Vintage Κλώνοι & Αντίζηλες της Barbie και της Βibi-bo (δεκαετία 80 και εκεί γύρω...)

Vintage Κλωνοι & Αντιζηλες της Barbie και της Βibi-bo (δεκαετια 80 και εκει γυρω...)

Το αποτέλεσμα πολυαγαπημένη είναι υπέροχο και σε δικαίωσε.Είναι πράγματι μοναδική κούκλα.Μήπως να ανοίξουμε ένα κατάστημα και να φτιάχνουμε κούκλες και να τις πουλάμε;Θα είναι το σπίτι της κούκλας!!!

Άμα βρούμε και καλούπια και χύνουμε μέσα το πλαστικό και το βινύλιο θα τα έχουμε μάθει όλα!!! ;)

Πολυαγαπημένη μου mytinyworld μπράβο και πάλι μπράβο!Τώρα πια μόνο τα λάστιχα να επιδιορθώνεις μένει και στην επόμενη που θα επιδιορθώσω λάστιχα θα τη βάλω φωτογραφίες στη συντήρηση bibi-bo.
 
Βρεθηκε βινταζ ξαδερφη της Dendy Star-Tina: Martine Action, Made in Hong Kong

Rapunjel μου αγαπημενη, δυο ονειρα εχω στην ζωη, το ενα ειναι να τα φτιαξω με τον Σπαιντερμαν, και το δευτερο ειναι να ανοιξω ενα νοσοκομειο κουκλων. Βεβαια εχω και ενα τριτο, να τα φτιαξω και με τον Λαιονο των Θαντερκατς. #)

Για το δευτερο ονειρο, εχω και καλο βιογραφικο!!!! :) Για τα αλλα...χμ... :xm:

Την θυμαστε αυτην την κουκλιτσα?

picture.php


Την συζηταγαμε εδω

http://www.retromaniax.gr/vb/showpost.php?p=209769&postcount=124

Η MytinyWorld μου χαρισε μια φοβερη ξαδερφη της ή και αδερφη της, για να μην πω οτι ειναι ιδιες!!! Μονο που η κουκλα αυτη δεν εχει ματοκλαδα, αλλα ταυτοτητα και ρουχα. Ξερουμε δηλαδη οτι ειναι μια

Martine Action, Made in Hong Kong! :thanx2:
 
Είναι πανέμορφη, πολύ vintage, με αυτό το λοξό βλέμμα... Μοιάζει πολύ στην Dendy Star-Tina και πραγματικά χαίρομαι πολύ που σου αρέσει! Οσο για το όνειρο του νοσοκομείου κουκλών, αν δεν το κάνεις εσύ Αναστασία μου, τότε ποιος να το κάνει? Τα άλλα δύο όνειρα σου τα αφήνω ασχολίαστα... :D
 
rapunjel είπε:
Το αποτέλεσμα πολυαγαπημένη είναι υπέροχο και σε δικαίωσε.Είναι πράγματι μοναδική κούκλα.Μήπως να ανοίξουμε ένα κατάστημα και να φτιάχνουμε κούκλες και να τις πουλάμε;Θα είναι το σπίτι της κούκλας!!!Άμα βρούμε και καλούπια και χύνουμε μέσα το πλαστικό και το βινύλιο θα τα έχουμε μάθει όλα!!! ;)

Πολυαγαπημένη μου mytinyworld μπράβο και πάλι μπράβο!Τώρα πια μόνο τα λάστιχα να επιδιορθώνεις μένει και στην επόμενη που θα επιδιορθώσω λάστιχα θα τη βάλω φωτογραφίες στη συντήρηση bibi-bo.
Τώρα το είδα το μήνυμά σου ραπουνζέλ!! #)

Παιδιά, εγώ μέχρι λίγο μαλλάκι να βάζω, λίγο τα ρούχα να επιδιορθώνω και να πλένω, κάτι περισσότερο δεν νομίζω ότι το καταφέρνω καλά...

Ανυπομονώ να δω πως επιδιορθώνονται τα λάστιχα!!!! :) Νομίζω ότι θα σωθούν πολλές bibi-bo αν μας δείξεις τον τρόπο ραπουνζέλ μου!
 
Vintage Κλωνοι & Αντιζηλες της Barbie και της Βibi-bo (δεκαετια 80 και εκει γυρω...)

