Vintage Κλώνοι & Αντίζηλες της Barbie και της Βibi-bo (δεκαετία 80 και εκεί γύρω...)

Αναστασια

RetroNuts!
Joined
10 Ιουν 2009
Μηνύματα
1.724
Αντιδράσεις
55
Και τι νομιζατε; Τοσες μαιμουδο-barbie και αντι-barbie, και τοσες ανυποψιαστες προ-Βibi-bo θα τις αφηναμε ετσι;

Μονο οι 2 ξανθιες θεες, της Ματελ και της Ελ Γκρεκο, υπηρχαν στον κοσμο;;;; :xm:

Η' μηπως νομιζετε οτι μια μερα η Ελ Γκρεκο αποφασισε να φτιαξει την Βibi-bo, ετσι στα καλα καθουμενα;8)

Κι ομως εχει πολλη ιστορια η υποθεση, και θα προσπαθησουμε να την ψαξουμε ολοι μαζι. Να δειτε που θα βρουμε ξαδερφες και δευτεροξαδερφες, των 2 κουκλων μας, που προετοιμασαν τον δρομο σε Ευρωπη και Αμερικη για να περασουν μετα αυτες με τα τακουνακια τους!

Και ξεκιναμε με δυο κουκλες αμερικανικες, οι οποιες κυκλοφορησαν στα μεσα του 70. Ειναι η Τiffany Τaylor και η Tuesday Τaylorαπο την Ideal Toy Company.

Θα μου πειτε τωρα τι διαφορα εχουν...Τaylor η μια, Τaylor και η αλλη..

Κι ομως η διαφορα υπαρχει και σας το λεω εγω που εκανα την κοτσανα να μην διαβασω τις διαφορες και πηγαινα για την Tuesday και μου βγηκε η Τiffany...και τωρα δεν χωραμε να περασουμε μεσα στο σπιτι...

Αλλα ας παρουμε τα πραγματα απο την αρχη.

Το 1974 η Ideal Toy Company εβγαλε την Τiffany Τaylor, ενα τερας κουκλα 45 εκατοστα υψος.

Το 1975 μεχρι το 1978 η ιδια εταιρια εβγαλε την ξανθια Tuesday Τaylor και την εγχρωμη Taylor Jones.

Το ξερω οτι μπλεξατε τα μπουτια σας με τις Τaylor, αλλα πρεπει να σας πω τον πονο μου γιατι η Tuesday Τaylor ειχε υψος οσο μια Barbie, δηλαδη 30 εκατοστα.

Ηθελα λοιπον να αγορασω κυριακατικα μια απλη Tuesday και οταν ειχα ηδη πληρωσει, επειδη το υψος της κουκλας ηταν σε ιντσες, δεν το ειχα καταλαβει και μου ρχεται μια νταρντανα γυμνη, που δεν ηξερα τι ρουχα να της βαλω....

Ακομα ειναι εκει με το φυλο συκης και περιμενει υπομονετικα...

Στις φωτογραφιες θα δειτε την Τiffany Τaylor, η οποια εχει υπεροχα ματοκλαδα, και τα μαλλια της με εναν σατανικο μηχανισμο γινονται απο ξανθα ισια, σε υπεροχα μαυρα με αφελειες. Η τελευταια ειναι η δικη μου, στον φοντο η Χρυσομαλλουσα μου. Της εβαλα κοσμηματα, μιας και δεν εχω τι ρουχο να της βαλω...Ειναι τεραστια.... :xm: αλλα ειναι τοσο ομορφη!!!! :D

fetch


fetch


fetch


Εδω αντιθετα βλεπετε την Tuesday Τaylor σε φυσιολογικο υψος μπαρμπις...

fetch


fetch


fetch
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αντε επιτέλους!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Μπράβο Αναστασία, το περίμενα καιρό! Γιούπι!!!!!!!!!!!!!!!! :cheers:

Πανέμορφη η κουκλΑΡΑ, τι ανακάλυψη κι αυτή φοβερή! Αμαν πρέπει να οργανωθούμε να της βρούμε ρούχα.... Αυτό που παρατηρώ στην Tiffany Taylor, είναι ότι έχει πιο αληθοφανή ποδαράκια, με το γονατάκι τους βρε παιδί μου, πιο κοντά στην πραγματικότητα!

Κάνε πολύ χώρο στη βιβλιοθήκη Ανασασία μου.... :D
 
υπεροχη κουκλα φαινεται αν και πανυψηλη ....ειναι πολυ ομορφη κουκλαραααααα η κουκλα χαχαχαχα....μπραβο αναστασια για το υπεροχο θεμα .....
 
Αφηστε παιδια... αισθανομαι σαν τον μπαρμπα μπριλιο που ειχε ενα γαλο πολυ μεγαλο!!!

Τι βιβλιοθηκη...

αυτη σε λιγο θα κοιμηθει στο κρεββατι μου... Να της δωσω καμια δικη μου πυτζαμα να βαλει; H θα μου την ξεχειλωσει λετε; :xm: :xm: :xm: :xm: :xm:
 
Οχι την πιτζάμα, προς θεού... Τύλιξέ τη με κανα σεντόνι.... :tease:
 
barbie κλώνοι

Υπέροχες κούκλες λατρεμένη Αναστασία και υπέροχο forum! Έχω κάτι ρουχαλάκια για μεγαλύτερες κούκλες. Θες να στα στείλω;

Έχω μια τέτοια μεγάλη και εγώ κλώνο της Bratz και την έχω κλειδωμένη μέσα σε μια βαλίτσα γιατί δεν είχα που να τη βάλω. Άσε που ήταν τόσο σέξυ που σκανδαλιζόταν οι bibi-bo και την κλείδωσαν στη βαλίτσα!
 
Rapunjel μου να μην μου στειλεις τιποτα!!!! Αρκετα εχεις ξεποδαριαστει στα ταχυδρομεια!!!

Θα της φτιαξω εγω ρουχα οταν βρω χρονο.

Οντως και ο Τζον Τζον και ο Κεν Κεν εχουνε γουρλωσει τα ματια με την Tiffany Taylor. Τζαμπα του τα εβαψα του ΤζονΤζον...

Αντε τωρα να του εξηγησεις οτι του πεφτει ψηλη... Αντρες παιδι μου...ολοι ιδιοι... :xm:

Οριστε και μερικες φωτο απο mint in the box, και απο το πως φαινονται τα μαλλια της που ειναι μισα ξανθο σαντρε και μισα μαυρα. Το κεφαλι της ειναι σαν κομμενο απο πανω και γυριζει στην κορυφη. Ετσι τα μεσα μαλλια βγαινουν επανω.

Παιδια δεν ξερω αν ειδατε αλλα δεν κανει πολυ, εγω την πηρα 6 δολλαρια σε πληστηριασμο, πιο πολλα εκανε η αποστολη! Ουτε στον παπα, ουτε στον διακο, ουτε στον δεξι ψαλτη!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ειναι φυσικο να την ζηλευουν κοριτσια τετοιο κορμι ατελειωτο....αλλα τα ακριβα αρωματακια σε μικρα μπουκαλακια εεε;;;;
 
Παιδια δεν ξερω αν ειδατε αλλα δεν κανει πολυ, εγω την πηρα 6 δολλαρια, πιο πολλα εκανε η αποστολη! Ουτε στον παπα, ουτε στον διακο, ουτε στον δεξι ψαλτη!
 
Πολύ ωραίες είναι!!!!Μακάρι να ήταν πραγματικές γυναίκες!Αγνοούσα την ύπαρξή τους!
 
EYTYXΩΣ thebest20!!!!! Θα υπηρχε σοβαρο προβλημα διαφορετικα!!!!

Εγω την ανακαλυψα επειδη οταν εξω εχει ψωφοκρυο καθομαι στο αμερικανικο ιμπει και γραφω στις λεξεις κλειδια: fashion doll.

Και βγαινει καμια χιλιαδα αντικειμενα, και εγω ψαχνω ψαχνω στα πιο φτηνα.

Και ετσι την βρηκα!

Τυφλα να χει ο Ενρικος Σλημαν στην Κρητη, το υπεροχο αυτο νησι μιας γλυκειας μας νεραιδας και κουκλομανας!!!
 
Για να σε βοηθήσω,υπήρχαν και κάποιες Sandy,Candy και Betty,αλλά ήταν πλαστικές με 500-1000 δρχ η κάθεμία,και πωλούνταν κυρίως σε μικρότερα καταστήματα παιχνιδιών!Πίσω είχαν made in china,επομένως δεν ήταν λογικά ελληνικής παραγωγής!
 
Ξέρετε πόσο αγαπάω τα παιχνίδια της el greco και συνεπως και την ΒΙΒΙ ΒΟ της, αλλά πιό όμορφη φατσούλα από αυτή της κούκλας δεν έχω ξαναδεί..! Πραγματικα είναι κουκλάρα και σε ύψος και σε σώμα και σε προσωπο..!!!

Το τέλειο γκομενάκι..!!!! :)

Aναστασία θα σε προτείνω για διδακτορικό στο θέμα της κουκλοποιίας..!!
 
Corinne Italocremona. Ματακια μπλε και γλυκα σαν της Bibi-bo

Makisimos, thebest20 και τα αλλα παληκαρια, να σκουπισετε τα σαλια σας :D :D:D:Dγιατι μετα την σεξοβομβα Tiffany Taylor, θα κανουμε ενα βηματακι πιο πισω στον χρονο για να δουμε τι γινεται στην Ιταλια παραλληλα με την εμφανιση της Μπαρμπι.

Η Italocremona, εταιρεια ιδρυμενη απο τον κυριο Italo Cremona το 1920, αποφασιζει να κυκλοφορησει μεσα στα τελη της δεκαετιας του 60, αλλα μεχρι και το 1980, μια γλυκυτατη κουκλιτσα με το ονομα Corinne.

Το υψος της ειναι γυρω στα 45 εκατοστα, και οπως θα δειτε στις φωτογραφιες εχει ενα αθωο προσωπακι μικρου αγγελου.

Βγηκε σε ξανθο, μελαχροινο, ξανθο σαντρέ, και κοκκινο τιτσιανικο.

Τα ματακια της ανοιγουν και κλεινουν, ενω οι αναλογιες της τής επιττεπουν να μοιραστει την γκαρνταρομπα της Tiffany Taylor.

Επειδη λοιπον εκεινη ειναι με φυλο συκης, δυστυχως το ιδιο ισχυει και για την Corinne μου. Αλλά κουραγιο. Θα την τυλιξω προς το παρον και αυτην με κανα σεντονι, οπως πολυ σωστα προτεινε η Mytinyworld!!!

Προσεξτε τι χαριτωμενη κλιση που εχουν τα χερακια της, τι σκλετσο και ιταλικη φινετσα!!!

fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


Και εδω η Corinne οπως φανταζομαι ηταν πριν φτασει στα χερια μου

fetch
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :eek: o_Oo_O

Εχω μείνει άφωνη Αναστασία μου! Την έχω δει να περνάει καμιά φορά από το ebay αλλά με τις φωτογραφίες αυτές κατάλαβα πως πρόκειται για πολύ ξεχωριστή κούκλα! Να τη χαίρεσαι! :D :D:D:D:D
 
Corinne

Λατρεμένη Αναστασία απλά τέλεια κούκλα! Να τη χαίρεσαι!!!
 
πολυ ομορφη η λουκλιτσα σου ανστασια μου....κι εγω νομιζω καπου την εχω ξαναδει

....υπεροχη
 
Αναστασία μου συμφωνώ ότι είναι πολύ όμορφη η Ιταλίδα μας,αλλά πολύ αθώα μπροστά στην TIFANY...!!!! Καλά στο στήθος δεν το διαπραγματεύομαι καν, η Τifany μας έχει καταπλήξει όλους..!!!!

Θα συμφωνήσω με τον φίλο THEBEST20 και με την ευχή του να ηταν αληθινή τέτοια γυναίκα..!!!

Τέλος θα προτείνω να ντύσεις την CORINNE, αλλά η Tiffany θα πρέπει να μείνει έτσι όπως είναι..! ΔΩΣΤΕ ΤΗΝ TIFFANY στον λαο..!!!!!! :) :) :) -
 
Αντρες..... τι να πει κανείς....!!!!! :frypan:
 
Tanya και Tong, 1970/1980. Miss Suzette, 1960

Για την ιταλικη Tanya του 70, οπως βλεπετε εδω

picture.php


και του 80, αυτη εδω

picture.php
picture.php
picture.php


εχουμε ηδη μιλησει στην σελιδα 5 του thread H Iστορια της Ευρωπαικης Barbie. (http://www.retromaniax.gr/vb/showthr...t=11018&page=5)

Στην σελιδα 6 του ιδιου θρεντ εχουμε ασχοληθει και με την μυστηριωδη κουκλα χωρις ονομα της γερμανικης εταιρειας Tong του 1980, με αληθινα ματοκλαδα.(http://www.retromaniax.gr/vb/showthr...=11018&page=10)

picture.php


Στο ιδιο θρεντ ειχαμε ξεκινησει και μια γρηγορη αναφορα στην αμερικανικη εταιρεια Uneeda και την Miss Suzette.


fetch


 


Η Uneeda ειναι η πιο παλια εταιρεια παιχνιδιων της Αμερικης, μιας και ιδρυθηκε το 1918, στοBrooklyn, New York, και εκλεισε το 1991.

H Miss Suzette κυκλοφορησε λιγο πριν εμφανιστει η Μπαρμπι, το 1957 για να "χτυπησει" την Little Miss Revlon της Ideal. Η Ideal, αν θυμαστε (ο σαρδαναπαλος Μακισιμος μας θυμαται σιγουρα :p :p) ειναι η εταιρεια της Tiffany Taylor. Εδω βλεπετε μια Little Miss Revlon.

fetch
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα