Why the Dreamcast still has what it takes

να πω μια βλακεία? σε άλλη τηλεόραση το έβαλες?
 
Pooky είπε:
Κύκλωμα γραφικών μου μυρίζει.
Πάντως ακόμα και έτσι κράτα το για ανταλλακτικά και χτύπα ένα ακόμα. Αξίζει το κόπο με τα 1000.

Αν θες να το ανοίξεις, οδηγίες υπάρχουν στο net πάμπολλες, πάντως.
καλώς, ευχαριστώ pooky, κάποια στιγμή θα το πάρω απόφαση και θα το ανοίξω για το γαμoτο, γιατί δεν είμαι και πολύ αισιόδοξος ότι θα βγάλω άκρη

Amigos είπε:
να πω μια βλακεία? σε άλλη τηλεόραση το έβαλες
η αλήθεια είναι πως όχι Amigos

βασικά δεν μου πέρασε καθόλου από το μυαλό ότι μπορεί να φταίει η τηλεόραση, αλλά θα το τσεκάρω και αυτό με την πρώτη ευκαιρία

για καινούριο dreamcast έχετε κάποιο μαγαζί ή κάποια ιστοσελίδα υπόψη σας; γιατί κι εγώ δεν ήξερα τότε και το πήρα από το ebay μεταχειρισμένο ψιλοχύμα

αν αποφασίσω (μάλλον όταν) να πάρω κι άλλο τουλάχιστον θα προτιμούσα να είναι οκ και να μην έχω τα ίδια :)
 
μπες εδω www.ebw.gr και θα βρεις
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ευχαριστώ lionheart, το έχω υπόψη μου το ebw.gr, απλά το treamcast κοστίζει κάπως παραπάνω απ'όσο θα'θελα να δώσω, εκτός κι αν έχει και dreamcast και δεν το πήρα χαμπάρι

αν έχετε και κάποιο άλλο μέρος υπόψη σας μη διστάσετε, αν και δεν επείγομαι για άμεση αγορά, απλά να έχω υπόψη μου βρε παιδί μου ;)
 
ειναι καινουργιο γιαυτο στο προτεινω δυο εχω παρει απο κει και εχω μεινη πολύ ευχαριστημένος απο το να δωσεις 80-100 για κανα μεταχειρο που συνεχεια το ρισκαρεις καλυτερα δωστα εκει ...

αλλο site το WWW.rertomarket.gr ο βαγγελης ειναι εγγυηση.
 
ναι το κατάλαβα ότι μου το'πες επειδή είναι καινούριο και καλά έκανες ;)

απλά μου φαίνονται και κάπως πολλά τα 135

80-100 για μεταχειρισμένο δεν πρόκειται να δώσω κι εγώ, γιατί πέρα από την τιμή δεν θα ήθελα να έχω πάλι προβλήματα ;)

όπως και να'χει δεν επείγομαι, να δω πρώτα μπας και το γιατρέψω αυτό που έχω (που δεν το νομίζω βέβαια, αλλά ποτέ δεν ξέρεις)

οπότε το βλέπω και στην πορεία τι θα κάνω, λογικά θα επανέλθω εδώ όταν το πάρω απόφαση να πάρω άλλο :)

σ'ευχαριστώ και για retromarket.gr, κάπου το είχα ξαναπετύχει (πιθανώς εδώ μέσα πάλι) αλλά δεν το είχα συγκρατήσει

bookmarked ;)

άλλα site και καταστήματα ευπρόσδεκτα φυσικά :)
 
Trabakoulas, αν δεν δοκίμασες ήδη να καθαρίσεις το laser lens, κάντο άμεσα. Πολλά μεταχειρισμένα Dreamcast έχουν μαζέψει αρκετή βρωμιά και κάνουν μικρο-λάθη στην ανάγνωση ή διαβάζουν πιό αργά από το κανονικό. Αν το δικό σου διαβάζει πιό αργά, μπορεί κάλιστα να μην "προλαβαίνει" να διαβάσει πάντα τα textures εγκαίρως και να κάνει το graphics corruption. Η΄να κάνει τυχαία read errors...

