Tα '80s που δεν αγαπήσαμε

Τι εννοείς όταν λες διπλοβάρδια;
Μία εβδομάδα πρωί, μία απόγευμα.

Ήμουν παιδί τη δεκαετία του '80 οπότε δεν ενδιαφερόμουν για μόδα, ούτε καταλάβαινα τι γινόταν τριγύρω μου. Ζούσα σε δικό μου κόσμο πραγματικά. Χανόμουν στο παιχνίδι και τις σκέψεις μου.

Ό,τι και αν φαινόταν περίεργο ή ενοχλητικό σήμερα, τότε μου φαινόταν κανονικότητα.

Αγόγγυστα δεν κάναμε ταξίδια ώρες επί ωρών σε κακό δίκτυο με καθόλου άνετα αυτοκίνητα; Γενικότερα δεν είχαμε υπομονή με τα πάντα και απαιτήσεις σχεδόν μηδενικές;
 
Ο εξαναγκαστικός ύπνος κάποια μεσημέρια όταν ήμουν μικρός. Σώνει και καλά να κοιμηθώ. Μα πως θα γίνει, δεν θέλω και δεν μπορώ, τι δεν καταλαβαίνετε. Θέλω να παίξω μπάλα.
 
Ο εξαναγκαστικός ύπνος κάποια μεσημέρια όταν ήμουν μικρός. Σώνει και καλά να κοιμηθώ. Μα πως θα γίνει, δεν θέλω και δεν μπορώ, τι δεν καταλαβαίνετε. Θέλω να παίξω μπάλα.
Μπάλα το μεσημέρι όχι, θα κάνεις φασαρία...
Ξάπλωσε (ας μην νυσταζεις, για να ξεκουραστείς) και διάβασε κάτι...(εδώ μπορεί και να αποκοιμιόσουνα)...
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μία εβδομάδα πρωί, μία απόγευμα.

Ήμουν παιδί τη δεκαετία του '80 οπότε δεν ενδιαφερόμουν για μόδα, ούτε καταλάβαινα τι γινόταν τριγύρω μου. Ζούσα σε δικό μου κόσμο πραγματικά. Χανόμουν στο παιχνίδι και τις σκέψεις μου.

Ό,τι και αν φαινόταν περίεργο ή ενοχλητικό σήμερα, τότε μου φαινόταν κανονικότητα.

Αγόγγυστα δεν κάναμε ταξίδια ώρες επί ωρών σε κακό δίκτυο με καθόλου άνετα αυτοκίνητα; Γενικότερα δεν είχαμε υπομονή με τα πάντα και απαιτήσεις σχεδόν μηδενικές;
Το χειρότερο ήταν 3 μέρες απόγευμα και 2 πρωί. Γύριζες σπίτι 7 το βράδυ της Τετάρτης και έπρεπε να διαβάσεις για το πρωί της Πέμπτης.

Ακόμα παλιότερα βέβαια είχαμε και Σάββατο μαθήματα, πριν καθιερωθεί το πενθήμερο.
 
Μπάλα το μεσημέρι όχι, θα κάνεις φασαρία...
Ξάπλωσε (ας μην νυσταζεις, για να ξεκουραστείς) και διάβασε κάτι...(εδώ μπορεί και να αποκοιμιόσουνα)...
Έτσι έτσι. Πάρε την εγκυκλοπαίδεια Για Σας Παιδιά, ξάπλωσε, και μην σε ακούω γιατί πολλά μου ταχεις κάνει σήμερα. :whistle:
 
Μια βδομάδα πρωί την άλλη απόγευμα. Δλδ αν ν μαθητές το πρωί το απόγευμα λ μαθητές ώστε στο σχολείο από τις 19:30-15:30 να έχουν κάνει μάθημα ν+λ
 
Μια βδομάδα πρωί την άλλη απόγευμα. Δλδ αν ν μαθητές το πρωί το απόγευμα λ μαθητές ώστε στο σχολείο από τις 19:30-15:30 να έχουν κάνει μάθημα ν+λ
Θυμάμαι αμυδρά τους γονείς μου που πήγαιναν σε κάποια φάση πρωί και απόγευμα στο σχολείο (Γυμνάσιο) και αναγκαστικά υπήρχε κάποια γυναίκα που κρατούσε εμένα και τον αδερφό μου στο σπίτι. Τους ρώτησα χθες γιατί συνέβαινε αυτό και μου είπαν ότι δεν επαρκούσαν οι αίθουσες του σχολείου για τόσο μεγάλο αριθμό μαθητών και μοιράζονταν τα τμήματα σε πρωινά και απογευματινά ώστε να μην χάνονται ώρες διδασκαλίας. Δεν ξέρω αν κι εσείς είχατε το ίδιο πρόβλημα και γι' αυτό το λόγο υπήρχαν πρωινές και απογευματινές βάρδιες.
Προσωπικά δεν χρειάστηκε να πάω ποτέ απόγευμα στο σχολείο όμως εκ των υστέρων σκέφτομαι πόσο ζόρι τραβούσαν οι γονείς μου με το να πηγαινοέρχονται όλη μέρα στο σχολείο και να έχουν ελάχιστο χρόνο τόσο για δουλειά στο σπίτι (διαγωνίσματα, εκθέσεις, μελέτη) όσο και για εμάς.
 
Δεν ξέρω αν κι εσείς είχατε το ίδιο πρόβλημα και γι' αυτό το λόγο υπήρχαν πρωινές και απογευματινές βάρδιες.
1η Γυμνασίου πέτυχα πρωϊνή και απογευματινή βάρδια. Ναι, νομίζω ο λόγος ήταν ότι δεν επαρκούσαν οι αίθουσες τότε.
 
Απογευματινά σχολεία θυμάμαι και την δεκαετία του 90. Πήγαινα πάντα στο σχολείο το πρωί και ζήλευα τα παιδιά που ήταν απογευματινά (επειδή δεν ξυπνούσαν νωρίς το πρωί). Τα παιδιά που ήταν απογευματινά, πήγαιναν φροντιστήριο (ξένες γλώσσες/μαθήματα) το πρωί;
 
Απογευματινά σχολεία θυμάμαι και την δεκαετία του 90. Πήγαινα πάντα στο σχολείο το πρωί και ζήλευα τα παιδιά που ήταν απογευματινά (επειδή δεν ξυπνούσαν νωρίς το πρωί). Τα παιδιά που ήταν απογευματινά, πήγαιναν φροντιστήριο (ξένες γλώσσες/μαθήματα) το πρωί;
Βράδι πήγαινα στα φροντιστήρια -ξένες γλώσσες .. 8-10..Θυμάμαι να γυριζω σπίτι 10,30 και πολλές φορές 11 αν χαζεύαμε σε τίποτα πλατείες..Εκείνη την εποχή δεν υπήρχε η συνήθεια να μας πηγαινοφέρνουν σε σχολεία και φροντιστήρια ούτε στο δημοτικό. . Σήμερα βλέπω γονείς -παππούδες να περιμένουν τα παιδιά έξω απο το δημοτικό της γειτονιάς μου αν και μένουν εκεί γύρω.. Άλλαξαν οι συνθήκες και φοβούνται η απλά είναι υπερπροστατευτικοί;
 
Εντάξει ,περνάγαμε καλά στα 80ς σαν νέοι ,έφηβοι,παιδιά αλλά τα πράγματα γενικώς ήταν ζόρικα ..Αυτό που θυμάμαι πιο έντονα είναι ο καφεγκρί ουρανός της Αθήνας απο το νέφος και η ατελείωτη κίνηση στους δρόμους που τα σαββατοκύριακα γινόταν απελπιστική . Για να πάμε Κόρινθο το εξοχικό μας φεύγαμε στις 5 το πρωί ,το ίδιο και στην επιστροφή .. Τα υπόλοιπα για συγκοινωνίες ,νοσοκομεία ,δημόσιο κτλ τα έχουν πει όλα στα προηγούμενα σχόλια ..
 
Σήμερα βλέπω γονείς -παππούδες να περιμένουν τα παιδιά έξω απο το δημοτικό της γειτονιάς μου αν και μένουν εκεί γύρω.. Άλλαξαν οι συνθήκες και φοβούνται η απλά είναι υπερπροστατευτικοί;
Το ένα συνεπάγεται το άλλο, θα έλεγα. Τουλάχιστον στις μεγάλες πόλεις. Είπα σε φίλο που είναι λίγο μικρότερος από εμένα αλλά γεννήθηκε και μεγάλωσε εδώ στην Αθήνα, ότι στα 6-7 πήγαινα μόνη μου στο ωδείο και είχε γουρλώσει τα μάτια σαν να έβλεπε εξωγήινο. Όμως το Αγρίνιο στη δεκαετία του 80 ήταν ένα μεγάλο χωριό. Οι αποστάσεις ήταν μικρές, ειδικά αν έμενε κάποιος στο κέντρο όπως εμείς, οι περισσότεροι γνωστοί, τα νέα διαδίδονταν σε χρόνο dt, οπότε και οι γονείς, ως επί το πλείστον, δεν ήταν τόσο φοβισμένοι. Τώρα όμως που η πόλη έχει μεγαλώσει σημαντικά, βλέπω να κάνουν οτι κάνουν και οι γονείς των παιδιών στην Αθήνα. Δεν τα αφήνουν από τα μάτια τους μέχρι να τελειώσουν τουλάχιστον το δημοτικό.
 
Απογευματινά σχολεία θυμάμαι και την δεκαετία του 90. Πήγαινα πάντα στο σχολείο το πρωί και ζήλευα τα παιδιά που ήταν απογευματινά (επειδή δεν ξυπνούσαν νωρίς το πρωί). Τα παιδιά που ήταν απογευματινά, πήγαιναν φροντιστήριο (ξένες γλώσσες/μαθήματα) το πρωί;

Ναι, θυμάμαι που πήγαινα αγγλικά προυνο προυνο.
 
Τι εννοείς όταν λες διπλοβάρδια;
Η εναλλαγή των σχολείων πρωί - απόγευμα λόγω ανεπάρκειας αιθουσών.
Βέβαια στο γυμνάσιο βίωσα μία πολύ περίεργη εφαρμογή διπλοβάρδιας.
Πήγα στο 4ο Γυμνάσιο Ζωγράφου όταν αυτό συστεγαζόταν με το 3ο στο συγκρότημα της οδού Ηρώων Πολυτεχνείου πλησίον του Ι.Ν.Αγίου Θεράποντος. Δεν γνωρίζω ποιος το είχε σκεφθεί αλλά
-Α΄Γυμνασίου (1985-1986) ΔΕΥΤΕΡΑ ΤΡΙΤΗ ΤΕΤΑΡΤΗ πρωί (08:15-13:30) ΠΕΜΠΤΗ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ απόγευμα (14:30-19:30)
-Β΄ Γυμνασίου (1986-1987) ΔΕΥΤΕΡΑ ΤΡΙΤΗ ΤΕΤΑΡΤΗ απόγευμα (14:30-19:30) ΠΕΜΠΤΗ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ πρωί (08:15-13:30)
-Γ΄Γυμνασίου (1987-1988) ΔΕΥΤΕΡΑ ΤΡΙΤΗ ΤΕΤΑΡΤΗ πρωί (08:15-13:30) ΠΕΜΠΤΗ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ απόγευμα (14:30-19:30)
Όταν γύριζα από πρωί σε απόγευμα, σχόλαγα το μεσημέρι της προηγούμενης και πήγαινα το μεσημέρι της επομένης (Α' + Γ' τάξη)
Όταν όμως γύριζα από απόγευμα σε πρωί σχόλαγα το βράδι και έπρεπε να πάω το πρωί της επομένης ήταν σκέτη απελπισία (Β' τάξη).
Όσον αγορά τις ώρες δεν είμαι απολύτως σίγουρος (το ωράριο της απογευματινής βάρδιας μάλλον ήταν το θερινό)
 
Η εναλλαγή των σχολείων πρωί - απόγευμα λόγω ανεπάρκειας αιθουσών.
Βέβαια στο γυμνάσιο βίωσα μία πολύ περίεργη εφαρμογή διπλοβάρδιας.
Πήγα στο 4ο Γυμνάσιο Ζωγράφου όταν αυτό συστεγαζόταν με το 3ο στο συγκρότημα της οδού Ηρώων Πολυτεχνείου πλησίον του Ι.Ν.Αγίου Θεράποντος. Δεν γνωρίζω ποιος το είχε σκεφθεί αλλά
-Α΄Γυμνασίου (1985-1986) ΔΕΥΤΕΡΑ ΤΡΙΤΗ ΤΕΤΑΡΤΗ πρωί (08:15-13:30) ΠΕΜΠΤΗ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ απόγευμα (14:30-19:30)
-Β΄ Γυμνασίου (1986-1987) ΔΕΥΤΕΡΑ ΤΡΙΤΗ ΤΕΤΑΡΤΗ απόγευμα (14:30-19:30) ΠΕΜΠΤΗ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ πρωί (08:15-13:30)
-Γ΄Γυμνασίου (1987-1988) ΔΕΥΤΕΡΑ ΤΡΙΤΗ ΤΕΤΑΡΤΗ πρωί (08:15-13:30) ΠΕΜΠΤΗ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ απόγευμα (14:30-19:30)
Όταν γύριζα από πρωί σε απόγευμα, σχόλαγα το μεσημέρι της προηγούμενης και πήγαινα το μεσημέρι της επομένης (Α' + Γ' τάξη)
Όταν όμως γύριζα από απόγευμα σε πρωί σχόλαγα το βράδι και έπρεπε να πάω το πρωί της επομένης ήταν σκέτη απελπισία (Β' τάξη).
Όσον αγορά τις ώρες δεν είμαι απολύτως σίγουρος (το ωράριο της απογευματινής βάρδιας μάλλον ήταν το θερινό)
ααααα να γεια σας,αυτο και μενα,το προσυπογραφω
 
Αγοράκια της ρετρό ατυχήσατε οι καθηγήτριες πλέον του λυκείου είναι νέα, όμορφα, περιποιημένα κορίτσια γύρω στα 30 με 35. Εμείς τώρα δεν είχαμε αξιομνημονευτες καθηγήτριες η αλήθεια αυτή είναι εννοω απο εμφάνιση.
F6JSJYOXkAAkoDy.jpeg
 
Και εγώ το είχα απορία. Γιατί η καθηγήτριες μας τότε ήταν κάτι θείτσες 50 χρονών. Εντάξει έτσι και αλλιώς οι άνθρωποι έδειχναν μεγαλύτεροι τότε ( ντύσιμο, κουρέματα) , αλλά ποτέ δεν είχαμε καθηγητή-τρια στα 30s.
 
Και εγώ το είχα απορία. Γιατί η καθηγήτριες μας τότε ήταν κάτι θείτσες 50 χρονών. Εντάξει έτσι και αλλιώς οι άνθρωποι έδειχναν μεγαλύτεροι τότε ( ντύσιμο, κουρέματα) , αλλά ποτέ δεν είχαμε καθηγητή-τρια στα 30s.
Rio δεν είχαμε καμια ούτε για δείγμα. Τώρα είναι και θεατρικής αγωγής, είναι και καλλιτεχνικων και όλα ωραία νέα κορίτσια με ωραίο μοντέρνο ντυσιμο. Ε δεν πειράζει σκέψου να χες την παραπάνω καθηγήτρια στα 17 με 18 σου και να δίνεις πανελλήνιες :fafoutis:
 
Πίσω
Μπλουζα