Ubuntu Linux.

Όχι, αλλά η τελευταία αναβάθμιση του Ubuntu, κάνει θεικά πράγματα. Μόνο την υποστήριξη για τις 3d graphic cards που έχει, all the euros!!!! Βλέπω το XP partition για σβήσιμο....
 
Μα και η προηγούμενη είχε! Τουλάχιστον εμένα με το που είδε ότι είχα nvidia μου κατέβασε drivers. Πάντως αν είναι να σβήσεις το XP partition να ξέρεις ότι από κει παίρνει τα accounts για το MSN, δίκτυο, Documents and Settings και όλα τα σχετικά. Την επόμενη φορά δηλαδή δεν θα τα βρεις και θα τα βάλεις μόνος σου :)

@Telamonas

Είχες πει κάποτε για κάποια παρουσίαση του Linux από κοντά σε μέλη του GRM που ενδιαφέρονται να μάθουν κάτι περισσότερο. Νομίζω ότι έλεγες και κάτι για poll.
 
η 7.10 ξεκιναει με compiz fusion (α ρε ΑΤΙ τι μου κανεις)

Πάντως, τωρα εχω απλετο χρονο να δοκιμασω slackware
 
μα και η 7.04 το έκανε αυτό. Είμαι σίγουρος γιατί το έχω και δεν έχω περάσει στην 7.10 (ακόμα). Απλά πρέπει να επιλέξεις full effects και φυσικά να μην έχεις ATI :diablotin:
 
Πάντως η υποστήριξη 3d για τις κάρτες της NVidia (που τυχαίνει να έχω) καθώς και το πρόβλημα με το DMA που υπήρχε (πολύ χαμηλές ταχύτητες προσπέλασης δίσκων, εγγραφής DVD, etc.) λύνονται αυτόματα με το dist-upgrade. Είχα φάει πολλές ώρες να δοκιμάζω nv restricted kernel drivers & αλλαγές στο hdparm.conf χωρίς ιδιαίτερο αποτέλεσμα. Τώρα όλα παίζουν μια χαρά και ΠΟΛΥ γρήγορα....Μα ΠΟΛΥ γρήγορα...Ubuntu ρε! Το XP partition είναι μόνο για να τρέχει το Fruity Loops (να δοκίμαζα με wine???)....Αντε και κανένα Real Games...
 
Το XP partition είναι μόνο για να τρέχει το Fruity Loops (να δοκίμαζα με wine???)....Αντε και κανένα Real Games...
Γιατί όχι; Ίσως να τρέξει. Όσο για games ,υπάρχει και το Cedega!
 
To οποιο κοστιζει 55 ευρω το χρονο...
 
(μου αρεσει που μονο αυτο βρηκες να πεις...)
 
για να τσιμπησετε το ανεφερα :D (να προσθεσω οτι εχω ATI? :help: )
 
και να μην το έλεγες θα το είχαμε καταλάβει. Ανάποδος άνθρωπος βρε παιδί μου :tease:

Άντε δήλωσε συμμετοχή στην παρουσίαση, πίστεψε με θα έχει ενδιαφέρον. Ηρακλή αν θες μπορώ να σε βοηθήσω και εγώ....

στους καφέδες
 
Μωρέ με ψήσατε !!! :) Θα το κάνω και εγώ το upgrade ......τώρα !!! :)
 
Εδώ μέσα πρέπει να προσέχεις τι λες Wally..βρίσκεσαι στα έγκατα των οπαδών του Linux....αυτό ισχύει και για τα άλλα μέλη βεβαίως βεβαίως! :D
 
akmakas είπε:
Εδώ μέσα πρέπει να προσέχεις τι λες Wally..βρίσκεσαι στα έγκατα των οπαδών του Linux....αυτό ισχύει και για τα άλλα μέλη βεβαίως βεβαίως! :D
Mac Rules :nervous::nervous::nervous::nervous::nervous:
 
σκεφτεστε σοβαρα για καποια παρουσιαση?δεδομενου οτι θα βρω χρονο θα με ενδιεφερε αρκετα αν γινεται να παρεβρεθω,ξερω λιγα πραγματα ομως
 
Εγώ δοκίμασα να εγκαταστήσω ubuntu στο κατεβαστήρι μου.

Κόλλησε στην εγκατάσταση, αν δεν έκανα reset και φορμάτ ακόμη κολλημένο θα ήταν.

Τα ΧΡ εγκαταστάθηκαν στο κατεβαστήρι σε 35 λεπτά , χωρίς κανένα πρόβλημα.

Από αυτό γράφω τώρα ...
 
Ποια εκδοση του Ubuntu εβαλες ? και τι εννοεις κολλησε κατα την εγκατασταση ? σε ποιο σημειο ?
 
Υποθέτω μόλις έγραψε την εντολή ./install και πάτησε Enter :D
 
telamonas.stokos είπε:
Ποια εκδοση του Ubuntu εβαλες ? και τι εννοεις κολλησε κατα την εγκατασταση ? σε ποιο σημειο ?
Την τελευταία έκδοση που κατέβασα από το site του πριν καμιά 20αριά μέρες.

Έκανα ένα boot cd , με το οποίο ξεκίνησα το μηχάνημα. Ξεκίνησε η εγκατάσταση , εμφάνισε μια μπάρα προόδου, μετά έναν κέρσορα και κάτι εικονίδια και έμεινε εκεί.

Για ωρες έμεινε έτσι, μέχρι που έκανα reset , boot από cd των XP και εγκατάσταση ΧΡ στο ίδιο μηχάνημα σε κανά 35λέπτο.
 
εμμ στα εικονίδια πάτησες το install?

Επίσης δώσε μερικές πληροφορίες για το σύστημα σου, mobo, gpu κλπ
 
Παροτι δεν καταλαβαινω πολλα οταν λες "μετά έναν κέρσορα και κάτι εικονίδια και έμεινε εκεί." να το συζητησουμε λιγο.

Καταρχην δεν εκανες εγκατασταση - μιας και το cd του Ubuntu τρεχει ως Live cd , σηκωνει GNOME και μετα μπορεις ειτε να χαζεψεις τις εφαρμογες και τα μενου ειτε να πατησεις το εικονιδιο install και να το εγκαταστησεις.

Αν λοιπον φορτωσε τη μπαρα και μετα εμφανισε εναν κερσορα και κατι εικονιδια, μηπως σηκωσε GNOME και ηταν ετοιμο για παιχνιδι ? μηπως σηκωσε GNOME και μετα κολλησε ?

Συνηθες προβλημα που παρουσιαζουν οι διανομες που δουλευουν αρχικα ως live ειναι να μην ολοκληρωνουν γιατι η εγγραφη του cd δεν εγινε σωστα ή γιατι βρηκαν προβλημα με την καρτα γραφικων και crashαρουν.

Η λυση που ακολουθουμε συνηθως ειναι να ξανα ξεκινησουμε τη διαδικασια απο την αρχη - συνηθως τη δευτερη φορα ολα πανε καλα και το live ξεκιναει κανονικα. Εννοειται οτι αν τυχον συνεχισουμε και εγκαταστησουμε τελικα το λειτουργικο , τετοιο προβλημα δεν θα ξανασυμβει.

Τελικα ολα ειναι θεμα διαθεσης - για γνωριμια με εναν διαφορετικο κοσμο - αυτο φυσικα δεν ειναι πιθαναγκασμος και αν οντως καποιος δεν νιωσει καλα με το λειτουργικο ή δεν του δουλεψει σωστα , μπορει παντα να ξαναφορτωσει τα οποια XP και σε 35 λεπτα (οπως ανεφερες, και μαλιστα 2 φορες) να επιστρεψει εκει που νιωθει ανετα.
 
Πίσω
Μπλουζα