Tι σας "Φόβιζε μικρούς" στην τηλεόραση

Δεν τη θυμόμουν τη μουσική.

Τώρα που την ξανακούω, είναι ΠΟΛΥ τρομακτική !
 
Ο κάμεραμαν απο το ΠΑΡΑΣΚΗΝΙΟ και για εμένα. Εκπλήσομαι που τρόμαζε τόσους πολλούς.
 
...πςςς...

Καλά, τι thread μου ξέφυγε... :D

Nαί, σαφώς η μουσική απο το "Παρασκήνιο" είχε μεγάλη δόση αγωνίας - αν και ακόμα μικρότερος (νηπιακή ηλικία), με τρόμαζε περισσότερο μία διαφήμιση κάποιου παυσίπονου ("Ντεπόν" ίσως; ) όπου εμφανιζόταν η εικόνα ενός αθρώπινου σώματος σε "τομή" (με φλέβες στο εσωτερικό, κλπ) να καταπίνει ένα δισκίο... :nervous:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
tsalk είπε:
όταν την άκουσα στην πρώτη επανάληψη της σειράς στην αρχη της δεκαετίας του 80
Εγώ την είδα σε κάποια από τις επαναλήψεις του '90 (πρέπει να πήγαινα α' γυμνάσιου, άρα το '95). Θυμάμαι έπαιζε μεσημέρι, κατά τις 12:30-13:00 και καθυστερούσα να φύγω, όταν ήμουν απογευματινή για να μην τη χάνω!

exetlaios είπε:
Δεν τη θυμόμουν τη μουσική.Τώρα που την ξανακούω, είναι ΠΟΛΥ τρομακτική !
Καλά, δεν το συζητώ! Τα έπαιζα! Αφού προσπαθούσα να ξεχαστώ κάνοντας κάτι άλλο μέχρι να αρχίσει, ότι και καλα δεν με νοιάζει αλλά η ψυχούλα μου το ήξερε... Επίσης με είχε τρομάξει πολύ και η φάση με το Γιουσουφάκι. Επειδή είχα διαβάσει το βιβλίο, ήξερα τι θα γίνει, αλλά όταν το είδα ένα ψιλοσοκ το έπαθα!
 
Το τραγούδι στην έναρξη της σειράς "Ο θησαυρός της Βάγιας" και τον Γερμανό που έδειχνε οτι σκοτωνόταν απο χειροβομβίδα..ΝΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!ΜΕΝΤΕΣ!!!!!!!!!
 
+1 για τον κάμεραμαν απο το ΠΑΡΑΣΚΗΝΙΟ!!!
 
1) Το Κάνω Ότι Κάνω με τον Σάκη Μπουλά φοβόμουν πολύ. Μετά από χρόνια τον Μπουλά σαν άνθρωπο τον πήγα

2) Τους ΑΜΑΝ μικρή φοβόμουνα αλλά μετά το έβλεπα με 1000 και όπως τώρα είμαι φανατική με το Ράδιο Αρβύλα και με τον Imagine 89,7

3) Στα 1,5 μου το 1000 και Μια Συνταγές που βάζαν στον ΑΝΤ1 με τους μάγειρες, προ Βέφα και Μαμαλάκη εποχή.

4) Μια φορά στα 2,5 μου είχε κλείσει ξαφνικά η TV και έλεγε ένας ικας κάτι τέτοιο

5) Όταν ο Καλυβάτσης στο Comfuzio έκανε τον Ρουβά, τώρα που το βλέπω στο YouTube λιώνω στα γέλια
 
Ο Χριστός ξανασταυρώνεται, η Γαλήνη, Ρωμανός Διογένης που έπαιζε ο Νίκος Βασταρδής και οι μαριονέτες του Stingrey.
 
Ο κάμεραμαν απο το ΠΑΡΑΣΚΗΝΙΟ νομιζα οτι ηταν διαστημανθρωπος!

Αλλα εμενα με τρομαζε πιο πολυ αυτο:

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=0PJXaW0qrTQ]YouTube - 03 Fantastic Planet - La Planète sauvage

Απλα ΑΠΟΚΟΣΜΟ!
 
Θυμαμαι εβαζαν τοτε στην Ερτ πολλες φορες ταινιες του Κριστοφερ Λι "κομης Δρακουλας" και με επιανε τσιρλιπιπι οποτε το εβλεπα :D
 
Αν δεν απατώμαι, οι μόνες ταινίες της Hammer (Δράκουλας=Chris Lee)

που είχε βάλει η κρατική, ήταν τα SCARS OF DRACULΑ και DRACULA HAS RISEN FROM THE GRAVE.

Μου είχαν κάνει απερίγραπτη εντύπωση τότε !
 
Η σειρά με τα αυτοτελή επεισόδια- θρίλερ ' Καταραμένα Αντικείμενα' παιζόταν κάθε Παρασκευή στις 11 και κάτι, αλλα το κανάλι μου διαφεύγει.

Υ.γ Απο τις καλύτερες σειρές-θρίλλερ που έπαιξε ποτέ η Ελληνική Τηλεόραση, κατα την ταπεινή μου γνώμη, τρέμε 'Buffy' χαχαχαχαχα
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
nicksofar είπε:
Η σειρά με τα αυτοτελή επεισόδια- θρίλερ ' Καταραμένα Αντικείμενα' παιζόταν κάθε Παρασκευή στις 11 και κάτι, αλλα το κανάλι μου διαφεύγει.Υ.γ Απο τις καλύτερες σειρές-θρίλλερ που έπαιξε ποτέ η Ελληνική Τηλεώραση, κατα την ταπεινή μου γνώμη, τρέμε 'Buffy' χαχαχαχαχα
Μάλλον εννοείς το "FRIDAY THE 13TH - THE SERIES" ?
 
εμένα δεν ξέρω ακόμα το γιατί... με φόβιζε η Μαριάνα Τόλη όταν έκανε κούνια και έλεγε ξέγνοιαστη "τιτιριτιτίιιι Αιγαίο"

σκιαζόμουν να πλησιάσω την τιβι και ν αλλάξω και κανάλι (δεν είχε τηλεκοντρολ η ασπρόμαυρη URANIA)

:D
 
Μάλλον φίλε Exetlaie. έχω λίγες αναλαμπές απο την σειρά αλλά τις ανατριχίλες δεν θα τις ξεχάσω ποτέ!8)8)
 
Οι Daleks από το Dr. Who...:nervous:Φυσικά τώρα δεν μπορώ να καταλάβω πως με φόβιζαν κάτι κινούμενοι σκουπιδοτενεκέδες! :D
 
exetlaios είπε:
Αν δεν απατώμαι, οι μόνες ταινίες της Hammer (Δράκουλας=Chris Lee) που είχε βάλει η κρατική, ήταν τα SCARS OF DRACULΑ και DRACULA HAS RISEN FROM THE GRAVE.

Μου είχαν κάνει απερίγραπτη εντύπωση τότε !
Γκραν γκινιολ! Θυμαμαι εκλεινα τα ματια οταν η μουσικη γινοταν αγωνιωδης αλλα απο την τηλεοραση δεν εφευγα λες και με ειχαν κολλησει.
 
...καλημέρα

...δεν ξέρω εάν θυμάται κανείς μία ασπρόμαυρη ( δεν θυμάμαι την ακριβή χρονολογία προβολής) διαφήμιση ....πρέπει να ήταν ή του Υπουργείου Υγείας ή κάποιου κρατικού ( ?) φορέα σε σχέση με καρδιοπάθειες ( ?) ....η διαφήμιση λοιπόν έδειχνε ένα ευτραφέστατο παιδάκι με πολύ χοντρά μαγουλάκια και αν θυμάμαι καλά έδειχνε διάφορα χέρια να το ταϊζουν.....τα πλάνα ήταν κοφτά και ζούμαραν στο πρόσωπο του συμπαθούς μπουλούκου....ο οποίος με κάθε μπουκιά και βάσει των μορφασμών και του ιδρώτα που εμφανιζόταν στο πρόσωπό του ( με την πάροδο των μπουκιών ) άρχιζε να μην αισθάνεται καλά , δυσφορούσε αρκετά , ίδρωνε και ο ρυθμός των χτύπων της καρδιάς του (οι οποίοι ακούγονταν από την αρχή του σποτ) αυξανόταν με τέτοιο ρυθμό που έλεγες ότι δεν μπορεί...το παιδάκι θα σκάσει από στιγμή σε στιγμή......δεν θυμάμαι ακριβώς το σλόγκαν ή τον φορέα ( όπως προείπα ) αλλά ήταν κάτι και καλά του στυλ "μην πιέζετε τα παιδιά να τρώνε".....αααααααααα τώρα το θυμήθηκα....έλεγε κάτι σε σχέση με την παχυσαρκία.......όλο αυτό λοιπόν που πέρναγε το παιδάκι κατά την διάρκεια των δευτερολέπτων του σποτ....με έκανε και φοβόμουν πάρα πολύ , θεωρώντας ότι κάποιοι πολύ κακοί άνθρωποι βασανίζουν αυτόν τον άτυχο πιτσιρικά και ομολογώ ότι έστω και σε αυτό το πρώιμο στάδιο που βρισκόμουν ως προς την ικανότητα αποκωδικοποίησης τέτοιων ερεθισμάτων...η διαφήμιση εκείνη με είχε κάνει να βλέπω την γιαγιά μου ( η οποία απλά με φρόντιζε όπως κάθε γιαγιά το εγγονάκι της ...χωρίς υπερβολές ) με άλλο μάτι ......ευτυχώς για μικρό χρονικό διάστημα......
 
Με τρόμαζε η διαφήμιση του RAKS...
 
Πίσω
Μπλουζα