The “Greek Retro Maniax” Oblivion Thread

Το συγκεκριμένο thread σχεδόν ολόκληρο είναι εκτός θέματος συνεπώς είμαστε για να μας κλαίνε οι ρέγκες…Ξανά επαναφέρω την ερώτηση που έκανα σελίδες πρίν……

Έχω κάποιες απορίες με το Oblivion ρε παιδιά!Θέλω να ρωτήσω σχετικά με τις οργανώσεις στο παιχνίδι….τι γίνεται? Έχω μπλέξει τα μπούτια μου. Όταν σε προσκαλούν σε κάποιες οργανώσεις εσύ πρέπει να αδιαφορείς? να δέχεσαι τι?...Μία οργάνωση την έσφαξα...Κάποιοι γιατί δεν πεθαίνουν?Επίσης αυτά τα quest..είναι τόσα πολλά…Γενικά στο παιχνίδι ο σκοπός είναι να κλείσεις τις πύλες του oblivion και παράλληλα να βγάζεις quest?Που πρέπει να κατευθυνθώ.. Δεν μπορώ να καταλάβω ούτε τι level είμαι..! Και να σκεφτείτε που έχω βγάλει και κάποια RPG!!!


Είμαι ένας άχρηστος
 
Το thread δεν είναι εκτός θέματος.

Τσακωνόμαστε για την τεχνική πλευρά του παιχνιδιού και που τρέχει καλύτερα.

Όσο για τις οργανώσεις.......... ε χε χε!!!!!!:biglaugh: :biglaugh:

akmakas είπε:
Έχω κάποιες απορίες με το Oblivion ρε παιδιά!


Είμαι ένας άχρηστος

ΚΑΠΟΙΕΣ;

http://www.elderscrolls.com/forums/

και μπες στα forums για το Oblivion......
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Να μπαίνεις σε όλα τα factions και να μη σε νοιάζει. Και να σε πετάξουν από κανένα αν τα κάνεις μαντάρα (π.χ. να αναγκαστείς να σφάξεις μέλος σε guild στο οποίο ήδη ανήκεις), πάντα υπάρχει δυνατότητα να σε ξαναδεχτούν.
 
Pooky δεν θέλω να μου αναφέρεις άλλα φόρουμ...Δεν τα χρειάζομαι άν ήταν θα πήγαινα και μόνος μου ευχαριστώ..Εάν μπορείς να με βοηθήσεις καλώς δυστηχώς καίγομαι(Πές μου ποιο παιχνίδι παίζεις να σου πω ποιος είσαι!) :D !
 
Oblivion αποστολές

OK. Και επειδή προσωπικά δεν με ενδιαφέρουν τα τεχνικά θέματα του Oblivion για PC εφόσον το έπαιζα σε Xbox, θα προσπαθήσω να απαντήσω στις ερωτήσεις σου akmakas.

(1). Όταν σε καλούν σε κάποια οργάνωση (guild) στο παιχνίδι μπορείς είτε να πας μαζί τους, είτε να αδιαφορήσεις και να τους αγνοήσεις. Γενικά κάνεις ότι θέλεις. Σε περίπτωση που θέλεις να τελειώσεις όλες τις αποστολές του παιχνιδιού, που είναι πάνω από 100, τότε όπως έγραψε και ο Aeon, θα πρέπει να γραφτείς σε όλα τα guilds ανελλιπώς και να κάνεις όλες τις αποστολές τους.

Τα guilds αυτά είναι: Fighters Guild, Thieves Guild, Mages Guild, Dark Brotherhood. Επίσης υπάρχει η αρένα, όπου καλό είναι να πας και εκεί και να γίνεις μονομάχος, γιατί έτσι θα βγάλεις πολλά χρήματα που θα σου χρειαστούν για να αγοράζεις πράγματα στο παιχνίδι. Υπάρχουν και άλλες αποστολές που σου τις αναθέτουν διάφορα άτομα που συναντάς καθώς ταξιδεύεις από το ένα μέρος στο άλλο. Καλό είναι να τις αναλαμβάνεις και να τις εκπληρώνεις γιατί έτσι και ανεβαίνεις level και η δημοτικότητά σου αυξάνεται και σαν αμοιβή σου δίνουν διάφορα χρήσιμα αντικείμενα.

(2). Αυτοί που δεν πεθαίνουν είναι οι κύριοι χαρακτήρες του παιχνιδιού, οι οποίοι σε περίπτωση που θα σκοτωνόταν κατά λάθος, δεν θα μπορούσε να προχωρήσει το σενάριο του παιχνιδιού περαιτέρω.

(3). Το main quest είναι ανεξάρτητο από τα quests των guilds. Στο main quest πρέπει να κλείσεις κάποια oblivion gates, αλλά δεν είναι υποχρεωτικό να κλείσεις κάθε oblivion gate που συναντάς και στον δρόμο σου. Γενικά τα gates που πρέπει οπωσδήποτε να κλείσεις είναι συγκεκριμένα και, όπως εξελίσσεται το παιχνίδι, σου λένε οι ίδιοι οι χαρακτήρες του παιχνιδιού ποια είναι αυτά. Συνολικά είναι καμιά δεκαριά. Τώρα αν από μόνος σου θέλεις να κλείνεις κάθε Gate που συναντάς, αυτό είναι δικαίωμά σου και μπορείς να το κάνεις. Δεν επηρεάζει μεν την εξέλιξη του main quest, αλλά γίνεται δυνατότερος ο χαρακτήρας σου και ανεβαίνεις level.

(4). Μπορείς είτε να παίζεις το main quest και παράλληλα να κάνεις αποστολές και από τα διάφορα guilds. Είτε να παίζεις μόνο του το main quest και αφού το ολοκληρώσεις να καταπιαστείς με τις αποστολές των διαφόρων guilds. Είτε να κάνεις πρώτα τα guilds και μετά το main quest. Και πάλι, ότι θέλεις κάνεις. Εξάλλου κάποιες αποστολές για να γίνουν πρέπει ο χαρακτήρας σου να έχει φτάσει σε ορισμένο level, διαφορετικά το παιχνίδι δεν σου επιτρέπει να καταπιαστείς με αυτές.

Προσωπικά, παράλληλα με το main έκανα και τις αποστολές των άλλων guilds. Έτσι δεν βαριόμουν.

(5). Το level σου το βλέπεις στον πίνακα με τα στατιστικά σου. Έχεις βρει αυτό το menu;

Σε πιο στάδιο βρίσκεσαι τώρα στο παιχνίδι;

Ότι βοήθεια χρειαστείς εδώ είμαστε. :)

akmakas είπε:
Το συγκεκριμένο thread σχεδόν ολόκληρο είναι εκτός θέματος συνεπώς είμαστε για να μας κλαίνε οι ρέγκες…Ξανά επαναφέρω την ερώτηση που έκανα σελίδες πρίν……
Έχω κάποιες απορίες με το Oblivion ρε παιδιά!Θέλω να ρωτήσω σχετικά με τις οργανώσεις στο παιχνίδι….τι γίνεται? Έχω μπλέξει τα μπούτια μου. Όταν σε προσκαλούν σε κάποιες οργανώσεις εσύ πρέπει να αδιαφορείς? να δέχεσαι τι?...Μία οργάνωση την έσφαξα...Κάποιοι γιατί δεν πεθαίνουν?Επίσης αυτά τα quest..είναι τόσα πολλά…Γενικά στο παιχνίδι ο σκοπός είναι να κλείσεις τις πύλες του oblivion και παράλληλα να βγάζεις quest?Που πρέπει να κατευθυνθώ.. Δεν μπορώ να καταλάβω ούτε τι level είμαι..! Και να σκεφτείτε που έχω βγάλει και κάποια RPG!!!


Είμαι ένας άχρηστος
 
Ladyhawke...............είσαι μια Θεά...Μα καλά….πού είστε κρυμμένες....Εγώ ξέρω πως οι γυναίκες ασχολούνται με άλλα πράγματα!!!Υποκλίνομαι και σευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση σου… :thumbup: ..Ευχαριστώ και τον ΑΕΟΝ για το HIT..Λοιπόν στο inventory το level το βλέπω ναι αλλά δεν τολμό να το πιστέψω...Μόνο level 3? Μα καλά έβγαλα ένα κάρο αποστολές έχω κλείσει περίπου έξι πύλες και το level μου είναι τόσο μικρό?Στο παιχνίδι είμαι σε ένα quest που πρέπει να βρώ και να μιλήσω κάποιον Vicente valtiery άντε τώρα να καταλάβεις χε χε!!Επίσης στο inventory με τα όπλα κάτω αριστερά έχω ένα πούπουλο με το νούμερο 300/305 μια ασπίδα με το Νο 39..Αυτά τι σημαίνουν?Και ένα τελευταίο..Στα μαγικά πως βγάζεις άκρη...Ξέρω σε κούρασα και συγνώμη..

Ελπίζω επίσης να μήν χάλασα την συζήτηση των υπόλοιπων μελών που έγραφαν ποιο πάνω!! :)
 
(1). Inventory. Το φτερό (Feather) σημαίνει το βάρος σου. 300/305 σημαίνει ότι από τα 305 kg (ή οποιαδήποτε και αν θεωρεί το παιχνίδι ότι είναι η μονάδα μέτρησης βάρους) που μπορείς να κουβαλήσεις (μα ποιος είσαι βρε μεγάλε; :p ), κουβαλάς ήδη 300. Επίσης σε άλλη σελίδα του inventory που σου δείχνει τα αντικείμενα που κουβαλάς, και πάλι στην στήλη που έχει το φτερό, φαίνεται το βάρος κάθε ενός από τα αντικείμενα. (Θα δεις ότι μερικά έχουν βάρος 0. Αυτό συμβαίνει με τα αντικείμενα που σου δόθηκαν για να διεκπεραιώσεις κάποια αποστολή. Αυτά τα αντικείμενα δεν μπορείς να τα πουλήσεις.) Το νούμερο 39 που έχει η ασπίδα σου, πρέπει να είναι η κατάστασή της. Όταν τα όπλα σου, τα τμήματα της πανοπλίας σου, ή η ασπίδα σου είναι σε τέλεια κατάσταση, τότε σου δείχνει το νούμερο 100 (δηλ. 100%). Όσο τα χρησιμοποιείς και εμπλέκεσαι σε μάχες, αυτά φθήρονται και η απόδοσή τους μειώνεται. Άσε που σπάνε κιόλας και μπορεί να μείνεις χωρίς όπλο κατά τη διάρκεια της μάχης. Πρέπει να τα κάνεις τακτικά repair, πηγαίνοντάς τα σε κάποιον armourer, που θα βρεις είτε στο fighters guild είτε στα καταστήματα όπλων. Φυσικά τους πληρώνεις για την υπηρεσία αυτή.

(2). Valtieri. Αν θυμάμαι καλά αυτό είναι από Dark Brotherhood task. To πρόβλημά σου με αυτόν πιο είναι; Δεν μπορείς να τον βρεις; Αν είναι αυτό, πήγαινε στο menu με τα στατιστικά και βρες το tab με τα active

quests και τα quests. Εντόπισε το quest αυτό και πάτα επάνω του να το κάνεις active. Εφόσον γίνει active, τότε θα δεις στον χάρτη σου ένα κόκκινο βελάκι, που σου δείχνει που πρέπει να πας. Ακολούθησε την πυξίδα σου, που επίσης θα σου βγάλει ένα βελάκι. Αν το πρόβλημα είναι κάτι άλλο, γράψε και θα το δούμε. :)

(3). Μαγικά. Τα spells εξαρτόνται από την δυνατότητα magicka που έχει ο χαρακτήρας σου. Κάποιες φυλές (races) έχουν μεγαλύτερη ικανότητα από άλλες. Ανάλογα με τις ικανότητές σου, μπορείς να ρίξεις κάποια spells, ενώ άλλα δεν θα μπορέσεις ποτέ. Τί χαρακτήρα έχεις; Τί πρόβλημα έχεις με τα spells;

Δεν με κουράζεις. Κόλλησα άγρια με το oblivion, όταν έπαιζα συστηματικά τον περασμένο χειμώνα. Δεν ξέρω με τί νομίζεις ότι ασχολούνται οι γυναίκες, καθώς ασχολούνται με πολλά και εκπληκτικά πράγματα. Όσο για το θεά... άστο καλύτερα... χαχαχα...

akmakas είπε:
Ladyhawke...............είσαι μια Θεά...Μα καλά….πού είστε κρυμμένες....Εγώ ξέρω πως οι γυναίκες ασχολούνται με άλλα πράγματα!!!Υποκλίνομαι και σευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση σου… :thumbup: ..Ευχαριστώ και τον ΑΕΟΝ για το HIT..Λοιπόν στο inventory το level το βλέπω ναι αλλά δεν τολμό να το πιστέψω...Μόνο level 3? Μα καλά έβγαλα ένα κάρο αποστολές έχω κλείσει περίπου έξι πύλες και το level μου είναι τόσο μικρό?Στο παιχνίδι είμαι σε ένα quest που πρέπει να βρώ και να μιλήσω κάποιον Vicente valtiery άντε τώρα να καταλάβεις χε χε!!Επίσης στο inventory με τα όπλα κάτω αριστερά έχω ένα πούπουλο με το νούμερο 300/305 μια ασπίδα με το Νο 39..Αυτά τι σημαίνουν?Και ένα τελευταίο..Στα μαγικά πως βγάζεις άκρη...Ξέρω σε κούρασα και συγνώμη..
Ελπίζω επίσης να μήν χάλασα την συζήτηση των υπόλοιπων μελών που έγραφαν ποιο πάνω!! :)
 
LadyHawke....Ίδη με βοήθησες αρκετά...Ένα τελευταίο.

Πολές φορές διαλέγω ένα Quest αλλά βελάκι δεν βλέπω τι παίζει?

Ευχαριστώ για τη πολύτιμη βοήθεια σου.Πάω να το λιώσω....

Υ.Γ Αν χρειαστώ κάτι πάλι θα σου πω!!! :)
 
[κακία] σαν να μου φαινεται οτι η LadyHawke τον κανει σκονη τον προεδρο στο Oblivion :D [/κακία]
 
@Wally: Όπως έχω γράψει εξ αρχής είμαι level 50 με όλα τα stats στο full και τις αποστολές τελειωμένες κι ακόμα περιμένω να με φτάσει... ;)

Βρίσκεται πάντως σε καλό δρόμο.
 
Ρε παιδια!!!!Τι 50 level ακούω???Βρε ΑΕΟΝ εγώ γιατί είμαι τόσο χάλια ??
 
Aeon: Level 50; Πότε έφτασες εκεί; Τέλος πάντων. Ο μόνος λόγος που δεν σε έχω φτάσει είναι επειδή έχω να παίξω πάρα πολλούς μήνες. Όταν σταμάτησα στο 43 που βρίσκομαι, από όσο θυμάμαι, εσύ βρισκόσουν 3-4 levels πιο πίσω :p

Wally: Δεν τήθεται θέμα σκόνης κλπ. Έχουμε παντελώς διαφορετικούς χαρακτήρες, που έχουν αναπτύξει διαφορετικές ικανότητες. Τα destruction spells τα δικά μου, κάνουν σκόνη τον Aeon από μακριά, ενώ άμα ο Aeon μου κοπανίσει μία-δύο με το σπαθί και την ασπίδα του, θα με κάνει κομματάκια. Ο ένας έχει αθόρυβο thief-assassin χαρακτήρα που ξεγλυστρά σαν σκιά και ρίχνει destruction spells, ο άλλος είναι warrior-like.

akmakas: Για να ανέβεις level εστιάσου περισσότερο στα κύρια χαρακτηριστικά του χαρακτήρα σου και όχι στα δευτερεύοντα. Θα τα βρεις στον πίνακα των στατιστικών σου.
 
akmakas είπε:
Πολές φορές διαλέγω ένα Quest αλλά βελάκι δεν βλέπω τι παίζει?
Φίλε Akmaka, σε τέτοιες περιπτώσεις(που δε θυμάμαι να είναι και πολλές) πρέπει λογικά να ακολουθήσεις κάποιο “clue”, να μιλήσεις σε κάποιο συγκεκριμένο άτομο κ.λπ.
 
Πω πω ρε παιδιά η εγώ γέρασα η τα παιχνίδια δυσκόλεψαν!
 
Δεν είναι δύσκολο παιχνίδι. Απλά έχει μεγάλη έκταση και φαίνεται λίγο χαοτικό από αυτήν την πλευρά. :)

Δεν βλέπεις βελάκι σε καμία αποστολή, ή μόνο στην συγκεκριμένη;
 
akmakas είπε:
Πω πω ρε παιδιά η εγώ γέρασα η τα παιχνίδια δυσκόλεψαν!
Όσο περνάει ο καιρός φίλε μου akmaka μειώνονται οι επιδόσεις μας σε μερικές εργασίες/λειτουργίες και βελτιώνονται σε κάποιες άλλες. Εσύ να εύχεσαι ότι μόνο στα παιχνίδια έχεις χάσει την αίγλη σου.!!
 
Ladyhawke Να σου πω την αλήθεια μια δυο φορές έγινε αυτό...Βασικά το πρόβλημά μου είναι πως στα κείμενα έχω άγνωστες λέξεις,έτσι πολλές

φορές χάνω σημαντικά στοιχεία από το παιχνίδι.. όπως και δεν έχω καθόλου υπομονή..Πάντως σε αυτά που μου είπες με βοήθησες πραγματικά πολύ..

Shock Αυτό ξαναπές το.....
 
Πίσω
Μπλουζα