The Karate kid 1,2,3 - Cobra Kai

Εννοειται οτι το cobra kai ειναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ!!!!

Δεν το περιμενα να ειναι τοσο καλο!!!
 
Συνηθως σε περιπτωσεις αναβιωσεων, spin offs κτλ παντα εμφανιζεται μια δημιουργικη ομαδα που σκιζει τα ιματια της για το ποσο πολυ αγαπα το οριτζιναλ υλικο, ποσο fans ειναι ολοι τους και παντα ηθελαν μπλα μπλα μπλα. Μετα βλεπεις το αποτελεσμα και ειναι χειροτερο απο ζεστη μπυρα το κατακαλοκαιρο. Eχεις 500 παρεμβασεις απο το δικτυο, διαφορες κοινωνικες ομαδες φωναζουν πως το νεο σεναριο δεν εχει περιλαμβανει αρκετους χψ χαρακτηρες, δεν υπαρχει προσβαση στο αρχικο υλικο ή πρωταγωνιστες και το θεμα καταληγει σε μια ανοστη σουπα που δεν εχει καμια σχεση με το σημειο αναφορας.

Αυτη δεν ειναι η περιπτωση του Cobra Kai. Οχι μονο ειναι ολοφανερο οτι η δημιουργικη ομαδα ειναι πραγματικοι φαν, οχι μονο εμειναν πιστοι στο πνευμα των ταινιων, αλλα εξελιξαν τους χαρακτηρες με ενα τροπο που μπορει να δικαιολογηθει και τους εδωσαν περισσοτερο ενδιαφερον ριχνοντας σε ολους λιγο γκριζο. Ειδικα στην περιπτωση του Τζωννυ εχουν κανει απιστευτη δουλεια και εχει πολυ ενδιαφερον οταν παρακολουθεις την ιστορια απο την δικη του οπτικη. Και εκτος του οτι ειναι ενδιαφερον, ειναι και ρεαλιστικο γιατι καθε ανθρωπος καταγραφει τα ιδια γεγονοτα με διαφορετικο τροπο. Στο μυαλο του Τζωννυ πχ η κριση που περναγε η σχεση του με την Αλι ηταν κατι παροδικο, μεχρι την στιγμη που εμφανιστηκε απο το πουθενα ο Ντανιελ και οχι μονο της την επεσε αλλα του επιτεθηκε κιολας ?

Ενα μεγαλο αβανταζ επισης ειναι η προσβαση στο αμονταριστο υλικο των γυρισματων των ταινιων, κατι που επετρεψε να χρησιμοποιηθουν πλανα ή εναλλακτικες γωνιες γνωστων σκηνων για τα flash backs.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ειδα με αθλια καθυστερηση μολις τα πρωτα 3 επεισοδια και εμεινα σπιτσλες.

Τα 2-3 τελευταια χρονια ευτυχισαμε να δουμε σειρες σαν το Stranger Things, το The Dark, το Cobra Kai που σεβαστηκαν την εποχη που παρουσιαζαν.

Ευγε στην ομαδα που εφερε εις περας το εγχειρημα Cobra Kai και δεν το γελοιοποιησε οπως γινεται συνηθως με τα spin offs.

Ακουγα στο Tidal και το soundtrack το οποιο οργωνει πραγματικα.

Αν εσκαγε και η Elizabeth Shue πουθενα θα γινοταν Καμπουλ...

Επιφυλασσομαι για κρισεις αφοτου ολοκληρωσω την σειρα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολυ καλο,να ναι καλα ο Will Smith που τον ειδα σε χρεη παραγωγου που τους αφησε να το γυρισουν σε σειρα και δεν εκανε αλλο ενα sequel με τον γιοκα του.
 
Πολυ καλο,να ναι καλα ο Will Smith που τον ειδα σε χρεη παραγωγου που τους αφησε να το γυρισουν σε σειρα και δεν εκανε αλλο ενα sequel με τον γιοκα του.
O Will Smith είναι fan των ταινιών? Γιατί η ταινία με τον γιο του δεν μου άρεσε καθόλου, παρόλο που είμαι fan του Jackie Chan. Δεν εχω δει το Kobra Kai, αλλά το έχει δει ο σύζυγος και μου έχει πει τα καλύτερα. Δυστυχώς ο Pat Morita έχει αποβιώσει, και χωρίς αυτόν δεν μπορώ να διανοηθώ Karate Kid. Όταν βρω χρόνο θα δω το Kobra Kai (ό,τι έχει ανεβει στο youtube έστω).
 
Δυστυχώς ο Pat Morita έχει αποβιώσει, και χωρίς αυτόν δεν μπορώ να διανοηθώ Karate Kid.
Αν ζούσε θα ήταν σήμερα 86 ετών, δεν είναι σίγουρο ότι θα συμμετείχε.  :supergrin:

Λέω εγώ άντε το πολύ να έκανε μια cameo εμφάνιση.
 
O Ματσιο ειναι 57 χρονων στην σειρα 5 χρονια μεγαλυτερος απο οσο ηταν ο Πατ Μοριτα στο πρωτο Καρατε Κιντ..
 
Πολυ σκληρο να βλεπεις τα flashbacks και να γυρναει η εικονα στο σημερα παντως και για μας και για τους ηθοποιους,lol.
 
To ειδα και εγω ολο πριν 1-2 εβδομαδες! Παρα πολυ καλο , δυστηχως η 2η σεζον αργει...
 
Ειλικρινα άκουσα τα καλυτεροτερα και ο ajax87 το επιβεβαιωνει , εχει βγει η πρώτη σεζόν για όποιον ενδιαφέρεται , ο τζόνυ looser ο Νταλιεν σαν επιτυχημένος και καλός οικογενειάρχης 
 
Σήμερα είδα τα δύο τελευταία επεισόδια και επιβεβαίωσα την αρχική μου εκτίμηση για το πόσο καλή είναι αυτή η σειρά! Ελπίζω η δεύτερη σεζόν να είναι το ίδιο καλή και να μην αναλωθεί γύρω από τον παλιό κακό δάσκαλο του Τζώνυ!  Αν το κάνουν θα πέσουν στην λούμπα που έπεσε η τρίτη ταινία και θα γίνει μια μετριότητα!   
 
Ξεκινήσαμε με την D@redevil το Σάββατο να δούμε 1 με 2 επεισόδια. Τελικά φτάσαμε στο 8ο επ.  όταν διαπιστώσαμε πως είχε πάει 4 το ξημέρωμα και έπρεπε να κοιμηθούμε και λίγο! 
Πολύ καλή σειρά και με αρκετό χιούμορ. 
 
Χτες με τον μπατζανακη ειδαμε τα και τα 3 τελευταια επεισοδια και καταστραφηκαμε.

Παραγγειλαμε μπλουζες Cobra Kai στις 1 το πρωι :)

Εχει επιβεβαιωθει επισημα το Season2 που ομως θα σκασει σε κανα χρονο :(
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα