο χάρος της κάνει τη χάρη και την αφήνει να ζήσει μιά ζωή ανάπηρη, ακρωτηριασμένη έχοντας πάντα την ανάγκη κάποιου άλλου δίπλα της...

Οι ηρωίδες όμως του Σαίξπηρ δεν είναι τυχαίες.

Είναι γυναίκες με θέληση και αποφασιστικότητα, έτοιμες για ακραίες αποφάσεις.

Και είναι πολύ περισσότερο δυνατές άρα και τραγικές από τους άντρες ήρωες.

Εξού και η μοίρα τους είναι περισσότερο σκληρή μαζί τους αφού ξέρουν πως μπορούν να έρθουν αντιμέτωπες με μεγάλες λαίλαπες...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ουτε και ο Ρωμαιος, με την Ιουλιέτα, ειχαν σχεσεις, παρά μονο πλατωνικές. Ποιος να ξερει ως που θα εφταναν αν ειχαν κιολας. Μπορει και να μην εκαναν τιποτα!!!

Και το ότι η Σουζανα, κανει αυτη την θυσια, σε σχεση με το αν ειχαν σχεση, εγω το ερμηνευω καπως αλλιως : Δεν ξερει τι γευση έχει, αυτο που τόσο ποθει. Στα ματια της, αποκτα ιδανικές διαστασεις.

Το ιδιο συμβαινει και με την Καντυ. Επρεπε να τον δει να φευγει με το πλοιο, για να καταλαβει ποσο τον αγαπα. Και στην πορεια, κρατηθηκε απο τις αναμνησεις.

Η θυσια που κανουν και οι δυο, εχει σχεση με αυτο που επλασαν στο μυαλο τους. Που θεωρουν πως ειναι και το ιδανικο. Πιθανον η πραγματικοτητα να διεψευδε, και τις δυο. Και μαλλον λιγοτερο την καντυ.

Η δε Σουζανα, θα την παρει αυτη την γευση, εχοντας αποκτησει πλεον τον Τερρυ. Θα δει πως ειναι να ζει με καποιον, που όπως έλεγε, "μακρια του, η ζωη της δεν ειχε κανενα νόημα!" Και θα καταλαβει (αν την αφησει ο εγωισμος) να δει εκ των υστερων πόσο αξιζε η θυσια που εκανε.

Μπορει και να δικαιωθει. Μπορει, παλι να ζει παρασιτικα πανω του. Και τελος μπορει, να δει ποσο αδιαφορη ειναι η αγαπη του, που μονο σε φροντιδα ερμηνευεται. Σε αυτην την περιπτωση, ή μενει μονιμως στερημενη, και εξακολουθει τα ίδια, ή ξυπνά, και θελει περισσοτερα. Χλωμο βεβαια, δεδομενης της αναπηριας της, και της μανα της..
 
Ενδιαφέρουσα η προσέγγιση σου Λορένα μου!!! :wait2:
 
Λορένα είπε:
Η θυσια που κανουν και οι δυο, εχει σχεση με αυτο που επλασαν στο μυαλο τους. Που θεωρουν πως ειναι και το ιδανικο. Πιθανον η πραγματικοτητα να διεψευδε, και τις δυο. Και μαλλον λιγοτερο την καντυ.
Πολυ αληθινο αλλα και ανθρωπινο. Πολλες φορες αυτο που δεν μπορουμε να αποκτησουμε, το απιαστο, παιρνει τρομακτικες διαστασεις μεσα μας. Αν καποτε το αποκτησουμε και το απομυθοποιησουμε, καταλαβαινουμε οτι η πραγματικοτητα ειναι πολυ πιο πεζη απο το ονειρο που ειχαμε πλασει. Θυμαμαι χαρακτηριστικα την απογοητευση της Σκαρλετ οταν καταλαβαινει την αληθεια για τον Ασλευ (παλι αναφερομαι στο αγαπημενο μυθιστορημα ;) ). Ειχα ανοιξει και καποιο threadακι οπου ανεφερα ενα κομματι απο το μυθιστορημα "Οι παλιες αγαπες πανε στον Παραδεισο"....

Ισως τελικα ο ανεκπληρωτος ερωτας για τον Τερρυ να κατερρεε αν κατεληγαν μαζι οι αγαπημενοι μας :wait2:
 
Η αλήθεια είναι ότι αν αδιαφορούσαν πλήρως για τη Σουζάννα και την άφηναν στη μοίρα της και ζούσαν τον έρωτά τους, δεν θα ήταν η Κάντυ και ο Τέρυ που ξέρουμε...

 


Όμως... η Κάντυ βρίσκει το δρόμο της και πάει παρακάτω...



Την περιμένει ένας πρίγκιπας...


 


Ο Τέρυ???



Γιατί πρέπει ο Τέρυ να εγκλωβιστεί σε μια τέτοια κατάσταση???



Γιατί να ζήσει μια ζωή που δεν θα τον κάνει ευτυχισμένο????



Είναι πολύ άδικο!!!
:cry: :cry: :cry:
 
domniki είπε:
Πολυ αληθινο αλλα και ανθρωπινο. Πολλες φορες αυτο που δεν μπορουμε να αποκτησουμε, το απιαστο, παιρνει τρομακτικες διαστασεις μεσα μας. Αν καποτε το αποκτησουμε και το απομυθοποιησουμε, καταλαβαινουμε οτι η πραγματικοτητα ειναι πολυ πιο πεζη απο το ονειρο που ειχαμε πλασει. Θυμαμαι χαρακτηριστικα την απογοητευση της Σκαρλετ οταν καταλαβαινει την αληθεια για τον Ασλευ (παλι αναφερομαι στο αγαπημενο μυθιστορημα ;) ). Ειχα ανοιξει και καποιο threadακι οπου ανεφερα ενα κομματι απο το μυθιστορημα "Οι παλιες αγαπες πανε στον Παραδεισο"....
Ισως τελικα ο ανεκπληρωτος ερωτας για τον Τερρυ να κατερρεε αν κατεληγαν μαζι οι αγαπημενοι μας :wait2:

Έτσι είναι...

Η σχέση Κάντυ - Τέρρυ αν και δοκιμάστηκε πολύ και ο καθένας θα περίμενε αίσιο τέλος, καταλήγει άδοξα...

Το μόνο παρήγορο είναι πως δεν πρόλαβε να φθαρεί από την καθημερινότητα...

Έγινε και για τους δύο ίσως η πιό όμορφη ανάμνηση των εφηβικών τους χρόνων...

γιατί των παιδικών είναι ο Πρίγκηπας :diablotin: Νυν και αεί και εις τους αιώνας... :tease: :tease:
 
Πίσω
Μπλουζα