View master

Σιγουρα δεν το αγορασα εγω!!

Ηταν του παππου.

14092011414.jpg

14092011415.jpg

14092011417.jpg

14092011418.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μπράβο και του παππού και του εγγονού :) Ωραιότατα τα βρίσκω. Προχείρως είδα το ένα δισκάκι να γράφει "Ακαπούλκο" και στις άλλες φωτογραφίες που έβαλες διαβάζω "Βελγικό Κονγκό" :eek: . Κάνε άλλον ένα κόπο να μας γράψεις τι περιέχουν τα δισκάκια. Ευχαριστώ
 
Λοιπον ειναι τα εξης

Νο 1995 grand duchy of luxemburg,Acapulco Mexico,

No 168 Water skiing cypress gardens florida,

No 1805 Costa do sol from estoril to sintra portugal,

No 800 Bugs bunny and the elmer fudd the hunter,

No 2013 William tell's country lake lucerne switzerland,

No 4007 Nazareth Galilee Israel.

Το view master γεννηθηκε καπου στο 1911-1918.

14092011419.jpg

14092011421.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Να 'σαι καλά. Ποικίλης ύλης διαπιστώνω : Γεωγραφία, Θρησκευτικά, Κινούμενα σχέδια, κ.λπ. Μια χαρά τα βρίσκω.
 
Είχα πάρει ένα από την Αμερική όταν ήμουν 7 χρονών.

Έλιωνα με ήρωες Disney!
 
Το view master γεννηθηκε καπου στο 1911-1918
δεν ηξερα οτι κυκλοφορουσε απο τοσο παλια....σ ευχαριστω πολυ για την πληροφορια και για τις φωτο :ανεκτιμητος θησαυρος !!!!
 
wow κατευθειαν απο το παρελθον..a blast from the past..
 
Πολύ εντυπωσιακό εύρημα!!!
 
viewmaster του 80 περιπου.

περαν της χρησης του σαν παιδικο παιχνιδι, μπορεις να το πεις και "εγκυκλοπαιδεια της εποχης...

δυο χθεσινα βιντεο, με ταινιες της δεκαετιας του 80, νομιζω.

για τα παιδακια.

[edit] no video [/edit]

και για μεαγαλυτερους.

[edit] no video [/edit]

ξερω, δεν ειναι οτι καλυτερο ποιοτικα σα ληψη, αλλα εχει τη γλυκα του να ακους το χλακ χλακ και να βλεπεις την εικονα να αλλαζει.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εκπληκτικό παιχνίδι. Ποτέ μου δεν απόκτησα, όμως είχε η κατά 5 έτη μεγαλύτερη ξαδέλφη μου και θυμάμαι όταν ανοίγαμε το κουτί με έπιανε κατάνυξη...

Θυμάμαι οτι είχε τα εξής:

1. Ταρζάν (εκπληκτικό-απίστευτο, ειδικά όταν πάλευε με τους γορίλλες...)

2. Bambi το ελαφάκι

3. Η Ωραία Κοιμωμένη

4. Η Σταχτοπούτα

Απογοητεύτηκα όταν πήρα ένα στον γιο μου πρόσφατα και δεν του έκανε ιδιαίτερη εντύπωση. Λογικό με τόσα animation, 3D, play station...
 
Είχα κι εγώ! Μάλλον το είχαν κάνει δώρο στην αδελφή μου (3 χρόνια μεγαλύτερή μου) γιατί δεν θυμάμαι πότε το αποκτήσαμε, μόνο θυμάμαι που το είχαμε. Οπότε θα πρέπει να ήταν από τις πολύ αρχές των '60ς. Ήταν καφέ σκούρο από σκληρό πλαστικό σαν βακελίτη.

Είχαμε τον Πινόκιο (2 δίσκοι, νομίζω), τη σταχτοπούτα, την ξανθομαλλούσα με τα 3 αρκουδάκια, την Κοκκινοσκουφίτσα, το Χάνσελ και Γκρέτελ, και "Τα πετρέλαια της Μοσούλης" που ήταν με φωτογραφίες και ήταν "μορφωτικό".
 
Ένα ελαττωματάκι που παρουσίαζε καμιά φορά : τραβώντας τη σκανδάλη προχωρούσε μεν το δίσκο κατά μια εικόνα, αλλά αφήνοντάς την, στην αυτόματη επαναφορά, ξαναγύριζε στην προηγούμενη, αφού "μάγκωνε" ο δίσκος μέσα.

Για το λόγο αυτό, με το δάχτυλο του άλλου χεριού, που το είχαμε στο πάνω μέρος της συσκευής, κρατούσαμε το δίσκο μόλις έδειχνε την παρακάτω εικόνα και μετά αφήναμε τη "σκανδάλη" !

Μάλλον πρέπει να οφειλόταν σε "στράβωμα" των δίσκων από την πολυκαιρία.
 
To πρωι πηγα σουπερμαρκετ για ψωνια,καθως τριγυρνουσα στους διαδρομους

επεσα (εντελως τυχαια) πανω σε αυτο.... :eek:

attachment.php


Εννοειται οτι δεν αφησα την ευκαιρια να παει χαμενη... :D

Μαζι με το viewmaster, "τσιμπησα" και οτι πιο ρετρο ειχε

απο δισκους/ταινιακια... :D

Το ηλικιακο οριο λεει απο 3 ετων και πανω...με παιρνει ανετα...:biglaugh:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Απο viewmaster θυμάμαι έντονα το Robin Hood της Disney. ήταν μεν 3d, αλλά ήταν σαν computer animation, είχαν όγκο δηλαδή οι χαρακτήρες και όλα.

και αυτό που μόλις τώρα ανακάλυψα στο ebay και κόντεψα να πάθω συγκοπή!!!! Το αγαπημένο μου!!!!

Tarzan (και απ'ότι βλέπω είναι του 1968)

(αυτά τα βιβλιαράκια για να πω την αλήθεια, δεν τα θυμάμαι καθόλου. Θυμήθηκα όμως τις εικόνες!!)

Το είχε άλλος αυτό το συγκεκριμένο;

να ρωτήσω και κάτι άλλο: αυτά πχ αν τα αγοράσω θα παίζουν σε καινούργιο viewmaster; Δεν έχει αλλάξει -θέλω να πω- η τεχνική ε;

view master.jpg

http://www.ebay.com/itm/Viewmaster-with-booklet-TARZAN-1968-/121109161611?pt=Art_Photo_Images&hash=item1c32ab268b
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φυσικα και το δικο μου viewmaster. Ο δισκος δεν ειναι καποιος θεματικος. Εχει διαφορες εικονες, απο τον superman και τον snoopy μεχρι ενα φλεγομενο δορυφορο να μπαινει στην ατμοσφαιρα της Γης. Γνωριζω ομως πως ενας θειος μου ειχε με τον E.T. Νομιζω θα περασω μια βολτα απο το χωριο :cool:

fetch
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
filmmusic είπε:
Απο viewmaster θυμάμαι έντονα το Robin Hood της Disney. ήταν μεν 3d, αλλά ήταν σαν computer animation, είχαν όγκο δηλαδή οι χαρακτήρες και όλα.
και αυτό που μόλις τώρα ανακάλυψα στο ebay και κόντεψα να πάθω συγκοπή!!!! Το αγαπημένο μου!!!!

Tarzan (και απ'ότι βλέπω είναι του 1968)

(αυτά τα βιβλιαράκια για να πω την αλήθεια, δεν τα θυμάμαι καθόλου. Θυμήθηκα όμως τις εικόνες!!)

Το είχε άλλος αυτό το συγκεκριμένο;

να ρωτήσω και κάτι άλλο: αυτά πχ αν τα αγοράσω θα παίζουν σε καινούργιο viewmaster; Δεν έχει αλλάξει -θέλω να πω- η τεχνική ε;

Προβολή συνημμένου 79974

http://www.ebay.com/itm/Viewmaster-with-booklet-TARZAN-1968-/121109161611?pt=Art_Photo_Images&hash=item1c32ab268b
Απίστευτο! Να ξαναβλέπουμε τον Ταρζάν όπως τότε!!! Ακόμα και τώρα μου φαντάζει το ίδιο εντυπωσιακός...
 
filmmusic είπε:
Απο viewmaster θυμάμαι έντονα το Robin Hood της Disney. ήταν μεν 3d, αλλά ήταν σαν computer animation, είχαν όγκο δηλαδή οι χαρακτήρες και όλα.
και αυτό που μόλις τώρα ανακάλυψα στο ebay και κόντεψα να πάθω συγκοπή!!!! Το αγαπημένο μου!!!!

Tarzan (και απ'ότι βλέπω είναι του 1968)

(αυτά τα βιβλιαράκια για να πω την αλήθεια, δεν τα θυμάμαι καθόλου. Θυμήθηκα όμως τις εικόνες!!)

Το είχε άλλος αυτό το συγκεκριμένο;

να ρωτήσω και κάτι άλλο: αυτά πχ αν τα αγοράσω θα παίζουν σε καινούργιο viewmaster; Δεν έχει αλλάξει -θέλω να πω- η τεχνική ε;

Προβολή συνημμένου 79974

http://www.ebay.com/itm/Viewmaster-with-booklet-TARZAN-1968-/121109161611?pt=Art_Photo_Images&hash=item1c32ab268b
To έχω!!! :cheers:

 


Εννοείται... μόνο το δισκάκι... όλα τα άλλα έχουν πάει υπέρ Πίστεως...
:cry:

 


Πρέπει να ήταν δώρο της νονάς μου κάποια Χριστούγεννα... σίγουρα όχι του '68... είμαι πιτσιρίκα...
:p
 
...και ναι!

Μετά από μια μικρή περιπέτεια, έχω το δικό μου view master στα χέρια μου!!! Πρέπει να'ναι δεκαετίας '70.

'Εχω 11 δίσκους:

σειρά 3 δίσκων Bugs Bunny in "Big Top Bunny",

σειρά 3 δίσκων με μνημεία απο Ισραήλ "The Holy Land",

σειρά 3 δίσκων απο Φινλανδία "Laplanders and their reindeer",

1 δίσκος από Βέλγιο "Grand place Brussels"

κ άλλος ένας δίσκος ανάμεικτος με εικόνες απο καρτούν μέχρι κ τον πύργο του Αιφελ.

'Οσο για το μηχάνημα, είναι πορτοκαλί με μονοκόμματο γκρι πλαστικό "τζάμι" κ γράφει πάνω: gaf VIEW MASTER, MADE IN BELGIUM.

Χάλια οι φώτος μου αλλά είναι απο κινητό, γι'αυτό...Να το!

DSC01214 (2).jpg

DSC01215.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα