Wii U [Nintendo's Next Console]

Εγώ πάλι πιστεύω οτι η κονσόλα αν είναι να σωθεί (γιατί με τις παπάτζες δουλειά δε πρόκειτε να κάνει), θα γίνει λόγω της ομοιότητας με το xbox. Οπότε, full πορτάρισμα τα παιχνίδια απο 'κει...
 
Εντάξει το 360 έχει τιτλάρες διαμάντια όχι αστεία. To U θα το πάρω μόνο για τα exclusives. Όπως και να το κάνουμε το 360 θα συνεχίσει να είναι το νούμερο Ένα για μένα. Αλλά Mario στο 360 δεν γα δούμε ποτέ οπότε το γιου είναι αναγκαία αγορά.
 
Την γνωμη μου για την micro$oft δεν την λεω γιατι ειναι η χειροτερη και ουτε το xbox360 με τραβηξε παρα τα καποια κΛα παιχνιδια που εχει.Αλλα οχι και μοιαζη το Wii U με το xbox360.Οχι και ισα και ομοια η κορυφαια εταιρια videogames ολων τον εποχων με μια εταιρια που βγαζει software και windows.Δεν γεινεται να συγκρινουμε την ...... με την βουρτσα.Τα γουστα του καθενως ειναι σεβαστα αλλα να παταμε στην γη οταν συγκρινουμε καποια πραγματα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
metalcandyman είπε:
Την γνωμη μου για την micro$oft δεν την λεω γιατι ειναι η χειροτερη και ουτε το xbox360 με τραβηξε παρα τα καποια κΛα παιχνιδια που εχει.Αλλα οχι και μοιαζη το Wii U με το xbox360.Οχι και ισα και ομοια η κορυφαια εταιρια videogames ολων τον εποχων με μια εταιρια που βγαζει software και windows.Δεν γεινεται να συγκρινουμε την ...... με την βουρτσα.Τα γουστα του καθενως ειναι σεβαστα αλλα να παταμε στην γη οταν συγκρινουμε καποια πραγματα.
Δες σε παρακαλώ πολύ τα hardware specs του xbox360 και του wii u και πες μου:

power pc το xbox; power pc και το wii u...

ΑΤΙ GPU το xbox; ΑΤΙ GPU το wii u...

eDRAM στην GPU die το xbox; eDRAM στην GPU die και το wii u...

Και δε θυμάμαι απο ποιον dev αναφέρθηκε οτι το cpu clock του wii u είναι χαμηλώτερο απο αυτό του xbox! Αν είναι δυνατόν! Μετα απο 6-7 χρόνια, το μόνο που εκαναν ήταν να βάλουν 512mb παραπάνω + το joy/tablet;!

Σαν το gamecube θα καταλήξει απ' ότι μου φαίνεται: μερικά παιχνίδια της νιντ που θα τα τιμήσουν δεόντος οι πορωμένοι, μερικά "ξαναζεσταμένα" απο την τωρινή γενιά και virtual console. Οι casualάδες έπαιξαν με το wii, το χόρτασαν, το βαρέθηκαν και επέστρεψαν στο farmvile και τις λοιπές αηδίες του είδους. Δεν υπάρχει περίπτωση κανείς απο αυτούς να πάρει wii u!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πάντως διάβασα πρόσφατα στο Gamesradar ότι το Assasin's Creed 3 έχει μέχρι στιγμής καλύτερα γραφικά στο PS3 από ότι στο WiiU, πράγμα που με εξέπληξε λιγάκι αφού άλλα είδαμε στην E3...

http://www.gamesradar.com/wii-u-good-news-and-bad-news-after-more-quality-time-nintendos-new-console-gamescom/

Αυτό πραγματικά με βάζει σε σκέψεις και με απογοητεύει γιατί ναι μεν δεν περίμενα next gen graphics αλλά ήμουν σίγουρος ότι έστω θα είναι λίγο πιο δυνατό από τα ήδη υπάρχοντα ώστε να διαχειρίζεται τα ports τους με ευκολία, σε μεγαλύτερες αναλύσεις ή μεγαλύτερα framerates, μέχρι να βγουν οι nex gen κονσόλες τουλάχιστον. Τελικά φαίνεται ότι όντως έχουμε να κάνουμε με ένα καινούριο Wii (το οποίο μετά βίας το λες τόσο ισχυρό όσο το πρώτο XBOX) :(

Στην τελική δεν με ενδιαφέρει καθόλου το Assassin's Creed 3 και γενικώς τα 3rd party, αφού τα λίγα παιχνίδια που με ενδιέφεραν σε αυτήν την γενιά θα τα προτιμούσα στο PC εκτός του Dark Souls (το οποίο βγήκε και αυτό τελικά). Με ενδιαφέρουν μόνο τα 1st party από Nintendo και Retro. Και το να δω ένα καλό Metroid (όχι OtherM), ένα καλό Starfox, Zelda ή F-Zero με ποιότητα γραφικών XBOX360 μου είναι αρκετό. Απλά με ξενερώνει λίγο που τότε θα έχουν βγει ήδη οι next gen από Sony και Microsoft και θα είναι η Nintendo πάλι πίσω στα γραφικά με τόσο μεγάλη διαφορά...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Kαταρχην η NINTENDO συνεργαζεται με την AΤΙ απο το game cube και κατα δευτερον τι σχεση εχει που η αρχιτεκτονικη του Wii U μοιαζη με αυτη του xbox360.Καμια σχεση δεν εχει η μια κονσολα με την αλλη.Εβαλαν ισχυροτερη καρτα γραφικων και 512 παραπανω MB μνημη ram τι περιμενες δηλαδη να βαλουν 8GB μνημη καμια PNY NVIDIA QUADRO 4000 2GB και μετα να πουν πληρωστε ενα χιλιαρικο τωρα για κονσολα και αμα σας αρεσει;Aστα αυτα για της micro$oft και $ony που θα πουλησουν παλι της καινουργιες κονσολες του κανενα 700αρι ευρω και θα γκρινιαζετε ολοι.Οποιος ξερει την NINTENDO γνωριζει πολυ καλα οτι ακομα και αυτα τα specs που εχει το Wii U ειναι μεγαλο βημα γιαυτην.

Casualαδες,casual και masual εγω δεν ξερω τι θα πει και ουτε επαιξα ποτε μου farmville και τετοια μια ζωη ειμαι hardcore gamer.Εχω ολες της κονσολες που εχουν κυκλοφορησει αλλα στην τηλεοραση μου αυτη την στιγμη συνδεδεμενο ειναι μονο το Wii και καμια αλλη γιατι με καλυπτει πληρως στα παντα σε οτιδηποτε θελω να παιξω και καλυπτει και οποιονδηποτε αλλον εχει Wii και οχι επειδη εχει κατι wiifit και κατι Wii sing ειναι για διαφορετικο κοινο.Eχει τοσες παιχνιδαρες αλλα και ολη την βιβλιοθηκη του game cube που πραγματικα χανεις την μπαλα με τοσα παιχνιδια.Για ολα τα γουστα εχει παιχνιδια για ολους τους gamers και πραγματικες παιχνιδαρες και ολα αυτα σε μια κονσολα που σε ισχυ δεν εχει καμια σχεση με τον ανταγωνισμο και μια κονσολα που ειναι για πλακα πρωτη σε πωλησεις.Το αν καποιος που εχει Wii παιζει και farmville εμενα δεν με ενδιαφερει αυτο αλλαδεν μπορει κανεις να βαλει ολους τους gamers σε ενα τσουβαλι και να πει οτι αυτη που εχουν wii ειναι ετσι οι αλλοι ειναι αλλιως κλπ.Ασχοληθητε πρωτα με το Wii παιξτε τα παιχνιδια που εχει και μετα μπορειτε να εχετε αποψη γιατι εγω προλογο και θεωρια απο ατομα που δεν εχουν ακουμπησει στην ζωη τους το wiimote εγω δεν τρωω.

Ωσο για τα multiplatform θα περιμενουμε και θα δουμε τι διαφορες θα εχουν απο κονσολα σε κονσολα και το τι λεει ο καθενας εγω προσωπικα δεν δεινω σημασια.Συνεχως οι Devs λενε και το ειπαν και απο την αρχη αυτο οτι τα multiplatform θα ειναι ιδια στο Wii U με της αλλες δυο κονσολες γιατι πολυ απλα δεν τους συνφερει να ξανασχεδιασουν το παιχνιδι και αυτη ειναι η ουσια του port στην τελικη.Για το assassins creed εγω πιστευω τα ματια μου και κανεναν αλλον και δεν μπορει να με πηση καποιος ενω εχω δει τα βιντεο που εχω βαλει και γω νομιζω σαυτο το θεμα οτι οι αλλες εκδοσεις ειναι καλητερες απο το Wii U.Δειτε διπλα διπλα την αρχικη στεγη,τον φωτισμο την λεπτομερεια στο Backround και ολα γενικα και πητε οτι ειναι το ιδιο.Με γυμνο ματι φαινεται η διαφορα δεν χρειαζεται και πολυ προσπαθεια.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μα επειδή είχα δει και εγώ τα video που έδειχναν την έκδοση του WiiU καλύτερη, γι αυτό μου φαίνεται περίεργο το άρθρο στο GamesRadar και λόγω του ότι είναι πιο πρόσφατο το τελευταίο φοβάμαι μήπως τελικά εκείνη η καλή έκδοση δεν έτρεχε τελικά στο WiiU αλλά σε PC. Πράγμα καθόλου απίθανο αφού το έχουμε δει και άλλες φορές να γίνεται σε τέτοιες εκθέσεις (γκουχ, γκουχ Killzone, γκουχ, Motorstorm, γκουχ, πνίγηκα).

Οσο για τις casuaλιές, δεν υπάρχουν casual κονσόλες αλλά casual παιχνίδια. Όλες οι κονσόλες έχουν. Και τα PS3/360 έχουν τα Halo, Gears, Uncharted, CoD κλπ, γιατί μην μου πει κανείς ότι δεν είναι casual αυτά μόνο και μόνο λόγω του ότι παίζονται με controller. To τι είναι ένα game το ορίζει το περιεχόμενό του, όχι το controller με το οποίο το παίζεις. Και μην ξεχνάμε τα Motion του PS3 και το Kinect του 360 (οπότε έχουμε κι εκεί πια minigames). Και στην περίπτωση του 360 σίγουρα θα σπρώξουν την τεχνολογία αυτή ακόμα περισσότερο στο νέο μηχάνημά τους. Όλοι οι Average Joes θέλουν να κάνουν πως είναι στο Minority Report. Οχι γιατί είναι πιο λειτουργικό ή πιο εύκολο, απλά είναι της μόδας και δείχνει cool. Άντε να βάλουν και ηχητικά εφέ όπως στα sci-fi του Hollywood για να είναι η απόλυτη mainstreamιά.

Οπότε όλοι τα ίδια κακά είναι πια, η μάζα αυτά θέλει, ας μην ξεχωρίζουμε εταιρίες.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μαζί σου κι εγώ για τα καζουάλια. Ούτε που θα καταλάβουν ότι βγήκε νέα κονσόλα. Αν είχαν βγει smartphones την εποχή του Wii, η Ninty μάλλον θα είχε πάει για χρεωκοπία. Το Wii τεχνολογικά ήταν ανέκδοτο, και τα παιχνίδια που βγήκαν κατά 99% σαβούρα και shovelware.

Τώρα από specs, αν είναι όπως το 360 δεν θα με χάλαγε, αλλά και ανώτερα να έβγαιναν σε αυτό τα 3rd party games πάλι θα τα έπαιρνα στο 360. Δεν με ενδιαφέρει αν τα γραφικά θα είναι καλύτερα στο ελάχιστο στη νέα κονσόλα, δεν παίζω για τα γραφικά. Αν ήθελα γραφικά θα έστηνα χτες ένα pc με 32 giga ram, 2 SSD in raid, 3 X 680 σε triple SLI και 3 thunderbolt display οθόνες σε eyefinity μπουρδοφίνιτυ ή καγκουροφίνιτυ ή όπως διάολο θέλουν να ονομάζεται και θα παραμιλούσα από το μέγεθος. Σίγουρα δεν θα ασχολιόμουν με κονσόλες.

Το επαναλαμβάνω: Δεν θέλουμε specs και εφέ. Θέλουμε GAMES.
 
Γιωργο εδω εκανες φαουλ.Ναι το wii τεχνολογικα ειναι ανεκδοτο σε σχεση με τον ανταγωνισμο συμφωνω απολυτα αλλα Οχι και σαβουρα το 99% των παιχνιδιων του Wii μην τρελαθουμε κιολας.Και αφου δεν θες γραφικα και εφε τοτε πως λες οτι ειναι σαβουρα απο την στιγμη που εχει ενα σωρο καλα παινιδια.Και γω το skyrim το απεχθανομαι και δεν το γουσταρω καθολου ενω για σενα ειναι θεος αλλα δεν θα το πω και σαβουρα.Τι ειναι σαβουρα δηλαδη τα 2 super mario galaxy,το metroid prime trilogy,το Zelda twilight princess,το zelda skyward sword,το donkey kong country returns,το new super mario bros,το mario kart,το xnoblade cronicles,το the ast story,το pandoras tower,το zack & wiki: quest for barbaros treasure,το little king's story,το mario party 8,το

Super Paper Mario,το Epic Mickey,το Super Smash Bros. Brawl,το Mario Kart Wii,ολα τα παιχνιδια που εχουν σχεση με τα lego,το Kirby's Epic Yarn,το Okami με βελτιωμενα γραφικα σε σχεση με το ps2,τα 2 De Blob,το rayman orgins,το



Resident Evil :The Umbrella chronicles,το

House of the Dead OVERKILL,το MANHUNT 2,το MADWORLD,το RED STEEL 2 και παρα πολλα αλλα που βαριεμαι να τα γραφω.Δηλαδη ολα αυτα ειναι σαβουρες;



θα μας πεσουν και οι τριχες απο τα φρυδια αν υποστηριξει κανενας οτι αυτα ειναι σαβουρες.

Tασο εδω φαινεται ξεκαθαρα οτι δεν παιζουν το παιχνιδι σε pc γιατι πολυ απλα ο τυπος το παιζει με το wii U gamepad.

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οπότε Βασίλη ή δεν ξέρουν τι τους γίνεται στο Gamesradar (το οποίο γενικά θεωρώ κάπως αξιόπιστο σε σχέση με άλλα site) ή κάτι έγινε τελευταια στιγμή και βελτιώσαν κατά 200% την έκδοση του PS3...

Αν και συμφωνώ με τον Pooky ότι το μεγαλύτερο ποσοστό των Wii games είναι σαβούρα (λόγω του ότι υπάρχει υπερβολικά πολύ shovelware), προσωπικά έχω πολλά περισσότερα games που μου αρέσουν εκεί παρά στο 360. Στο PS3 πραγματικά δεν θα αγόραζα σχεδόν κανένα. Ίσως το Portal 2 αν δεν το έπαιρνα στο PC, λόγω της καλύτερης μεταφοράς. Και το Last Guardian το οποίο δεν υπάρχει ακόμα. Στο 360 έχω 5 games που μου αρέσουν (αν εξαιρέσουμε την συλλογή guitar hero / rock band που έχω) από τα οποία τα 4 θα μπορούσα να τα παίξω πολύ καλύτερα στο PC (αν δεν ήταν το δικό μου 8 ετών). Στο Wii όμως έχω πάνω από 10 games που μου αρέσουν και όλα σχεδόν είναι exclusives:

Deadly Creatures, Donkey Kong Country returns, Madworld, Muramasa, NMH2, Pikmin 2, Silent Hill Shattered Memories, Sin & Punishement, Mario Galaxy 1-2, Smash Bros Brawl, τα 2 Zelda και το Metroid Prime 3. Και που να βγάζανε Starfox και F-Zero δηλαδή.

Οπότε ο απόλυτος συνδυασμός είναι PC - Nintendo. Αν έχεις αυτά τα 2 έχεις τις καλύτερες εκδόσεις από 3rd party, τα καλύτερα γραφικά (αν έχεις PC δεν σε νοιάζει το WiiU :p ) και τα πιο ενδιαφέροντα exclusives. Εκτός και αν σε ενδιαφέρουν τα 1st party των 360/PS3 τα οποία θεωρώ αδιάφορα στην καλύτερη περίπτωση και πολύ λίγα σε σχέση με της Nintendo.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
metalcandyman είπε:
Kαταρχην η NINTENDO συνεργαζεται με την AΤΙ απο το game cube και κατα δευτερον τι σχεση εχει που η αρχιτεκτονικη του Wii U μοιαζη με αυτη του xbox360.Καμια σχεση δεν εχει η μια κονσολα με την αλλη.Εβαλαν ισχυροτερη καρτα γραφικων και 512 παραπανω MB μνημη ram τι περιμενες δηλαδη να βαλουν 8GB μνημη καμια PNY NVIDIA QUADRO 4000 2GB και μετα να πουν πληρωστε ενα χιλιαρικο τωρα για κονσολα και αμα σας αρεσει;Aστα αυτα για της micro$oft και $ony που θα πουλησουν παλι της καινουργιες κονσολες του κανενα 700αρι ευρω και θα γκρινιαζετε ολοι.Οποιος ξερει την NINTENDO γνωριζει πολυ καλα οτι ακομα και αυτα τα specs που εχει το Wii U ειναι μεγαλο βημα γιαυτην.
Casualαδες,casual και masual εγω δεν ξερω τι θα πει και ουτε επαιξα ποτε μου farmville και τετοια μια ζωη ειμαι hardcore gamer.Εχω ολες της κονσολες που εχουν κυκλοφορησει αλλα στην τηλεοραση μου αυτη την στιγμη συνδεδεμενο ειναι μονο το Wii και καμια αλλη γιατι με καλυπτει πληρως στα παντα σε οτιδηποτε θελω να παιξω και καλυπτει και οποιονδηποτε αλλον εχει Wii και οχι επειδη εχει κατι wiifit και κατι Wii sing ειναι για διαφορετικο κοινο.Eχει τοσες παιχνιδαρες αλλα και ολη την βιβλιοθηκη του game cube που πραγματικα χανεις την μπαλα με τοσα παιχνιδια.Για ολα τα γουστα εχει παιχνιδια για ολους τους gamers και πραγματικες παιχνιδαρες και ολα αυτα σε μια κονσολα που σε ισχυ δεν εχει καμια σχεση με τον ανταγωνισμο και μια κονσολα που ειναι για πλακα πρωτη σε πωλησεις.Το αν καποιος που εχει Wii παιζει και farmville εμενα δεν με ενδιαφερει αυτο αλλαδεν μπορει κανεις να βαλει ολους τους gamers σε ενα τσουβαλι και να πει οτι αυτη που εχουν wii ειναι ετσι οι αλλοι ειναι αλλιως κλπ.Ασχοληθητε πρωτα με το Wii παιξτε τα παιχνιδια που εχει και μετα μπορειτε να εχετε αποψη γιατι εγω προλογο και θεωρια απο ατομα που δεν εχουν ακουμπησει στην ζωη τους το wiimote εγω δεν τρωω.
Θες να καταλάβεις οτι λέγοντας "είναι παρόμοια στο hardware" εννοώ οτι θα είναι πιο εύκολο το port τον παιχνιδιών στο wii u; Αυτό εσύ το θεωρείς κακο;! Και ναι συνεργάζεται αλλά με chip σχεδιασμένο ειδίκα απο την ΑΤΙ για το gamecube, όχι κάποιο τις σειράς πχ. radeon κλπ. Άλλωστε είναι γνωστός ο "κομπλεξισμός" της ν με τα ειδικά σχεδιασμένα για τις κονσόλες τις chips απο το nes! Και σε ραμ να σου πω, περίμενα 2GB. Η τιμή της μνήμης είναι πλέον χώμα...

Έχεις μόνο το wii φίλε μου στην τηλεόραση σου γιατί αυτό σε καλύπτει ΕΣΕΝΑ! Έχει παιχνίδια όντως (και αρκετό shovelware επίσης) αλλά όσο και αν νομίζεις οτι καλύπτει τους πάντες, κάνεις μεγάλο λάθος. Εγώ που δεν αντέχω να βλέπω jrpg, πως με καλύπτει; Έχει τίποτα απο elder scrolls; Επίσης, γουστάρω να παίξω στύλ gears, god of war, mass effect (πίσω όλοι ρε!!!), prototype άντε κανα halo... Για πες κάτι παρόμοιο στο wii... Και που ξέρεις εσύ αν έχουμε ασχοληθεί με το wii ή όχι;! Βλέπεις μήπως μέσα στο σπίτι μας τι κονσόλες έχουμε;! Για να μη λές ότι να ναι, να σε πληροφορήσω οτι ήταν η πρώτη κονσόλα απ' αυτη τη γενιά που αγόρασα. Για ποιό λόγο; Μα φυσικά για την τιμή της και το "wow factor" του χειριστηρίου. Έπαιξά παιχνίδια δε λέω (dead space, kirby, lost in shadow, fatal frame, conduit, okami κλπ) αλλά εδώ και αρκετό καιρό απλά κάθεται. Άντε κανα εμουλατόρι sega να τρέξω...

Κάποιος που δεν παίζει τα παιχνίδια της ν, γιατί να το αγοράσει; Για να δει καλύτερα τη στέγη του A.C.; Με τα καινούρια που θα κυκλοφορήσουν, τι θα κάνει; Έχει αρχίσει να τρώει απο τώρα τα άκυρα του, για παράδειγμα απο την unreal engine 4.
 
Φιλαρακι με φαινεται οτι μαζι μιλαμε χωρια καταλαβενουμε.Εγω για την παρτη μου μιλαω οτι με καλυπτει πληρως και οχι γενικα.Αμα δεν γουσταρεις εσυ να παιζεις jrpg και θες να παιζεις gears of war και god of war και το εχεις το wii να καθετε σικεμε κανταρ εμενα.Το Wii το εχω softmoded εχω βαλει οτι υπαρχει απο παιχνιδια σε nes,snes,mega drive,master system,pc engine εχω και ολα τα παιχνιδια που γουσταρω στο Wii αλλα και απο game cube και ειμαι αρχοντας.Και ποιος σε ειπε εσενα οτι ειμαι μεσα στο σπιτι σου και ξερω διαβασες πουθενα το ονομα σου μηπως.Για περιπτωσεις πολλες δεικες μου μιλαω για ατομα που ποτε δεν επαιξαν παιχνιδι στο Wii και μιλανε λες και τα εχουν παιξει ολα.Δεν γουσταρω να ακουω συνεχεια απαξιωτικα σχολια για το Wii λες και οι αλλοι απο τα 100 παιχνιδια που εχουν αξιζουν και τα 100 η για το Wii U που ακομα δεν κυκλοφορησε.Πεντακοσιες βλακειες υπαρχουν και στο xbo360 και στο ps3.Αμα εχει καποιος xbox360 η ps3 και δεν γουσταρει να παιζει first party βομβες που καμια αλλη εταιρια δεν εχει οπως zelda,super mario,star fox,metroid,pikmin,donkey kong,mario kart κλπ τοτε δεν υπαρχει λογος να παρει Wii U για να παιζει τα multiplatform παιχνιδια απλα με καλητερη σκεπη οπως ειπες και συ.Αν ομως καποιος δεν εχει xbox360 η ps3 γιατι δεν εχει και ολος ο κοσμος τοτε για πιο λογο να προτιμησει να παρει αλλη κονσολα και οχι Wii U που θα εχει τα περισσοτερα multiplatform oπως θα εχουν και οι αλλοι αλλα και τα first party της NINTENDO;Φυσικα αυτος θα παρει Wii U εκτος αν θελει να παιξει πχ ενα Halo οποτε θα παρει xbox360 και γενικα τα διαφορα αποκλειστικα που υπαρχουν και στης αλλες κονσολες.

Φιλε τασο δεν δεν γνωριζω αν δεν ξερουν τι τους γεινεται στο Gamesradar αλλα αυτο που ξερω ειναι οτι εμπιστευομαι μονο τα ματια μου και τιποτα αλλο.Το θεωρω αδυνατων να βελτιωσαν 200% το παιχνιδι δεν μπορει να γιννει αυτο σε μια κονσολα με λιγοτερη μνημη και πιο παλια καρτα γραφικων.Ωσο για τα 1080p και 60fps η ubisoft ειπε οτι στο assassin's creed III στο Wii U θα τρεχει στα 1080p 60fps τωρα αν αυτο ειναι παπας θα το μαθουμε.Επισης ειναι θεμα τον developers και το ποσο ξερουν την κονσολα για το τι παιχνιδια θα φτιαξουν και αυτο το δηλωσε και η NINTENDO αλλα και η ubisoft.Aπλα τα πρωτα first party παιχνιδια λανσαρισματος του Wii U θα ειναι στα 720p αλλα στα 60fps γιατι συμφωνα με την NINTENDO προτιμανε να εχουν υψηλα fps παρα αναλυση λογο του οτι απο την ισχυ της κονσολας τραβαει και το tablet gamepad.Τελως παντως ολα αυτα ειναι θεωρητικα και απομενει να τα δουμε στην πραξη σε λιγο καιρο.
 
metalcandyman είπε:
Φιλαρακι με φαινεται οτι μαζι μιλαμε χωρια καταλαβενουμε.
Αυτό ξαναπές το! Το οτι είπα οτι μοιάζουν τα hardware, το ξαναλέω, δεν ήταν απαξιοτικό. Εύκολα ports μεταξύ των κονσολων για τα multiplatform και μετά μένει καθαρά στη μαγκιά της κάθε εταιρίας κατασκευής να στηρίξει το μηχάνημα με αποκλειστικούς τίτλους, σωστές τιμές και περιφεριακά.

metalcandyman είπε:
Εγω για την παρτη μου μιλαω οτι με καλυπτει πληρως και οχι γενικα.Αμα δεν γουσταρεις εσυ να παιζεις jrpg και θες να παιζεις gears of war και god of war και το εχεις το wii να καθετε σικεμε κανταρ εμενα.Το Wii το εχω softmoded εχω βαλει οτι υπαρχει απο παιχνιδια σε nes,snes,mega drive,master system,pc engine εχω και ολα τα παιχνιδια που γουσταρω στο Wii αλλα και απο game cube και ειμαι αρχοντας.Και ποιος σε ειπε εσενα οτι ειμαι μεσα στο σπιτι σου και ξερω διαβασες πουθενα το ονομα σου μηπως.Για περιπτωσεις πολλες δεικες μου μιλαω για ατομα που ποτε δεν επαιξαν παιχνιδι στο Wii και μιλανε λες και τα εχουν παιξει ολα.
Αν το έλεγες γενικά, με συγχωρείς... Αλλιώς κατάλαβα... Να πω και του στραβού το δίκιο, το softmod wii είναι άλλο πράγμα. Το καλύτερο mediaplayer/emulation μηχάνημα που είχα πριν αγοράσω την hd tv μου. Τώρα είναι απλά emulation machine :)

metalcandyman είπε:
Δεν γουσταρω να ακουω συνεχεια απαξιωτικα σχολια για το Wii λες και οι αλλοι απο τα 100 παιχνιδια που εχουν αξιζουν και τα 100 η για το Wii U που ακομα δεν κυκλοφορησε.Πεντακοσιες βλακειες υπαρχουν και στο xbo360 και στο ps3.Αμα εχει καποιος xbox360 η ps3 και δεν γουσταρει να παιζει first party βομβες που καμια αλλη εταιρια δεν εχει οπως zelda,super mario,star fox,metroid,pikmin,donkey kong,mario kart κλπ τοτε δεν υπαρχει λογος να παρει Wii U για να παιζει τα multiplatform παιχνιδια απλα με καλητερη σκεπη οπως ειπες και συ.Αν ομως καποιος δεν εχει xbox360 η ps3 γιατι δεν εχει και ολος ο κοσμος τοτε για πιο λογο να προτιμησει να παρει αλλη κονσολα και οχι Wii U που θα εχει τα περισσοτερα multiplatform oπως θα εχουν και οι αλλοι αλλα και τα first party της NINTENDO;Φυσικα αυτος θα παρει Wii U εκτος αν θελει να παιξει πχ ενα Halo οποτε θα παρει xbox360 και γενικα τα διαφορα αποκλειστικα που υπαρχουν και στης αλλες κονσολες.
Εγώ ειδικά δεν απαξίωσα το wii u. Απλά δε μου άρεσαν 2-3 πράγματα και πραγματικά, έχω βαρεθεί το franchise της ν! Δε μπορώ άλλο μάριο και donkey kong (απο την άλλη, ένα καλό metroid δε θα με χαλούσε καθόλου!)! [ΑΣΧΕΤΟ] Το δικό σου το στόμα στάζει δηλητήριο όταν αναφέρεσαι σε καμια σέγκα, λες και σου έχει φάει μέρος απο το χωράφι σου ο σόνικ :p :p [/ΑΣΧΕΤΟ]

Ρε 'συ, γίνεται να πετύχει και να είναι νο1; Μακάρι για να υπάρχει ανταγωνισμός και στις τιμές και στην ποιότητα του software.
 
E ναι ρε αλανι ετσι ειναι τζαμπα τρωγομαστε για βλακειες ενω λεμε τα ιδια πραγματα περιπου.Συμφωνω απολυτα οτι το softmod wii ειναι αλλη φαση και εχει τους κορυφαιους emulators που εχω παιξει σε κονσολα.Πραγματικα αψογοι.Ωσο για τα first party της NINTENDO συμφωνω οτι πρεπει να βγαλουνε και κατι καινουργιο και αυτο θα γιννει γιατι οπως εχει πει ο μεγαλος shigeru miyamoto δουλευει πανω σε δυο ολοκαινουργια projects.Ωσο για τον sonic φιλαρακι πραγματικα τον συχενομαι αλλα την sega την γουσταρω γιαυτο και εχω ολες της κονσολες της αλλα και παιζω συνεχεια τα παιχνιδια της και κυριως τα arcades της.
 
Τελικά τι games θέλετε να παίζετε…5ετίας (1) ή εξελιγμένα (2);

Θέλετε να αγοράσεμε μηχάνημα ακριβό και ισχυρό (1) ή φθηνό και απαρχαιωμένο (2);;;

Ο συνδυασμός 2 δε νομίζω ότι μπορεί να επιτευχθεί…
 
Την ημερομηνια κυκλοφοριας του Wii U μπορει να μη την γνωριζουμε αλλα οπως φαινεται στην αμερικη θα κυκλοφορησει στης 11 νοεμβριου.Η Video Product Distributors που προμηθευει το Amazon και τα Blockbuster ανεβασε στο site της προς παραγγελια τρεις εκδοσεις του Wii U και αν πραγματικα ισχυει αυτο και ειναι αυτες οι τιμες θα γιννει πανικος.

WIIU SYSTEM – GM – 11/11/12 $249.99

WIIU SYSTEM W/ – GM – 11/11/12 $299.99

WIIU SYSTEM 349 W/ – GM – 11/11/12 $349.99

Μιλαμε για πραγματικες τιμες και οχι τιμη για online παραγγελια.Το τι σημενουν τα W και GM δεν ξερω υποθετω το W σημαινει wireless αλλα πραγματικα τα νουμερα ειναι εντυπωσιακα γιατι 250$ αντιστοιχουν σε 198.30 ευρω και 350$ αντιστοιχουν σε 277.62.

ΑΝΤΕ ΡΕ ΤΕΡΑΣΤΙΑ NINTENDO ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΛΛΟ!!!
 
grinder είπε:
Τελικά τι games θέλετε να παίζετε…5ετίας (1) ή εξελιγμένα (2);
Εννοείς στα γραφικά μόνο? Αν είναι για να δω εξελιγμένα γραφικά να πρέπει να παίζω Halo 5 και CoD 28 τότε προτιμώ τα γραφικά 5ετιας (και 20ετίας μην σου πω) αλλά τουλάχιστον εκεί θα έχω περισσότερες πιθανότητες να δω ένα παιχνίδι με περισσότερο βάθος και ενδιαφέρον. Πάντως αν ήθελα ντε και καλά τα πιο "εξελιγμένα" παιχνίδια απλά θα αγόραζα καινούριο PC.

grinder είπε:
Θέλετε να αγοράσεμε μηχάνημα ακριβό και ισχυρό (1) ή φθηνό και απαρχαιωμένο (2);;;
Ανάλογα τα παιχνίδια που έχει το κάθε ένα. Δεν θα αγόραζα ποτέ κονσόλα για την κονσόλα. Χωρίς τα παιχνίδια είναι ένα άχρηστο μηχάνημα. Δεν πάει να έχει και πυρηνικό αντιδραστήρα να τρέxει την Unreal 4 στα 500 fps? Δεν θέλω μηχάνημα να τρέχει engines και graphic demos, θέλω ένα μηχάνημα που να μπορώ να παίζω τα games που μου αρέσουν.

grinder είπε:
Ο συνδυασμός 2 δε νομίζω ότι μπορεί να επιτευχθεί…
Ε ναι, όσο πιο εξελιγμένο και δυνατό είναι ένα hardware τόσο πιο ακριβό θα είναι. Όμως προσωπικά δεν αγοράζω κονσόλα για το hardware αλλά για το software. Τι να το κάνω το ακριβό και καλό hardware αν είναι να παίζω games που δεν μου αρέσουν? Προτιμώ να πάρω το φτηνό-μέτριο hardware στο οποίο θα έχω πιθανότητες να παίξω ένα καλό καινούριο Metroid, Starfox ή F-Zero.

Τώρα βέβαια θα μου πεις δεν θα ήταν καλύτερα να είχες αυτά τα games σε ακριβό-καλό hardware? Καλά θα ήταν αλλά έχουμε φτάσει σε σημείο που τα γραφικά έχουν εξελιχθεί ήδη πάρα πολύ και μπορούμε να βλέπουμε τους virtual κόσμους όπως τους ονειρευόμασταν κάποτε, όμως το gameplay όχι μόνο έχει μείνει στάσιμο αλλά έχει πάει πολλά βήματα πίσω σε σχέση με παλιότερα. Πρέπει να σταματήσει λίγο αυτός ο αγώνας δρόμου για τις μεγάλες αναλύσεις, τα antialiasing, tessellation, πολύγωνα κλπ και να προσπαθήσουν λίγο να εξελίξουν το gameplay. Θεωρώ την Nintendo την μόνη εταιρία που μπορεί να το κάνει αυτό αυτήν την στιγμή (και κάποιες 3rd party που ασχολούνται πρωτίστως με PC, όπως η Valve). Και ας έχει πάρει λίγο τον κάτω δρόμο με τα Miis και τις casualiές τελευταία.

Από Sony - Microsoft δεν περιμένω τίποτε άλλο εκτός από εύπεπτα "Michael Bay blockbusters" όπως τα λέω, όσον αφορά τα exclusive τους και τα σημαντικά 3rd party τους στο μεγαλύτερο ποσοστό, χωρίς βάθος στο gameplay, μόνο γραφικά, άφθονα cutscenes, pop corn, πολύ μπλα μπλα και μελόδραμα και να πατάς τα κουμπάκια που σου βγάζουν στην οθόνη λες και είσαι περιορισμένης ευθύνης gamer :p .
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αρχισαμε παλι ακομα δεν βγηκε η κονσολα... Περιμενετε να δουμε και αν χρειαστει "κραζουμε" ολοι μαζι.. το βιντεο με το AC III και την διαφορα ps3 με WiiU ειναι αυτο που ειχε βγει μετα την E3 και δειχνει οτι το WiiU υπερτερει.. τωρα τι λεει ο καθενας το ακουω βερεσε... οσο για το hardware των επομενων nextgen κονσολων δεν νομιζω να ειναι τιποτα τουμπανα γιατι θα κοστιζουν μια περιουσια και ειδαμε τι εγινε με το vita..Επισης ελπιζω απο την Nintendo καλα παιχνιδια απο τα υπαρχοντα franchise και περιμενουμε και τα δυο νεα που δουλευουνε. Αυτη ειναι η αποψη μου. :)
 
metalcandyman είπε:
WIIU SYSTEM – GM – 11/11/12 $249.99

WIIU SYSTEM W/ – GM – 11/11/12 $299.99

WIIU SYSTEM 349 W/ – GM – 11/11/12 $349.99
Πολύ καλές τιμές, όντως. Ξέρουμε περισσότερες λεπτομέρειες για το τι περιλαμβάνει η κάθε έκδοση;
 
Προς το παρον οχι φιλε μονο υποθεσεις μπορουμε να κανουμε και φυσικα απειρους συνδιασμους οπως πχ με 250 περνουμε την κονσολα και το tablet gamepad,με 300 την κονσολα το tablet gamepad και το NINTENDOLAND και με 350 την κονσολα το tablet gamepad το NINTENDOLAND αλλα και ενα pro controller.
 
Πίσω
Μπλουζα