Ubuntu Linux.

Αρχίζουν και εξηγούνται κάποια πράγματα τώρα :)
 
ChrisTOS είπε:
Πρέπει να σας ομολογήσω κάτι.. Μου αρέσει το Unity! Ουφ το βγαλα από μέσα μου.. περιμένω το κράξιμο..
(επίσης μου αρέσει και το software center)
Εύγε! :)

Δεν είναι κακό! Απλά είναι διαφορετικό και mac-ώδες σαν στυλ! ;)

Προσωπικά πιο μουράτο βρήκα το gnome shell (όταν είχε κυκλοφορήσει μόνο του) και θεωρώ εκπληκτικό το Gnome 3!

(τόσο που ξήλωσα το Unity για να βάλω το Gnome 3!)

Είμαι παιδί του καλού Κου Γνώμου - τι να κάνουμε?!

herco είπε:

Shock είπε:
Αρχίζουν και εξηγούνται κάποια πράγματα τώρα :)
Βρε, και οι 2 σας! Μην εμπαίζετε το νεαρό! :D
 
Το gnome 3 δεν μου άρεσε καθόλου. Συμφωνώ με τον Linus σ' αυτό. Το KDE είναι πολύ windowειδές και κάτι με χαλάει. Πάντως να πω την αλήθεια, θεωρώ ότι το unity δεν έχει βρει ακόμα τα πατήματα του αλλά μ' αρέσει η κατεύθυνση του. Ελπίζω ότι θα επιτρέψει η Canonical περισσότερο customisation. Δυστυχώς δεν υπάρχει GEM like manager για το Linux...
 
ChrisTOS είπε:
Το gnome 3 δεν μου άρεσε καθόλου. Συμφωνώ με τον Linus σ' αυτό. Το KDE είναι πολύ windowειδές και κάτι με χαλάει. Πάντως να πω την αλήθεια, θεωρώ ότι το unity δεν έχει βρει ακόμα τα πατήματα του αλλά μ' αρέσει η κατεύθυνση του. Ελπίζω ότι θα επιτρέψει η Canonical περισσότερο customisation. Δυστυχώς δεν υπάρχει GEM like manager για το Linux...
Υποτίθεται ότι το KDE είναι για την ευκολότερη μετάβαση των χρηστών από τα Windows σε μια Linux διανομή. Προσωπικά, δεν το χώνεψα ποτέ... Ακόμα και το KDE 4, που το κάναν αγνώριστο από άποψη ομορφιάς κι ευχρηστίας, δε μπόρεσα να το δουλέψω ποτέ - ίσα που το κουτσοδοκίμασα!

Το Gnome από την άλλη, είχε ανέκαθεν όλα τα στοιχεία που μου άρεζαν: Μινιμάλ, απλό, όμορφο & εύχρηστο!

Το Unity καταδικάστηκε από πολλούς, αλλά δεν είναι κακό: είναι η απάντηση κατ' εμέ, σ' αυτό που ανέκαθεν αποτελούσε πληγή του Linux: την ευχρηστία! Μικρά, διακριτά μενουδάκια & το software center που καθοδηγεί ακόμα και τον πιο αρχάριο. Τώρα, γιατί γνώρισε τέτοια κατακραυγή - δεν το κατάλαβα! (ή μάλλον, το κατάλαβα, αλλά δεν είναι επί της παρούσης να συζητηθεί...)
 
Πέραν του ελιτισμού, έχει πραγματικά αρκετά σφάλματα. Για παράδειγμα χρειάζεσαι πολύ περισσότερα clicks απ' ότι στα windows για να φτάσεις σε μια εφαρμογή, ενώ αν ανοίξεις δύο παράθυρα της ίδιας εφαρμογής τότε για να αλλάξεις μεταξύ αυτών των δύο είναι λίγο αργό.. στα 7 ας πούμε είναι πολύ ταχύτερο.. Γενικά έχει λίγο macologic, δεν αφήνουμε τους χρήστες να κάνουν ότι γουστάρουν αλλά τους περιορίζουμε πολύ (το gnome 3 είναι πιο περιοριστικό ακόμα).
 
Ερώτηση για samba σε ubuntu server.

Έχω το παρακάτω configuration στο smb.conf :

[Private]

comment = needs username and password to access

path = /home/fumanchu/

browseable = yes

guest ok = no

writable = yes

read only =no

valid users = @samba

create mask = 0777

directory mask = 0777

Το πρόβλημα είναι, όταν ο χρήστης «Α» βάζει ένα αρχείο στο share directory, ο χρήστης «Β» μπορεί μόνο να το διαβάσει και όχι να το επεξεργαστεί. Αυτό συμβαίνει και αντίστροφα.

Εκτελώντας την παρακάτω εντολή θα έπρεπε να λυθεί οριστικά το πρόβλημα, και όχι να την εκτελώ κάθε φορά που μπαίνει ένα νέο αρχείο. Η δεύτερη εντολή νομίζω δεν χρειάζεται.  

sudo setfacl -R -m "g:samba:rwx" /home/fumanchu/

sudo systemctl restart smbd nmbd  

Καμιά ιδέα για το τι λάθος κάνω;

Είμαι άσχετος με τo linux!
 
Hello grinder

Θα έλεγα πριν ξεκινήσεις να μπλέκεις με samba και acl (access control lists) να δεις λίγο τα βασικά στο Unix (άσχετα με linux).

Οι χρήστες που έχουν πρόσβαση στα ίδια αρχεία (rw) θα πρέπει να ανήκουν στο ίδιο supplementary group.

Το directory που γράφουν να ανήκει στο supplementary group και να δωθεί

chmod g+s στο dir.

Έτσι όλοι οι χρήστες που ανήκουν στο ίδιο sup group θα μπορουν να γράφουν τα ίδια αρχεία
 
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες!

Μία φωτογραφία από μια εγκατάσταση που ποτέ δεν ολοκληρώθηκε….μάλλον λόγω παλαιότητας του μηχανήματος.

file.jpeg
 
Πίσω
Μπλουζα