Vintage Κλώνοι & Αντίζηλες της Barbie και της Βibi-bo (δεκαετία 80 και εκεί γύρω...)

80/90 η αντιζηλος Kari Mitchell

Μια αγαπημενη κουκλομανα και νεραιδοχερα απο την ομορφη Κρητη :flower: μου χαρισε μια Kari Mitchell! :thanx2: Ναι ναι, την κουκλα με ονοματεπωνυμο. :)

Επανω γραφει Μ & C China, και ειχε αφελειες τις οποιες απλα ανεβασα επανω.

Τα μαλλια της ειναι μοναδικα! Της περασα ενα ελαφρο φρεσκαρισμα στο μακιγιαζ. Προσεχως θα σας δειξω και το οριτζιναλ βυσσινι βελουδινο φουστανι της το οποιο στεγνωνει. :)

Δεν ειναι πολυ γλυκεια; :flower:

Οταν βρω τροπο και σχεδιο θα ηθελα να της φτιαξω μια στολη γοργονας αλλα οσο καλη ειμαι με το πιστολι σιλικονης τοσο χαλια ειμαι στο ραψιμο κουκλορουχων :D Λετε να βρω κανα πατρον για κατι τετοιο;

fetch


fetch


fetch
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Vintage Κλωνοι & Αντιζηλες της Barbie και της Βibi-bo (δεκαετια 80 και εκει γυρω...)

Λατρεμένη την έκανες κουκλάρα! Να τη χαίρεσαι! Με το καλό και στην επόμενη... ;)
 
Rapunjel μου η κουκλα ηταν τελεια, :D τιποτα σχεδον δεν της εκανα, λιγο ακρυλικο και μια ελιτσα της προσθεσα! Αψογη ητανε.

Εχει, μιλαμε, ΤΟ μαλλι! :eek: Ενα μπουκαλι σαμπουαν θελει στην καθησια της. :D
 
Vintage Κλωνοι & Αντιζηλες της Barbie και της Βibi-bo (δεκαετια 80 και εκει γυρω...)

Λατρεμένη να λες δόξα τω Θεώ που έχει πολύ μαλλί! Έχω βαρεθεί να κάνω προσθετικές και ολική αποκατάσταση μαλλιών. Μόνο στη bibi-bo βάζω ευχαρίστως! Πολλές κούκλες περιμένουν...τη σειρά τους για μαλλί! ;)
 
Κλώνος Kari Michel?? ή διπλό όνομα??

Παιδιά, εμένα πως μου ξέφυγαν τα τελευταία σας ποστ σε αυτό το θρεντ?? 8)8)

Σήμερα τα είδα! #)

Με γεια Αναστασία μου η καινούρια σου κουκλίτσα, πανέμορφη! Και πραγματικά το μαλλί της είναι υπέροχο, όχι μόνο γιατί είναι καστανό και πολύ πλούσιο, αλλά γιατί είναι και με "σκάλες" που εμένα μου αρέσουν πάρα πολύ! Ραπουνζέλ μου, μπράβο για την επιλογή σου!! :D

Με την ευκαιρία που ξαναήρθε στην επιφάνεια η Kari Michel, θα ήθελα να καταθέσω εδώ μια τελευταία ανακάλυψή μου! Βρέθηκε κούκλα σε κουτί σε παιχνιδοπωλείο που είναι ίδια η Κάρι, αλλά λέγεται αλλιώς (να δείτε που δεν θυμάμαι ακριβώς τώρα, νομίζω Elli?, θα πάω να την ξαναδώ). Μου έκανε εντύπωση και έπιασα το κουτί να δω το οπισθόφυλλο. Είχε μια φωτογραφία με μια σειρά κούκλες που φορούσαν βαριά, φουσκωτά βραδινά φορέματα, πολύ εντυπωσιακά (λαμέ αν θυμάμαι καλά) και έγραφε στο κουτί "Collect them all"!! Λέτε να είναι η ίδια κούκλα με άλλο όνομα? Ή κλώνος της? Θα δω αν μπορέσω να βγάλω μια φωτο με το κινητό μου όταν ξαναπάω :xm: Δυστυχώς δεν συγκράτησα λεπτομέρειες..
 
Ευχαριστω κοριτσια! :)

Κι εγω ειχα δει εναν κλωνο που μοιαζει με την Καρι Μιτσελ, αλλα το πλαστικο της ειναι πιο ροζ και φαινεται οτι ειναι και χαμηλοτερης ποιοτητας. Το κουτι της ειναι παμπαλαιο και ο τυπος που το πουλαγε ζηταγε λαγους με πετραχηλια, οποτε δεν ασχοληθηκα και πολυ. :xm: Το εχει συστημα να σου πουλαει τον κλωνο οσο η αληθινη Μπαρμπι.

Σιγουρα δεν ειναι σαν την κουκλα που ειδες εσυ MytinyWorld!Αφου ειχε επανω φουσκωτα φορεματα!

Αν περασω θα παω να δω πως λεγανε αυτον τον κλωνο και αν μπορεσω θα βγαλω και φωτογραφια αν και ειναι τα χαλια του τα μαυρα.

Ετσι κι αλλιως ο κινεζος φτιαχνει ολες τις κουκλες πια. Τα καλουπια τα εχει εκει στο εργοστασιο και αφου βγαλει καμια χιλιαδα οριτζιναλ κουκλες, με το ιδιο καλουπι αλλα με χαμηλοτερης ποιοτητας βινυλιο βγαζει και τους κλωνους τους κλωνου. :D

Φασουλι το φασουλι γεμιζει το σακουλι.
 
Tina, Made in Hong Kong- Dendi Star, GM Toys Made in Hong Kong

Εδω και ενα μηνα περιπου ειχα βρει αυτην την κουκλιτσα, με το πολυ ενδιαφερον μακιγιαζ, το οποιο δεν το εχω πειραξει στο ελαχιστο. Ηταν πολυ βινταζ! Το κεφαλι της γραφει επανω GM Toys, και ειναι απο σκληρο βυνιλιο.

Το σωμα της, απο πολυ χαμηλοτερης ποιοτητας πλαστικο, γραφει Made in Hong Kong. Με το μπαρδον που σας την ποσταρω χωρις ουτε ενα φυλλο συκης αλλα πως θα φανουν οι αρθρωσεις της; :D

fetch


fetch


Στην αρχη νομιζα οτι προκειται για μια Tina, Made in Hong Kong

σαν κι αυτη απο ενα μαγαζι ονλαιν

fetch


fetch


Αλλα στο τελος καταλαβα οτι ειναι αυτη εδω, μιας και την βρηκα σε ιταλικο εδαφος. Μια Dendi Star, GM Toys Made in Hong Kong, οπως γραφει το κουτι σε αυτη την φωτογραφια που εχει στο αλμπουμ την αυτη η κοπελα.




Μου αρεσει πολυ αυτη η κουκλα γιατι εχει κλειστο στομα και εναν αερα βινταζ. Υποθετω απο τα ρουχα του κουτιου οτι ειναι δεκαετια 70/80.

Τι λενε οι δοκτωρ;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αναστασία μου, η κουκλίτσα αυτή έχει πολύ όμορφο πρόσωπο! Θα έλεγα ότι μοιάζει να είναι 70'ς και όχι τόσο 80'ς! Το σώμα, εχμ, εντάξει, τέλος πάντων, μια φασιονίστας της εποχής εκείνης! :p Και με τα ψωμάκια της και με τα όλα της! Κι εμένα μου φαίνεται πως μοιάζει με τη δεύτερη κουκλίτσα. Ηθελα να ρωτήσω το εξής: και οι δύο αυτές κουκλίτσες έχουν αληθινές βλεφαρίδες?? Στην δική σου υπάρχουν και είναι κοντές ή δεν υπάρχουν??

Επίσης θα ήθελα να καταθέσω το εξής: έχω εδώ και καιρό αγοράσει από κεντρική αμερική μια Τίνα κι εγώ! (την περιμένω ακόμα βέβαια :xm: , αλλά ξέρω πως έτσι αργούν από τόσο μακριά που έρχονται). Η δική μου Τίνα όμως, που έλεγε ο πωλητής ότι είναι made in hong kong, αν και ο τρόπος γραψίματος του ονόματος Tina και το σχέδιο του κουτιού μοιάζουν με αυτό που μας έδειξες, η κούκλα είναι ίδια η ολλανδική fleur (και αυτός ήταν και ο λόγος που την πήρα, μιας και ήθελα μια fleur, αλλά στοιχίζει περίπου όσο μια ιντερνετική bibi-bo) και έχει και αληθινές βλεφαρίδες!!! Ανυπομονώ να έρθει να σας τη δείξω, να περιεργαστώ την κούκλα και το κουτί της και μήπως βγάλουμε κανα συμπέρασμα....

