View master

Ειχα και εχω ακομη - αλλα τι δουλεια εχει με το viewmaster ? :xm:
 
Δεν ξερω, για καποιο λογο τα εχω συνδυασει.. αλλωστε δεν ξερω πως λεγεται :Ρ
 
Το βιου-μάστερ ήταν ένα εκπληκτικό παιχνίδι! Έχω κρατημένη την παλιά μου συσκευή, με μικροφθορές, και πέρυσι αγόρασα και μία άλλη, το ίδιο κόκκινο μοντέλο (model J, για Ευρώπη, κατασκευάζονταν στο Βέλγιο). Προμηθεύτηκα επίσης από μια ιστοσελίδα στο διαδίκτυο και πολλές από τις ταινίες που είχα παλιά, όπως την Λάσυ. Παλαιότερα βγάζανε ταινίες που είχαν και εκπαιδευτικό περιεχόμενο, όπως χώρες, ψάρια, πτηνά κ.α., τώρα τελευταία όμως το γύρισαν μόνο στα κινούμενα σχέδια. Δεσμεύομαι για δημοσίευση σχετικών φωτογραφιών λίαν συντόμως. Παρεπιπτόντως, εκτός από την gaf, υπήρχαν ταινίες βιου μάστερ και από μια τσεχοσλοβάκικη εταιρεία, ονόματι meopta, η οποία την δεκαετία του 70 είχε βγάλει και μερικές "πικάντικες" σειρές δίσκων...προχωρημένοι οι τσεχοσλοβάκοι αν και με αυστηρό υποτίθεται καθεστώς τότε :)
 
fetch


fetch


fetch


Η πρώτη φωτογραφία είναι περίπου η μισή συλλογή μου από δίσκους βιου μάστερ και οι επόμενες δύο από φωτογραφίες που έβγαλα μέσα από τους προσοφθάλμιους φακούς της συσκευής, πρέπει πάντως να υπάρχει και πιο σωστός τρόπος για να βγάλουμε καθαρότερες φωτογραφίες μέσα από το βιου μάστερ, τον οποίο τρόπο όμως εγώ τουλάχιστον αγνοώ.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολυ εξυπνες ληψεις. Αναμενουμε περισοτερες!
 
Μου είχαν φέρει οι γονείς μου σοβιετικό type Viewmaster μετά απο εκδρομή τους στην Μόσχα επί εποχής Perestroika με πάρα πολλά themes από μουσεία τους,αξιοθέατα της Μόσχας κτλ. αλλά ήμουν πολύ μικρός για να το εκτιμήσω ...και να το κρατήσω.(σνιφ)
 
fetch


fetch


fetch


Για τον φίλο Wally και όλους τους ρετρομανιακούς, μερικές ακόμα λήψεις από τους δίσκους μου. Τα θέματα είναι από Ελβετία και Αυστρία. Όπως βλέπετε στην τρίτη φωτογραφία, οι ελβετικές αγελάδες τύπου "milka", δεν είναι βυσσινί, αλλά καφέ! Ένας μύθος καταρρίπτεται....μήπως να το στείλω στους "mythbusters" ; :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δισκάκια view master "Masters of the universe"



(η φωτογραφία είναι απο την προσωπική συλλογή του Μακίσιμου)

20851.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγω παλι ειχα το κλασικο κοκκινο βιουμαστερ με διαφορες ιστοριες. Το μηχανημα υπαρχει ακομα καπου στο απτρικο μου, το ειχε παρει το ματι μου προσφατα. Θυμαμαι οτι ειχα μια ιστορια με τον ΤενΤεν.

Αυτο ομως που πρεπει να ψαξω να βρω ειναι ενα του παππου μου το οποιο ειχε μαυροασπρες εικονες απο τον πολεμο των μποερς. Δεν κανω πλακα , αυτο πρεπει να ειναι ο,τι πιο σπανιο εχει η οικογενεια μου και υποθετω οτι θα ειναι καπου καταχωνιασμενο. Φυσικα δεν μοιαζει καθολου με τα της εποχης μας , δεν ηταν πλαστικο, οι εικονες δεν ηταν κυκλικες. Θυμαμαι οτι ηταν πλακες και τις στηριζες σε μια θεση του βιουμαστερ και παρατηρουσες την εικονα. αν και δεν ειναι 80ς, ειναι σουπερ ρετρο. ελπιζω να το βρω να το βαλω
 
τα δικά μου (που μπορεί όμως και να ήταν της αδερφής μου τελικά, δλδ αρκετά χρόνια παλιότερα) είχε έρθει από αμερική μαζί με δισκάκια με αξιοθέατα της NYC και κάτι παραμύθια όπως χιονάτη. όταν γυρίσω ρόδο και το εντοπίσω θα ποστάρω φωτογραφίες του ... πάντως κόκκινο δεν ήταν, θυμάμαι γκρι και μπλε.

ελπίζω να βρεθεί αυτό το αρχαίο, θα ήθελα να το δω!!!

και το χτυπητήρι το είχα, αλλά δεν καταλαβαίνω πού είναι η δυσκολία? είχα γράψει άπειρες ετικέττες με αυτόν τον τρόπο, μή σας πω ότι θα το χρησιμοποιούσα και σήμερα αν κάπου το έβρισκα :)
 
Κ εμενα ειναι το ντιζαίνατο με φωτακι κιολας γιατι το παλιο κλαταρε!!!Πιο πολυ μαρεσουν τα καρουλια που εχουν σκηνες απο διαφορα παιδικα ταινιες οπως ενα που εχω οπου εχει power rangers,casper,batman,sesame street κ.α!!!

Εντυπωση μου εχει κανει που ειχα πετυχει ενα καρουλι κινεζικο μαλλον πολυ κακης ποιοτητας το οποιο εχε διαφορα μεσα οπως super mario αλλα κ κατι μπερδεμενα ιαπωνικα παιδικα!!!
 
Είχα πάρα πολλά μικρός...
 
Και εγώ εἰχα μέχρι πρόσφατα σε χρώμα κόκκινο. Αγαπημένο το ᾽᾽Κάσπερ το φαντασματάκι᾽᾽. Δεν το ειχα δει ποτέ σε κινούμενο σχέδιο αλλά το λάτρευα στο view master.
 
Φέτος τα Χριστούγεννα έκανα δώρο στο παιδί μου ένα view master.

ευτυχώς της άρεσε και έπαιξε αρκετά μαζί του.
 
Μερικές ακόμα λήψεις από τις ταινίες μου:

DSCN1021.jpg

DSCN1027.jpg

DSCN1023.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
seleukos36 είπε:
Το βιου-μάστερ ήταν ένα εκπληκτικό παιχνίδι! Έχω κρατημένη την παλιά μου συσκευή, με μικροφθορές, και πέρυσι αγόρασα και μία άλλη, το ίδιο κόκκινο μοντέλο (model J, για Ευρώπη, κατασκευάζονταν στο Βέλγιο). Προμηθεύτηκα επίσης από μια ιστοσελίδα στο διαδίκτυο και πολλές από τις ταινίες που είχα παλιά, όπως την Λάσυ. Παλαιότερα βγάζανε ταινίες που είχαν και εκπαιδευτικό περιεχόμενο, όπως χώρες, ψάρια, πτηνά κ.α., τώρα τελευταία όμως το γύρισαν μόνο στα κινούμενα σχέδια. Δεσμεύομαι για δημοσίευση σχετικών φωτογραφιών λίαν συντόμως. Παρεπιπτόντως, εκτός από την gaf, υπήρχαν ταινίες βιου μάστερ και από μια τσεχοσλοβάκικη εταιρεία, ονόματι meopta, η οποία την δεκαετία του 70 είχε βγάλει και μερικές "πικάντικες" σειρές δίσκων...προχωρημένοι οι τσεχοσλοβάκοι αν και με αυστηρό υποτίθεται καθεστώς τότε :)
Την ξέρω την meopta, είχα ένα μεγεθυντήρα (σκοτεινό θάλαμο) opemus 6, meopta πάρα πολύ καλός. Τον έιχα πάρει από Θεσσαλονίκη, στο Κούνιο (υπάρχει ακόμη;Νομίζω ήταν/είναι κοντά στο ΚΤΕΛ Κοζάνης, απέναντι από τα νέα δικαστήρια). Ήταν φα-ντα-στι-κός μεγεθυντήρας, και δυστυχώς (ή ευτυχώς) χάρισα όλο τον αναλογικό μου εξοπλισμό, χρωμοκεφαλή, μηχανή κλπ.
 
Σε δύο μέρες φεύγω στο εξωτερικό, φίλε uskoke, μόλις γυρίσω, μετά από μία εβδομάδα, θα περάσω μια βόλτα απέναντι από τα δικαστήρια και θα σε ενημερώσω :) Όσον αφορά το ΚΤΕΛ Κοζάνης, όλα τα ΚΤΕΛ πλέον (πλην Λακεδ....Χαλκιδικής), έχουν μεταφερθεί σε κοινό χώρο, κοντά στο νέο αστυνομικό μέγαρο
 
Λοιπον το ανοιγω?

14092011410.jpg

εχει περιεργη ημερομηνια ο καταλογος

14092011411.jpg

14092011412.jpg

model e made in belgium 1951.Παιζει δισκακι με ημερομηνια 1949.

14092011413.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
panosvw είπε:
αυτο το view master,ειναι διαφορετικο απο το κοκκινο,το γνωστο σε ολους μας...Μα που τα βρηκες ολα αυτα;! :)
 
Πίσω
Μπλουζα