The Karate kid 1,2,3 - Cobra Kai

Αγριεύουν τα πράγματα.
 
Το περιμενω και εγω αυτό...ελπίζω να το κρατήσουν στα υψηλά επίπεδα της  πρώτης σεζόν!
 
Δεν βλεπω κανενα σχολιο για την νεα σεζον!


Αντε και Elizabeth Shue στην τριτη σεζον!!!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Με πεθανες.

Σημερα βγηκε ισα που προλαβε να ερθει.

Μην διαβασετε το σποιλερ.
 
Εχθές είδα και τη δεύτερη season του Cobra Kai όλη.Ο William Zabca είναι φοβερός ηθοποιός και είναι κρίμα που το hollywood δεν τον χρησιμοποίησε τόσα χρόνια σε ταινίες.O Johny είναι το αληθινό το αστέρι σε αυτή τη σειρά. Κατάφεραν να παντρέψουν το παρελθόν των 80's με το σήμερα μέσα απο τη μουσική και τις αναμνήσεις των ηρώων.Σε αυτή τη ταινία δε γίνεται να μην αγαπήσεις τον παλιό  'κακό' mr. Lowrence που ενώ προσπαθεί για μια δεύτερη ευκαιρία στη ζωή, για να κάνει το σωστό, για να φτιάξει τη σχέση του με το γιό του...για κάποιο λόγο δε του βγαίνει...(το' χει η μοίρα του)
 
Πρέπει να προμηθευτώ ποπκορν πρώτα....  :popcorn:   
 
Δεν το έχω δει ακόμα αλλά μια αμερικάνικη κριτική που διάβασα χθες έγραφε ότι δεν είναι τόσο καλή όσο η πρώτη σεζον.  Εγώ απλά θα προσθέσω ότι αυτό εχει να κανει ανάλογα με ποιος είναι αυτος που το παρακολουθεί! Εμείς οι ρετρομανιακοί θα το εκτιμήσουμε ακόμα και αν η κριτικη ισχυει!
 
Δεν το έχω δει ακόμα αλλά μια αμερικάνικη κριτική που διάβασα χθες έγραφε ότι δεν είναι τόσο καλή όσο η πρώτη σεζον.  Εγώ απλά θα προσθέσω ότι αυτό εχει να κανει ανάλογα με ποιος είναι αυτος που το παρακολουθεί! Εμείς οι ρετρομανιακοί θα το εκτιμήσουμε ακόμα και αν η κριτικη ισχυει!
Και οι κριτικοί απλοί άνθρωποι ειναι.Δε μπορώ να καταλάβω γιατί η δικιά τους γνώμη πρέπει να υπερτερεί των άλλων.Σε κάποιους αρέσει μια ταινία η μια σειρά και σε κάποιους όχι.Το μόνο που θα μπορούσαν να πουν για να μας προειδοποιήσουν για το τι να περιμένουμε, είναι το είδος της ταινίας και το πόσο καλοί είναι οι ηθοποιοί στους ρόλους τους.Η κρίση όμως είναι καθαρά δικιά μας.Μου θυμίζουν λίγο τις δημοσκοπήσεις.Θέλω να πω, πότε πραγματικά πέφτουν μέσα στις προβλέψεις τους;
 
Οι κριτικοι δεν ειναι απλοι ανθρωποι. Ειναι επαγγελματιες. Και δουλευουν για τα ΜΜΕ που κακα τα ψεματα εχουν ως επι το πλείστο νεομαρξιστικες φεμινιστικες social justice warrior identitarian ατζεντες. Η αποψη τους ειναι παντα υποπτη και συχνα ενοχη φανατικης προπαγανδας.

Ειναι πχ το Black Panther απο τις καλυτερες ταινιες ολων των εποχων; Οι επαγγελματιες κριτικοι κατα 97% λενε ναι. Ο κοσμακης που πληρωσε για να την δει λεει φυσικα οχι.

Το ιδιο ισχυει φυσικα και για το Cobra Kai. Οι κριτικοι λενε 82%, το κοινο λεει 95%. Εσεις ποιους θα εμπιστευτείτε;
 
Καλό Πάσχα σε όλους! Έχω το πρώτο επεισόδιο της δευτερης σεζόν  στην κατοχή μου όμως σήμερα δεν θα το δω. Θα δω το έργο υψηλή χοληστερίνη με πρωταγωνιστή το αρνι, το κοκορέτσι και το κοντοσούβλι που βλέπω να ψηνονται τώρα που σας γράφω... :)
 
Tα επεισόδια της 2ης σεζόν του Cobra Kai θα γίνονται διαθέσιμα δωρεάν στο Youtube για περιορισμένο χρόνο, τώρα μπορείτε να παρακολουθήσετε τα 2 πρώτα.  

https://www.youtube.com/results?search_query=cobra+kai
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ωραία είναι και η δεύτερη σεζόν. Ξεκινάει λίγο χλιαρά αλλά προς το τέλος γίνεται σφαγή!
 
Το βλέπω στο Netflix. Εχουν κάνει καταπληκτική δουλειά. Οποιος θελει να το δει, πρώτα να (ξανα)δει το πρώτο karate kid. Πολύ καλό που δεν αρκέστηκαν μόνο στους δύο εχθρούς από την πρώτη ταινία, αλλά βάλανε και ορισμένους δεύτερους χαρακτήρες επίσης από την ίδια ταινία, πιο γερασμένους βεβαίως. Αλλά αυτός ο Μάτσιο, θα έλεγα ότι δεν είναι καν 50 ενώ είναι 59. Πιο γηρασμένος φαίνεται ο Ζαμπκα, που παρεπιπτόντως θα του έδινα άνετα ένα βραβείο για την ερμηνεία του. Η πρώτη σεζόν άλλωστε(δεν έχω δει τη δεύτερη ακόμα) περιστρέφεται περισσότερο γύρω του.

Αφτιά....
 
Το είδαμε και εμείς οικογενειακώς. Ωραία σειρά που τοποθετεί το θέμα μπούλινγκ και λίγο παραπέρα. Όντως επιβάλεται να δεις το καρατε κιντ 1.
Όταν τελειώνεις και τις δυό σεζόν καταλαβαίνεις κάποια πράγματα. Το καράτε είναι ένας είδος οπλοφορίας το θέμα είναι να μη γίνεται οπλοχρησία.
Παρεπιπτοντως έχει γίνει καλή δουλειά στις αναδρομές και στις αναφορές στην δεκαετία του 80. Τόσο όσο. Δεν σε κουράζει ούτε σε κάνει να αισθάνεσαι ...πολύ μεγάλος!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Στο ελληνικό νετφλιξ έπιασε κορυφή από ότι διαβάζω, εύγε παιδιά έχουμε γούστο.
 
121263855_2036098736525750_173044274142652192_n.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα