Wii U [Nintendo's Next Console]

pooky(1) είπε:
Ρίγανη, πολύ σωστά. Κατ' εμέ όμως, η κονσόλα είναι κάτι παραπάνω από πλήρης. Δεν με ενδιαφέρει δεύτερο χειριστήριο, άλλωστε ΠΟΤΕ ΤΩΝ ΠΟΤΩΝ στο computer room δεν πατάει δεύτερο άτομο, ούτε σκέφτεται καν να αγγίξει τα μηχανήματά μου, είτε κονσόλες, είτε υπολογιστές.
ΕΣΕΝΑ δε σ'ενδιαφέρει, αλλα εσύ μπορεί να είσαι ο ενας στους 6 που δεν τους νοιάζει. Εμένα προσωπικά δε μ'αρέσει να αγοράζω κάτι που είναι περιοριστικό από την αρχή. Θα το πάρω, μόλις ανοίξει τα φτερά του :D .
 
Δεν ειναι φτιαγμενο λεμε για two player game,ειναι για τον εναν τυχερο ιδιοκτητη του U να απολαυσει τις καινοτομιες του.Ειναι σαν να θελεις να σου βαλει και δευτερο τιμονι στο αμαξι που αγορασες σωνει και καλα!
 
Kαταρχην φθηνο αποκλειεται να ειναι γιατι αν δουμε την τιμη στην ιαπωνια σε δολλαρια ειναι 134$ οποτε να ειναι πιο φθηνο στην ελλαδα αν και οταν κυκλοφορηση το θεωρω αδυνατων.

Καταδευτερον πρεπει να γεινουν υποχωρησεις στα παιχνιδια για να σηκωσουν και δευτερο Wii U gamepad και γιαυτο δεν εβγαλαν κανενα γιατι δεν γεινεται να μειωσουν τηνισχυ της κονσολας.Οπως ειπα και παραπανω σε καποιο post θα μπορουμε να παιζουμε το παιχνιδι μας σε 1080p 60fps οπως για παραδειγμα το Black ops 2 και δευτερος παικτης θα μπορει να παιζει παραληλα το παιχνιδι στο gamepad σε 480p η ακομα και σε 720p και αναπασα στιγμη θα μπορει να πατησει pause να μπει στο ιντερνετ να σερφαρει να δει καποιο βιντεο κλπ χωρις να πεσει ουτε 1 frame απο το παιχνιδι.Αν εβαζαν και δευτερο Wii u gamepad τοτε το framerate και η αναλυση θα μειωνοταν γιατι τρωει ισχυ απο την κονσολα.Και καμια εταιρια δεν ηθελε να θυσιασει την αναλυση και τα frames γιαυτο το θεμα.
 
Πολύ μου αρέσει αυτό το "μειονέκτημα" που το pad τρώει ισχύ και αναγκάζονται να κάνουν τα παιχνίδια να τρέχουν στα 60fps (ώστε να έχουν "αέρα" και να τρέχουν στα 30fps με 2ο pad). Έτσι εγώ που παίζω πάντα μόνος μου θα βλέπω περισσότερα games στα 60fps σε σχέση με την τωρινή γενιά που τα έχουνε ισοπεδώσει όλα και κάνανε τα 30fps standard (ενώ στην προηγούμενη όλο και περισσότερα games έτρεχαν στα 60).

Αν και δεν έχω λεφτά να την αγοράσω βεβαία αλλά λέμε τώρα.
 
Δεν θελω να ειμαι μαντης κακων αλλα αυτο το 1080p/60fps μην το δενετε κομπο. Η μηχανη του COD ειναι αρκετα αξιοπρεπης αλλα εχει τα χρονακια της και δεν μπορεις να την πεις και βαρια. Δεν ξερουμε επισης αν εχει φαει tweaks που θυσιαζουν μερος του οπτικου αποτελεσματος ή των physics.

Εχει γινει τοσος ντορος αν θα μπορεσουν πχ τα UE4 παιχνιδια να παιξουν στο WiiU ποσο μαλλον για 1080p/60fps...και εχουμε αρκετες μηχανες γραφικων που περιμενουν.

Εδω ειμαστε να το ανακαλυψουμε....

Προσωπικη μου παντως γνωμη (απλα για να γινει κουβεντα) ΑΝ ισχυουν τα specs που διαβαζουμε στο internet για το WiiU...το μονο που καταφερνει ειναι να δωσει και αλλο χρονο στην ηδη γερικη 7η γενια παιχνιδομηχανων. Αυτη η γενια μας εχει στοιχειωσει απο το 2005. Καλη, χρυση αλλα πρεπει να παμε για αλλα...
 
metalcandyman είπε:
Οπως ειπα και παραπανω σε καποιο post θα μπορουμε να παιζουμε το παιχνιδι μας σε 1080p 60fps οπως για παραδειγμα το Black ops 2 και δευτερος παικτης θα μπορει να παιζει παραληλα το παιχνιδι στο gamepad σε 480p η ακομα και σε 720p και αναπασα στιγμη θα μπορει να πατησει pause να μπει στο ιντερνετ να σερφαρει να δει καποιο βιντεο κλπ χωρις να πεσει ουτε 1 frame απο το παιχνιδι.
Πραγματικά, μόνο η Nintendo θα μπορούσε να πετύχει Pause Frame στα 60 fps. Μιλάμε για κατόρθωμα ανεπανάληπτο!!! Έχω ήδη κάνει 2 preorders για να το θαυμάσω αυτό. :p
 
Γιατρε πριν πεταξεις κατι σαν αυτο που πεταξες σκεψου το λιγο καλητερα.Γιαυτο ανεφερα το black ops και οχι καποιο αλλο παιχνιδι γιατι ο ενας παικτης θα παιζει με το pro controller η το Wiimote και ο αλλος με το Wii U gamepad το ιδιο παιχνιδι αλλα στην οθονη του gamepad οπως εδειξαν οι ανθρωποι στην παρουσιαση.Κανοντας pause στο παιχνιδι απο το gamepad θα σταματαει εκεινο το παιχνιδι οχι του αλουνου που παιζει στην τηλεοραση και εκεινος θα σερφαρει κλπ απο το gamepad χωρις να πεφτει frame απο τον αλλον που θα παιζει στην τηλεοραση.Οποτε αυτα της εξυπανδες περι frame pause στα 60fps μην της πετας τζαμπα.

Ωσο για τα specs επειδη ακομα να τα χωνεψουν καποιοι μεχρι τωρα ακομα και τα παιχνιδια που ετρεχαν στα 720p ειναι ελαχιστα.Ε ητε το θελετε ητε οχι μια κονσολα που θα τρεχει στα 1080p 60fps τα παιχνιδια συμφωνα με επισης δηλωσεις απο τους κατασκευαστες ειναι NEXT GEN.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
NextGen ειναι μια κονσολα που κατ αρχην τρεχει αξιοπρεπως nextgen μηχανες γραφικων. Γι αυτο λεω, να κατσουμε να δουμε τι θα γινει διοτι οι πληροφοριες μεχρι στιγμης δεν ειναι σαφεις.
 
Deja Vu το ολο σκηνικο ,εδω στο Retromaniax πριν χρονια καποιοι περιμεναν 1080p στα παιχνιδια τους και τους χωναμε μετα κατι ποστς σαν τα παρακατω,Lol.

 
To BlackOps II θα χρησιμοποιησει μια εξελιξη της IW3.0 engine

Το Modern Warfare III χρησιμοποιησε μια εξελιξη της IW4.0 engine
 
Wally είπε:
Δεν θελω να ειμαι μαντης κακων αλλα αυτο το 1080p/60fps μην το δενετε κομπο. Η μηχανη του COD ειναι αρκετα αξιοπρεπης αλλα εχει τα χρονακια της και δεν μπορεις να την πεις και βαρια. Δεν ξερουμε επισης αν εχει φαει tweaks που θυσιαζουν μερος του οπτικου αποτελεσματος ή των physics.
Ακόμα και αν θυσιάζουν μέρος του οπτικού αποτελέσματος για να πετύχουν τα 60fps και πάλι το προτιμώ από το να τρέχει ένα παιχνίδι στα 30fps με λίγο καλύτερα γραφικά. Πρέπει επιτέλους τα 60fps να γίνουν standard, έπρεπε ήδη να έχει γίνει αυτό από εποχές Dreamcast όπου όντως είδαμε μία βελτίωση στο θέμα αλλά στην τρέχουσα γενιά πήγαμε στην κυριολεξία πίσω με το 99% των games να τρέχουν στα 30 fps. Επιτέλους, τα games δεν είναι ταινίες (που ακόμα και αυτές θα ξεκινήσουν λογικά να "τρέχουν" στα 48fps μετά το Hobbit).
 
Νομιζω οτι ολα τα COD ειναι 60fps...
 
Wally είπε:
Νομίζω οτι ολα τα COD ειναι 60fps...
Εντάξει εγώ γενικά μιλάω για όλα τα games, όχι μόνο για ένα franchise. Προσωπικά, και στα 200fps να έτρεχαν, δεν θα τα έπαιζα τα συγκεκριμένα. Το θέμα είναι ότι αν υπάρχει κάποια δικλίδα που υποχρεώνει τους developers να κλειδώνουν τα games στα 60fps, ακόμα και με θυσίες, το θεωρώ καλό αφού για μένα τουλάχιστον το ομαλό frame rate είναι πιο σημαντικό από 2-3 οπτικά εφέ παραπάνω.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Απο Party games η ninty θα το ρίξει στα "Πάρτη" games, αφού ο κάθε κάτοχος θα παίζει...για την πάρτη του και μόνο ! OMG, πόσα Fails ακόμα...
 
Μια χαρά είναι η κονσόλα. Δεν σας υποχρεώνει κανένας να την αγοράσετε. Αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί φανατίζεστε τόσο πολύ. Μετοχές έχετε σε κάθε εταιρία; Σας ταϊζει; Στέλνει σχολείο τα παιδιά σας; :p

Anyway..........

Πράγματι Happy Christmas indeed.

28 Σεπτεμβρίου νέο PS3 SuperSlim.

6 Νοεμβρίου 360 Halo 4 Edition

30 Νοεμβρίου Wii U.

Αυτά είναι, παρατήστε τα στρατόπεδα και απολαύστε gaming.
 
Λιγο Φαρμακι οι τιμες για Ελλαδα 380ευρω η premium εκδοση με το Nintendo Land και 420 ευρω η εκδοση με ZombieU και Pro Controller . Ειναι και τα δυο διαθεσιμα στο site της Νορτεκ για προπαραγγελια.Αρκετα ακριβα παντως..Ακομα δεν παραγγελνω τιποτα ειναι πολυ νωρις.
 
Ajax87 είπε:
Λιγο Φαρμακι οι τιμες για Ελλαδα 380ευρω η premium εκδοση με το Nintendo Land και 420 ευρω η εκδοση με ZombieU και Pro Controller . Ειναι και τα δυο διαθεσιμα στο site της Νορτεκ για προπαραγγελια.Αρκετα ακριβα παντως..Ακομα δεν παραγγελνω τιποτα ειναι πολυ νωρις.
Φιλαρακι δες εγω πως το βλεπω.Αν αγοραζα πχ την απλη εκδοση θα εδεινα 320 ευρω και αν αγοραζα και ενα παιχνιδι θα πηγαιναν στα 380.Φυσικα εννοοοιται οτι θα επερνα και ενα pro controller οποτε συνολο ολα αυτα μας βγαινουν 430 ευρω.Οποτε χτυπαω χτυπαω premium με το zombiU+το pro controller και ολα τα αλλα που εχει μεσα το πακετο 420 ευρω και με τα 10 ευρω που περισευουν απο το αν τα επερνα χωριστα το καθενα περνω 6 μπυρες απο το περιπτερο χτυπαω και 2 πιτα,γυρο,απ'ολα και ειμαι αρχοντας :D
 
Bγηκε μια πληροφορια σημερα πως τα Retro studios φτιαχνουν μια μηχανη γραφικων για το Wii U ωστε να την παρεχουν σε αλλους Developers για να τους βοηθησουν και να κατανοησουν καλητερα την καινουργια κονσολα της NINTENDO.Επισης θα την δειξουν θα την αναλυσουν και θα την δωσουν και στην Epic ωστε να βοηθησουν και η Epic να φερει την Unreal engine 4 στο Wii U.

Επισης ανακοινωθηκε επισημα απο την NINTENDO η πληρες λιστα των launch τιτλων για το Wii U για την αγορα της αμερικης Και οπως ειπε η NINTENDO ειναι το μεγαλητερο launch καινουργιας κονσολας σε ολοκληρη την ιστορια των Videogames.Oι τιτλοι ειναι 23 και οι υποληποι θα κυκλοφορησουν μεχρι τον μαρτιο.Επισης υπαρχουν και αλλα παιχνιδια για κυκλοφορια συμφωνα με την NINTENDO αλλα τα κρατανε σαν εκπληξη για τον κοσμο και δεν τα αναφερουν απο τωρα.

505 Games

Funky Barn - Launch Window 2K Sports

NBA 2K13 - Launch Window

Activision Publishing, Inc.

Call of Duty®: Black Ops II - 18 Νοεμβρίου

Skylanders Giants™ - 18 Νοεμβρίου

TRANSFORMERS PRIME™ - 18 Νοεμβρίου

Wipeout 3 - 18 Νοεμβρίου

007™ Legends - Launch Window

Cabela's® Dangerous Hunts 2013 - Launch Window

Rapala® Pro Bass Fishing - Launch Window

Broken Rules

Chasing Aurora - Νοέμβριος

Pwnee Studios

Cloudberry Kingdom - Νοέμβριος

D3Publisher

Rise of the Guardians: The Video Game - Launch Window

Ben 10 Omniverse™ - Launch Window

Family Party: 30 Great Games Obstacle Arcade - Launch Window

Disney Interactive

Disney Epic Mickey 2: The Power of Two - 18 Νοεμβρίου

Electronic Arts

EA SPORTS™ FIFA Soccer 13 - 18 Νοεμβρίου

Madden NFL 13 - Νοέμβριος

Mass Effect™ 3 - Launch Window

Frozenbyte

Trine 2™: Director's Cut - Νοέμβριος

Gaijin Games

Runner2: Future Legend of Rhythm Alien - Ιανουάριος

WayForward

Mighty Switch Force HD - Νοέμβριος

NAMCO BANDAI Games America Inc.

TEKKEN TAG TOURNAMENT™ 2 Wii U Edition - 18 Νοεμβρίου

TANK! TANK! TANK!™ - Νοέμβριος

Nintendo

New Super Mario Bros. U - 18 Νοεμβρίου

NINJA GAIDEN 3: Razor's Edge - 18 Νοεμβρίου

Nintendo Land - 18 Νοεμβρίου

SiNG PARTY - 18 Νοεμβρίου

Game & Wario™ - Launch Window

LEGO® City: Undercover - Launch Window

Pikmin™ 3 - Launch Window

Wii Fit™ U - Launch Window

The Wonderful 101™ - Launch Window

SEGA

Sonic & All-Stars Racing Transformed™ - 18 Νοεμβρίου

Aliens: Colonial Marines™ - Launch Window

Shin'en

Nano Assault Neo - Νοέμβριος

Tecmo Koei America Corporation

WARRIORS OROCHI® 3 Hyper - 18 Νοεμβρίου

THQ

Darksiders® II - 18 Νοεμβρίου

JEOPARDY! ® - Launch Window

Wheel of Fortune® - Launch Window

Tomorrow Corporation

Little Inferno - Νοέμβριος

Two Tribes

Toki Tori 2 - Νοέμβριος

Ubisoft

Assassin's Creed® III - 18 Νοεμβρίου

ESPN Sports Connection™ - 18 Νοεμβρίου

Just Dance® 4 - 18 Νοεμβρίου

Rabbids® Land - 18 Νοεμβρίου

Your Shape®: Fitness Evolved 2013 - 18 Νοεμβρίου

ZombiU™ - 18 Νοεμβρίου

Marvel Avengers™: Battle for Earth - Launch Window

Rayman Legends® - Launch Window

Warner Bros. Interactive Entertainment

Scribblenauts™ Unlimited - 18 Νοεμβρίου

Game Party Champions - 18 Νοεμβρίου

Batman: Arkham City™ Armored Edition - 18 Νοεμβρίου.
 
Αυτο για μηχανη απο την retro το θεωρω ελαφρως παπατζα. Κατσε να προλαβουν να φτιαξουν κανα παιχνιδι...

H UT4 θα εχει μεγαλη κλιμακωση. Η φαση ειναι το Wiiu να αντεχε την "βαρια" υλοποιηση, γεγονος που μεχρι τωρα, απο τις δηλωσεις, φαινεται απιθανο. Αλλα αν εβγαινε κομμενη εκδοση UT4 για το Wii, σιγουρα θα εβγαινε και για τα PS3/360, πραγμα που παλι ειναι απιθανο διοτι κανενα studio που υπερκαλυπτεται ηδη απο την UT3 δεν θα προεβαινε σε τοσο ακριβη επενδυση για παραθυρο ενος χρονου μεχρι να βγουν τα νεα κονσολικα - με αλλα λογια η Epic δεν θα εβγαζε τα κοστη.

Οσο για τους launch τιτλους...ειναι το (δυνητικα) καλυτερο launch set που εχει κανει ποτε η Nintendo. Μου εκανε εντυπωση οτι προλαβε το Mickey2 που περιμενω πως και πως να το παιξω και στο 360. Η πλακα ειναι το Wipeout 3 που αν καποιος δεν ξερει θα νομιζει οτι ειναι συνεχεια της θρυλικης σειρας :)
 
Καταρχην τον τιτλο που δουλευει η Retro κρατητε ως επτασφραγιστο μυστικο απο την NINTENDO.Καταδευτερον το αν ειναι παπαντζα η φημη/πληροφορια που βγηκε θα φανει στο μελον.Μεχρι τοτε εγω το χερι μου στην φωτια η οχι για το αν ειναι μουφα εγω δεν το βαζω.
 
Πίσω
Μπλουζα