Με γεια η κουκλίτσα Αναστασία! Είναι πολύ όμορφη και ξεχωριστή! :flower:
 
Vintage Κλωνοι & Αντιζηλες της Barbie και της Βibi-bo (δεκαετια 80 και εκει γυρω...)

Λατρτεμένη πολύ όμορφη κουκλίτσα με υπέροχο πρόσωπο και σώμα 60 με 70 δεκαετίας!Μοιάζει πολύ με αυτήν που έχει στο άλμπουμ η κοπέλα.

Πολυαγαπημένη mytinyworld καλώς να αποκτήσεις την Τίνα σου και περιμένουμε να τη δούμε!
 
Dendi Star Alta Moda αντιπαλος της Fleur, βινταζ fashion Doll

Λοιπον αυτη η Dendi Star Alta Moda εχει οντως αληθινες βλεφαριδες

fetch


Και εγω οταν την ειδα σκεφτηκα οτι ειναι ενας κλωνος της αντιπαλου Fleur.

Λιγα λογια για την Fleur!

Η Fleur κατασκευαστηκε την δεκαετια του 70+80 στην Ολλανδια απο την Otto Simoncompany.

Οι πρωτες Fleur του 1978 ονομαζονταν Belle Fleur και Basic Fleur.

Η Fleur ειχε σχεδιαστει ετσι ωστε να μην μοιαζει με την Μπαρμπι, αλλα μαλλον σαν την Σιντυ. :)

Περισσοτερες πληροφοριες και πολλες φωτογραφιες σε αυτο σαιτ

http://www.fleurdolls.com/

και συγκεκριμενα εδω

http://www.fleurdolls.com/dolls.html
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Vintage Κλωνοι & Αντιζηλες της Barbie και της Βibi-bo (δεκαετια 80 και εκει γυρω...)

Λατρεμένη η Fleur είναι η μοναδική κούκλα που μοιάζει στη bibi-bo και στη Sindy. είναι πολύ γλυκειά κούκλα!Σε ευχαριστώ για το σαϊτ!
 
Πολύ ενδιαφέρον το σάιτ για την fleur! Συμφωνώ με την αγαπημένη μου ραπουνζέλ ότι η fleur είναι πανέμορφη κούκλα και θα έβαζα στην ίδια κατηγορία sindy, bibi bo, fleur, για μένα είναι ΟΙ κούκλες!

Η κουκλίτσα σου Αναστασία έχει πανέμορφες βλεφαρίδες!

Η Τινα που σας λέω είναι ολόιδια η fleur! Αχ ραπουνζέλ μου, κάτσε να φτάσει πρώτα, γιατί μια αγωνία την έχω!
 
Vintage Κλωνοι & Αντιζηλες της Barbie και της Βibi-bo (δεκαετια 80 και εκει γυρω...)

Πολυαγαπημένη mytinyworld θα έρθει η κουκλίτσα σου και θα μας τη δείξεις και θα είναι κουκλάρα! Απλά έρχεται από πολύ μακριά! ;)
 
Υστερα απο 10 μερες που μου εχετε κανει BAN επειδη θεωρουσατε υπερβολικα καλα για να ναι αληθινα για την κουκλα της Ραπουνζελ, και επειδη προφανως ανεφερα θετικους και καλους χαρακτηρισμους συμφωνα φυσικα με τους οποιους, οπως φανηκε στην πορεια σας φανηκαν ψευτικοι και οτι δεν ανταποκρινονται στην πραγματικοτητα.

Χαιρομαι λοιπον που καταφερατε με αυτον τον τροπο να αποδειξετε και σεις οτι αυτη η κουκλα ειναι μια πολυ ασχημη κουκλα! Αφου το να λεω θετικα σχολια γι αυτη ειναι ψεματα, δεν ανταποκρινονται στην πραγματικοτητα.

ποιο ασχημη κουκλα δεν εχω ξαναδει ποτε μου και γι αυτο την κοριδευουνε ολοι στο site. Συνεχιστε λοιπον να λετε ποσο πανεμορφη ειναι αυτη η κουκλα και οταν καποιος μπαινει και τη βλεπει, στην καλυτερη περιπτωση βλεπει εφιαλτες το βραδυ.

Και ξερω φυσικα πως θα σβησετε αμεσως αυτο το σχολιο μιας και πρεπει να μεινουν τα σχολια που την εκθιαζουν και την λενε πανεμορφη...

Και μιας και το site σας φιλοξενει συνεντευξεις σαν του Μαστορακη και σβηνετε και εκει οποια σχολια δεν σας αρεσουν συνεχιστε να στε και εδω τοσο "ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟΙ".

Γιατι φυσικα ολες οι αποψεις...ΔΕΝ εχουν θεση εδω μεσα...

Η ανθισμενη πρεπει να ναι πανεμορφη και κουκλα. Οποιος αντικριζει την πραγματικοτητα μην τολμισει να την ξεστομισει θα φαει ΒΑΝ! Ε τι να πω και γω η κουκλα σου ραπουνζελ μου ειναι υπερλαμπρη και καταπληκτικη!! Σου ευχομαι να την δει καποιος και να την αναπαραγει, οπως επιθυμεις. ειδικα αν δει την ανθισμενη θα το κανει σιγουρα...
 
MytinyWorld μου η κουκλα σου η Τινα, ειναι σιγουρα ενας προσεγμενος κλωνος της Fleur!!!

Η δικη μου ομως ειναι ενας κλωνος της Dendi Star. Αυτες οι κουκλες εχουν αμυγδαλωτα ματια και λεπτο κεφαλι.

Αν βαλεις κοντα κοντα τα προσωπακια τους, της δικης σου Tina και της Fleur, ομως ειναι ιδια! Κοιτα εδω:

http://www.fleurdolls.com/faces.html

Οποτε μην την συγκρινεις με την δικη μου κουκλα, δεν εχουν σχεση. Με την οριτζιναλ Fleur ομως εχουν, και μαλιστα εχουν ακριβως τα ιδια στρογγυλα ματακια, και ενα ελαφρυ χαμογελο στο στομα!

H Dendy Star ομως, οπως και η Τina, προφανως κλωνος της, εχουν σοβαρο στομα, σαν πικραμενη αγγουριά. :xm:

Με γεια σου!!! :) :) :) Ειναι τρισχαριτωμενη κι οταν την βγαλεις απο το κουτι και της βαλεις τα φοβερα ρουχα της οριτζιναλ Fleur θα ειναι κουκλαρα!!! :D
 
Vintage Κλωνοι & Αντιζηλες της Barbie και της Βibi-bo (δεκαετια 80 και εκει γυρω...)

Πολυαγαπημένη mytinyworld συμφωνώ απόλυτα με τη λατρεμένη Αναστασία.Είναι σαν την fleur και όποτε μπορείς βάλε μας σε παρακαλώ φωτογραφίες της με τα ρούχα της fleur. Η fleur είναι μια πολύ ιδιαίτερη και αγαπημένη κούκλα!
 
Ακριβώς κορίτσια! Είναι κλώνος της fleur και γι'αυτό και την πήρα, γιατί προς το παρόν την fleur δεν μπορώ να την αποκτήσω... Ομως το όνομα, η συσκευασία και ο τρόπος γραφής μοιάζουν, δεν νομίζετε? Εχω συναντήσει στα παλιατζίδικα/παιχνιδάδικα μερικές fashion dolls με την ονομασία Wendy, οι οποίες όμως διαφέρουν και στην εμφάνιση και στο κουτί, απλά έχουν το ίδιο όνομα. Οπότε, να φανταστώ ότι υπήρχαν κάποια ονόματα κουκλών που χρησιμοποιούνταν από τους διάφορους κατασκευαστές αδιακρίτως? :xm: Είμαι σχεδόν σίγουρη ότι έχω δει και κούκλα Betty τελείως διαφορετική όμως από την Betty Tong που έχουμε δει παραπάνω....
 
Με τα ονοματα γενικα οι κινεζοι εκαναν ΤΟ ανακατεμα!!! :D :D:D

Για αυτο εχει πολυ πλακα και διασκεδαζω με το φαινομενο των κλωνων!!!

Υπαρχει ας πουμε η Beauty που μιμειται στο λογοτυπο την Barbie!

Το θεμα ειναι το υλικο που εχουν χρησιμοποιησει. Η κουκλα που σας ειχα δειξει, που μοιαζει με τον προγονο της Φασιονιστα, οπως πολυ σωστα ειχε παρατηρησει η MytinyWorld, εχει παρα πολυ καλο υλικο στο προσωπο. Οποτε ειναι ενας κλωνος ποιοτητας! :cool:

Το ιδιο πιστευω πως ειναι και το υλικο της κουκλας σου της Τινα, MytinyWorld μου, οπως ειπε και η Rapunjel ειναι πανεμορφη και θα κανει φοβερη φιγουρα με τα οριτζιναλ ρουχα!!! Κανεις δεν θα το ξερει οτι ειναι κλωνος, μονο εμεις!!! :D :flower:
 
Πίσω
Μπλουζα