Vintage Κλώνοι & Αντίζηλες της Barbie και της Βibi-bo (δεκαετία 80 και εκεί γύρω...)

Vintage Κλωνοι & Αντιζηλες της Barbie και της Βibi-bo (δεκαετια 80 και εκει γυρω...

Πολυαγαπημένη mytinyworld μη νομίζεις ότι κανείς θα καταλάβει ότι είναι κλώνος! Εδώ είδαμε και πάθαμε κι ακόμα παθαίνουμε να ξεχωρίσουμε τους διαφορους κλώνους! Ένα ολόκληρο χειμώνα μου πήρε να καταλάβω την οδύσεια της Sindy Hasbro και τις εταιρείες που πέρασε...
 
Να και μια (πρωην)δικια μού που την είχαν δώσει και καλά ως Σίντυ.
 
Πρεπει να ειναι μια Dendy Star, Domenica. :) Πολυ βινταζ κουκλα!
 
Αλήθεια? Δεν το ήξερα!είστε φοβερές! τώρα μάλλον θα πρέπει να έχει πεθάνει ηρωικά στα χέρια της πιτσιρικας που θα την παρέλαβε! ευτυχώς που υπάρχουν και συλλέκτες και έτσι κάτι έχει σωθεί! Πρόλαβα όμως και την ζωγράφισα και την φωτογράφισα!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ευχαριστουμε πολυ για τις ακουαρελες σου Domenica! Μου αρεσει πολυ η πρωτη ιδιαιτερα. Την εχεις κανει ιδια μιλαμε την κουκλα!
 
Ευχαριστώ πολύ Αναστασία!Να και μια λεπτομέρεια από φωτο με ντίσκο φόρμα!Δεν θα μπορούσαμε να κάνουμε ένα είδος ψηφιακού μουσείου στην αρχή καθε θέματος με διάφορες φώτο?Δεν ξέρω αν γινεται ή αν επιτρέπεται πάντως το υλικό που έχει μαζευτεί είναι απίθανο!
 
Vintage Κλωνοι & Αντιζηλες της Barbie και της Βibi-bo (δεκαετια 80 και εκει γυρω...)

Domenica πολύ όμορφες οι φωτογραφίες αλλά πιο όμορφες οι ακουαρέλες.Είσαι μια καλλιτέχνης! Να ρωτήσω κάτι όλες είναι ημίγυμνες;
 
Είναι μέρος ενός project σε σχέση με παλιά αντικείμενα,κατεστραμμένα κτίρια και αφόρετα βινταζ ρούχα και δεν ήθελα να δείχνουν χαρούμενες! Για μένα λειτουργούν σαν σύμβολα κατεστραμένης θυληκότητας και παραίτησης από την ζωή. Μετά την φωτογράφιση χαρίστηκαν σε μέσα σε ένα κουτί στην πολυκατοικία για τα παιδάκια και σε ένα άλλο κουτί στην γειτονιά με την ελπίδα του να παιχτούν ως παιχνίδια.

Με συγκινεί που όλοι οι υπόλοιποι αντιπετωπίζουν με τόσο τρυφερότητα τις δικές τους κούκλες. Εννοειται πως οι κούκλες και τα παιχνίδια που έχω αρχίσει να παίρνω στην δυο μηνών κόρη μου είναι χαρούμενα-άλλο ζωή άλλο τέχνη!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολυ ενδιαφερον Domenica το project αυτο! :) Και πραγματικα οι παλιες κουκλες, οταν δεν ειναι καλοχτενισμενες και φωτεινες, αυτη την αισθηση δινουν, οπως το ειπες

κατεστραμένης θυληκότητας και παραίτησης από την ζωή.

Για αυτο και εδω προσπαθουμε να διασωσουμε το παλιο, να το φροντισουμε, να του ξαναδωσουμε την λαμψη του, ξεγελωντας τον χρονο. Ειναι ο μαγικος μας κοσμος. Ο καθενας προσπαθει εδω μεσα να βρει λιγο γελιο, να μαθει καινουρια πραγματα για τα ρετρο αντικειμενα, και να ξεφυγει λιγο απο την καθημερινοτητα και το αγχος της.

Και εγω εχω σπουδασει Θεωρία και Ιστορια της Τέχνης στην Ιταλια, αν και εχω συνεχισει τις σπουδες στα νεα μεσα (Humanistic informatics), γιατι η ζωη ειναι περιεργη και δυσκολη.