Επειδή εκθέτεις και άλλα προβλήματα που "δείχνουν" αργό ή προβληματικό drive (δεν αναγνωρίζει τα δισκάκια πάντα με την πρώτη, artifacts σε FMV, προσωρινά μικροκολλήματα), καθάρισε προσεκτικά με την συνήθη μπατονέτα/καθαρό οινόπνευμα και δες αν βελτιώνεται. Αν δεν γίνει κάτι, το ξανασυζητάμε.

Τέλος, όσο και αν ακούγεται παράξενο, επειδή έχω υπόψη μου αρκετές κονσόλες που δεν "συμπαθούν" τα Taiyo Yuden CDR, δοκίμασε και καμμιά άλλη μάρκα. Το δικό μου DC πάντως ήταν πολύ ευτυχισμένο με τα λευκά SKC που πούλαγε παλιότερα το Πλαίσιο (δεν ξέρω αν πουλάνε ακόμα, λογικά θα υπάρχουν)
 
maddog είχα δοκιμάσει μ'ενα καθαριστικό CD χωρίς να δω κάποιο ουσιαστικό αποτέλεσμα όμως

θα δοκιμάσω και με μπατονέτα/οινόπνευμα asap και θα επανέλθω!! :thanx2:

για τα cd θέλω να πιστεύω ότι δεν είναι εκεί το prob, γιατί με περιμένουν πολλές εγγραφές αν είναι :D
 
Amigos είπε:
παιδιά οι εξατμίσεις του παιδιού κάνανε 400 ευρώ (Ελλάδα 2000ευρω) και ούτε τελωνείο ούτε τίποτα ..
Για μεταφορικα ανεφερα το ποσο Amigo, οχι για την ακριβη αξια του δεματος. Αυτη δεν αναφερεται και απλα βαζεις ενα ευτελες ποσο 2-5$ και με ενδειξη gift. Ετσι περναει κατω απο το ρανταρ.. :)
 
Εισαστε κακη επιρροη τελικα!! Ειχα δεν ειχα ξαναρχισα με τα συστηματα σε CD που τοσο δεν χωνευω και εχω ξαποστειλει κατ εξακολουθηση (PS1, Sega CD, XBOX κλπ)! Αντε να δω ποσο θα κρατησει η DC mania.. Ευτυχως δεν τριτωσε το κακο (με ενα μαυρο DC και 14 παιχνιδια να ερχεται σαν πρωτο κυμα) απλα εγινε double με το εξης sealed και ποτε ξανα χρησιμοποιημενο δευτερο μηχανακι.. ;)

Το σφαζεις τετοιο κουτι η δεν το σφαζεις?! :)

picture.php


picture.php
 
Κουκλι. Περιμενουμε επομενο σου ποστ, με εντυπωσεις και αυστηρη κριτικη.

Αν θες να μας πεις πως μπορουμε να αποκτησουμε και εμεις ενα θα σε αγαπαμε ακομα περισοτερο.
 
Hταν "εσωτερικη" η δουλεια απο φιλαρακια.. θα εχω το νου μου αν βρεθει κατι αλλο.. :)
 
που τα βρίσκετε ρε παίδες καινούρια;

phil_vr απλά άψογο!! :bow:

να επανέλθω κι εγώ με νέα από το μέτωπο :D

καθάρισα την κεφαλή με μπατονέτα και οινόπνευμα αλλά δεν είδα κάποια σημαντική βελτίωση

ίσως να είναι ελαφρώς καλύτερα, αλλά μπορεί και να είναι η ιδέα μου, το πρόβλημα με το under defeat δυστυχώς παραμένει... :(

οπότε είπα ας το ανοίξω μιας και είμαι, τι έχω να χάσω

του πείραξα το ποτενσιόμετρο που είναι στο drive μπας και γίνει κάτι, αλλά πάλι τα ίδια... ίσως να ήταν ελαφρώς καλύτερα ίσως πάλι απλά να είναι η ιδέα μου, όπως και να'χε το πρόβλημα παραμένει :/ /emoticons/unsure@2x.png 2x" width="20" height="20" />

οπότε προχώρησα παραπέρα και το έλυσα σχεδόν όλο για να φτάσω στην mobo να δω μήπως υπάρχει κάτι που δεν θα έπρεπε, η το thermal pad δεν κάνει καλή επαφή όπως είπε και ο pooky.

Στην photo παρακάτω βλέπετε δεξία την mobo και αριστερά το κάλυμμα που μπαίνει από πάνω της, αναποδογυρισμένο.

το thermal pad που εφάπτεται στο πάνω το τσιπ, έμεινε κολημμένο στην ψύκτρα και αυτό που εφάπτεται στο κάτω τσιπ (που μάλλον είναι ο επεξεργαστής) έμεινε πάνω στο τσιπ

βασικά περίμενα να δω κάποιο heatsink, κάτι τέτοιο είχε παρει το μάτι μου στο net αλλά δεν... όπως φαίνονται κι εδώ δηλαδή

http://www.ocforums.com/showthread.php?t=345925

πάντως το pad του κάτω τσιπ μου φάνηκε κάπως ξερό από την πάνω του πλευρά, η οποία εφάπτεται με την ψύκτρα δηλαδή

μήπως έχει μειωμένη απόδοση γι'άυτό το λόγο και δεν ψύχεται όσο θα'πρεπε το τσιπ;

το pad του πάνω τσιπ πάντως μου φάνηκε μια χαρά, δλδ κάπως υγρό ότι θα κολλάει και θα εφάπτεται καλά με το τσιπ

60440394gc2.jpg


μετά έβγαλα και την mobo να δω τι γίνεται από κάτω και είδα ότι υπάρχουν και άλλα 2 μικρά thermal pads στην επιφάνεια κάτω από την mobo, τα οποία εφάπτονται με τα 2 μικρά τσιπάκια που έχω κυκλώσει πάνω στη mobo (επόμενη photo)

ουσιαστικά, αυτά βρίσκονται στο πίσω μέρος των 2 τσιπ στην άλλη πλευρά της mobo (αν υπολόγισα σωστά)

και τα 2 αυτά pads μου φάνηκαν κάπως ξερά και το κάτω είχε μια σχισμή στη μέση αλλά δεν ξέρω τώρα πόσο μεγάλο ρόλο παίζουν αυτά στην ψύξη

πάντως αυτά τα 2 και το κάτω pad της προηγούμενης photo φαίνεται να είναι από το ίδιο υλικό και είναι και σε παρόμοια κατάσταση

ενώ το πάνω pad της προηγούμενης photo που φαίνεται αρκετά πιο υγρό και "κολλώδες" να το πω είναι από διαφορετικό υλικό (είναι και μαύρο στο χρώμα ενώ τα άλλα είναι γκρι)

47562332on8.jpg


οπότε παιδιά τι βλέπετε να κάνω;

να το κλείσω όπως είναι πάλι απλά προσέχοντας να πατήσουν καλά τα pads; να προσθέσω και λίγη θερμοαγώγιμη πάστα ή θα είναι χειρότερα; ή αξίζει να ψάξω και ν'αγοράσω άλλα thermal pads;

το περίεργο πάντως είναι ότι το χοντρό πρόβλημα το έχω στο Under defeat και σε ένα άλλο μόνο game... σαν να κυνηγάω φαντάσματα νιώθω :/ /emoticons/unsure@2x.png 2x" width="20" height="20" />

θα εκτιμούσα την οποιαδήποτε βοήθεια και οτιδήποτε σκέψεις, συμβουλές έχετε ευπρόσδεκτες εννοείται :)

πάντως δεν πήρε το μάτι μου κάτι να παίζει, καναν πυκνωτή να έχει σκάσει ή κάτι τέτοιο

ΥΓ. και sorry για τα offtopic παιδιά, αν θέλει κάποιος mod μπορεί να το κάνει split σε άλλο topic αν νομίζει ότι είναι καλύτερα έτσι εννοείται
 
Χωρίς να ξέρω τι έχει θα πω μόνο οτί το Dreamcast δεν έχει και τη καλύτερη ποιότητα κατασκευής. Με λίγο ψάξιμο στο νετ έχω δει χρήστες να έχουν θέμα με reset της κονσόλας στα καλά καθούμενα, το cd δεν διαβάζει τπτ, το lid που αναγνωρίζει οτι το καπάκι έχει κλείσει έχει χαλαρώσει, δεν γίνεται καλή επαφή και το DC νομίζει ότι είναι ακόμη ανοιχτο-και φυσικά δε τρέχει τπτ...κ.ο.κ.

