Vintage Κλώνοι & Αντίζηλες της Barbie και της Βibi-bo (δεκαετία 80 και εκεί γύρω...)

Αμα δεν ηταν ο El_greco_fanatic να μας σφυριξει την λυση Rapunjel μου, τι προφεσορ...προβλαχεσορ ειμαι...

Ευτυχως η τιμη της ειναι ακρως απαγορευτικη, οποτε δεν τιθεται και θεμα.

Ωραια κουκλα σαν την bibi-bo, ειπαμε Rapunjel δεν υπαρχει, οι αλλες ειναι απλες οδοντοκρεμες.
 
Πραγματικά απίστευτο παιδιά! Να'ναι μες στα πόδια μας τόσο καιρό κι εμείς να κοιμόμαστε! 8) Να'σαι καλά ελ γκρέκο, βρήκες ίσως το πιο δύσκολο κομμάτι του παζλ αυτού το θρεντ! :)

Μπορεί να μην είναι τόσο κούκλα όσο η ΒΙΒΙ ΒΟ μας, που ασυζητητί είναι η καλύτερη και πιο γλυκιά του κόσμου, αλλά έχω να πω ότι εντυπωσιάστηκα από την γκαρνταρόμπα της και θαύμασα τα στρουμπουλά ποδαράκια της και χεράκια της. Δεν ξέρω γιατί, αλλά όταν βλέπω fashion doll με "ατέλειες" ή πιο αληθοφανή χαρακτηριστικά κάτι μου κάνει! :D

Μπράβο Αναστασία μου που μας μάζεψες τις σκόρπιες πληροφορίες και μάθαμε αυτή την κούκλα! :thanx2:
 
Vintage Κλωνοι & Αντιζηλες της Barbie και της Βibi-bo (δεκαετια 80 και εκει γυρω...

Οι κούκλες που μοιάζουν πολύ στο πρόσωπο τουλάχιστον, στη bibi-bo είναι οι ιταλικές furga! Δείτε εδώ



Πολυαγαπημένη μου mytinyworld εδώ να δεις στρουμπουλά χεράκια και ποδαράκια!
 
Ναι, ραπουνζέλ μου, τις furga κάπου τις είχε παρει το μάτι μου...

Αλλά παιδιά ότι και να πούμε, η bibi-bo ήταν το κάτι άλλο!

Αναστασίαααα! Καινούριος κλώνος στο προσκήνιο!

Μία αντίζηλος της barbie ήταν η γερμανική petra. Δεν την έχω αυτή την κούκλα, ούτε σκοπεύω να την αποκτήσω, αλλά έχω μερικά ρούχα της γιατί πιστεύω ότι είχε μια πάρα πολύ όμορφη γκαρνταρόμπα!

Σήμερα η bubblecut μου φοράει 60'ς φόρεμα της πέτρα!

picture.php
 
Αναστασια είπε:
Ο El_Greco_fanatic, που επρεπε να λεγοταν El_Greco_fantastic βρηκε ακρη στο προηγουμενο καυτο ερωτημα μας... Υπηρχε προ-θεια, προγιαγια της ΒΙΒΙΒΟ μας ή γεννηθηκε ετσι απο το τιποτα μεσα σε μια αχιβαδα οπως η Αφροδιτη του Μποτιτσελι???8)8)8)
Ιδου το ερωτημα που με βασανιζε οταν ανοιξα αυτο το θρεντ... θυμομουνα οτι καπου, καπως, καποτε ψαχνοντας τις εκατονταδες σελιδες των πληστηριασμων ειχα βρει μια μαυροτσουκαλη κουκλα, που κατι μου θυμιζε...8)8)

Αλλα η φωτογραφια ηταν χαλια και δεν σταματησα να την μελετησω. Θυμαμαι οτι ηταν και απο μακρινη χωρα....τρεχα γυρευε δηλαδη... :xm:

Και το κουφο ητανε οτι ο El_Greco_fanatic επεσε επανω της σε μια μακρινη χωρα και απο την Ιταλια και απο την Ελλαδα, την στιγμη του μεγαλου ερωτηματος της Rapunjel μας!!! Στην Ουρουγουαη κυριες και κυριοι!!! :) :) :)

Η' εχουμε μαζευτει ολα τα πατριωτακια στο Retromaniax ή δεν εχουμε μαζευτει!!! :D :D:D

Το αλλο κουφο ειναι οτι και εγω και η MytinyWorld μπαινοβγηκαμε ουκ ολιγες φορες στο σαιτ http://www.sindy-dolls.com


αλλα ποτε δεν μπηκαμε με σοβαροτητα στην σελιδα http://www.sindy-dolls.com/susi.htm !!!! Απο εκει ειναι και η φωτογραφια της μαυρουλας, στο τελος!




Οι φωτογραφιες που σας βαζω ειναι απο ενα βραζιλιακο σαιτ.

http://produto.mercadolivre.com.br/MLB-123613746-boneca-antiga-susi-estrela-6070s-raridade-cabelos-cenoura-_JM

Η εταιρεια που κατασκευασε αυτην κουκλα ειναι η βραζιλιανικη Estrela, στην δεκαετια του 60, του 70 και στην δεκαετια του 80. Απο οτι καταλαβα συνεχισε να την παραγει και το 90, μονο που αλλαξε η μουρη της...

Φατε ματια ψαρια τωρα απο αυτο το κουκλι!!! :D

Να είσαι καλά Αναστασία ..απλά έτυχε να πέσω επανωτής ..ας ελπίσουμε να μην την έχει τσιμπήσει κανείς και θα τη αγοράσω την επομένη Κυριακή,, γιατη την βρήκα και εγώ στο site και η τιμή τις είναι φαρμακείο και με χωρίς κουτή :eek: o_Oo_Oo_Oo_Oo_O
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μακαρι να την βρεις και να μας την φωτογραφησεις El_Greco_Fanatic!!!!! :)

Περιμενουμε με αγωνια!!!! Φοραει και ρουχαλακια ή ηταν νεγκλιζέ; Αν ειναι χωρις ρουχα μπορει να σου κατεβασουν κι αλλο την τιμη!

Περισσοτερες πληροφοριες για την Petra που λεει η Mytinyworld μας στο θρεντ:

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?t=10527

Rapunjel μου γλυκεια, σε λιγο θα σας πω και για την Furga που ειναι και δικο μας κοριτσι, ιταλικο!!! :D
 
Vintage Κλωνοι & Αντιζηλες της Barbie και της Βibi-bo (δεκαετια 80 και εκει γυρω...)

Πολυαγαπημένη μου mytinyworld υπέροχη κούκλα, υπέροχο ρούχο. Εντυπωσιακό όπως πάντα!

Λατρεμένη Αναστασία η Furga είναι ότι πιο γλυκό έχω δει σε κούκλα. Πιστεύω ότι και η bibi-bo μοιάζει σαν αυτές και θα μπορούσε να ήταν μια απ'αυτές!
 
Kari Michell: The designer's choice, barbie clone 80/90

Για την μυστηριωδη Kari Michell: The designer's choice, μιλησαμε εδω:

http://www.retromaniax.gr/vb/showpost.php?p=195926&postcount=38

Την ανακαλυψη της Kari Michell, μια κουκλα με ονοματεπωνυμο :D , οπως και της συγκεκριμενης κουκλας που σας δειχνω, την οφειλουμε στην MytinyWorld μας!!! :flower:

Αυτη εδω η κουκλα ειναι σταλμενη απο την Ελλαδα, και δεν εχει αγγιχτει τριχα επανω της. Κατι που ελαχιστες κουκλες μπορουν να το πουν εδω περα, στο κουκλονοσοκομειο της τρελας, οπως εχει γινει το δωματιο μου!!! Ειναι αψογη ακριβως οπως σταλθηκε!!!

picture.php


picture.php


picture.php
 
Vintage Κλωνοι & Αντιζηλες της Barbie και της Βibi-bo (δεκαετια 80 και εκει γυρω...

Λατρεμένη Αναστασία άψογη όπως είπες!Να τη χαίρεσαι.Είναι κούκλα με προσωπικότητα!Τα ρούχα της είναι τέλεια!!! Να ναι καλά και η πολυαγαπημένη μας MytinyWorld! :D
 
Πραγματικά κορίτσια πιστεύω ότι έχει προσωπικότητα η kari michell! Το χαμόγελό και αυτά τα λακάκια της, όπως επίσης και το καθαρό βλέμμα της είναι η υπογραφή της κούκλας αυτής! Να την χαίρεσαι Αναστασία μου και σας ευχαριστώ κορίτσια! :D
 
Vintage Κλωνοι & Αντιζηλες της Barbie και της Βibi-bo (δεκαετια 80 και εκει γυρω...

Αυτή η κούκλα δεν έχει την κλασική ομορφιά αλλά έχει αυτό το κάτι ...σου μένει η αυτή κούκλα και αυτό μετράει...
 
Όπως σας είχαμε υποσχεθεί!! ;)

Susi G3 η συγκεκριμένη βρέθηκε από συνάδελφο τις γυναίκας μου η όπoια και της την χάρισε ..δεν μοιάζει και πολύ στην Susi G1 k G2 της δεκαετίας το 60 κ 70 ελπίζουμε να βρούμε και καμιά G2 τουλάχιστον!! :p

picture.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φανταστικο κομματι!!!!!!!! El_greco_fanatic σε ευχαριστουμε παρα πολυ που μας την εδειξες!!!!! :D :D:D

Περιμενα πως και πως!

Φοβερο ντοκουμεντο για την διατριβη μας στους κλωνους, οπως λεει και η MytinyWorld μας!!! :D

Στα μαλλακια της η κουκλιτσα Susi χρειαζεται βεβαια μια Rapunjel να της κανει ετσι μια μιζανπλί να στανιαρει το μαλλι!!! Αλλα εχει πολυ ενδιαφερουσα φατσουλα!! :D :D Και ειναι και σε πολυ καλη κατασταση!!!

Με γεια El_greco_fanatic! :)
 
Αναστασια είπε:
Φανταστικο κομματι!!!!!!!! El_greco_fanatic σε ευχαριστουμε παρα πολυ που μας την εδειξες!!!!! :D :D:DΠεριμενα πως και πως!

Φοβερο ντοκουμεντο για την διατριβη μας στους κλωνους, οπως λεει και η MytinyWorld μας!!! :D

Στα μαλλακια της η κουκλιτσαSusi χρειαζεται βεβαια μια Rapunjel να της κανει ετσι μια μιζανπλί να στανιαρει το μαλλι!!! Αλλα εχει πολυ ενδιαφερουσα φατσουλα!! :D :D Και ειναι και σε πολυ καλη κατασταση!!!

Με γεια El_greco_fanatic! :)



Αυτή είναι G3 η άλλη που βρήκαμε πριν καιρό ήταν G2 άλλα δίστιχος δεν υπήρχε πλέων..ελπίζω να μην ξυπνήσει κάνα ξεχασμένο απωθημένο της γυναίκας μου γιατί δεν θα αντέξω πλέων και άλλες κούκλες σε αυτό το σπίτι.. :p :p:p:p:p
 
Vintage Κλωνοι & Αντιζηλες της Barbie και της Βibi-bo (δεκαετια 80 και εκει γυρω...)

El_Greco_Fanatic σε ευχαριστούμε για αυτή την σπάνια φωτογραφία! Κορίτσια δε μοιάζει πάντως με τη bibi-bo μας.

Λατρεμένη Αναστασία μάλλον πρώτα θα έπρεπε να περάσει από τα χέρια σου για μακιγιάζ και μετα από τα δικά μου για μαλλί! Πάντως πέρα από τα αστεία είναι μοναδική και πάλι σε ευχαριστώ El_Greco_Fanatic που την έβαλες φωτογραφία!
 
Από την γκαρνταρόμπα της Betty

Μοναδική vintage κούκλα! Να τη χαίρεστε! :) Ελ γκρέκο, θα μπορούσες να μας εξηγήσεις για τα G? Κάθε φορά άλλαζε ολοκληρωτικά η κούκλα? Ποιά είναι αυτή που μοιάζει στην bibi bo μας? 8) Αυτή η Susi παιδιά δεν μοιάζει στην bibi bo μας :xm:

Σήμερα θα σας παρουσιάσω, όπως σας έχω εδώ και καιρό υποσχεθεί, δύο συνολάκια της κούκλας Betty. Λόγω έλλειψης Betty αλλά και οποιασδήποτε άλλης κλώνου, τα φόρεσε ως μοντέλο μια sindy που είναι αντίζηλος της barbie όπως και να το κάνουμε! Ολα τα αξεσουάρ είναι της Betty (και είχε και άλλα ακόμη στις δύο συσκευασίες!)

picture.php


picture.php
 
Ok παιδιά έκανα ότι μπορούσα τελικά είναι 4 generation τις SUSI G1 G2 G3 G4

Σας τις χώρισα ανά χρόνιες ελπίζω να ευχαριστηθείτε

Μια κόκκινη ντυμένη σαν σπανιόλα στην γενιά G2 πουλήθηκε 500 δολάρια πριν λίγες μέρες :eek: o_Oo_Oo_O




G1 1960




picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


picture.php





G2 1970 & 1980

picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


picture.php



G3 1990 & 2000

picture.php


picture.php


picture.php


picture.php



G4 2000 & 2010


picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


picture.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τελεια τα ρουχαλακια Betty, Mytinyworld μου!!! Και πολυ ωραια μας τα εδειξε η Sindy!!! Ειναι γεννημενη μοντελο τελικα.

El_greco_fanatic σε ευχαριστουμε για τις υπεροχες φωτογραφιες που μας βρηκες, γιατι Susi G4 δεν εχω ξαναδει και μου αρεσει παρα πολυ...κριμα που ειναι στην αλλη ακρη της γης!!!

Απο οτι καταλαβα, και εδω πρεπει να με βοηθησετε, Dr.MytinyWorld και Dr.Rapunjel (ειμαστε δοκτωρ στην κουκλολογια βλεπεις :D ) οτι αυτη εδω η Susi που μας εδειξε ο El_greco_fanatic ειναι μια κουκλα της Πεντιγκρι με ματακια πλαστικα οπως η ΒΙΒΙΒΟ μας, για αυτο λεμε MytinyWorld οτι ειναι μια αντιπαλος ή μαλλον καλυτερα μια προ/ΒΙΒΙΒΟ! :eek:

El_greco_fanatic εδω μπορεις να δεις οτι η ιστορια της Susi ενωνεται με εκεινη της Sindy Pedigree. Kοιτα την δευτερη και τριτη φωτογραφια, ειναι μια αγγλικη Sindy Pedigree, και ειναι ιδια με την βραζιλιανικη Susi των πρωτων γενεων

http://www.retromaniax.gr/vb/showpost.php?p=179395&postcount=20

Παιδια εδω θελει πολυ ψαξιμο γιατι ο φιλος μας El_greco_fanatic μας ανοιξε νεους οριζοντες. :D :D:D Οπως παντα εισαι fantastic και να αφησεις την γυναικα σου να σου γεμισει το σπιτι με αυτην την κουκλα!!! Παντα υπαρχει χωρος για μια τοσο ομορφη υπαρξη!!! :D Κι εγω στην θεση της το ιδιο θα εκανα! Οι σπιρτουληδες ας στριμωχτουν λιγο!!! :p
 
κορίτσια > Vintage Κλωνοι & Αντιζηλες της Barbie και της Βibi-bo (δεκαετια 80 και ε

Πολυαγαπημένη μου mytinyworld υπέροχα τα σύνολα και ιδίως το πρώτο είναι όνειρο!!!

El_Greco_Fanatic βρήκες τον κλώνο της Sindy Pedigree. Έχει το στόμα της και το σώμα της. Μόνο που αυτή η κούκλα η εξελίχτηκε. Πάντως κλώνος bibi-bo δεν είναι. Η bibi-bo πήρε πολλά από τη Sindy Pedigree,όπως το σώμα, αλλά κλώνο της δεν έχουμε βρει!Λέτε η bibi-bo να είναι κλώνος της Sindy Pedigree και για αυτό να μην μπορούμε να βρούμε κλώνο της;

Είναι πολύ ενδιαφέρουσα κούκλα η Susi και ιδίως της δεκαετίας 60-70 είναι υπέροχη!Πιστεύω ότι μετά το 2000 τη χαλάσανε!

El_Greco_Fanatic σε υπερευχαριστώ που μας την παρουσίασες! :D
 
Να είστε καλά όλοι σας :D :D


Είχα μεγάλη βοήθεια στο discovery έχω εδω ένα λαγωνικό μάλαμα!!!
:p
 
Πίσω
Μπλουζα