Σε ευχαριστουμε πολυ που μοιραζεσαι μαζι μας αυτο το υλικο. :) Θα σου προτεινα να διαβασεις λιγο πως γινεται το υδατογραφημα για να προστατεψεις αυτες σου τις φωτογραφιες. Οι οδηγιες ειναι εδω

http://www.retromaniax.gr/vb/showthr...E1%F6%E7%EC%E1

Καλη συνεχεια! :flower:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εχεις κάνει πολύ καλή δουλειά Domenica! Μπράβο!

Το project αυτό, είχε στο τέλος κάποιο συμπέρασμα? Περί αναπαλαίωσης ή ανακύκλωσης για παράδειγμα? (sorry που ρωτάω κορίτσια, εγώ δηλώνω άσχετη με τα καλλιτεχνικά και μου φαίνεται ενδιαφέρον να μάθω!)

Επίσης, ήθελα να σε ρωτήσω αν το σεμεδάκι και η ρετρό ταπετσαρία είναι μέρος του project? :flower: Συγχωρέστε με, αλλά έχω απορίες!! :)

Υ.Γ. Σχετικά με τη συγκέντρωση των φωτογραφιών, η αγαπημένη μας Αναστασία έχει ήδη φροντίσει γι'αυτό! Αν θέλεις, ρίξε μια ματιά εδώ:

http://mytinyworldoffashiondolls.interfree.it/index.html

και εδώ:

http://bibiborapunjel.interfree.it/index.html

;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Vintage Κλωνοι & Αντιζηλες της Barbie και της Βibi-bo (δεκαετια 80 και εκει γυρω...)

Domenica κατάλαβα πως είναι έτσι από άποψη και ότι θέλουν κάτι να πουν και το κατάφεραν.Τα χαλασμένα παιχνίδια και τα εγκαταλελημένα μου βγάζουν ερημιά,εγκατάλειψη,πόνο και δάκρυ.
 
Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια!Αναστασία τις ανεβάζω κομμένες γιατί έχω έναν αρχαίο mac που δεν έχει windows-ελπίζω σύντομα να αντικατασταθεί και να μπορέσω να τις ανεβασω ολόκληρες με υδατογράφημα!- πολύ χαίρομαι που βρήκα μια συνάδελφο! Δεν καταλαβαίνω όμως το μεταπτυχιακό σου έχει σχέση και με κοινωνικές επιστήμες? Δεν είναι άσχετη η ερώτηση με το θέμα μας ρωτάω επειδή ίσως θα μπορούσε να συσχετιστεί με τα αντικείμενα που μελετάμε εδώ-θα κοιτάξω για την συγκέντρωση των φωτογραφιών!

Mytinyworld- ναι η ρετρό ταπετσαρία και το σεμεδάκι είναι μέρος του πρότζεκτ και εχεις δίκιο στο τέλος βγήκε κάποιο συμπέρασμα σε σχέση με ανακύκλωση και μια δευτερη ευκαιρία για αυτό και τα χάρισα! Αν σας είχα βρει νωρίτερα με χαρα θα σας τα είχα δώσει αν και πολύ φοβάμαι πως αν κάτι αφεθεί πολλά χρόνια να καταστρέφεται αποκτά μια θλιβερή αίσθηση που σε κάποιες περιπτώσεις είναι μη αναστρέψιμη.

Στο θέμα μας πάλι, αν κανείς κάνει τον κόπο να επισκεφτεί παιχνιδάδικα στα ταξίδια του θα δει πως σε κάθε χώρα υπάρχει μια αντίζηλος της Μπάρμπι-όσο πιο τριτοκοσμική η χώρα τόσο πιο βιντάζ δείχνει η αντίζηλος!
 
H susi, μια κούκλα που μας έδειξε ο φίλος el greco fanatic όταν αναρωτιόμασταν αν υπάρχει κλώνος της bibi-bo, ήταν όπως είδαμε προγενέστερη της bibi-bo και σχεδόν σύγχρονη της sindy pedigree, μιας και κυκλοφόρησε στις αρχές της δεκαετίας του 1960.

Αυτή την κούκλα θα ήθελα να σας δείξω σήμερα, μαζί με ένα μεγάλο ευχαριστώ στον el greco fanatic και τη γυναίκα του που μου εμπιστεύτηκαν την κούκλα αυτή! :thanx2:

Τα μάτια της με μάγεψαν και είναι τα πιο όμορφα μάτια που έχω δει ποτέ σε κούκλα!

