Vintage Κλώνοι & Αντίζηλες της Barbie και της Βibi-bo (δεκαετία 80 και εκεί γύρω...)

H Corinne δεν φαίνεται σε μένα!!!!Η Tanya λίγο στυλ καθηγητριούλα μου κάνει!
 
Corinne Italocremona. Πειραξα το αλμπουμ και χαθηκαν οι φωτο!!!

Αναστασια είπε:
Η Italocremona, εταιρεια ιδρυμενη απο τον κυριο Italo Cremona το 1920, αποφασιζει να κυκλοφορησει μεσα στα τελη της δεκαετιας του 60, αλλα μεχρι και το 1980, μια γλυκυτατη κουκλιτσα με το ονομα Corinne.

Το υψος της ειναι γυρω στα 45 εκατοστα, και οπως θα δειτε στις φωτογραφιες εχει ενα αθωο προσωπακι μικρου αγγελου.

Προσεξτε τι χαριτωμενη κλιση που εχουν τα χερακια της, τι σκλετσο και ιταλικη φινετσα!!!

picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


Και εδω η Corinne οπως φανταζομαι ηταν πριν φτασει στα χερια μου

picture.php


picture.php
Παιδια συγνωμη αλλα ειχα βαλει τις φωτογραφιες σε 2 διαφορετικα αλμπουμ και μετα εσβησα ....λαθος αλμπουμ... Ας με συγχωρησουν οι moderators... :( Ξαναεβαλα τις φωτογραφιες!
 
συγχωρεμενη :D (και μονο που ασχοληθηκες ωστε να "διορθωσεις" το προβλημα ειναι θετικοτατο)
 
Τελικά πιστεύω ότι από όλες η πιο sexy είναι η Tiffany Taylor!Η Corinne έχει κάτι το πολύ αθώο και παιδικό.

Για κάτι άλλες Sandy,Candy,Filish έχετε πληροφορίες?Η τρίτη ήταν από αυτές που λύγιζαν πόδια,ενώ οι άλλες 2 ήταν πλαστικές με εξαίρεση τη δεύτερη που έβγαινε και με χέρια από λάστιχο μόνο που έβγαιναν εύκολα τα χέρια της
 
εντυπωσιακο αναστασια μου ....φοβερη η ερευνα για την ιστορια της βιομηχανιας και της παραγωγης κουκλας....η τυφανι ειναι οντως πολυ εντυπωσιακη...εκθαμβωτικη θα ελεγα
 
Θα προσπαθησω thebest20 να βρω πληροφοριες με την πρωτη ευκαιρια!!! Σε ευχαριστω για την ιδεα! :)

Καλε μου Paspartoo δυστυχως οταν ειδα οτι λειπανε οι φωτογραφιες ηταν πια αργα!!! Την επαθα οπως ο φιλος μας ο Makisimos οταν πηγε να βαλει ταξη στα αλμπουμ του!

Παιδια το ξερω οτι η Τιφανυ Τειλορ ειναι κουκλαρα.... αλλα μην περιμενετε αλλη τετοια κουκλα να ξαναπερασει απο τους βινταζ κλωνους...μια ηταν....

Τωρα θα δουμε πολλες κουκλες θείτσες ή μπεμπεκοειδεις... καντε κουραγιο...
 
Καλά τα πήγαμε με τις.... επώνυμες! Κουκλάρες όλες! :)

Αντε να δούμε και τις "δεν τις ξέρει ούτε η μάνα τους" εκεί θα γίνει χαμός πιστεύω.... :D

Ψηφίζω κι εγώ Τίφανυ παιδιά, δαγκωτό! :cool:
 
Diana, μια vintage Fashion doll Made in China!

Αυτη εδω ειναι μια Diana, βινταζ κλωνος της γερμανικης Steffi, που ηταν και ειναι αντιζηλος της Μπαρμπι. :D

Τι εννοω; Το σωμα της κουκλας αντιγραφει εκεινο των γερμανικων αντιζηλων: εχει πολυ στενη μεση, τα χερια κοιτανε προς τα πισω και ο λαιμος εχει μια κλιση προς τα εμπρος σε σχεση με την πλατη.

Δυστυχως δεν μπορεσα να βρω κανενα αλλο στοιχειο για αυτην την μυστηριωδη κουκλα που κυκλοφορησε στην Ελλαδα, χαρισμενη απο μια αγαπημενη φιλη!

Φοραει τα οριτζιναλ ρουχαλακια της, εκτος απο τα παπουτσια, τα σκουλαρικια και το χτενισμα!

Δεν ειναι σαν την νεραιδα του χρυσομπαμπουρα; :D Ειναι γλυκυτατη!!!! :)

picture.php


picture.php


picture.php


picture.php
 
Disco, κλωνος βινταζ: οταν ο χρυσομπαμπουρας και η ντισκομπαλα συναντιουνται

Κι εδω παιδια μια κουκλα που σιγουρα εχει σχεση με τον Φλωρινιωτη. Η συσκευασιας της εγραφε μονο Disco και made in china, και αυτο σημαινει οτι θα ζει στο μυστηριο...να 'ναι το Ντισκο γκερλ που λεει ο Ρουβας8) ;

Η κουκλιτσα αυτη, που ανακαλυφθηκε απο την MytinyWorld μας, ειναι ενας κλωνος των γερμανικων αντιζηλων της Barbie, δηλαδη Tong, Steffi κτλ.

Αυτες οι κουκλες εχουν τον λαιμο που τεινει προς τα εμπρος. Στο σωμα της δεν εχει κανενα στοιχειο που να μπορει να βοηθησει, ειναι τελειως αγραφη.

Το χρυσοπρασινο ρουχαλακι και το καπελο ειναι οριτζιναλ.

Τα σκουλαρικια, το χτενισμα, το ελαφρο φρεσκαρισμα του μακιγιαζ και τα τακουνια ειναι δικης μου εμπνευσης!

picture.php


picture.php


picture.php


picture.php
 
barbie κλώνοι

Λατρεμένη Αναστασία όπως σου υποσχέθηκα βρήκα τις κλώνους της barbie και στις βάζω φωτογραφίες! Και οι τρεις είναι από την Κίνα. Η πρώτη και η δεύτερη φωτογραφία είναι από κούκλα του 1988.

Παρόλο που είναι κινέζικες είναι πολύ καλή κατασκευή!
 
Στα χερια της Rapunjel μας ο κλωνος δεν φαινεται πια για κλωνος!!! Γινεται υπεροχη πριγκηπισσα!!! Η πρωτη κουκλιτσα σαν να μιμειται λιγο στα ματακια την Σιντοτανυα, που κυκλοφορησε το 80 στην Ελλαδα σαν Sindy Hasbro και στην Ιταλια ως Tanya Ceppiratti!

Ο κλωνος του κλωνου δηλαδη!!!
 
Κλώνοι

Λατρεμένη Αναστασία τη μεσαία την αγαπώ πολύ αν και μπηκε και αυτή σε κουτί. Άφησα το γραφείο μου στις barbie, τη βιβλιοθήκη στις bibi-bo και ένα τραπεζάκι κι ένα ράφι στις Sindy Pedigree. Όλες οι άλλες φυλάχτηκαν...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Betty

Δεν έχω την κούκλα, αλλά βρήκα ρούχα της! Πρέπει να ήταν αντίζηλος της barbie, νομίζω ότι μοιάζει στην Petra?

Τα ρούχα και τα αξεσουάρ της είναι σχετικά καλής ποιότητας, έχουν σκρατς που σημαίνει ότι είναι μετά το 1985-1986 και πωλούνταν μόλις 300δρχ ενώ αποτελούνταν από πολλά κομμάτια (ρούχα, παπούτσια, αξεσουάρ ένα σωρό!) Είναι made in hong kong..

picture.php
 
Vintage Κλωνοι & Αντιζηλες της Barbie και της Βibi-bo

ΠΟλυαγαπημένη μου mytinyworld μοιάζει στην Petra. τα ρούχα είναι μεταλιζέ;

Εντυπωσιακά πάντως!
 
Καλή μου rapunjel, τα ρούχα δεν είναι μεταλιζέ. Πήρα δύο σετ, το ένα είναι ένα αδιάβροχο πλαστικό με μπότες, παπούτσια, τσάντα, ομπρέλα και άλλα και το άλλο είναι σορτσάκι μπλουζάκι υφασμάτινο, με πατίνια και σκέιτμπορντ, τσάντα κλπ....