Και μη μου πείτε πως "είναι 10ετίας" κλπ γιατί έχω ένα Atari STE made in taiwan που είναι 20ετίας και δουλεύει μια χαρά σαν να είναι καινούριο. και το spectrum plus made in england επίσης αν εξαιρέσουμε τη μεμβράνη που είναι και γενικό φαινόμενο σε αυτό το μοντέλο. Και η Amiga μου θα δούλευε ρολόι (Made in Germany ;) ) αν δεν την άνοιγα να κάνω πειράματα (κολήσεις στη πλακέτα του keyboard για να έχουν άλλο χρώμα τα led...) και χάλαγα το πληκτρολόγιο....

Γενικά η SEGA μετά το Megadrive έριξε τη ποιότητα κατασκευής πάρα πολύ.

Το δικό μου DC πάντως προς το παρόν δουλεύει μια χαρά μετά απο ένα μικρό σέρβις (πρόβλημα με lid!!)
 
Λοιπόν φίλε τραμπάκουλα, ακριβώς αυτό εννοούσα. Αν μπορείς πήγαινε σε κατάστημα που πουλάει καλώδια, βύσματα και τα λοιπά, σαν το pop22 ή τo Φανό, και πάρε thermal pad πλάκα την οποία την κόβεις με λεπιδάκι όσο θες. Κοίταξε να είναι λίγο πιό παχιά από τη μαμίσια.

Βάλε τα κομμάτια εκεί που ήταν τα παλιά και ξεμπέρδεψες.

Όσο για τη ποιότητα κατασκευής του DC θα διαφωνήσω κάθετα. Οι κονσόλες έχουν δέκα χρόνια στην πλάτη τους και μια μικρή επισκευή τη χρειάζονται φυσιολογικά.

Άραγε μετά από 10 χρόνια πόσα 360 θα λειτουργούν; :D :D
 
Pooky είπε:
Όσο για τη ποιότητα κατασκευής του DC θα διαφωνήσω κάθετα. Οι κονσόλες έχουν δέκα χρόνια στην πλάτη τους και μια μικρή επισκευή τη χρειάζονται φυσιολογικά.
Δικαιολογείται να κάνει reset μόνο του? :shake:
 
οκ thanks pooky αυτό θα κάνω

δεν το γνωρίζω το pop22 ούτε τον κύριο Φανό, αλλά θα κάνω μια βόλτα εδώ κοντά μου και πιστεύω κάτι θα βρω

να σου πω την αλήθεια δεν είμαι και τόσο αισιόδοξος ότι μετά από την αλλαγή αυτή θα είναι οκ το Dreamcast, αλλά εδώ που φτάσαμε ας το ολοκληρώσουμε το χειρουργείο :D
 
Shinobi είπε:
Δικαιολογείται να κάνει reset μόνο του? :shake:
τα reset για να πάψουν αν σας τύχη κάντε το εξής.. εκεί που ενώνετε το τροφοδοτικό μέσα με την μητρική κολλήστε της επαφές με καλάι.. ναι εκεί που θηλυκώνει για να γίνετε ποιο καλή επαφή και είστε κομπλέ..
 
παιδιά πήγα σε 4 μαγαζιά που ξέρω στην Καλλιθέα αλλά thermal pad ή όπως αλλιώς λέγεται, δεν βρήκα :/ /emoticons/unsure@2x.png 2x" width="20" height="20" />

γνωρίζει κάποιος κανα μαγαζί στην Αθήνα που έχει;

το pop22 και ο Φανός που πέφτουν; έχουν στάνταρ αυτά;

περίμενα να βρω πάντως, μου έκανε εντύπωση, τελικά δεν είναι και τόσο σύνηθες απ'ότι φαίνεται... :/ /emoticons/unsure@2x.png 2x" width="20" height="20" />
 
trabakoulas είπε:
η γκαντεμιά είναι ότι το ένα από αυτά τα games είναι το Under Defeat που ήταν από τους κύριους λόγους και η αφορμή για να πάρω το dreamcast :cry:
Πωωωωωπω γκαντεμιά... το αγαπημένο μου παιχνίδι στην κονσόλα μου... :(

Εγώ της έχω φορέσει μία smoke gray θήκη και είνια κούκλα :)
 
Πίσω
Μπλουζα