Το όνειρο μου είναι να κάνω ένα μαγαζάκι κατασκευής και επιδιόρθωσης κούκλας μαζί με την λατρεμένη Αναστασία, την πολυαγαπημένη μου mytinyworld, τον εκλεκτό El_Greco_Fanatic και τη γυναίκα του και όποιον άλλο αγαπά και φροντίζει τις κούκλες!

Για το χατήρι σου πολυαγαπημένη mytinyworld και κάποιων πολύ ξεχωριστών ανθρώπων εδώ μέσα θα δείξω πως φτιάχνονται τα λάστιχα!

Υ.Γ.Λατρεμένη Αναστασία πολύ όμορφη και ξεχωριστή η κούκλα που σου έστειλε η πολυαγαπημένη mytinyworld! ;)
 
rapunjel είπε:
Το όνειρο μου είναι να κάνω ένα μαγαζάκι κατασκευής και επιδιόρθωσης κούκλας μαζί με την λατρεμένη Αναστασία, την πολυαγαπημένη μου mytinyworld, τον εκλεκτό El_Greco_Fanatic και τη γυναίκα του και όποιον άλλο αγαπά και φροντίζει τις κούκλες!
Μακαρι Rapunjel μου, εγω ειμαι μεσα, το ξερεις. Κι αν η κουκλα εχει μεγαλη συναισθηματικη αξια για τον πελατη, θα του την επιδιορθωνουμε τσαμπα.

Αν την επιδιορθωνει γιατι την προοριζει για πουλημα θα την χρυσοπληρωνει! :D

Εχουν να σωθουν πολλες κουκλες.... #)

Αν τα φτιαξω και με τον Spinderman πιστευω θα ειναι τελεια, γιατι θα με πετά αυτος μεχρι τα σπιτια σας στα τρια περατα της γης να παιρνω τις κουκλοπαραγγελιες :D :D:D

Η Martine, Made in Hong Kong, εχει ενα μακιγιαζ πολυ πολυ ωραιο. Να ναι του 70 ή του 60 αραγε. Μια μερα θα κατσω να ψαξω καλυτερα για εκεινη.
 
Αγαπητή Αναστασία, παρήγγειλα και εγώ από το e-bay την Tiffany Tailor!!! Προλαβαίνω να χτίσω ένα έξτρα δωμάτιο για να τη βάλω; ή δεν είναι και τόσο τέρας;
 
Μόλις συνειδητοποίησα πως είχα και εγώ μια Kari Michel...ήταν σχεδόν κοκκινομάλλα και είχε αυτά τα χαρακτηριστικά λακάκια! Φορούσε ένα κίτρινο μαγιό. Αυτή η κούκλα ποιοτικά ήταν άψογη! Τα πόδια της ήταν τέλεια! Κρίμα που δεν πρόσεχα τα παιχνιδάκια μου τότε... Ωστόσο, ζουν στην καρδιά μου ακόμα. Ποτέ δεν ξεχνώ τις κούκλες μου!
 
GinaP είπε:
Αγαπητή Αναστασία, παρήγγειλα και εγώ από το e-bay την Tiffany Tailor!!! Προλαβαίνω να χτίσω ένα έξτρα δωμάτιο για να τη βάλω; ή δεν είναι και τόσο τέρας;
:D :D:D:DΜε γεια σου GinaP!!!! Ειναι πανεμορφη κουκλα!!! Την βρηκες με ρουχα ή με το φυλο συκης οπως εγω? :)
 
mytinyworld είπε:
Το 1972, η εταιρία Kenner έφτιαξε μια πολύ ιδιαίτερη κούκλα. Την Blythe! Η κούκλα αυτή είχε το κανονικό μέγεθος των fashion dolls, 28cm, αλλά βγήκε και σε πιο μικρό μέγεθος, 11cm. Κυκλοφόρησε σε τέσσερα "μοντέλα": κοκκινομάλλα, ξανθιά, καστανή και μελαχροινή. Η ιδιαιτερότητά της? οι μεγάλου μεγέθους κούκλες, είχαν πίσω στο κεφάλι τους ένα κορδονάκι που, τραβώντας το, τα μάτια της άλλαζαν χρώμα και κατεύθυνση στο βλέμμα τους!Δυστυχώς αυτή η κούκλα κυκλοφόρησε μόλις ένα χρόνο στις ΗΠΑ, δεν κατάφερε να τραβήξει τα βλέμματα των κοριτσιών. Ισως το μεγάλο κεφάλι, ίσως τα περίεργα χρώματα ματιών... Το θέμα είναι ότι αποσύρθηκαν από την κυκλοφορία.

Η μοίρα όμως αυτής της κούκλας ήταν γραμμένη από κάποιον που την αγαπούσε πολύ! Το 1999, μια κουκλομάνα/φωτογράφος, η Gina Garan χρησιμοποίησε αυτές τις ξεχασμένες κούκλες για μια σειρά φωτογραφιών τις οποίες εξέδωσε σε ένα βιβλίο που ονόμασε "This is Blythe". Η κούκλα αγαπήθηκε αμέσως, η ιδιοκτήτρια (πλέον) εταιρία Hasbro παραχώρησε στην ιαπωνική εταιρία Takara τα δικαιώματα κατασκευής της κούκλας και το 2002 η ΝΕΟ Blythe (New Edition Of Blythe) έγινε best seller στις ασιατικές χώρες. Στην Ιαπωνία έχει στηθεί μια ολόκληρη βιομηχανία γύρω από την κούκλα αυτή: ρούχα, μαλλιά, ανταλλακτικά... Δεν νομίζω ότι υπάρχει πιο ακριβή σύγχρονη κούκλα (εκτός των συλλεκτικών barbie ίσως) και δεν συζητάω καν πόσο μπορεί να πωληθεί μια Blythe Kenner από το 1972!!! Κάντε μια βόλτα στο ηλεκτρονικό εμπόριο και... θα καταλάβετε τι εννοώ!

Περισσότερα για την κούκλα αυτή μπορείτε να δείτε εδώ:

http://www.thisisblythe.com/

Οι πληροφορίες είναι από τη wikipedia.

Σας παρουσιάζω τη δική μου petite (μικρή) NEO Blythe. Μικρή για... ευνόητους λόγους!


Η Little Retro Mama από την Takara


picture.php


picture.php
Μοιάζει λίγο με βατραχάκι, αλλά είναι συμπαθητική! :flower:
 
Gina P, κανένα καλό λόγο για τις κούκλες μου θα πεις?? :( :p :D

Είναι και οι δύο λατρεμένες, ειδικά η susi γιατί είναι χαρισμένη με πολλή αγάπη! ;)
 
Vintage Κλωνοι & Αντιζηλες της Barbie και της Βibi-bo (δεκαετια 80

Πολυαγαπημένη mytinyworld ο δικός μου καλός λόγος πιάνει;Και οι δύο κούκλες σου είναι μοναδικές και έχουν ιστορία πίσω τους.Για το πως τις έχεις περιποιημένες δεν νομίζω ότι χρειάζεται να πω, ούτε το αμφισβητεί κανείς!!!Δεν είδα να τις έχει και κάποια άλλη!Είναι μοναδικές!!!Χίλια μπράβο :cheers: :cheers: :cheers: :cheers:
 
MytinyWorld μου, το τι γελιο εχω ριξει δεν μπορεις να φανταστεις!!! Να σου θυμησω οτι σου αρεσει και η Τουτι...

tutti.jpg


η οποια ειναι....εχμ #) #) #)

Παρεπιπτοντως εδω εχει και στοιχεια της http://www.angelfire.com/tx/Cozykat/tutti.html

Επισης εχεις φαει και δουλεμα απο εμενα και Ραπουνζελ, αλλα παντα με αγαπη, για εκεινο το μοντελο της Μοδας μανεκεν!!!

Επισης σε εχουμε δουλεψει και για την Σιντοτανυα #)

Αλλα για αυτο σε αγαπαμε, γιατι μας κανεις να βλεπουμε την ομορφια σε τοσα παιχνιδια που ειχαμε παρεξηγησει :flower: :flower: :flower:

Τωρα εγω τι να πω ρε παιδια που μου αρεσουν οι κινεζικες πατεντες...ο καθενας με τα γουστα του!!! :D :D:D
 
Vintage Κλωνοι & Αντιζηλες της Barbie και της Βibi-bo (δεκαετια 80 και εκει γυρω...)

Λατρεμένη Αναστασία πέρα από το μανεκέν που δε μου αρέσει όλες οι άλλες κούκλες μου αρέσουν. Η πολυαγαπημένη mytinyworld έχει μαγικά χέρια και όποιο παιχνίδι πιάνει το κάνει μοναδικό!Επίσης έχει τρομερή συλλογή.Τέλος άφησα την προσωπικότητα της που είναι ένα πλάσμα που αν υπήρχαν πολλά τέτοια σε αυτό τον κόσμο θα ήταν καλύτερος! :D
 
Ευχαριστώ κορίτσια, κι εγώ σας αγαπώ!! :hurrah: :hurrah:

Τώρα νιώθουμε καλύτερα, οι κούκλες μου κι εγώ! :flower:

Υ.Γ. Ραπουνζέλ μου, όταν δεν νιώθω καλά θα σου στέλνω μήνυμα να με εμψυχώνεις, είσαι φοβερή :D :D
 
GinaP είπε:
Μοιάζει λίγο με βατραχάκι, αλλά είναι συμπαθητική! :flower:
νομιζω πως μοιαζει αρκετα αν οχι σαν διδυμο της barbie thumeblina δεν συμφωνειτε;;; :eek:
 
Αναστασια είπε:
Επισης εχεις φαει και δουλεμα απο εμενα και Ραπουνζελ, αλλα παντα με αγαπη, για εκεινο το μοντελο της Μοδας μανεκεν!!!
Συγνωμη αλλα πολυ καιρο τωρα ακουω γι αυτο το Μανεκεν που "κοροιδευετε" την ΜΥΤΙΝΥ αλλα κι εγω θα παρω το μερος της, να μαθετε..!!!

Βρε σεις, χωρις πλακα ειναι πολυ ωραιο παιχνιδι..!! Ισως επειδη εγω το εχω ανοιξει και το εχω δει , μου φαινεται πολυ ωραιο ολο σαν ιδεα, πολυ ωραια υφασματα, στρας, παπουτσια για το μοντελο, εργαλεια για κοψιμο και γενικα ι θεωρω οτι για κοριτσι ειναι απο τα πιο...δημιουργικα παιχνιδια..!!

Τωρα το μοντελο οντως δεν ειναι και καμια ΒΙΒΙ ΒΟ, αλλα για τον ρολο που εχει, να δημιουργουνται πανω του ρουχα, μια χαρα ειναι, και το μαλλακι της, και τις ποδαρες της, και τις...γκουχουγκουχου, ενταξει δεν ειναι και κανα ΥΠΕΡΜΟΝΤΕΛΟ, αλλα την δουλεια του την κανει..!!

Δεν ειναι απο τις κουκλες που θα την παρει μετα το κοριτσακι για να παιξει..! Ειναι...στατικο..μοντελο..!! :D

Την βρισκω αξιοπρεπεστατη παντως για την δουλεια που εχει αναλαβει να κανει..!!

Και το παιχνιδι, αντικειμενικοτατα, το ξαναλεω ειναι πολυ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΟ..!!!!

Αν καποια στιγμη το κατεβασω απο την ντουλαπα θα το ανοιξω και θα το φωτογραφησω να σας αλλαξβω γνωμη..!!!

ΜΥΤΙΝΥ μην ακους κανενα, κι εμενα μ αρεσει αυτο το μοντελο..!!!!

Τωρα Αναστασια μου , μπορεις να με κοροιδευεις κι εμενα..!!! :p :p:cool: :D

Αλλα αν σου στειλω κανα μανεκεν εκει στην Ιταλια και κολλησεις κι εσυ μετα, κι αλλαξεςι γνωμη, μην εχεις μουτρα να ζητησεις απο το μανεκεν συγνωμη για την λασπη που εχεις ριξει στο κοριτσι..!!! :p :p:p
 
Χμ, αν μοιάζει με τη θαμπελίνα?... :wait2: Ισως, επειδή έχει δυσανάλογα μεγάλο κεφάλι... Πάντως αυτή η κούκλα βγήκε 30 χρόνια νωρίτερα, άρα η ματέλ έκανε πάλι το... θαύμα της!! :tsktsk:

Χα, χα, μακίσιμε, δίκιο έχεις! :thumbup: Τα έχω πει κι εγώ, πήγαινε πες τα κι εσύ στο σχετικό θρεντ, να αποκαταστήσουμε τη φήμη του μανεκέν! :headbangdude:
 
Πίσω
Μπλουζα