Πριν

picture.php


Μετά

picture.php


Τα ρούχα που φοράει είναι vintage candy

picture.php
 
Vintage Κλωνοι & Αντιζηλες της Barbie και της Βibi-bo (δεκαετια 80

Πολυαγαπημένη mytinyworld σπάνια και υπέροχη!!!Να τη χαίρεσαι!!!

Υπέροχος και ο el greco fanatic και η γυναίκα του!!!Τους ευχαριστώ και εγώ!!! :thanx2:

Πολυαγαπημένη την έκανες κουκλάρα πάντως!!!Της έβαλες και μαλλί;
 
Τα μαλλιά της ραπουνζέλ μου ήταν τόσο τζιβα, που αν και την έλουσα, έβαλα μαλακτικό, τα χτένισα κλπ, δεν έλεγαν να στρώσουν... Από την άλλη, δεν μπορούσα να την κουρέψω ολοκληρωτικά, γιατί είναι τόσο πυκνές οι ρίζες, που θα ήθελα.... 20 ματσάκια μαλλιά και ατελείωτες ώρες για ολοκληρωτικό ρερούτ. Οπότε, κούρεψα αναγκαστικά τις άκρες και πρόσθεσα μαλλί από πάνω, ώστε να καλυφτεί η τζίβα! Το καλό είναι ότι έτσι όπως έπεσε μια στρώση μαλλιά από πάνω, καλύφτηκαν τα από κάτω και δεν έχασε και σε όγκο! Επίσης, τα χείλια της ήταν βαμμένα και πασαλειμένα γύρω γύρω. Τα ξέβαψα τελείως (όσο γινόταν, γιατί το βινύλιο δεν ξέβαφε εντελώς) και της τα έβαψα ξανά! :) Ηταν η πρώτη μου ολοκληρωμένη προσπάθεια βαψίματος! :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
MytinyWorld μου συγχαρητηρια!!!! :) :) :) :) :) :)

Εκανες αριστη δουλεια!!! Η κουκλιτσα εγινε μια κουκλα και τα μαλλακια της φαινονται σαν ολοκληρωτικο ρερουτ!!! Το στοματακι της εγινε αψεγαδιαστο!!! Το ρουχο της τονιζει την μεσουλα και γενικα ειναι πολυ μωρο.

Σαν την Μπριζιτ Μπαρντω ειναι! Κουκλα σκετη! :flower:
 
Σας ευχαριστώ όλους!!! :flower:

Παιδιά, την έχω λατρέψει αυτή την κούκλα! :wub:

Οταν την έβαφα, είχα ανεβάσει 200 παλμούς από το φόβο μου...:nervous:Το βινύλιό της συμπεριφερόταν διαφορετικά από της bibi-bo (που ήταν η πρώτη μου και εντελώς αποτυχημένη προσπάθεια βαψίματος). Στην bibi-bo, όταν έβγαζα το χρώμα για να την ξαναβάψω αν έκανα κάποιο λάθος, το χρώμα έφευγε τελείως χωρίς να αφήνει ίχνη, ενώ στη susi έμενε μια σκιά από κάτω...
 
Καταλαβα τι εννοεις...Το κανει και η Μπαρμπι αυτο, δεν ειναι ολα τα βινυλια ιδια δυστυχως :xm:

Μια μπαρμπι χρειαστηκε να την καθαρισω παρα πολλες φορες για να φυγει αυτη η σκια που λες Mytinyworld μου. Θελει υπομονη. Παντως την εκανες πανεμορφη! :)
 
Για μια στιγμή Αναστασία μου, όταν είχα ανεβάσει τους 200 παλμούς, με έπιασα να παραμιλώ (κάτι σαν παράκρουση8)) και να της λέω: "ετοιμάσου κι εσύ κοριτσάκι μου να πας μια βόλτα Ιταλία να σενιαριστείς όπως πρέπει!" Αλλά μετά, όταν άρχισε να στρώνει λίγο το χρώμα και να φεύγει η σκιά μετά από πολύ τρίψιμο (όπως πολύ σωστά είπες), την καθησύχασα ότι δεν θα κάνει άλλο μακρινό ταξίδι! :D
 
Πίσω
Μπλουζα