Virtual Pinball Cabinet

@fred madison

κάνω υπομονή εδώ και λίγες μέρες, να δω μέχρι που θα φτάσουν τα αίσχη σου... τώρα εξαγριώθηκα!!

(μπράβο αδελφέ, εκπληκτικό!!! :clap: )
 
Να φανταστω πως τις επομενες ημερες θα πεσουν και βιντεο..εεεεεεεεεεεεεεε????
 
ntsmrtz, moy αρέσει όταν με λένε αισχρό για τέτοιους λόγους :)

spirosp, και αν σου πω πως δεν έχω ιδέα πως μπορώ να τραβήξω και ανεβάσω βίντεο τι θα πεις;

Εν τάχει η πρόοδος της ημέρα.

Αρχικά καλωδιώσεις. Στη πρώτη φωτό είναι τα κουμπιά για τις ρακέτες τα οποία από την εσωτερική τους πλευρά δεν έχουν του κοινούς τσάκα/τσούκα διακόπτες που έχουν τα arcade, αλλά "πλατίνες" όπως έχουν και τα κανονικά φλίπερ δηλαδή. Η δεύτερη είναι ένα κανάλι που πέρασα για να είναι όλα όμορφα και νοικοκυρεμένα.

02.jpg

Οι επόμενες είναι οι τρείς αισθητήρες υδράργυρου που μπαίνουν στα άκρα και ένας στο κέντρο για να καταλαβαίνουν κίνηση ώστε με τα κατάλληλα σπρωξίδια να κουνιέται η μπάλλα αντίστοιχα και βέβαια να έχουμε και τιλτ.

03.jpg

01.jpg

04.jpg

05.jpg
 
Στη συνέχεια οι δυο οθόνες που κατάφερα να χωρέσω τσίμα τσίμα, το αυτοκόλλητο για την επάνω κορνίζα και τέλος δυο φωτογραφίες συνολικές, έτσι για το ρεζουμέ.

08.jpg

06.jpg

07.jpg
 
Εμ, ναι, δεν μου αρέσει καθόλου. Απαράδεκτη κατασκευή! :p :p :p :p
 
Fred Madison είπε:
Οι επόμενες είναι οι τρείς αισθητήρες υδράργυρου που μπαίνουν στα άκρα και ένας στο κέντρο για να καταλαβαίνουν κίνηση ώστε με τα κατάλληλα σπρωξίδια να κουνιέται η μπάλλα αντίστοιχα και βέβαια να έχουμε και τιλτ.
ΥΔΡΑΡΓΥΡΟΥ;;!;!;!

H E.E κατάργησε τα μαραφέτια με υδράργυρο (θερμόμετρα κλπ) επειδή είναι "επικίνδυνα" (για τους χαζούς...)

Οπότε το μηχάνημα σου ΚΑ-ΤΑ-ΣΧΕ-ΤΑΙ για λόγους προστασίας της δημόσιας υγείας.

Αλλά θα περιμένω να το ολοκληρώσεις πρώτα. :p
 
pooky(1), Maddog. Να με κατηγορείτε όσο θέλετε... εγω θα συνεχίσω και θα τη τελειώσω ότι και να λέτε :)
 
Μα και εγώ αυτό θέλω. Να την τελειώσεις. Μισή κατασκευή θα κατασχέσω; :diablotin:
 
(Κάνε όνειρα εσύ, την έχω καπαρώσει εγώ..... )
 
Υπεροχη δουλεια!!! ΕΥΓΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ!!!!!!!
 
ΥΔΡΑΡΓΥΡΟΥ..???Πωπω...εχει ανεβει η θερμοκρασια για τα καλα...!!!
 
Φιλε Fred, ελπιζω να εχεις τη δυνατοτητα να αναρτησεις βιντεακι με το μηχανημα εν δρασει!!!

Περιμενω με ανυπομονησια!!!
 
Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις διαθέσεις σας (καπάρωσης/κατάσχεσης) καθώς και τους φίλους που δείχνουν ενθουσιασμό για το τελικό αποτέλεσμα. Αύριο λογικά περιμένω να μου έρθει το pc. Ίσως μέσα στις αρχές της άλλη εβδομάδας να έχει ολοκληρωθεί πιστεύω...
 
Και στα μέσα της άλλης εβδομάδας πάμε σούμπιτους για τρελάδικους........

Κουκου!!!!!!!!!
 
προ......χαχα σας προλαβα και δεν σηκωνω κουβεντα
 
Για να μη μοιράζομαι μόνο τα καλά και ευχάριστα αλλά και τις αναποδιές. Χθές το βράδυ μετά από αρκετής ώρας δουλειά έβαλα το pc να ανάψει για πρώτη φορά και με περίμενε kinder έκπληξη. Προβληματική μητρική (καινούργια έτσι ;) ... Περαστικά μας. Αν αύριο το έχουν επιλύσει το θέμα τους από το service τους καλώς... διαφορετικά από βδομάδα...
 
Εντάξει, μη σκας. Συμβαίνει και στις καλύτερες οικογένειες!!!!!

Βέβαια, καλού - κακού, βάλε και ένα σκόρδο δίπλα στη κατασκευή σου. Για πολύ καιρό δεν ανέβαζα φωτογραφίες από το computer room μου (και ακόμα και σήμερα το κάνω εξαιρετικά σπάνια) , διότι πριν από καιρό σε διάστημα 5 λεπτών από την ανάρτηση φωτογραφίας μου κάηκε καινούργια οθόνη!

Που να ανέβαζα φωτό από το χώρο όπως είναι σήμερα. Θα έπεφταν σοβάδες!!!!!

Τυχαίο; Ίσως. Αλλά είπαμε: ΣΚΟΡΔΟ!!!!!!

Και όποιος είναι κατσικοπόδαρος να του καεί το video!
 
Όλα οκ με το pc και είμαι back on track... Λίγο πρίν από την τελική ευθεία. Ίσως να είναι και το τελευταίο post μου με το μηχανήμα χωρίς να είναι στο ρεύμα. Μάλλον την επόμενη φορά θα ανεβάσω φωτογραφίες σε πλήρη λειτουργία... :)

Φωτό με την οθόνη πλέον στη θέση της και μια κοντινή με τον τρόπο στήριξής της και ταυτόχρονα κρατώντας την σε πλήρη παραλληλία με το κουτί.

02.jpg

Ετικέτες για τα φωτιζόμενα κουμπιά στο μπροστινό μέρος . Μου βγήκαν λίιιιγο μικρότερα απ' ότι πρέπει και μάλλον αύριο θα κάτσω να τα ξαναφτιάξω.

03.jpg

01.jpg
 
Τέλος η κορνίζα για να κρύβει το σασί της τηλεόρασης και να δίνει μια ομοιόμορφη εικόνα. Μαζί και η "ετικέτα" με τις οδηγίες χρήσης του φλίπερ. Αυτό που μένει πλέον είναι πέρασμα λειτουργικού, σετάρισμα σε software και έτοιμο...

06.jpg

04.jpg

05.jpg

07.jpg
 
Νομίζω όλοι περιμένουμε με αγωνία πότε θα μπει σε λειτουργία. Εξαιρετική δουλειά. Μπράβο
 
Πίσω
Μπλουζα