Why the Dreamcast still has what it takes

keeper7k

Human RetroDatabase
Joined
9 Ιαν 2006
Μηνύματα
2.599
Αντιδράσεις
22
Ωραίο άρθρο απο το Dreamcast Junkyard για την καλύτερη κονσόλα όλων των εποχών και σχετικό με μια κουβέντα που είχαμε για σύγκριση nextgen με τις παλαιότερες γενιές κονσολών ...

Το μεταφέρω αυτούσιο :

It was the night before Christmas... actually it wasn't. It was about a week before Christmas. I was playing CoD: World at War on my XBOX 360 and I realised I was bored. Really, really fucking bored; Run. Shoot (using crappy WWII guns). Run. Shoot. Grenade. Die. Run. Die. I was beginning to wish I was hurling the grenades at SEGA, angry at them for buggering up the 32X, Mega CD, Saturn and Dreamcast. For selling games on Sony's Gaystation. So much rage, so much hate. So I turned it off, headed down to Entertainment Exchange (CEX.co.uk) and got £33 for my annoying, boring FPS. Sure, I am dissing CoD a bit too much - it's an OK game. I preferred CoD4 massively though. This is not the point though. The point is... what did I do next?
I booted up my Dreamcast. Yes, it's 2009. Yes, that makes the DC 10 (as we all know), but the point is that the Dreamcast is still a console that, with a bit of time and effort, can take centre stage once again. And here's why:

Gameplay

Arguably the Dreamcast's biggest selling point (or resale point) is that it has some of the best games ever made for a home console. Yes, the Mega Drive, NES etc all have great games, as does the Saturn... but it's the Dreamcast that has the top tens (as seen on our very own DCJY) which are constantly argued over. I could like a top 20. Easily. Top 30? No problem. This console has so many great games that keep your coming back for more.

The VMU is another added bonus. I'm lucky enough that I don't give a crap about what people think about me to be looking after my Chao whilst walking through the Arndale shopping centre. There are so many top - notch titles that are so different in every way that the Dreamcast will always stay.

Graphics

OK, so the XBOX 360 and PS3 have HD graphics that display 1080i no problem and lifelike... bla bla... People are calling the Wii 'revolutionary'. Sure, it has a neat controller, but it's graphics are very close to the Dreamcast's graphics (I think that if SEGA were still developing DC it could match it), which shows why the DC can still live on strong today. The Wii not revolutionary. The Dreamcast had a fishing controller and maracas that are actually better than the control system in the Wii version of Samba. Look and Shenmue and Virtua Tennis. Gorgeous. Not impressed? Get a VGA box. Still not impressed? Sod off.

Longevity

It's 10 years old for God's sake. 10 years old. The community is huge and people love this system. It's going to stick around for a long time. It's been noted that Sony et al. think that this generation (current) of consoles will last longer than any other post 1990. With that in mind, I think the Dreamcast community will also live long and prosper.

Multiplayer

4 built-in control ports. Powerstone 2. Endless party fun.

Many racing games also support this, as do some of the FPS games. This really is a great console for people with friends that want to play games. Being as people have started playing Wii's after dinner parties thesedays, I say "bring out your Dreamcast".

Online connectivity

Back in '98 when the DC was released in Japan, the internet was not used by most people. Broadband didn't exist in the UK and people had only dreamt (no pun intended) of playing against or with people that weren't in the same room. Anyway, the DC has a built in 33k/56k modem which would make dialup calls and connect to SEGAs servers.

I didn't play much online back in the day because of the dial-up costs and subsequent lack of useable phoneline once you're in. Anyway, the Dreamcast can still connect to the internet. You can either use dial-up or your Broadband Adaptor (left in pic) to connect to the internet to browse or, more importantly, play online. The games that currently work online are:

Phantasy Star Online

4x4 Evolution

Sega Swirl

Quake 3

Getting these games to play online using custom servers isn't the easiest thing in the world to do, but if you need a hand, I might be able to help. I played PSO for the first time yesterday and I loved it. I met a couple of German guys in the DC-Talk/Schthack lobby that helped me get started as I had no idea what to do in the game. When I levelled up they both congratulated me! It was great. I kind of see why all those people like WoW now... the community spririt on PSO is great. What's more, you're playing with people on a 10 year old console, when we could all be playing some HD games instead. This brings us full circle.

The Dreamcast is getting older and some of the games are starting to look a little dated, though there are many games full of eye candy. There are games that will keep you hooked for weeks and others that you'll only play for an hour or so, just to beat a lap time or high score. There are innovative games like Samba de Amigo that will have people asking you why your Wii is a funny shape and says SEGA on it.

Educate them. The Dreamcast lives on.
Original άρθρο εδώ

9/9/09 .... Believe
 
Δεν είναι η καλύτερη κονσόλα όμως είναι σίγουρα η πιο αδικοχαμένη και πιστεύω ότι θα μπορούσε να πάει ΠΑΡΑ πολύ καλά εαν η Sega δεν είχε κάνει τις βλακείες της.Κρίμα.

Το χειρότερο είναι όμως ότι ενώ εγώ θέλω να πάρω μία(το έχω άχτι από τότε που βγήκε και την έβλεπα στο Gamepro) και ο μαγαζάτορας μου λέει 60ευρώ boxed.Για κάτσε ρε φίλε.60 ευρώ για μία κονσόλα που απέτυχε στην αγορά;Για μια κονσόλα δεκαετίας μου ζητάς και 60ευρώ;Ξέρεις πόσο την βρίσκω στο ebay;10.Τόσο απλά πατάω 2 κουμπάκια και την αγόρασα.Γιατί να σου πληρώσω 60 ευρώ όταν το 2001-2002 μπορούσα να την βρω πιο φθηνά από όσο μου την πουλάς εσύ τώρα και εφόσον μπορώ να την πάρω από το Ιντερνέτι;Τέλοσπαντων το έβγαλα από μέσα μου ξέδωσα :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μην ειμαστε και υπερβολικοι.Δεν απετυχε.Απλα Sega δεν ειχε λεφτα να την στηριξει.

Παντως 60 ευρω boxed δεν ειναι ασχημα.

Να σου πω οτι σε γνωστη αλυσιδα παιχνιδιων μου ζητησαν 310 ευρω για ενα ξεχασμενο MegaCD2 που ειχαν μεσα στη σκονη σε καποιο πανω πανω ραφι (και το γερακισιο ρετρο-ματι μου εντοπισε)!

Εκει φυσικα γελασα στα μουτρα τους και τους ειπα να την κρατησουν για λιπασμα...
 
60 ευρώ boxed είναι πολλά για DC; Και βρίσκεις στο ebay με 10; Boxed;

Δεν μας λές τα τηλέφωνα των τύπων που τα βρήκες μπας και πάμε εμείς να πάρουμε καμμια "αποτυχημένη" κονσόλα; :D
 
(εγω αγοραζω και Unboxed κομματι με 5 αν εχει ... :D )
 
Πρώτα από όλα το Dreamcast είναι η τελευταία πραγματική ΠΑΙΧΝΙΔΟΜΗΧΑΝΗ. Μετά έγιναν όλες πολυμηχανήματα της Canon. Την παιχνιδομηχανή μου τη θέλω να έχει άψογους first party αποκλειστικούς τίτλους και κυρίως ARCADE παιχνίδια. Σε αυτό το Dreamcast έσκιζε με φοβερές μεταφορές από τα coin-op.

Αλλά μην τα βλέπουμε όλα τόσο ρομαντικά. Μην ξεχνάμε πόσο shovelware είχε βγει για το σύστημα. Κάτι μεταφορές από το PC της κακιάς ώρας, κάτι άλλα που ήταν μεταφορές από Playstation και δεν συμμαζεύεται.

Το κυριότερο που έκανε το Dremcast να αξίζει ήταν οι τίτλοι της Sega. Αν η Sega συνέχιζε να βγάζει το ίδιο ποιοτικούς τίτλους και μετά για τις άλλες κονσόλες, δεν θα υπήρχε τόση λατρεία για το Dreamcast. Απλά η Sega μετά το Dreamcast δεν ήταν πια αυτή που γνωρίσαμε και αγαπήσαμε.

Αν η Sega έδινε τα δικαιώματα παραγωγής του Dreamcast σε ένα τρίτο, αλλά η ίδια δεν το υποστήριζε θα έδειχνε κανείς ενδιαφέρον; It's all about the software που λένε και οι Αγγλοσάξονες.
 
Όχι και αποτυχημένο το dc!Τι να πεί το 3do/cd32/cdi/vis...που λόγω τιμής δεν περπάτησαν όπως έπρεπε? Και εγώ νομίζω πως τα 60ευρω για boxed είναι καλά,εδω στην ιαπωνία που τα δίνουν με το κιλό αντε να το βρείς 30ευρω βάλε και κάνα 50αρικο για να το φέρεις!

Θέλει κότσια για να δείχνει μία κονσόλα ακόμα φρέσκια μετά απο 10 χρόνια ζωής και να βγάζει ακόμα games αραιά και πού!

:bow: DC :bow:
 
Ήδη είμαι στο ψάξιμο για το πέμπτο (number 5 ) Dreamcast που θα μπει στο σπίτι. Εκτός από 4 κονσόλες, έχω και ένα σωρό περιφερειακά για την αγαπημένη μου κονσόλα.

Η current gen φουρνιά δεν με ικανοποίησε και σούταρα και το 360 αλλά και το PS3. Και ναι, διαθέτω full HD tv. Δεν μου έκανε καμία εντύπωση κανένα παιχνίδι, ότι και να ήθελα να παίξω το είχα στο pc μου και μάλιστα πολύ καλύτερο.

Αλλά το Dream είναι dream. Βάζεις να παίξεις japanese shooters και χάνεσαι. Πορώνεσαι. Νοιώθεις 15 χρονών και πάλι. Αυτή είναι η διαφορά του με το wii που έχω και αγαπώ πολύ και αυτό.

Η κονσόλα, χαίρει άκρας εκτίμησης από πολύ κόσμο, με έντονο το στοιχείο του φανατισμού. Αν η SEGA έδινε άδεια να παραχθεί και πάλι η κονσόλα, θα την αγόραζα και μάλιστα πάνω από ένα κομμάτι.

60 ευρώ για boxed Dreamcast; Για πες μου που το βρήκες. Θα του δώσω 100. Εδώ έχω σκάσει τριχίλιαρα για pc φέτος, στα ψίχουλα θα κολλήσουμε;
 
Καλά μπορείς να μου εξηγήσεις τί τα θέλεις 5 dreamcast; Ένα για κάθε δωμάτιο και για την τουαλέτα; :D
 
Εγώ που έχω έξι διαφορετικά japanese και άλλα τόσα κοινά,έχω για δύο σπίτια!!! :D
 
Leon είπε:
Καλά μπορείς να μου εξηγήσεις τί τα θέλεις 5 dreamcast; Ένα για κάθε δωμάτιο και για την τουαλέτα; :D
:D

εγώ ένα έχω και δε το παλεύω :p
 
Πάρε το γρήγορα στα 60 (με παζάρι το παίρνεις και 50) γιατί έτσι όπως πάει με τους Pooky και Pitsunami δεν θα μείνει ρουθούνι στην αγορά και θα χτυπάς το κεφάλι σου στο τοίχο γιατί δεν το πήρες!!!

Λιώνω με το XBox 360, πήρα και το PS3, έχω και κ***φτιαγμένο το πρώτο XBox, αλλά το DC παραμένει ΚΟΝΣΟΛΑΡΑ ΒΡΕ!!! ΑΘΑΝΑΤΗ!!!
 
Leon είπε:
Καλά μπορείς να μου εξηγήσεις τί τα θέλεις 5 dreamcast; Ένα για κάθε δωμάτιο και για την τουαλέτα; :D

Η πλεονεξία μου είναι σε δύο τομείς: Στα pcs και στα dreamcast. Ειδικά στα δεύτερα, ποτέ δεν θα έλεγα όχι ακόμα και για 50 αν έβρισκα.

4 έχω μόνο; Ο Pitsunami έχει παραπάνω; :D

Φίλε pits η κονσόλα σου όχι απλά χαίρει άκρας υγείας, αλλά είναι σαν να βγήκε από το εργοστάσιο. Σε χαιρετά και σου στέλνει φιλάκια. Αν θες να πουλήσεις κάποιο στο μέλλον, είμαι ένα pm μακριά!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
κονσολάρα το dreamcast, διαχρονικά πορωτικό!

πρέπει επιγόντως να βρω ένα 2ο μπας και μου χαλάσει το πρώτο! κάπoιοι λέει έχουν 5 !! :D :D :D
 
Εγώ τα βρίσκω πάρα πολλά τα 60 ευρώ.Και το χαρτζιλίκι μου είναι περιορισμένο είναι και δεν μπορώ να γυρίσω σπίτι με ένα κουτί και όταν με ρωτήσουν τι είναι να πω μία κονσόλα οχταετίας που πήρα με 60 ευρώ θα με πάρουν με τις πέτρες :p

Και επειδή κάποιοι είπαν πως καλά είναι ιδού:

http://cgi.ebay.com/Sega-Dreamcast-Game-console-gray_W0QQitemZ260340714481QQcmdZViewItemQQptZVideo_Games?hash=item260340714481&_trksid=p3286.c0.m14&_trkparms=72%3A1234|66%3A2|65%3A12|39%3A1|240%3A1318|301%3A0|293%3A1|294%3A50

http://cgi.ebay.com/Sega-Dreamcast-Game-console-with-Soulcaliber_W0QQitemZ180318199049QQcmdZViewItemQQptZVideo_Games?hash=item180318199049&_trksid=p3286.c0.m14&_trkparms=72%3A1234|66%3A2|65%3A12|39%3A1|240%3A1318|301%3A0|293%3A1|294%3A50

http://cgi.ebay.com/Sega-Dreamcast-Video-Game-System-Console-2-Controller_W0QQitemZ220338201996QQcmdZViewItemQQptZVideo_Games?hash=item220338201996&_trksid=p3286.c0.m14&_trkparms=72%3A1234|66%3A2|65%3A12|39%3A1|240%3A1318|301%3A0|293%3A1|294%3A50

Με μια γρήγορη ματιά νομίζω πως είναι ΕΥΚΑΙΡΙΕΣ,βέβαια δεν ξέρω και την κατάσταση αλλά boxed είτε όχι δεν με ενδιαφέρει.
 
Δυστυχως οι παλιες κονσολες με οπτικους οδηγους πρεπει να αγοραζονται boxed και να εχεις τουλαχιστον και μια ρεζερβα.

Dreamcast μεταχειρα ειναι σαν να αγοραζεις δευτερο χερι Kawasaki KR-1S και να περιμενεις να σε βγαλει παληκαρι :D
 
Πως ειναι ευκαιριες αυτες φιλε μου f2bnp ? Αυτοι στελνουν μονο μεσα στις Ηνωμενες Πολιτειες και κομματια χωρις κουτι και αρκετα ταλαιπωρημενα. Πρεπει να θελουν να σου στειλουν Ελλαδα και πιστεψε με δεν ειναι συχνο αυτο.

Δεν λεω οκ η τιμη δειχνει χαμηλη - αν και κλεινουν σε καποιες ωρες - αλλα δεματακια απο US ? ... μεταφορικα ? Τελωνιο ? αν πεσεις σε κανα τελωνιο θα πληρωσεις οσο 2 DC καινουργια.
 
f2bnp είπε:
Εγώ τα βρίσκω πάρα πολλά τα 60 ευρώ.Και το χαρτζιλίκι μου είναι περιορισμένο είναι και δεν μπορώ να γυρίσω σπίτι με ένα κουτί και όταν με ρωτήσουν τι είναι να πω μία κονσόλα οχταετίας που πήρα με 60 ευρώ θα με πάρουν με τις πέτρες
Πες τους όμως ότι από έξοδα αυτά που έδωσες και τέρμα... από παιχνίδια με το κιλό χωρίς τσιπάκια και έξοδα πολλά, άντε μόνο το κενό CD ;) άντε να πηγαίνω τώρα και εγώ σιγά-σιγά μην γίνει αφορμή αυτό μου το post και με διώξει ο φίλος μου ο telamonas από το παράθυρο... βρε δεν έδωσα κανένα Link για παράνομα παιχνίδια, ένα απλό σχόλιο έκανα... για τους τόνους των emulators που υπάρχουν για το DC έγραφα, δεν το κατάλαβες; ΜΗ σε παρακαλώ Ηρακλή ΜΗΗΗΗΗΗΗΗ :cry:
 
Μεταχειρισμένο Dream μόνο από φίλους και γνωστούς.

Τα 4 που πήρα μόνο το ένα ήταν από το ELX και μάλιστα το είχε καβατζώσει ο φίλτατος Maddog. Βέβαια αυτό ήταν το πρώτο μου. Βγήκε χαρτί, αλλά ήταν Λόττο.

Από US, ναι καλά. Μεταφορικά, τελωνεία + το κόστος του μετασχηματιστή. Αύριο ίσως.
 
Wally είπε:
ειναι σαν να αγοραζεις δευτερο χερι Kawasaki KR-1S και να περιμενεις να σε βγαλει παληκαρι :D
χαχαχαχαχαχα τι είπες τώρα...

edit: ρε παιδιά άμα πάρεις κάτι από Αμερική και στο κουτί επάνω γράψουν 'δώρο" δεν γλιτώνεις το τελωνείο? μάλιστα ένας φίλος μου πήρε κάτι εξατμίσεις για ένα zzr1400 και επειδή βάλανε να παραδοθεί "πόρτα-πόρτα" δεν πέρασε κανένα τελωνείο..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα