Why the Dreamcast still has what it takes

Trabakoylas, βάλε το παλιό pad και πρόσθεσε thermal paste. Αλλά όχι τίποτε artic silver και άσχετα, γιατί αν πέσουν στην πλακέτα θα προκαλέσουν βραχυκύκλωμα, λόγω του ασημιού που περιέχουν. Πάρε απλή, φτηνή.

Gryzor φωτό άμεσα!!!!!!!!
 
Gryzor είπε:
Πωωωωωπω γκαντεμιά... το αγαπημένο μου παιχνίδι στην κονσόλα μου... :(
Εγώ της έχω φορέσει μία smoke gray θήκη και είνια κούκλα :)
είμαι κι εγώ γκαντέμης από κούνια :D

ουσιαστικά γι'αυτό το game το πρωτοπήρα το dreamcast κι εγώ... :(

για βάλε καμια photo gryzor να δούμε κι εμείς την κούκλα :)

Pooky είπε:
Trabakoylas, βάλε το παλιό pad και πρόσθεσε thermal paste. Αλλά όχι τίποτε artic silver και άσχετα, γιατί αν πέσουν στην πλακέτα θα προκαλέσουν βραχυκύκλωμα, λόγω του ασημιού που περιέχουν. Πάρε απλή, φτηνή.
θα πάω από Δευτέρα να πάρω pooky γιατί αυτή που έχω είναι arctic silver 5, που λέει έχει 99,9% ασήμι οπότε μάλλον δεν μου κάνει :D

αυτή εδώ κάνει να την πάρω; εδώ ψιλοζαλίστηκα να είμαι ειλικρινής και δεν πολυκατάλαβα. και το πλαίσιο μόνο arctic silver έχει γμτ;

τώρα είδα και αυτή μάλλον είναι οκ, λέει δεν περιέχει metal particles, αλλά θα πρέπει να την παραγγείλω από e-shop, από τρίτη δλδ...

δλδ κανα μαγαζί με thermal pads δεν ξέρουμε να πήγαινα την Δευτέρα;

και κάτι άλλο τα pads τώρα αυτά επειδή έχουν πιάσει λίγη σκόνη ενδείκνυται κάποιος τρόπος για καθαρισμό ή θα αυτοσχεδιάσω πάλι; :D

:thanx2: και sorry αν σας πρήζω λίγο :D
 
Βασικά, ήθελα να πηγαίνει με τα μαύρα έπιπλά μου... Να είχα κι όλας μαύρα χειριστήρια! Χμ, μήπως να το βάψω...;;;

picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


picture.php
 
Άπαιχτο. Με white leds μέσα θα ήταν εκπληκτικό!!!!!!!!!!!!!
 
Ενα υπεροχο smoke crystal shell. Σε καλη μερια Gryzor.

Αν το πηρες σχετικα προσφατα, μοιρασου την πηγη μαζι μας, γιατι εχω φαει ολο το κοσμο δεν δεν μπορω να το βρω κατω απο 50?..
 
Λυπάμαι, πάνε χρόνια που το έκανα :( Πρέπει να είχα δώσει κανένα 30άρι και νομίζω άξιζε... Έχω και το κουτί ακόμα :)

Να πώ ότι, αν το επιχειρήσετε, να προσέξετε τις βίδες: ΜΗΝ τις σφίξετε πάρα πολύ γιατί κάτι παίζει με το μηχανισμό ανάγνωσης και πετάει λάθη. Αν αυτό γίνει απλά ξεσφίξτε λίγο.

@Pooky:δεν έχεις καθόλου άδικο! Δεν ξέρω όμως πώς να τα τροφοδοτήσω...;
 
Χαααααχαχα στην αρχή διάβασα "κουκλί είσαι Gryzor, ωραίος!" και χάρηκα :D
 
Ωραίος ρε συ pooky!! Αυτό ακριβώς ήθελα!! :cheers: :bow:

Η μλκια είναι ότι έχω ήδη παραγγείλει πάστα από το e-shop (σοκολατίνα μάλιστα :D ) κι έχει φτάσει στο κατάστημα, βασικά σε λίγη ώρα θα έφευγα για να πάω να την πάρω!! :D

Αλλά νταξ ελπίζω να μην υπάρχει πρόβλημα να το ακυρώσω αυτό

thanks και πάλι :thanx2:

Gryzor είπαμε, μη μας βγει και το όνομα :D

χμμμ, μετά τον αρχικό ενθουσιασμό μόλις παρατήρησα κάτι

νόμιζα ότι ήταν cm στην αρχή :/ /emoticons/unsure@2x.png 2x" width="20" height="20" />

χμ, ουσιαστικά είναι σαν μια κόλλα χαρτί σε πάχος (άντε 2 :p ), και στα μαγαζιά μου είχαν προτείνει κάτι τέτοιο, αλλά μου είχε φανεί πολύ λεπτό, δεν είμαι σίγουρος αν θα κάνει καλή επαφή με την ψύκτρα

θα κάνει δουλειά λες pooky, πως το κόβεις;

να προτιμήσω αυτό ή την πάστα πάνω στο παλιό thermal pad λες;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τι να σου πω φιλαράκι! Απλά, μπορείς να κόψεις δύο κομμάτια και να βάλεις το ένα πάνω στο άλλο. Βέβαια το κόστος των 4 ευρώ δεν είναι τόσο απαγορευτικό ώστε να πάρεις το συγκεκριμένο προϊόν ακόμα και για τεστάρισμα.

Πες μου τι έκανες τελικά. Με ενδιαφέρει άμεσα.!
 
τελικά παρήγγειλα και την ταινία (Seven Samurai) και την πάστα (σοκολατίνα) :D

περισσότερα από αύριο-μεθαύριο που θα τα πάρω στα χέρια μου και θα προσπαθήσω να τα συνδυάσω κάπως :D
 
trabakoulas είπε:
χμμμ, μετά τον αρχικό ενθουσιασμό μόλις παρατήρησα κάτι

νόμιζα ότι ήταν cm στην αρχή :/ /emoticons/unsure@2x.png 2x" width="20" height="20" />

χμ, ουσιαστικά είναι σαν μια κόλλα χαρτί σε πάχος (άντε 2 :p ), και στα μαγαζιά μου είχαν προτείνει κάτι τέτοιο, αλλά μου είχε φανεί πολύ λεπτό, δεν είμαι σίγουρος αν θα κάνει καλή επαφή με την ψύκτρα

θα κάνει δουλειά λες pooky, πως το κόβεις;

να προτιμήσω αυτό ή την πάστα πάνω στο παλιό thermal pad λες;
ΠΡΕΠΕΙ να είναι λεπτό. Δουλειά είναι να απάγει (=να παίρνει και να διώχνει) την θερμότητα, όχι να την κρατάει μέσα του. Είναι αρκετά παχύ για να μπορεί να γεμίζει και να λειάνει τις μικροανωμαλίες της κατασκευής.
 
Gryzor δεν έχεις άδικο σε αυτό που λες, απλά έτσι όπως είναι η ψύκτρα του DC, ουσιαστικά ενσωματωμένη με την επιφάνεια που καλύπτει από πάνω την mobo, δεν είμαι σίγουρος αν κολλάει ακριβώς επάνω στο chip ή αν αφήνει έστω μια ελάχιστη απόσταση την οποία καλύπτει το thermal pad που έχει, το οποίο είναι 1-2mm σε πάχος
 
Λογικά κολλάει απ'ευθείας επάνω. Η λογική στις σχετικές κατασκευές είναι ότι πρέπει να έχουμε επαφή μετάλλου με μέταλλο για την καλύτερη δυνατή θερμαπαγωγή, και χρησιμοποιούμε ελάχιστο (όσο το δυνατόν λιγότερο) υλικό γίνεται για να γεμίσουμε τις γρατζουνίτσες και τις ατέλειες της παραγωγικής διαδικασίας. Μην ανησυχείς :)
 
α ναι; ωραία, άμα είναι να πάρω τηλέφωνο να ακυρώσω και την πάστα!

γαλακτομπούρεκο στον κύριο :D
 
Λοιπόν παίδες νεότερα από το μέτωπο!

Κάθισα σήμερα κι έκανα το χειρουργείο, αντικατέστησα τα thermal pads του DC με κομμάτια akasa adhesive tape ίδιου μεγέθους, αφού καθάρισα πρώτα τις επιφάνειες όπου θ'ακούμπαγε από λιπαρότητα και οτιδήποτε άλλο

επ'ευκαιρίας καθάρισα πάλι το μάτι με μπατονέτα/οινόπνευμα και πείραξα πάλι το ποτενσιόμετρο του drive, το γύρισα αριστερόστροφα όσο μπορούσα,δηλαδή μείωσα τις στροφές (υποτίθεται ότι αυτό κάνει, ποιος ξέρει αν όντως ισχύει :D )

Έδεσα πάλι το DC και με την πρώτη δοκιμή όλα φαίνονται μια χαρά, προχωράω τις πίστες στο Under Defeat χωρίς κανένα πρόβλημα :bow:

Ομολογώ ότι δεν περίμενα ότι θα εξαφανιζόταν το πρόβλημα, αλλά να που μου έκατσε

Δεν είμαι και σίγουρος αν έπαιξε ρόλο και ο καθαρισμός πάλι του ματιού, η ρύθμιση στο ποτενσιόμετρο ή η αλλαγή των thermal pads με την tape της akasa

Αλλά το θέμα είναι ότι δουλεύει!!! :2beers:

Τώρα παρά την χαρά μου, η οποία όπως καταλαβαίνετε είναι μεγάλη, που επιτέλους θα μπορέσω να χαρώ το Under Defeat, κρατάω μια πισινή μήπως σε μερικές μέρες μου κάνει πάλι τα ίδια

Γιατί και όταν μου είχε έρθει από ebay μια χαρά ήταν στην αρχή αλλά μετά από λίγες μέρες/καμια βδομάδα, μου έκανε αυτά που μου κάνει

Οπότε η εγχείρηση πέτυχε, αλλά περιμένουμε να περάσουν λίγες μέρες να σταθεροποιηθεί ο ασθενής για να βγάλουμε ασφαλέστερα συμπεράσματα! ;)

Για τυχόν αλλαγές στην κατάσταση της υγείας του θα βγει ανακοίνωση :D

Ελπίζω να μην απογοητευτώ σε μερικές μέρες πάλι...

Σας ευχαριστώ όλους για την βοήθειά σας, τις συμβουλές και την συμπαράσταση σε αυτές τις δύσκολες ώρες!! :thanx2:
 
Πίσω
Μπλουζα