ThunderCats are... back!

φιλε imgema ειδες πουθενα να γραφω την λεξη γελοιο? απλα θεωρω βλακεια αυτο που λες για το σκιτσο γιατι αν το στορι ειναι καλο γιατι να το αποριψεις??! γιατι κ μ το σκιτσο ν μην ειχα ασχοληθει ποτε..οχι πως εσυ ασχολεισαι κ πολυ καλα με αυτο(μην το παρεις στραβα απλα μιας κ λεμε γνωμες αν ειναι να λες για σκιτσο τουλαχιστον να εισαι καλος σε αυτο k οχι να κανεις ξεπατικοτουρες) ...κατι τετοιο δεν θα το λεγα κ ειδικα αν ημουνα φαν των thundercats. γιατι θα εβλεπες οτι το κυμα που κυκλοφορει τωρα στην τηλεοραση ειναι αυτο το στιλ... κ οταν εννοοω φαν ενοοω να ακολουθεις τα properties που μεγαλωσες σε οτι κ αν βγαζουν κ δεν μιλαω να τρως οτι σου πετανε!!! κ δεν βρηκα καμια απαντηση στην ερωτηση μου αν κανεις ειχε ασχοληθει με τa revival των thundercats k ta crossover το 2003 κ μετα!!!
 
Φιλε Warrior, για μένα το πιο σημαντικό πράγμα στα cartoon γενικότερα είναι το σκίτσο και το animation. Αυτή είναι και η διαφορά από τα φιλμ με ηθοποιούς. Αλλά ακόμα και σε ταινίες που δεν ειναι cartoon θα με ενδιέφερε περισσότερο η σκηνοθεσία και η ηθοποιία παρά το σενάριο. Μπορώ να δω ένα cartoon με μέτριο σενάριο, αρκεί να έχει καλό animation και σκηνοθεσία αλλά όχι το αντίστροφο. Με λίγα λόγια με ενδιαφέρει περισσότερο το καλλιτεχνικό κομμάτι του όλου θέματος. Ίσως να φταίει ότι ασχολούμαι κι εγώ με το σχέδιο και λίγο με animation, δεν ξέρω. Ακόμα και μικρός δεν μπορούσα να δω cartoons που δεν μου αρεσαν οπτικά όπως πολλές παραγωγές της Filmation και Hana Barbera ας πούμε.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
wheeled warrior είπε:
φιλε joe οταν ειδες πρωτη φορα thundercats ποσο ησουν? 6-7-9?? λιγο λογικο να σε χτυπησει ηλεκτρικο ρευμα μιας κ ησουν πιτσιρικας!! τωρα για το οτι δεν θα πρεπε να το λενε thhundercats μαλλον θα πρεπε να πειτε καλυτερα να μην το βγαζανε καθολου!! αλλα καλα κανανε και το βγαλανε γιατι τα σπαει απλα!!
Πρωτοπροβληθηκαν οταν πηγαινα τριτη δημοτικου. Η επιλογη της αρχικης ωρας προβολης δεν νομιζω πως ηταν τυχαια. Περαν του αριστου σχεδιασμου και του πολυ καλου animation για τα μετρα της εποχης, η σειρα παταγε πολυ περισσοτερο στους fantasy κοσμους που σχεδιασαν για μας ολοι αυτοι οι εικονικοι πλεον εικονογραφοι των 60'ς, 70'ς και 80'ς. Αν πραγματικα ηθελαν θα μπορουσε να εχει πολυ ενηλικη τροπη. Τουλαχιστον τυπου Fire and Ice. Ο λογος που με ειχε χτυπησει ηλεκτρικο ρευμα, ηταν γιατι η ατμοσφαιρα τους με εβαλε σε ενα καινουργιο τριπακι, μαζι με τα κομικ και της ταινιες του Κοναν. Ενα τριπακι απο το οποιο δεν ξεφυγα ακομα.

Για να μην νομιζεις οτι για μενα αξια εχει μονο το ρετρο, η τοτε σειρα ειχε αρκετα προβληματακια τα οποια διεκρινα και τοτε. Πχ καποια επεισοδια ειχαν κατωτερης ποιοτητας σχεδιασμο. Οι συνηθως αυτοτελεις ιστοριες καπου εχαναν οταν εκλειναν γρηγορα, ενω οι σπονδυλωτες παντα μου αρεσαν περισσοτερο. Εσκαγαν διαρκως νεοι κατοικοι απο την Θαντερα σε εκνευριστικο βαθμο.

Πριν να αναφερθω στο νεο να δηλωσω οτι ειμαι φαν των ανιμε και παρακολουθω διαρκως με μονη εξαιρεση τα τυπου pokemon, οne piece, naruto που βρισκω τον σχεδιασμο πολυ παιδικο για το γουστο μου. Λογω της δουλειας μου και γενικα των χομπυ μου γυρω απο αυτη, να δηλωσω επισης οτι βλεπω τις τασεις στον σχεδιασμο ως μεσο να πεις κατι. Οχι απλα μοδα. Με λιγα λογια θα δεχτω οτιδηποτε αν ταιριαζει και παει το γραμμα, αλλα και θα γελασω με νοοτροπιες ''ετσι το κανουν οι απεναντι και πιανει''.

Η νεα σειρα ειναι ακυρη για ενα βασικο λογο. Δεν κανει γκελ. Πεταει στον καλαθο των αχρηστων την παλια ατμοσφαιρα μεσω της υιοθετησης ενος σχεδιασμου που εχει εξ ορισμου πολλους περιορισμους. Δεν φτανει αυτο, αλλα ακομα και σε επιπεδο ανιμε να κριθει, δεν ειναι τιποτα παραπανω απο μια generic παραγωγη του σωρου. Το Cowboy Beebop αν και 15 χρονων πλεον του πεταει τα ματια εξω σε επιπεδο animation και σχεδιασμου. By the way τσεκαρε τον Πανθρο κατι θυμιζει. Οι φιγουρες πλεον ειναι τοσο ανθρωπομορφικες που χανουν τον χαρακτηρα του αιλουροειδους. Ολα ειναι.... γλυκουλικα παρα επιβλητικα, απειλητικα, σιχαμερα κτλ. Σε επιπεδο ιστοριας ειναι θετικο οτι στοχευυν σε μια εξελισσομενη επικη αφηγηση και οτι μεχρι στιγμης απουσιαζουν τα χαζα διδακτικα μονολεπτα κυρηγματα στο τελος. Τα οποια μηνυματα περνανε διακριτικα (πχ ρατσισμος, καταπιεση, φθονος). Δεν μου αρεσει το οτι ο Μαμ Ρα χανει το πλεονεκτημα της εδρας, οπως και το οτι οι γατες δεν ειναι φιλοξενουμενες σε ενα αγνωστο πλανητη. Επισης το ολο θεματακι με τον Τιγκρα να ειναι θετος αδελφος του Λαιον Ο ο οποιος τον ζηλευει γιατι δεν εχει δικαιωμα στον θρονο, δημιουργει περισσοτερο μπλεξιμο παρα ιντριγκα.
 
Αυτό που λέει ο Joe σχετικά με το ότι παλιότερα τα anime είχαν πολύ καλύτερο animation και σχεδιασμό και με περισσότερη λεπτομέρεια στα σκίτσα να προσθέσω, ισχύει 100% και είναι ένας από τους λόγους που σταμάτησα να ασχολούμαι με αυτά. Μαζί με το ότι είναι πιο χαριτωμένα γενικότερα και λιγότερο σοβαρά ή "ενήλικα". Κι εγώ δεν είμαι κολλημένος με το retro αλλά από τεχνικής άποψης τουλάχιστον δεν δικαιολογείται το ότι παλιότερα τα cartoons (γενικά, όχι μόνο τα anime) ήταν ανώτερα. Δυστυχώς το ταλέντο, η υπομονή και το μεράκι έχουν αντικατασταθεί από την ευκολία που προσφέρουν οι υπολογιστές η οποία εξυπηρετεί την αυξημένη παραγωγή και όχι την ποιότητα.
 
Imgema είπε:
Αυτό που λέει ο Joe σχετικά με το ότι παλιότερα τα anime είχαν πολύ καλύτερο animation και σχεδιασμό και με περισσότερη λεπτομέρεια στα σκίτσα να προσθέσω, ισχύει 100% και είναι ένας από τους λόγους που σταμάτησα να ασχολούμαι με αυτά. Μαζί με το ότι είναι πιο χαριτωμένα γενικότερα και λιγότερο σοβαρά ή "ενήλικα". Κι εγώ δεν είμαι κολλημένος με το retro αλλά από τεχνικής άποψης τουλάχιστον δεν δικαιολογείται το ότι παλιότερα τα cartoons (γενικά, όχι μόνο τα anime) ήταν ανώτερα. Δυστυχώς το ταλέντο, η υπομονή και το μεράκι έχουν αντικατασταθεί από την ευκολία που προσφέρουν οι υπολογιστές η οποία εξυπηρετεί την αυξημένη παραγωγή και όχι την ποιότητα.
Υπαρχουν και τωρα ανιμε με πολυ ωραιο σχεδιασμο. Το θεμα ειναι οτι το Thundercats δεν ειναι αναμεσα σε αυτα. Δεν ειναι χαλια οκ. Αλλα δεν ειναι σε καμια περιπτωση σημειο αναφορας οπως το παλιο. Το παλιο χωλαινε στην ελλειψη καταλληλης τεχνολογιας, γεγονος που ανεβαζε το κοστος σε υψηλα επιπεδα. Το τι θα μπορουσε να ηταν το βλεπουμε στους τιτλους εναρξης οπου οι φιγουρες ειναι πιο δουλεμενες, με περισσοτερες φωτοσκιασεις και καλυτερη κινηση.
 
ναι αν δεις ολα τα intro απο καρτουν τα παλια ειχαν αψωγο κ καλυτερο σχεδιασμο... jayce?starcom?centurions? spiral zone? the visionaries?gijoe?transformers?cops?mighty max?bionic six?silverhawks? bravestarr? filmations ghostbusters?ghostbusters?ολα ρε φιλε μην αρχισω!οποτε μην λες..τι θα μπορουσε ναταν το βλεπουμε απο την εισαγωγη γιατι απλα δεν ισχυει!κ αυτο ειναι γιατι απλα το ιντρο ηταν ποσο?1 λεπτο? 30 δευτερα οσο κ αν ειναι? k to animation ηταν πιο καλοδουλεμενο!!κ σορυ αλλα ειναι βαρετο τοσα ποστ απλα να βλεπω κ καλα καποιους να το παιζουν με μεγαλα λογια κ μπλα μπλα κ καλα ειδημονες κ γνωστες απλα για να το παιξουν... χωρις καν ολη αυτη η συζητηση να εχει καποια ουσια!!!
 
wheeled warrior είπε:
ναι αν δεις ολα τα intro απο καρτουν τα παλια ειχαν αψωγο κ καλυτερο σχεδιασμο... jayce?starcom?centurions? spiral zone? the visionaries?gijoe?transformers?cops?mighty max?bionic six?silverhawks? bravestarr? filmations ghostbusters?ghostbusters?ολα ρε φιλε μην αρχισω!οποτε μην λες..τι θα μπορουσε ναταν το βλεπουμε απο την εισαγωγη γιατι απλα δεν ισχυει!κ αυτο ειναι γιατι απλα το ιντρο ηταν ποσο?1 λεπτο? 30 δευτερα οσο κ αν ειναι? k to animation ηταν πιο καλοδουλεμενο!!κ σορυ αλλα ειναι βαρετο τοσα ποστ απλα να βλεπω κ καλα καποιους να το παιζουν με μεγαλα λογια κ μπλα μπλα κ καλα ειδημονες κ γνωστες απλα για να το παιξουν... χωρις καν ολη αυτη η συζητηση να εχει καποια ουσια!!!
Nα φανταστω οτι οσοι το παιζουν ειδημονες εκνευριζουν εσενα που εισαι? :D
 
χαχαχα!!α γεια σου ρε μαγκα αυτο ειναι πως το βρηκες??
 
οι αναφορες που γιναν στο τελευταιο επεισοδιο σε silverhawks k tigersharκs ηταν μονο πορωτικες!!!
 
καλα δεν περιμενα στο εβδομο επεισοδιο μαχη mecha μεταξυ των πρωταγωνιστων. Ποσεες φορες το χω δει αυτο.....

Αναγκαστiκα στο σεναριο θα ακολουθησουν την πεπατημενη.

Γενικα για το επιπεδο του Cartoon Network ειναι απο τις καλυτερες σειρες που μπορουσαν να προβαλλουν. Εννοω παραγωγες που το CN εβαλε χρημα, οχι εισαγωγες.

Πλεον με το Internet, τις παραγγελιες απο το εξωτερικο, τα streaming δικτυα κλπ τα ματια μας και η αισθητικη μας εχει καλομαθει και οι νεες Αστραπογατες μας φαινονται (και δικαιως) μετριοτητα.

Xωρια που το Cartoon Network εχει λογοκρινει σε μεγαλο βαθμο σειρες απο Ιαπωνια στο παρελθον, οποτε δεν περιμενω πρωτοτυπιες και εδω.

Απλα περιμενα αρκετα περισσοτερα απο το ιαπωνικο στουντιο 4 C, αλλα φαινεται τελικα πως το CN δεν ειχε το χρημα ή την υπομονη για κατι καλυτερο.

Iσως βγαλουν καμια ταινια με καλυτερη ποιοτητα αργοτερα

μια αλλη σειρα του Studio 4 C, πολυ καλυτερη σε ολα των Thundercats ηταν και αυτη. για αυτο λεω πως περιμενα πολλα περισσοτερα

http://www.youtube.com/watch?v=ZP0G0JuVXLk
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τελικα ειδα ενα απο τα επισοδεια της νεας σειρας. Απλα στο μυαλο μου γυρνουσε συνεχεια μια λεξη "γιατι;". Το anime καθαρα pokemon/yu gi oh, το story αδιαφορο. Ειδικα αν δεν την εχεις δει απο την αρχη δεν καταλαβαινεις καποια πραγματα. Κριμα. Μερικα πραγματα πιστευω δεν χρειαζονται remake. Ας γραφανε ενα prequel ή μια συνεχεια της ιστοριας.
 
Πρεπει να το δειτε...πολυ καλο, μπραβο στον δημιουργο...


:D :D:D:D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φανταστικό. Άπειρα respect στον δημιουργό
 
E-Π-Ο-Σ!!!!!!!!!!! :bow: :bow:

Δεν υπαρχει....respect!!!!!!! :bow: :bow: :bow: :bow:
 
Πίσω
Μπλουζα