Με την πρώτη ευκαιρία θα τα φορέσω σε μια κούκλα και θα σας τα δείξω! Ειδικά η ομπρέλα είναι φανταστική και ανοίγει/κλείνει! Και όλα με 1 ευρώ το σετ!
 
Vintage Κλωνοι & Αντιζηλες της Barbie και της Βibi-bo

Τέλεια περιμένω να μας τα δείξεις! Θα είναι σίγουρα υπέροχα!!!
 
Βρηκαμε ποια ειναι!!! Betty Teen: by Tong

MytinyWorld μου οπως παντα εδωσες λυση σε ενα μυστηριο!!!

Η κουκλα αυτη που ψαχναμε σε προηγουμενο θρεντ ειναι μια Betty!!!! H Tong ειναι η εταιρεια κατασκευης της. Η δικη μου ομως εχει και τελεια μακρυα μαλλια.

picture.php


Σας βαζω και φωτο απο ιμπει, ο τυπος ζητα λαγους με πετραχειλια βεβαια..

Στο κουτι γραφει Betty Teen!

MytinyWorld μας σε ευχαριστουμε!!! :D :D:D
 
Μπράβο Αναστασία μου!!! Τέλεια, μα ναι, η κούκλα που έχεις με τη φωτογραφία από τα ρούχα είναι ίδιες! Δεν το είχα προσέξει!

Εμείς σ'ευχαριστούμε Αναστασία, με το θρεντ αυτό έχεις ανοίξει νέους παγκοσμίως ιντερνετικά πρωτότυπους ορίζοντες!
 
Πάνγλυκια η Betty λατρεμένη Αναστασία! Και ξεχωρίζει από τις άλλες και έτσι ούτε την μπερδεύεις,ούτε την ξεχνάς!
 
Kari Michell: barbie clone 80/90

Να μαστε λοιπον που ανακαλυψαμε, χαρη στην MytinyWorld μας μια αλλη fashion doll κλωνο ή αντιζηλο, την μυστηριωδη Kari Michell της εταιρειας M & C Toy Centre, με εδρα το Hong Kong.

Η εταιρεια ιδρυθηκε το 1979 απο τον κυριο Y.T. Chin.

Η Kari Michell, εχει μια μοναδικη γκαρνταρομπα που κανει την Μπαρμπι να σκαει απο ζηλια.

Η κουκλα χωριζεται σε 2 version, την

(απο το http://www.mctoy.com.hk)

Kari Michell - the Designer's Choice

picture.php


και την

Kari Michell - Fashion Queen

picture.php


Οι δικες μου ειναι απο το παζαρακι του San Egidio, η ξανθουλα, με ρουχαλακι κλεμμενο απο την ΒιΒΙΒΟ και χαρισμενο απο την MytinyWorld, κατι που την κανει ακομα πιο λαμπερη

picture.php


και απο ενα παζαρακι της Αθηνας, μεσα στην μπιχλα και μισοκαραφλη η αλλη, μελαχροινη. Φοραει ενα ρουχαλακι αραχνο-υφαντο δικης μου εμπνευσης :xm: .

Απο πανω φοραει μια κελεμπια απο την Fulla, την αντιζηλο της Barbie στα Αραβικά Εμιρατα, οπου η Barbie, απο το 2005 θεωρειται παρανομη γιατι και καλα χαμηλων ηθων. :xm: :xm: :xm:

Αλλα αυτη ειναι μια αλλη ιστορια που θα σας την διηγηθω αργοτερα.

Η μελαχροινη, εκτος απο μαλλια εχει υποστει ενα ρετουσαρισμα στο μακιγιαζ, αλλα το γλυκο της χαμογελο με τα λακακια και η αρκετα καλη της κατασκευη με εκαναν να την αγαπησω και να της διαφυλλαξω τα χαρακτηριστικα.

Χωρις να ειναι η θεα, εχει ενα βλεμμα πολυ τιμιο, και ειλικρινες.

Ειναι μια κουκλα με χαρακτηρα και ατελειωτα πόδια!

picture.php


picture.php


picture.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα