Tα '80s που δεν αγαπήσαμε

Οντως έχεις δίκιο να προσθέσω και εγώ την έλλειψη πληροφορίας. Αν ανακάλυπτες κάτι και σου άρεσε ξεκίναγες ολόκληρη σταυροφορία για να βρεις περισσότερα ειτε αυτό ήταν σε μουσικη, ειτε σε τέχνη, είτε συγγραφέας είτε απλώς μάρκα ρούχου. Η γνώση παρεχοταν μαζικά από κάτι εγκυκλοπαιδείες άθλιες και πανάκριβες από πλασιέ (εγώ ειχα την ῾᾽Για σας παιδιά῾᾽ και τωρα την έχει κάνει η αδερφή μου κομοδίνο ουτε στο Μοναστηράκι δεν την αγόραζαν οταν προσπάθησα να την πουλησω 1 ευρώ τον τόμο!) Μερικοί ειχαν και την Πάπυρος, Λαρους, Μπριτάνικα αλλά λίγοι! Τα περιοδικά,οι εφημερίδες και οι δάσκαλοι, καθηγητές είχαν κύρος το ίδιο και η τηλεόραση και γενικά δεν πολυαμφισβητούσες αυτά που σου έλεγαν γιατί δεν ήταν εύκολο να τα διασταυρώσεις. Αυτό ήταν και από τα μεγάλα σοκ όταν δηλαδή ανακάλυψα πως πολλά από αυτά που μου έλεγαν ήταν λάθος. Και δεν εννοώ εδώ τίποτα περί προοδευτικών απόψεων αλλά για απλες, αντικειμενικες πληροφορίες. Γενικά η γνώση και ενημέρωση ειχαν κάτι το ολοκληρωτικό και πατερναλιστικό. Βέβαια πολλοί το νοσταλγούν αυτό γιατί είχε κἀτι το καθησυχαστικό όσο και να επαναστατούσες απέναντι στους μεγλύτερους και τα μιντια έλεγες ῾᾽αυτοί ξέρουν κάτι που εγώ δεν ξέρω!῾᾽.
 
τα χαμηλομάσχαλα παντελόνια...... ΧΑΛΙΑ!!!!

Οι βάτες κ τα θεόφαρδα πουκάμισα σε κάτι λαχανί χρωματάκια...... ΧΑΛΙΑ επίσης!!!

κάτι τεράστια πλαστικά σκουλαρίκια σε σχήμα αστέρι ή ό,τι άλλη πλαστικοποιημένη κακογουστιά!!!

Ο Γαρδέλης, ο Μπίλιας, ο Τσάκωνας κ η Μεγάλη Απόφραξη, Φυλακές Ανηλίκων, Γκουσγκούνης.......

Είναι όλα τόσο μα τόσο CULT!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Τα λατρεύω!!!!! Αλλά χαίρομαι που μεγάλωσα στα 90's!!! :p
 
Domenica είπε:
Οντως έχεις δίκιο να προσθέσω και εγώ την έλλειψη πληροφορίας. Αν ανακάλυπτες κάτι και σου άρεσε ξεκίναγες ολόκληρη σταυροφορία για να βρεις περισσότερα ειτε αυτό ήταν σε μουσικη, ειτε σε τέχνη, είτε συγγραφέας είτε απλώς μάρκα ρούχου. Η γνώση παρεχοταν μαζικά από κάτι εγκυκλοπαιδείες άθλιες και πανάκριβες από πλασιέ (εγώ ειχα την ῾᾽Για σας παιδιά῾᾽ και τωρα την έχει κάνει η αδερφή μου κομοδίνο ουτε στο Μοναστηράκι δεν την αγόραζαν οταν προσπάθησα να την πουλησω 1 ευρώ τον τόμο!) Μερικοί ειχαν και την Πάπυρος, Λαρους, Μπριτάνικα αλλά λίγοι! Τα περιοδικά,οι εφημερίδες και οι δάσκαλοι, καθηγητές είχαν κύρος το ίδιο και η τηλεόραση και γενικά δεν πολυαμφισβητούσες αυτά που σου έλεγαν γιατί δεν ήταν εύκολο να τα διασταυρώσεις. Αυτό ήταν και από τα μεγάλα σοκ όταν δηλαδή ανακάλυψα πως πολλά από αυτά που μου έλεγαν ήταν λάθος. Και δεν εννοώ εδώ τίποτα περί προοδευτικών απόψεων αλλά για απλες, αντικειμενικες πληροφορίες. Γενικά η γνώση και ενημέρωση ειχαν κάτι το ολοκληρωτικό και πατερναλιστικό. Βέβαια πολλοί το νοσταλγούν αυτό γιατί είχε κἀτι το καθησυχαστικό όσο και να επαναστατούσες απέναντι στους μεγλύτερους και τα μιντια έλεγες ῾᾽αυτοί ξέρουν κάτι που εγώ δεν ξέρω!῾᾽.
Έχεις απόλυτο δίκιο. A, και να μην ξεχάσω βέβαια και αυτό που κουβεντιάσαμε στο πρόσφατο θέμα των εκλογών. Ο κομματικός φανατισμός εκείνης της εποχής. Μεγάλη καφρίλα.
scared.gif


Ααααχ οι εγκυκλοπαίδειες απο πλασιέ, που τις θυμήθηκες;;;

Πάω να ψάξω αν υπάρχει ήδη θέμα γι αυτό, αν δεν υπάρχει πρέπει να ανοίξουμε! Έχω ακόμα! :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φίλε Σπύρο, αν δεν υπήρχαν θετικά στη δεκατεία εκείνη, δε θα υπήρχε κι αυτή η ιστοσελίδα :)

Στα αρνητικά να προσθέσν και τα κολλητά παντελόνια. Πίεζαν τις φλέβες και τη βουβονική χώρα. Εντελλώς ανθυγιεινά.
 
Γειά σας!!!

στα αρνητικά των 80s : δεν υπήρχε Internet

στα θετικά των 80s : δεν υπήρχε Internet!!!!
 
80's...

ναι... περνώντας τα χρόνια κάποια πράγματα -κακώς- ωραιοποιούνται...

και προσωπικά όταν ακούω περί της 80's φημολογίας δεν γίνεται μέσα σε όλα τα ωραία να μην θυμάμαι και κάποια πολύ άσχημα σημάδια-περιστατικά.

αναφέρομαι στα ναρκωτικά.

δυστυχώς στα 80's τα ναρκωτικά ήταν μεγάλη μάστιγα και εκπλήσσομαι πως δεν έχει αναφερθεί

φυσικά υπάρχουν και σήμερα, ο κόσμος όμως ίσως να είναι λίγο πιο ενημερωμένος.

η ημιμάθεια πρωτίστως αλλά και η παραφιλολογία περί του όλου θέματος, είχαν οδηγήσει σε πολύ δύσκολες καταστάσεις που αποτυπώνονταν ξεκάθαρα στα στατιστικά της εποχής...

δε ξέρω... ίσως βγάζω ένα προσωπικό βίωμα (και έχουν τις απολογίες μου όσοι τυχόν αντιδράσουν αρνητικά στο περιεχόμενο του μηνύματός μου) μιας και η περιοχή και τα σχολεία που πήγαινα δεν ήταν και ότι καλύτερο με αποτέλεσμα να μεγαλώσω με την ιδέα της προφύλαξης-εγρήγορσης-αναγνώρισης-αποφυγής σε σχέση με ό,τι έχει να κάνει με το εν λόγω θέμα.

υπό αυτή την οπτική, χαίρομαι που δεν ζούμε στα 80's...
 
Θα πω και γω τον πολιτικό φανατισμό, που επικρατούσε τότε. Θυμάμαι, που είχαν μεταθέσει τον πατέρα μου, σε άλλη πόλη και αναγκαστικά έρχονταν μόνο, τα σαββατοκύριακα. Μερικές φορές, μας έπαιρνε εμένα και την αδελφή μου για να περάσουμε μαζί το διήμερο. Πάλι καλά, που ήταν σε κοντινή πόλη και δεν μετατέθηκε σε καμμιά Φλώρινα η Καστοριά όπως άλλοι γνωστοί, που τους έβλεπαν οι δικοί τους ακόμα πιο σπάνια. Ακόμα που τους ακούω όλοι αυτοι οι άνθρωποι, εχουν μια πικρία για όσα έγιναν τότε. Δεν ήταν μόνο οι μεταθέσεις, αλλά δεν θέλω να επεκταθώ και να βγω εκτός θέματος...
 
Παιδια συμφωνω οτι υπαρχει ταση ωραιοποιησης του παρελθοντος αλλα και το να λεμε οτι στα 80s υπηρχε η μαστιγα των ναρκωτικων???

Τι να πουμε για το σημερα επι του θεματος?? Ειναι 100 φορες χειροτερα!
 
Wally είπε:
Παιδια συμφωνω οτι υπαρχει ταση ωραιοποιησης του παρελθοντος αλλα και το να λεμε οτι στα 80s υπηρχε η μαστιγα των ναρκωτικων??? Τι να πουμε για το σημερα επι του θεματος?? Ειναι 100 φορες χειροτερα!
σέβομαι την άποψή σου, επίτρεψέ μου όμως να διαφωνήσω.

σε κάθε περίπτωση εάν έθιξα την θεματολογία, σβήσε το μήνυμά μου.
 
Δεν εθιξες πουθενα τη θεματολογια! :)

Απλα διαφωνουμε. Εγω υποστηριζω οτι σημερα οι αναλογια των ναρκομανων επι του συνολικου πληθυσμου (Ελληνες) ειναι συντριπτικα μεγαλυτερο.
 
είναι χειρότερα ή απλά μαθαίνονται κ διαδίδονται ευκολότερα λόγω των μέσων?
 
Wally είπε:
Δεν εθιξες πουθενα τη θεματολογια! :) Απλα διαφωνουμε. Εγω υποστηριζω οτι σημερα οι αναλογια των ναρκομανων επι του συνολικου πληθυσμου (Ελληνες) ειναι συντριπτικα μεγαλυτερο.
Eγω συμφωνω και με τους δυο σας. Εξηγουμαι.

Ο Wally εχει δικιο οταν λεει πως τα ναρκωτικα βρισκονται σε εξαρση σημερα. Φανταζομαι ομως οτι ο ntsmrtz (μα καλα καλε μου ανθρωπε αλλο nick δεν μπορουσες να βρεις? :p ) εννοει την ηρωινη, η οποια εκανε θραυση σε μια κοινωνια εντελως ανυποψιαστη. Σημερα ολοι ξερουν τις συνεπειες των ιδιαιτερα σκληρων ναρκωτικων. Ολοι εχουν δει τις αναλογες εικονες στους δρομους, οποτε μονο καποιος με αυτοκαταστροφικες τασεις 100% θα μπλεχτει (και ναι ειναι πολλοι. Τοτε ενα μεγαλο μερος χρηστων την πατουσε απο παρεες και κυριως σχεσεις με ατομα του κυκλου, εχοντας πληρη αγνοια των συνεπειων. Οι οικογενειες ηταν σε πολλες περιπτωσεις με λιγοτερη κατανοηση, ετσι ηταν περισσοτερα τα ατομα που σερνονταν στους δρομους μην εχοντας που την κεφαλην κλιναι. Σημερα ολο και περισσοτεροι γονεις κρατουν με οποιο μεσο, αυτα τα παιδια στο σπιτι, ακομη και αγοραζοντας τις δοσεις οι ιδιοι.

Επισης η τεχνολογια και ''επιστημη'' εχει προχωρησει και σε αυτον τον τομεα δυστυχως, παρεχοντας ''εναλλακτικες'' λυσεις, το ιδιο και περισσοτερο επικινδυνες, αλλα περισσοτερο ''ανωδυνες'' σε σχεση με τις συριγγες. Πλεον μεχρι και ηχητικα ναρκωτικα υπαρχουν. Υπαρχουν πολλοι χρηστες που μπορει να μην τους πιανει το ματι σου, αντιθετα με τα κλασσικα πρεζακια της Ομονοιας.
 
joe είπε:
Φανταζομαι ομως οτι ο ntsmrtz (μα καλα καλε μου ανθρωπε αλλο nick δεν μπορουσες να βρεις? :p ) εννοει την ηρωινη, η οποια εκανε θραυση σε μια κοινωνια εντελως ανυποψιαστη.
nts (όπως με έχει "βαφτίσει" συμφορουμίτης μας στο chatbox) ή Κώστας και είσαι οκ. :)

η παρατήρησή σου συμπληρώνει απόλυτα το ελλιπές νοηματικά -επειδή το θεώρησα δεδομένο- αρχικό μου μήνυμα.
 
Το μόνο που με χάλαγε στα 80'ς είναι που δεν είχα ποτέ αρκετά χρήματα!!!!
 
Πραγματικά δε μπορώ να πώ οτι με χάλαγε πολύ κάτι εκεινη τη εποχή ... ήταν καιροί που είχαν τα στραβά τους και τα καλά τους, όπως ακριβώς και σήμερα. Κοιτάζοντας πίσω μπορώ να πώ οτι λείπαν πολλές τεχνολογικές ευκολίες που μπήκαν αργότερα στη ζωή μας, άλλα αυτό έχει και τη καλή του πλευρά επίσης. Σίγουρα πάντως η μόδα ήταν άθλια ... άλλα αυτό το κρίνουμε τώρα, κατόπιν εορτής. Τότε προφανώς τα ντυσίματα και κουρέματα εκείνα τα θεωρούσαμε ωραία, οπότε δεν μπορώ να πώ οτι ήταν κάτι που με χάλαγε.

Αν μη τι άλλο σήμερα υπάρχουν πολλά περισσότερα πράγματα που με χαλάνε, απο ότι στα '80s
 
Πίσω
Μπλουζα