Tα 5 πιο αγαπημένα Amiga games

top τιτλος το ειχα παιξει στα ηλεκτρονικα ......α ρε εποχες!!! ηταν πολυ ρεαλιστικο ειχα κανει ολα τα courses.....

billy ειχα ψηθει στα 8 bit kai 16bit simulators και τωρα τα καινουργια μου φαινονται παιχνιδακια!!!
 
1.Grim Fandango

2.X-COM UFO Defense

3.Broken Sword The Shadow of the Templars

4.X-Com Apocalypse

5.Syndicate Wars
 
Φίλε f2bnp,το thread αφορά Amiga games.... :)
 
Δεν είχα ποτέ μου Amiga, οπότε δυστυχώς ή ευτυχώς :D , οι εμπειρίες μου από το μηχάνημα, προέρχονται σχεδόν αποκλειστικά από καλοκαίρια που ξημεροβραδιαζόμουν σε "Αμίγκες" φίλων μου, με αποτέλεσμα η συντριπτική πλειονότητα των παιχνιδιών που έχω παίξει στο μηχάνημα (δεν ήθελα να συμπεριλάβω παιχνίδια που γνώρισα μετά μέσω εξομοίωσης) να είναι mutiplayer games...

  1. Sensible World Of Soccer
  2. North And South
  3. TV Sports Basketball
  4. Goal!
  5. Simon The Sorcerer




Μπορείτε να φανταστείτε τι επικές μάχες έχουν διεξαχθεί στα πρώτα 4, ενώ το 5ο ήταν πιθανότατα το πρώτο adventure που έπαιξα (τι να κάνω, δεν είχε adventures το NES και το Atari 2600), το οποίο το προχωρούσαμε συνεργατικά με τον φίλο που είχε την Amiga (και ναι, το παραδέχομαι, όταν κολλούσαμε κρυφοκοιτάζαμε το walkthrough).
 
Στο πολύ γενικό είναι τα (αναφέρομαι αποκλειστικά σε home υπολογιστές και ουχί σε PC. Επίσης θα είδατε ότι δεν έχω κανένα adventure, τα αγαπημένα του είδους αυτού είναι πολλά για να τα κατονομάσω):

1. Jet Set Willy (Spectrum ZX)

2. Terramex (Amstrad CPC 6128 )

3. Rainbow Islands

4. Moonstone

5. Flashback (Amiga)

Είναι και άλλα πολλά βέβαια αλλά αυτά μου έρχονται στο μυαλό τώρα.

ΥΓ. Δεν ξέρω αν θυμάστε, αλλά το Moonstone σε Amiga είχε bug πολύ κοντά στο φινάλε. Όταν είχες καθαρίσει με όλους και έκανες κλικ στο κέντρο του χάρτη για την τελική μάχη με τον δράκο...πάγωνε το παιχνίδι. Μιλάμε είχα παρανοήσει από τα νεύρα μου. Έπαιζα τόσες ώρες (φυσικά τότε δεν είχαμε save) και το καταραμένο κόλλαγε στο φινάλε...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Elessar, όντως ισχύει αυτό που έγραψες περί Moonstone. :(

(Εχει συμβεί και σε εμένα, αλλά και σε άλλους. Διάβασε σχετικά εδώ).
 
Ώπα παιδιά ορίστε τι παθαίνεις όταν είσαι απρόσεχτος.Δεν είχα ποτέ Amiga αλλά το X-Com Enemy Unknown κυκλοφόρησε και εκεί οπότε το ξεχωρίζω ;)
 
Tα 5 καλυτερα μου στην Amiga? Ευκολο! :)

1) Dune 2 (Βest of the best.. the big bang of rts's..)

2) Banshee (μαζι με ενα πανακριβο ενισχυτη και καμια 10αρια ηχεια!)

3) Willie Beamish (In a league of its own)

4) Santa's Xmas Caper (γιατι ερχονται και χριστουγεννα και δεν υπαρχει καλυτερο παιχνιδι!)

5) Kick Off 2 - Final Whistle (γιατι αν δεν παινεψεις το σπιτι σου.. :) )
 
1) Operation Stealth

2) Midwinter 2

3) Rick Dangerous 2

4) Space Quest 3

5) R-Type
 
Με το Operation Stealh είχα πάθει μεγάλη πλάκα, καθώς είχε και speech. Φυσικά είχε το generic speech της Amiga που, συγκρινόμενο με τα τωρινά, ακούγεται άθλιο, αλλά για την εποχή εκείνη ήταν τρομερό επίτευγμα.
 
να αφησω και εγω το λιθαρακι μου (μιλαω για παιχνιδια που επαιζα σε ενα ταπεινο pc των 80s με hercules-cga) χωρις σειρα:rick dangerous

nba playoffs

north and south

robocop

xenon 2
ουπς sorry παιδια λαθος subforum ΙΕΡΟΣΥΛΙΑ!!!!!
 
Φυσικά ιεροσυλία...Η αμίγκα ήταν και είναι μια κατηγορία μόνη της. Καμία σχέση το gaming σε άλλες πλατφόρμες πόσο μάλλον σε pc της εποχής που οριακά και αν ανταγωνίζονταν τα 8μπιτα.
 
phil_vr είπε:
3) Willie Beamish (In a league of its own)
Βρε φίλε μου δεν λέω, γούστα είναι αυτά... αλλά από όλα τα adventures του Θεούλη το Willy Beamish βρήκες να διαλέξεις; :confused:
 
1)Dune2

2)Moonstone

3)Shadow Of The Beast 3

4)Cannon Fodder

5)Deluxe Galaga
 
1)Rick Dangerous

2)Agony

3)Moonstone

4)silkworm

5)Ugh!
 
για μενα ηταν τα

1.knights of the sky

2.birds of prey

3.f1 grand prix

4.gunship 2000

5 .flight of the intruder.

πραγματικα ειχα σκισει τα simulators !!ακομα και τωρα φορτωνω που και που το birds of prey, αυστηρα στην amiga 500+!!!!αρε εποχες ....
 
1.Wings ( το παιχνίδι αυτό το είχα λίωσει, πραγματικά ... Πάρα πολύ όμορφη ιστορία, με πολύ ωραία γραφικά και πολύ ωραία μουσική εποχής, συνδιασμένα με πολύ δράση )

2.Monkey Island ( Για εμένα, το καλύτερο adventure όλων των εποχών )

3.It came from the desert ( απίστευτα καλή Β-movie των 50s ατμόσφαιρα, με καταπληκτικό real-time gameplay )

4.cannon fodder ( αντιπολεμική σάτιρα + εξαίρετο gameplay = θρύλος )

5.Nitro ( απο τα καλύτερα top-down ράλλι - και το super cars διεκδικεί αυτό το τίτλο-, ένα είδος ράλλι στο οποίο η Amiga έδινε ρέστα. )

Η λίστα των 5 παιχνιδιών είναι μικρή, και πραγματικά τα παιχνίδια της Amiga που διεκδικούν το τίτλο του "έργου τέχνης" είναι πάρα πολλά... Gods, Project X, Shadow of the Beast 1-2-3, Agony, Turrican 1-2, και τόσα πολλά άλλα....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δίνοντας έμφαση στο playable των παιχνιδιών :

1. Lemmings

2. Turrican

3. Nitro

4. Super Frog

5. Cannon Fodder

...και πόσα άλλα!
 
1. Battle Squadron

2. ???????

3. Profit
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
1. Warhead

2. Frontier

3. Elite

4. Midwinter (1 & 2)

5. Starflight (1 & 2)
 
Πίσω
Μπλουζα