Why the Dreamcast still has what it takes

Παιδια περι του νομου, ακουσα πως τεθηκε απο 1/1/2009 ο νεος νομος της Ευρωπαικης ενωσης, οπου το κατωτερο οριο για να μπει φορος ειναι τα 150.1?

Αυτο σημαινει πως μεχρι και 150? δεν μπορουν να φορολογησουν οι πιθηκοι των τελωνιων πραγματα εκτος Ευρωπαικης ενωσης κατω απο αυτο το ποσο.

Στο θεμα μας τωρα.. Εχω 3 dreamcasts, ειναι μεγαλη αγαπη και παντοτινη.. Μονο vga adapter δεν εχω παρει ακομα, απο τα υπολειπα ειμαι κομπλε.

Υγ. Wally αν θες, πηγαινε στο καταστημα να ρωτα τους αν θελουν να σου δωσουν το μηχανημα με 50?

Αλλιως δωστους στη γενικη γραματεια καταναλωτων. Ειναι παρανομο να το πουλανε (ετσι για να μαθουν, δεν ειμαστε ολοι ζωα)

Υγ2. Βρηκα το pdf με το σχετικο αρθρο, με τις αναφορες για τον νομο της Ευρωπαικης ενωσης. Η εφαρμογη του ισχυει σε ολα τα μελη κρατη.

http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:L:2008:085:0001:0002:EN:pDF

Οπως ομως ολοι γνωριζουμε, αυτο το πραγμα ειτε δεν το ξερουν οι περισσοτεροι τελωνιακοι, η κανουν πως δεν το ξερουν. Γιαυτο ζηταμε το δικιο μας οταν πρεπει και τους τριβουμε την επισημη κοινοτικη οδηγια στη μαπα οταν πρεπει.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν λεω πως εχεις αδικο φιλε Getta Robo - αλλα η συζητηση θα παει αλλου αν αναφερω ποσοι νομοι ειτε των Ελληνικων ειτε των Ευρωπαικων Δικαστηριων ΔΕΝ εφαρμοζονται.

Ποσα χρονια πληρωνουμε προστιμο στην ΕΕ γιατι δεν "αποσυρουμε" τον φορο πολυτελειας στα αυτοκινητα ? ποσα χρονια (σχεδον δεκαετιες) δεν πεφτει το επιτοκιο των πιστωτικων καρτων σε μονοψηφιο νουμερο (Αποφαση Αρειου Παγου αυτη) αλλα συνεχιζει να καλπαζει στο 17% ?

Με αυτο το σκεπτικο δεν εχω καμια εμπιστοσυνη ουτε κοιμαμαι ησυχος καθε φορα που παραγγελνω κατι απο την αλλη ακρη του Ατλαντικου - και στη περιπτωση του DC θα προτιμησω 1000 φορες να παω στο μαγαζι του Vag και να αγορασω ενα DC στο κουτι του και με εγγυηση επιστροφης.

Οι αγορες εκτος ΕΕ δεν ειναι απλα ενα "κουμπακι" δυστυχως.
 
Συνφωνω απολυτα τελεμωνα...Εκτος τουτου το dreamcast ηταν απο της λιγιες κονσολες (εκτος απο amiga) που δεθηκα και σχεδον χαρηκα τοσο δεν ειναι τυχαιο που μερικες φορες μου την καρφωνει και παιζω ενα game ειναι πραγματικα το μηχανημα που σου ξυπναει τα παλια.... σου ξυπναει τα arcade...

κριμα που το ps2 παρολου τα χρονια του και την ζωντανια του (ακομα και τωρα) δεν μου το προσφαιρε αυτο...
 
Φιλε Getta η επισημη "δικαιολογια" του τυπα (του γυπα :) ) ηταν οτι εχει θεωρημενη αποθηκη και δεν μπορει να κανει αλλιως...χαχαχαχα...αστο να μαζευει σκονη στο ραφι χαζοχαζε
 
αγαπημένη κονσόλα, τι να λέμε

το είχα πάρει κυρίως για Under Defeat, Ikaruga, Shenmue στην πορεία βέβαια είδα κι άλλα πραγματάκια :eek:

το είχα πάρει από ebay από Αγγλία το dreamcast και αρχικά φαινόταν κομπλέ, αλλά μετά από λίγες μέρες χρήσης βγήκαν προβληματάκια...

το μεγάλο πακέτο το τρώει σε 1-2 games όπου τα γραφικά μία φαίνονται κανονικά, μία corrupted κάπως και με πολλά artifacts και ουσιαστίκα είναι unplayable...

η γκαντεμιά είναι ότι το ένα από αυτά τα games είναι το Under Defeat που ήταν από τους κύριους λόγους και η αφορμή για να πάρω το dreamcast :cry:

λέτε να διορθώνεται κάπως αυτό βρε παιδιά ή θα πρέπει να πάρω άλλο;

πάντως 60 ευρώ για boxed κι εμένα μου φαίνεται καλή τιμή, βασικά αν δεν είχα θα το έπαιρνα χωρίς σκέψη
 
Διορθώνεται. Αν δεν έχει καεί το κύκλωμα γραφικών, μάλλον ανεβάζει θερμοκρασία μου φαίνεται.

Τσέκαρε αν λειτουργεί το ανεμιστηράκι, λύστο μπας και έχει φάει καμιά δυνατή και δεν κάνει επαφή το thermal pad με την ψήκτρα.
 
Δεν εχω ξανακουσει για προβλημα στα γραφικαν των παιχνιδιων trabakoulas. Τα παιχνιδια ειναι backup?

Αν ναι, ψαξε για καλυτερες εκδοσεις απο τα παιχνιδια, και γραψε τα σε καλυτερης μαρκα δισκακια.

Αν εχεις προβλημα με επανεκκινησεις, διορθωνεται παρα πολυ ευκολα και γρηγορα, οπως και βρισκεις πολυ ευκολα ανταλακτικο ματι laser.
 
Ρε σεις.. τι διαφορα εχει το μαυρο απο το λευκο dreamcast? Απλα περισσοτερο "μουρη" ειναι? Και απο οτι καταλαβα παιζει native αντιγραμενα ετσι?
 
Όπως τα λες!
 
Μαυρο dreamcast; Εννοεις το Treamcast η την αμερικανικη ειδικη εκδοση που κυκλοφορησε λιγο καιρο πριν το τελος της κονσολας;

Το Treamcast ειναι ενα Ιαπωνικο dreamcast, με modchip, αρα μπορει και παιζει δισκακια απο αλλες περιοχες.

Το τσιπακι για dreamcast δεν τρεχει απο οτι θυμαμαι αντιγραφες, χρειαζεσαι boot disk για να τρεξουν.
 
Getta Robo είπε:
Μαυρο dreamcast; Εννοεις το Treamcast η την αμερικανικη ειδικη εκδοση που κυκλοφορησε λιγο καιρο πριν το τελος της κονσολας;
Dreamcast Dreamcast ρε συ.. :) Μου ερχεται το μαυρο στην sports edition που το εβγαζαν εδω μαζι με καμια 10αρια παιχνιδια, τα :

SEGA SWIRL

UNREAL TOURNAMENT

ALTERED BEAST

REVENGE OF SHINOBI

SONIC THE HEDGEHOG

VECTORMAN

SHINING FORCE

WRESTLE WAR

GOLDEN AXE

STREETS OF RAGE 2

COLUMNS

VIRTUA COP 2

WORLD SERIES BASEBALL 2K1

PHANTASY STAR II

αν παιζει και αντιγραμενα, αυτο θα με χαροποιησει πολυ.. :)
 
Όχι μάυρο υπάρχει το sports που είναι usa και το R7 που είναι japanese!

Το R7 είναι κουκλί! :D
 
οχι ειναι κανονικο dreamcast, απλα ηταν σε συλλεκτικο καλουπι.

Αν εχεις βρει τπτ, πεστο και σε εμας τους φτωχους να παρουμε κανενα :p

Backups μπορεις να παιξεις παρα πολυ ευκολα με boot cd + forced 60hz + forced vga.

Ασε που τα περισσοτερα παιχνιδια, ειναι τοσο πολυ φτηνα που δεν θα σου παει η καρδια να τρεξεις αντιγραφες. Believe it or not, δεν εχω τρεξει ουτε μια φορα αντιγραφη παιχνιδι, και δεν ειμαι κανας Ωνασης, μπορεις να βρεις διαμαντια σε απιστευτα καλες τιμες.
 
treamcast και αγιος ο θεος αν θελετε καινουργια!! ειναι και συλλεκτικα και εχει 130 ευρω δεν το θεωρω παραλογο στην τιμη για αυτα που προσφαιρει... χωρια τουτου εχει και ενσωματομενη οθονη
 
Amigos είπε:
χαχαχαχαχαχα τι είπες τώρα...
edit: ρε παιδιά άμα πάρεις κάτι από Αμερική και στο κουτί επάνω γράψουν 'δώρο" δεν γλιτώνεις το τελωνείο? μάλιστα ένας φίλος μου πήρε κάτι εξατμίσεις για ένα zzr1400 και επειδή βάλανε να παραδοθεί "πόρτα-πόρτα" δεν πέρασε κανένα τελωνείο..
εμένα θα μου απαντήσει κανείς? :cry: ισχύουν τα παραπάνω?
 
Ειναι παρα πολλοι παραγοντες Amigos. Σε τι τελειωνιακο θα πεσεις, το μεγεθος και το βαρος της συσκευασιας και πολλα αλλα.

Κανονικα, δια νομου αν η τιμη του ειναι στα 150? δεν εχεις προβλημα. Βεβαια στην Ελλαδιτσα ζουμε, ολα γινονται.

Σαν "tip" μαθε πως οι τελωνειακοι κυριως κοιτανε τα ακριβα, μεγαλα πακετα, ειδικα απο εταιριες τυπου πορτα πορτα

Οποτε ισως και να μην ηταν μια καλη κινηση αυτη

Ολα τα παραπανω μου τα ειπε τελωνειακος επι της ευκαιριας
 
Amigos είπε:
εμένα θα μου απαντήσει κανείς? :cry: ισχύουν τα παραπάνω?
Οτι ειναι κατω απο 100$ σε μεταφορικα, και χωρις ασφαλιση και ιστοριες, και με απλη ενδειξη Gift, δεν περναει τελωνειο. Εκτος αν προκειται για laptop, τηλεορασεις, και dvd players στις γνησιες συσκευασιες τους σφραγισμενες. Αν δουν κατι αναλογο στα scanner τους, πεφτει ανοιγμα και ξηλωμα (απο ελλαδα μερια).
 
παιδιά οι εξατμίσεις του παιδιού κάνανε 400 ευρώ (Ελλάδα 2000ευρω) και ούτε τελωνείο ούτε τίποτα ..
 
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά!

Βασικά για να καταλάβετε καλύτερα τι εννοώ τράβηξα 2 photo να πάρετε μια ιδέα

Την μία είναι έτσι, όπως θα'πρεπε δηλαδή (εντάξει η ανάλυση είναι χαμηλή, αλλά καταλαβαίνετε ότι είναι οκ το game εδώ)

spma0032ek5.jpg


Και την άλλη είναι έτσι



Περισσότερο είναι όπως στην δεύτερη photo δλδ :/ /emoticons/unsure@2x.png 2x" width="20" height="20" />

Pooky είπε:
Διορθώνεται. Αν δεν έχει καεί το κύκλωμα γραφικών, μάλλον ανεβάζει θερμοκρασία μου φαίνεται.
Τσέκαρε αν λειτουργεί το ανεμιστηράκι, λύστο μπας και έχει φάει καμιά δυνατή και δεν κάνει επαφή το thermal pad με την ψήκτρα.
Το ανεμιστηράκι το ακούω λειτουργεί κανονικά pooky, να το λύσω λες ε;

χρειάζεται να του βάλω και thermal paste όπως αυτή που βάζουμε στους επεξεργαστές ή απλά να το τσεκάρω να πατάει καλά στο thermal pad;

γενικά θα πρέπει να προσέξω κάτι στο "λύσιμο"; δεν έχω ξαναλύσει dreamcast

Getta Robo είπε:
Δεν εχω ξανακουσει για προβλημα στα γραφικαν των παιχνιδιων trabakoulas. Τα παιχνιδια ειναι backup?Αν ναι, ψαξε για καλυτερες εκδοσεις απο τα παιχνιδια, και γραψε τα σε καλυτερης μαρκα δισκακια.

Αν εχεις προβλημα με επανεκκινησεις, διορθωνεται παρα πολυ ευκολα και γρηγορα, οπως και βρισκεις πολυ ευκολα ανταλακτικο ματι laser.
πρόβλημα με επανεκκινήσεις δλδ τι ακριβώς εννοείς getta robo;

για το άλλο ναι backup είναι τα games, δεν νομίζω ότι είναι θέμα έκδοσης όμως, το Under Defeat το'χω σε 2-3 εκδόσεις ας πούμε και το ίδιο πρόβλημα έχω σε όλες

Και μόνο σε Taiyo-Yuden γράφω εδώ και αρκετό καιρό οπότε δε νομίζω ότι είναι τα δισκάκια ή η εγγραφή το πρόβλημα, μόνο στο Under Defeat και σε άλλο ένα έχω τόσο χοντρό πρόβλημα άλλωστε :/ /emoticons/unsure@2x.png 2x" width="20" height="20" />

δεν αποκλείω να γίνεται πλέον και σε κάποιο άλλο βέβαια, απλά σε 2 το έχω συναντήσει μέχρι τώρα, μια φορά μου έκανε κάτι κουλά και το Sonic Adventure 2

αυτό είναι το χοντρό πρόβλημα, έχει και άλλα πιο μικρά, π.χ. αρκετές φορές τα games δεν τα βλέπει να τα φορτώσει με την πρώτη

άλλες φορές σαν να κολλάει για μισό sec (δλδ σαν να βλέπεις video και να πατάει κάποιος pause στιγμιαία)

άλλες φορές εμφανίζονται στιγμιαία μικρά μαύρα τετραγωνάκια/τριγωνάκια, σαν να είναι θόρυβος μέσα στο σήμα ένα πράγμα (ενώ φυσικά κάτι άλλο παίζει)

και όλα αυτά τυχαία όποτε του την καπνίσεi, δλδ μπορεί για κάμια ώρα να παίζω κομπλέ και μετά να εμφανιστούν κάποια από αυτά ή όλα κι όλας μαζί :shake:

πέρα από αυτά όμως, μια χαρά δεν έχω κάποιο παράπονο :D
 
Κύκλωμα γραφικών μου μυρίζει.

Πάντως ακόμα και έτσι κράτα το για ανταλλακτικά και χτύπα ένα ακόμα. Αξίζει το κόπο με τα 1000.

Αν θες να το ανοίξεις, οδηγίες υπάρχουν στο net πάμπολλες, πάντως.
 
Πίσω
Μπλουζα