ThunderCats are... back!

Μπορει να εχει διαφορετικη ιστορια αλλα ειναι παρα πολυ ωραιο!

Τρομερο σεναριο και τρομερο animation. Γενικα ειναι μια τελεια

παραγωγη! Ας ελπιζουμε να συνεχισει ετσι.
 
DoctorGalifrean είπε:
Μπορει να εχει διαφορετικη ιστορια αλλα ειναι παρα πολυ ωραιο!Τρομερο σεναριο και τρομερο animation. Γενικα ειναι μια τελεια

παραγωγη! Ας ελπιζουμε να συνεχισει ετσι.
Παραλληλα, δε ξερω αν το παρατηρησατε, η ιστορια μοιαζει

να εκτυλισσεται πολλα χρονια μετα απο την πρωτη...
 
Ξαναβγήκε το θρυλικό "thundercats" σε νέα εκδοχή

Μέχρι στιγμής από ότι έχω καταλάβει έχουν παιχθεί 2 επεισόδια (ή ένα διπλό μάλλον)

http://www.youtube.com/watch?v=enQXITlKRgg

Εχω ακούσει καλά λόγια , αλλά δεν το έχω δει ακόμα..
 
Λοιπόν βρήκα ένα 45' και την είδα τη διπλή πρεμιέρα...

Δεν ξέρω, νομίζω πως αν ΔΕΝ λεγόταν ThunderCats θα μου άρεσε πολύ περισσότερο...

Για να μην με παρεξηγήσετε, δεν λέω πως ήταν άσχημο. Απλώς -προς το παρόν, τουλάχιστον- πέρα από τα ονόματα των χαρακτήρων και μερικές ακόμα λεπτομέρειες στην εμφάνιση κ.λπ. δεν είδα πολλά που να μου θυμίζουν την παλιά σειρά. Και κυρίως σε ό,τι έχει να κάνει με την προσωπικότητα των χαρακτήρων. Εντάξει, καταλαβαίνω πως δεν πρόκειται ακριβώς για τους "ίδιους" χαρακτήρες (μάλλον φέρνει σε κάτι σαν τους διαφορετικούς Link, Zelda κ.λπ. -σχεδόν- σε κάθε παιχνίδι της σειράς, όπου ενώ δεν πρόκειται για τους ίδιους ήρωες έχουν παρόμοιες ιστορίες), αλλά δεν ξέρω με ξένισε πολύ η συμπεριφορά τους σε ορισμένες καταστάσεις. Sorry κιόλας, αλλά δεν μπορώ να βλέπω τον Tigra ως κακομαθημένο και ψωροφαντασμένο αδερφό(!) του Lion-O!!!

Κατά τ'άλλα, οφείλω να παραδεχτώ πως μου άρεσαν κάποιες αναφορές στην παλιά σειρά (αν και περίμενα περισσότερες), όπως π.χ. ότι τον Claudus, πατέρα του Lion-O, υποδύεται ο ηθοποιός που δάνειζε τη φωνή στον Lion-o της παλιάς σειράς...

Πάντως για ένα franchise που ο βασικός λόγος της αναβίωσής του ήταν το cult status που έχει στους 25-30άρηδες και βάλε, περίμενα κάτι πιο πιστό στην παλιά σειρά (Mα, ούτε το μουσικό theme πια; Έστω και σε remix...)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Mα, ούτε το μουσικό theme πια; Έστω και σε remix...

τι ουτε αυτο δεν εχει??? ελεος.
 
καλη σειρα αλλα αν θελουν να την κανουν δημοφιλη λογω των παλιοτερων Thundercats τοτε δημιουργουνται καποια προβληματα.

αν θελετε γνωμη ειδικου,διαβαστε το παρακατω σχολιο.

http://www.pelleas.net/forum/viewtopic.php?f=1&p=6550&sid=90838512c62dff04aa4e50d32116c4f8#p6547

Hey guys. Popping by to offer my thoughts on newfangled Thundercats, while I've just watched the pilot and it's fresh in my head.

The problem for me and Thundercats is I've given so much thought over the years to how I would remake it, that the new show is never going to live up to that. That said, a year ago when I first heard the terms 4°C and Thundercats in the same sentence, it seemed like a guaranteed win. Kinda like Darabont/zombies/AMC, but I guess there are no certainties in life.

Thundercats (80s) was a really interesting show. Fashioned for an American audience and the He-Man market, but animated by that unique Topcraft team assembled for the Rankin Bass fantasy movies. Those movies are unique, the (Tsuguyuki Kubo?) character designs make extraordinary use of line, fleshing out weird excesses of facial detail in what feels like a John Bauer or Edmund Dulac influence, tempered (but only slightly) to the mechanics of Japanese animation. Throw into that the Frazzeta-lite demands of a western toy franchise and you have something that is just plain weird looking, in a really good way. And the next thing those guys did was Nausicaa, which proves how deliberate they were being.

So I thought 4°C, who are weird in a good way, would be the ideal studio. But the results, overall, are kinda meh.

I generally like the look of the Cat characters, especially the incidentals. The anatomy and spacial forms are all solid and nice to look at. I also appreciate their maintaining a version of the original pallete, but the bad guys are dreadful. The reptilians look like hastily designed cartoon geckos, like something off a cereal box, with big cartoon features that don't match the rest of the show. This is converse to the original show, where the 'big gay friends' that were the Thundercats were always the most risible element. It was the villains that were compelling, both aesthetically and in character.

The biggest disappointment though is Mumm-Ra. Not just because his entrance is premature and rushed, or that he still seems to be just the same vulnerable old trickster who's afraid of the light, but because his design is merely a predictable Deviant Art 'update' of the original design. The original is one of my favorite ever character designs, always drawn fast and loose with expressive sketchy lines. I can see they're trying to allude to that, but this new design is just an excercise in that 'dynamic triangles' thing which American nerds think improves all character designs (because they never looked at a drawing their whole lives more than 50 years old). The 80s design was always strange and ambiguous too. Why does his mouth have that primate shape? Is it just an overhang from Kubo's aesthetic preoccupations and the influence of European fantasy artists , or is he supposed be from the Monkian species of mutant? The 2011 version on the other hand, has a weird bum for a chin. No two ways about it. Bum chin.

There are great moments of animation in this show. Not necessarily in the action scenes unfortunately, but great character moments, particularly with Kit and Kat which recall all the great child and teen animation in Morimoto's films for the studio. But while I recognise that the 80s show nosedived after the pilot, there's nothing in this new pilot to match the best moments of that particular film. And goddamit but the backgrounds are dull.

I really wanted to like this show, because the original had so much compelling material in it yet ultimately was just a frustrating hodge-podge of freelance writing and inconsistent outsource animation. I'm sure I can trust this new one to offer a consistency and overall upping of production quality that its higher budget demands, but I was left without any reason to join it on that journey. The hero characters may have been greatly improved, but the villains are still muted and nonthreatening. I know that a lithe armored superhero can defeat a cartoon lizard, they've shown me that Mumm-Ra can still be defeated equally by pointing a sword at him or the sun coming up. They rammed in and resolved too much too fast, leaving no reason to suspect that the rest of the show will be anything other than episodic, but with bells on. And just like in my childhood, I'm going to be left trying to figure out how 'Mumm-Ra the ever living' can be 'ever living' when he can only appear temporarily, and surely it's 'regular Mumm-Ra' that is actually the ever living one (daylight notwithstanding).

Basically, it's on a par with the Mike Young He-Man reebot from ten years back. Which was fun for a bit, but stopped being interesting once the production quality tapered in the second hour, and I left it to trundle away on it's journey of revisionism.

Tony, your insight on new Thudercats and the old one is very interesting. I haven't watched the new show and the old show is still fuzzy to me.

There are something I don't understand about your statements. What's Dynamic triangle? Is it a design rule that has another definition?

You're so right about the background. When I watched the new clip, overall architecture and landscape feel underdeveloped and dull. I was disappointed when I saw the same Thundercat HQ building mixed with hastily assembled Greco-Roman architecture. I know it's iconic in a way, but I was expecting far better upgrade than blue headed cat monument. I was hoping for some excellent art directors like Shinji Kimura of Tekkon Kinkreet or folks at Studio Kusanagi who did the Guin Saga anime. I have a feeling that art directors are either inexperienced or American side provided poor concept arts which Japanese side wound up using them as reference.
 
Ειδα τα 3 πρωτα επεισοδια. Απογοητευση. Την πρωτη φορα που ειχα δει τους Thundercats με ειχε χτυπησει ηλεκτρικο ρευμα. Τωρα τιποτα.
 
εγω οταν έλεγα οτι χαλια μαυρα πέσανε ορισμένοι να με φάνε... συμφωνώ οτι δεν θα έπρεπε να το λένε Thundercats
 
φιλε joe οταν ειδες πρωτη φορα thundercats ποσο ησουν? 6-7-9?? λιγο λογικο να σε χτυπησει ηλεκτρικο ρευμα μιας κ ησουν πιτσιρικας!! τωρα για το οτι δεν θα πρεπε να το λενε thhundercats μαλλον θα πρεπε να πειτε καλυτερα να μην το βγαζανε καθολου!! αλλα καλα κανανε και το βγαλανε γιατι τα σπαει απλα!!
 
Πιστευω πως οσοι ηταν απο την αρχη αρνητικοι για το ρεμέϊκ,

εστιασαν περισσοτερο στα αρνητικα. Το ιδιο ισως και οσοι ηταν θετικοι, ειδαν τα θετικα.

Και μιλαω για ολο το κοσμο, οχι μονο για τους φιλους εδω μεσα.

Προσωπικα πιστευω πως υπαρχει κατι ενδιαμεσο. Αρπαχτη δεν ειναι ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ

η νεα σειρα, αλλα και μερικες αλλαγες ηταν ισως λιγο υπερβολικες.

Οσο για το αν αντεξει στο χρονο, παρ'ολο που μου αρεσει, θα ελεγα οτι δεν

θα αντεξει επειδη αυτη ειναι η καταρα ολων των ρεμεϊκ τηλεοπτικων σειρων.

(Με εξαιρεση το Battlestar Galactica ισως που αρεσε πολυ στη νεοτερη γενια,

αλλα και παλι οι φανατικοι της παλιας σειρας την εκραξαν).
 
Κλασσικό...

Βγαίνει καινούριο game της τάδε σειράς : τί αίσχος είναι αυτό , το 4μπιτο ήταν καλύτερο... ού ρε λαμόγια!

Βγαίνει καινούρια σειρά στην τηλεόραση βασισμένη σε μια παλιά: τί μάπα είναι αυτή , καμοία σχέση πώς το καταντήσανε... ού ρε απατεώνες!

Το ότι κάποτε έιμασταν 10χρονα και μας φαινόταν μαγικά όλα και εξ'αιτίας αυτής της μαγείας τα ίδια πράγματα που είναι χαραγμένα στη μνήμη μας φαίνονται το ίδιο μαγικά δεν το λέει κανένας (και ας μην αξίζανε ορισμένες φορές, πχ πatari computers :p )... Το ότι αυτόματα τα συγκρίνουμε και φυσιολογικότατα δεν θα μας προξενήσουν τα ίδια συναισθήματα (είτε λόγω ηλικίας είτε λόγω των ανωτέρω μνημών/"μαγείας" που λαμβάνονται ως σταθερά) το συμπεριλαμβάνουμε στην σκέψη μας πριν αρχίσουμε την κρητική;

Δηλαδή ρε μαγκίτες πώς να το κάνανε το νέο ThunderCats; Μια από τα ίδια , με το ίδιο σενάριο και σκηνικά; Με τα ίδια επεισόδια;

Και έτσι να ήτανε πάλι δεν θα σας άρεσε γιατί θα ήταν 1080p και θα είχε και λίγο CG μέσα...

flame on... :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το ειδα χτες!Μου αρεσε αρκετα.Αν και σε ξενιζει το σχεδιο στην αρχη,ειναι πολυ καλοφτιαγμενο.Μου 8υμισε αρκετα το στυλ του κινουμενου καστρου και του spirited away.Το σεναριο επεισης φενετε καλοφτιαγμενο.Εχω δει και τα τρια και δηλωνω ηδη fan.Αναμενω αναλογη συνεχεια.
 
συμφωνώ με τον keropi. Η νέα σειρά είναι όντως πολύ καλή. Με αλλαγές στην ιστορία αλλά με σοβαρό σενάριο και όχι αυτοτελή επισόδεια που ίσως αυτό για κάποιους να είναι και αρνητικό προσδίδει όμως μία πιο κινηματογραφική λογική. τα σχέδια αν και πιο ιαπωνικής σχεδίασης είναι πολύ καλής ποιότητας όπως επίσης και οι περιβάλλοντες χώροι σε αντίθεση με την παλιά σειρά. Θα ήθελα να δείχνουν λίγο πιο ενήλικες γάτες αλλά πρέπει να δεχθούμε την αλλαγή μέσα από τα μάτια πλέον ενός σύγχρονου πιτσιρικά. Σίγουρα τα προβλήματα με τα δικαιώματα της μουσικής και της ελάχιστης εισαγωγής είναι ορατά αφού θυμάμαι τον εαυτό μου να περιμένω πως και πως να ξεκινήσει το επισόδειο για να δω την επική εισαγωγή και να ακούσω την εκπληκτική μουσική που είχε η σειρά. Ανυπομονώ για το πέμπτο επισόδειο την παρασκευή!

Πάνω απ όλα όμως η νέα γενιά μαθαίνει τους Τhundercats και αυτό είναι το σημαντικότερο!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ακούστε και ένα άλλο κλασσικό... βγαίνει μια νέα σειρά, ριμέικ κλπ, σε κάποιους δεν αρέσει για διάφορους λόγους και όλοι λένε "ειναι η νοσταλγία που φταίει, η σειρά είναι καλή, η γνώμη σου δεν μετράει γιατί ο εγκέφαλός σου σε γελάει, δεν είσαι ο εαυτός σου, όταν είσουν μικρός όλα σου φαίνονταν καλά" κλπ. Λες και μας άρεσαν όλα όταν είμασταν μικροι... Αυτό με την νοσταλγία είναι η πλέον συνηθισμένη "άμυνα" αυτών που τους αρέσει οτιδήποτε καινούριο ίσως? Εμένα δεν μου αρέσει το ριμέικ γιατί πολύ απλά δεν μου αρέσει ο σχεδιασμός του. Μοιάζει με ένα συνηθισμένο anime και ο Liono είναι φτυστός ο Naruto. Δεν πάει να έχει και το καλύτερο σενάριο? Αν δεν μου αρέσει το σκίτσο σε ένα κινουμενο σχέδιο το απορρίπτω έτσι απλά.
 
συγνωμη αλλα αυτο για το σκιτσο ειναι οτι πιο χειροτερο σε δικαιολογια εχω ακουσει!!! μου θυμιζει κατι αλλους τυπους που κραζουν τα εφε σε μια ταινια.. επειδη απλα εχουν ασχοληθειι λιγο με κομπιουτερ γκραφικς η οπως αλλιως τα λενε....κ το παιζουν οτι μπορουν καλυτερα!!!χαχαχα!!! γενικα οσοι κραζουν κ οισοι λενε την γνωμη τους καλη η κακη...εχουν ασχοληθει με τα revival των thundercats μεσα στο 2000???
 
Από τα πρώτα επεισόδια στην ουσία παίρνεις μια ιδέα αλλά δεν ξέρεις πώς θα συνεχιστεί η όλη φάση με την ιστορία κ.α.!Προσωπικά εμένα μου φαίνεται πολύ καλή δουλειά στο θέμα του σεναρίου κ.α. γιατί σίγουρα ΔΕΝ θα ήθελα μια απλή αντιγραφή του τότε σεναρίου με μικρή προσαρμογή τώρα!Αυτή ήταν καλή κίνηση!

Όσον αφορά το σκίτσο.....μια χαρά είναι για αυτό που θέλει να προσφέρει!Χρώματα,κίνηση,χαρακτήρες.....πολύ καλό επίπεδο!Αν θέλετε να δείτε τραγικές αλλαγές σε ριμεϊκ δείτε την καινούρια σειρά Voltron που την έχουν κατακρεουργήσει!

Σε γενικές γραμμές μέχρι τώρα πάντως φαίνεται ότι σεβάστηκαν το όλο θέμα των Thundercats σε συνδυασμό με τα τωρινά δεδομένα!!!!
 
Imgema είπε:
Ακούστε και ένα άλλο κλασσικό... βγαίνει μια νέα σειρά, ριμέικ κλπ, σε κάποιους δεν αρέσει για διάφορους λόγους και όλοι λένε "ειναι η νοσταλγία που φταίει, η σειρά είναι καλή, η γνώμη σου δεν μετράει γιατί ο εγκέφαλός σου σε γελάει, δεν είσαι ο εαυτός σου, όταν είσουν μικρός όλα σου φαίνονταν καλά" κλπ. Λες και μας άρεσαν όλα όταν είμασταν μικροι... Αυτό με την νοσταλγία είναι η πλέον συνηθισμένη "άμυνα" αυτών που τους αρέσει οτιδήποτε καινούριο ίσως? Εμένα δεν μου αρέσει το ριμέικ γιατί πολύ απλά δεν μου αρέσει ο σχεδιασμός του. Μοιάζει με ένα συνηθισμένο anime και ο Liono είναι φτυστός ο Naruto. Δεν πάει να έχει και το καλύτερο σενάριο? Αν δεν μου αρέσει το σκίτσο σε ένα κινουμενο σχέδιο το απορρίπτω έτσι απλά.
Επειδή προφανέστατα αναφέρεσαι στο post μου να σου υπενθυμίσω ότι πάρχει και η άλλη πλευρά "απέναντι στην άμυνα (ΛΟΛ)" που ανήκεις και εσύ: οτιδήποτε καινούριο πολύ απλά δεν αρέσει... έτσι απλά.

Όχι ότι έχεις καμοιά υποχρέωση να σου αρέσει - και ποσώς με ενδιαφέρει - αλλά έχει καταντήσει αηδία να διαβάζω συνεχώς εδώ ότι πχ το νέο zelda/castlevania/metroid/resident evil/whatever είναι μάπα, ντροπή στις εταιρείες και διάφορα τέτοια ευτράπελα. Η αλήθεια είναι ότι μερικοί δεν ευχαριστιούνται με τίποτα. Είναι τόσο απλό.
 
δεν ξέρω τι λενε οι άλλοι εγω την γνωμη μου λέω πάντα, απλά εχω βαρεθεί κι εγω να μου λένε ότι δεν μετράει για το άλφα η βήτα λόγο. Αν δεν συμφωνεις μαζί μου πες απλά διαφωνώ δεν χρειάζεται να μου βάζεις ντε και καλα ταμπέλα "hater" και να λες ότι σκέφτομαι το ίδιο με κάποιους άλλους που δεν έχω καμια σχέση....Οσο για το φίλο Wheeled Warrior, πραγματικα δεν βλέπω που το βλέπεις το περίεργο να μην αρέσει σε κάποιον το σκιτσο σε ενα κινουμενο σχεδιο.... δηλαδή εσύ δεν μπορεις να εχεις γνώμη πανω σε αυτό? Απλά δέχεσαι οτι σου πασάρουν γιατι δεν έχεις ασχοληθεί με το σκιτσο πχ? Υπάρχουν πάρα πολλά anime που μου αρέσει το σχέδιο kai το animation αλλα το Thundercats τυχαίνει να μην μου αρεσει βρε αδερφε, που το βλέπεις το γελοίο? Ντε και καλα να μου αρέσει επειδή αρέσει σε σένα?

keropi είπε:
Επειδή προφανέστατα αναφέρεσαι στο post μου να σου υπενθυμίσω ότι πάρχει και η άλλη πλευρά "απέναντι στην άμυνα (ΛΟΛ)" που ανήκεις και εσύ: οτιδήποτε καινούριο πολύ απλά δεν αρέσει... έτσι απλά.Όχι ότι έχεις καμοιά υποχρέωση να σου αρέσει - και ποσώς με ενδιαφέρει - αλλά έχει καταντήσει αηδία να διαβάζω συνεχώς εδώ ότι πχ το νέο zelda/castlevania/metroid/resident evil/whatever είναι μάπα, ντροπή στις εταιρείες και διάφορα τέτοια ευτράπελα. Η αλήθεια είναι ότι μερικοί δεν ευχαριστιούνται με τίποτα. Είναι τόσο απλό.
Οχι φιλε μου δεν ανήκω πουθενά, λεω την προσωπική μου άποψη. Ποτέ δεν ειπα ότι οτιδήποτε νέο ειναι κακό. Αλλά μολις ειπα ότι δεν μου αρέσει το συγκεκριμένο κάποιοι/κάποιος πήγε να μου βάλει αυτήν την ταμπέλα. Γι αυτό απάντησα έτσι στο προηγούμενο ποστ μου. Και η αλήθεια επίσης είναι ότι πολλοί ευχαριστιούνται με οτιδήποτε τους πασάρουν και στον τομέα των anime αυτό για μένα ισχύει 100%
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Βρε παιδιά να καταλάβουμε το εξής αρχικά. Όλα αυτά τα reboot των αγαπημένων σε εμάς σειρών, θέλουμε δεν θέλουμε δεν έχουν σαν κύριο αποδέκτη εμάς τους 35+ (και κάποιους νεότερους). Η αισθητική των παιδιών έχει αλλάξει τελείως. Εμείς βλέπαμε Οδύσσεια του διαστήματος, αυτά βλέπουν Gormiti. Ας αφήσουμε την ποιοτική σύγκριση. Είναι άλλο θέμα τι αρέσει και τι δεν αρέσει. Αντικειμενικά νομίζω πως η νέα σειρά είναι με σεβασμό στην παλαιότερη και σίγουρα δεν είναι ξεπέτα. Εχθές είδα και το 4ο επεισόδιο με μεγάλη ευχαρίστηση. Ναι δεν έχει αυτό που είχε η παλαιότερη αλλά ας μην κάνουμε συγκρίσεις. Είναι τελείως άκυρο κατά την άποψή μου. Θέλουμε δεν θέλουμε δεν έχουμε την ίδια ματιά με τους σημερινούς πιτσιρικάδες. Άλλα πράγματα αναζητούς και τους αρέσουν είτε αυτό είναι κινούμενο σχέδιο, είτε μουσική, είτε βιντεοπαιχνίδι, είτε βιβλίο, κλπ. Είναι προχειροδουλειά η συγκεκριμένη νέα άποψη πάνω στους Thundercats; Σίγουρα όχι για μένα. Μου αρέσει το ίδιο όσο το παλιό; Όχι, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα. Και δεν έχει να κάνει με θέμα ποιότητας σχεδίου και αισθητικής.
 
Συμφωνώ αλλά εγώ δεν συγκρίνω το παλιό με το καινούριο έτσι κι αλλιώς. Ακόμα και αν δεν ήξερα τους παλιούς Thundercats, πάλι δεν θα μου άρεσε το καινούριο λόγω σχεδιασμού κυρίως. Δεν λέω ότι κάνανε προχειροδουλειά, απλά έχω βαρεθεί συνέχεια το ίδιο στιλ generic σχεδιασμού και animation σε όλα τα anime λες και τα φτιάχνει ο ίδιος σχεδιαστής. Γι αυτό και δεν βλέπω πια anime όπως παλιότερα που έβρισκα πολλά διαφορετικά στιλ και γενικώς τα anime ήταν πιο σοβαρά, πιο λεπτομερή, λιγότερο mainstream κλπ (ας μην τα αναλύσουμε αυτά γιατί θα πρέπει να γράψω ολόκληρη έκθεση). Και όταν λέω παλιότερα δεν εννοώ όταν ήμουν παιδί και τα έβλεπα όλα μαγικά, αλλά όταν είμουν 18-20 ετών.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα