Wii U [Nintendo's Next Console]

Wally είπε:
Tο παραξενο που διαβασα ειναι οτι τα wii games θα παιζουν σε 480i/480p. Δεν θα τα κανει upscale!
Και που το ειδες το παραξενο δηλαδη.Απο την πρωτη στιγμη που βγηκε στην επιφανεια το Wii U το ξεκαθαρισαν οτι δεν θα τα κανει upscale και θα τρεχουν σε 480i/480p.
@Pooky(1) Γιωργο το sensor bar του Wii U ειναι ιδιο μαυτο του Wii και θα το χρειαστης αποκλειστικα αν θα παιζεις στο Wii U τα παιχνιδια του Wii.Αν δεν θα τα παιζεις εκει δεν χρειαζεσαι την sensor bar γιατι το Wii U δεν την χρειαζεται.
 
Γιωργο το sensor bar του Wii U ειναι ιδιο μαυτο του Wii
 


Eχει δικο του σενσορα το U ,μεσα στο κουτι του εννοω.



Και εγω περιμενω να παιξω τα μτχ του Wii που εχασα στην προηγουμενη γενια,αυτα παιζονται με τα κοντρολια που εχει μεσα το U;;



Προφανως οχι αυτα που χρειαζονται το wiiMote και θα θελουν να το αγορασεις...
 
Aardvark είπε:
 


Eχει δικο του σενσορα το U ,μεσα στο κουτι του εννοω.



Και εγω περιμενω να παιξω τα μτχ του Wii που εχασα στην προηγουμενη γενια,αυτα παιζονται με τα κοντρολια που εχει μεσα το U;;



Προφανως οχι αυτα που χρειαζονται το wiiMote και θα θελουν να το αγορασεις...
Mεσα στο πακετο του Wii U περιλαμβανετε κανονικα η sensor bar αλλα η κυρια χρηση της ειναι για τα παιχνιδια του Wii και οχι για το ιδιο το Wii U.Τα παιχνιδια του Wii δεν παιζονται με τα gamepads του Wii U και οπως ειπες χρειαζονται τα Wiimotes γιαυτο υπαρχει η sensor bar γιατι δεν εχουν ολοι Wii να χρεισιμοποιησουν την παλια.Και φυσικα θες και Wiimote plus γιατι τα καινουργια παιχνιδια του Wii στην πλοιοψηφια τους δεν υποστηριζουν το κλασικο Wiimote.
 
εεε ενταξει δεν ειναι και πολλα τα παιχνιδια που θελουν wiimote plus. πιστευω δεν ειναι απαραιτητο για αρχη τουλαχιστον σε οσους δεν εχουν.
 
Ajax87 είπε:
εεε ενταξει δεν ειναι και πολλα τα παιχνιδια που θελουν wiimote plus. πιστευω δεν ειναι απαραιτητο για αρχη τουλαχιστον σε οσους δεν εχουν.
Συμφωνω γιαννη αλλα για παραδειγμα καποιος που θελει να παιξει το Zelda skyward sword αποκλειστικα πρεπει να αγορασει Wiimote plus.Aν δεν τον ενδιαφερει το συγκεκριμενο παιχνιδι τοτε αλαζει το πραμα.Θελω να πω οτι ειναι ενα παιχνιδι που και μονο γιαυτο αξιζει να αγορασει καποιος ενα Wiimote plus εστω και μεταχειρισμενο αμα θελει.
 
Βασίλη ευχαριστώ πολύ!

Ναι, το ξέρω ότι έχει δικό του sensor bar το U, αλλά στο δικό μου setup ήδη έχω στημένο το περιφερειακό από τη παλιά κονσόλα, το έχω περάσει μαζί με πολλά άλλα καλώδια και τα έχω πιάσει όλα μαζί με δεματικά σε πολλά σημεία, οπότε είναι μεγάλος μπελάς να το ξεστήσω και να τα στήσω όλα από την αρχή.

Wii motes έχω 3, δύο λευκά απλά και ένα μαύρο plus, οπότε είμαι 1000% καλυμμένος. Όσο για τα παλιά παιχνίδια, μπορεί σήμερα να τα παίζει στα 480, αλλά πιστεύω ότι με κάποιο μελλοντικό dashboard\firmware upgarde αυτό θα διορθωθεί.

Δεν πρόκειται να μείνει το παλιό Wii σε λειτουργία, διότι η νέα οθόνη που ζαχαρώνω δεν έχει καν component παρά μόνο HDMI και DVI ports, είναι στην ανάλυση που συνήθισα να παίζω τα pc games στον iMac και.... εχμ..... τη θέλω και για το νέο gaming pc που σχεδιάζω, είπαμε, θεωρώ εαυτόν gamer ανεξαρτήτως πλατφόρμας, άσε που θα ησυχάσει και ο iMac μου που τον έχω ταράξει σε Black Mesa, Trine, Torchlight, Unreal Tournament 1999, Unreal Tournament 2004 και ένα σωρό παιχνιδάκια που είναι διαμάντια αποκλειστικά στο pc.
 
Μόλις 3GB η πρακτική χωρητικότητα του Wii U των 8GB!......

Φαίνεται λοιπόν ότι αυτά εξανεμίζονται με το που ο κάτοχος της κονσόλας θα εγκαταστήσει το λογισμικό του συστήματος και θα φτιάξει ένα προφίλ χρήστη, με τη χωρητικότητα που απομένει στην κονσόλα να είναι μόλις 3GB!

Τι σημαίνει αυτό; Ότι ούτε το Nintendo Land (3,2GB) δεν θα χωρά προκειμένου να εγκατασταθεί και να παίζει εξολοκλήρου από τον «δίσκο» της κονσόλας. Το New Super Mario Bros. U θα χωράει να εγκατασταθεί πάντως αφού καταλαμβάνει χώρο μόλις 2GB. Η δε εκδοχή του Wii U των 32GB μετά τη βασική εγκατάσταση και διαμόρφωση θα απομένει με 25GB ελεύθερο χώρο.

..............

..............
>>>>> http://www.byteme.gr/news/technology/3gb-i-praktiki-xoritikotita-tou-wiiu-8gb
 
δεν τον γλιτωνουμε τον σκληρο... ερωτηση ο σκληρος διακος που ειναι με usb 2.0 στην κονσολα θα μπορει απο αποψη ταχυτητας να τρεχει τα παιχνιδια ανετα;;; γιατι το δισκακι αν δεν κανω λαθος θα εχει ταχυτητα μεταφορας δεδομενων 22mb/s. εκτος αυτου ποιος ο λογος για παιξιμο εξ ολοκληρου απο τον σκληρο δισκο η την εσωτερικη μνημη;;
 
Δεν με χαλάει η ιδέα να έχω εξωτερικό σκληρό με ξεχωριστή τροφοδοσία (έχω ήδη σε όλα τα υπολογιστάκια anyway) αλλά κι εγώ χαλιέμαι στο θέμα της ταχύτητας. Αν ήταν USB 3.0 δεν θα το συζητούσα καθόλου, θα έπαιρνα μάλιστα και τη φτηνή έκδοση της κονσόλας, δεν με ενδιαφέρουν μπάρες και stands.

Αλλά αν είναι να φορτώνει από εξωτερικό USB 2.0 τη βάψαμε technicolor. Έβαλα USB στικάκι στο 360 και για πλάκα εγκατέστησα παιχνίδια που ζόριζαν το στικάκι για να δω τι ψάρια πιάνει και το παιχνίδι στη κυριολεξία σου έσπαγε τα νεύρα ήταν όλο κολλήματα μια και φόρτωνε συνέχεια. Τώρα στο U μπορεί λόγω παραπάνω μνήμης να έχουν κάνει κάποιο έξυπνο cashing σύστημα για το φόρτωμα, αλλά θα δείξει σε δυο μέρες που θα κυκλοφορήσει Αμερική.

Για να δούμε.......
 
Καπου διαβασα οτι τα παιχνιδια δεν θα μπορουν να παιξουν απο στικακι . Μονο απο σκληρο δισκο... αν βρω το λινκ θα κανω edit . To στικακι usb 2.0 , δεν εχει ιδια ταχυτητα με τον σκληρο δισκο ,αρα φανταζομαι για αυτο δεν θα μπορουν για να μην κολανε... Επισης σιγουρα δεν θα μπορουν τα κανονικα παιχνιδια να γινουν save στην sd card.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Άμα είναι να βάζεις ότι δίσκο θες τότε μια χαρά. Όλο και κάποιον δίσκο μπορεί να έχουμε από εδώ και από εκεί, τον βάζουμε σε ένα εξωτερικό κουτί με 20-30 ευρώ και είμαστε μια χαρά. Αν όμως κάνουν ότι κάνανε και με το 360, δηλαδή να πρέπει να αγοράσουμε "ειδικούς" πανάκριβους δίσκους (αλλιώς σε αφήνει να έχεις μόνο 16GB ανά δίσκο) τότε θα είναι για να τους πάρουμε με τις ντομάτες. Πραγματική κοροϊδία η όλη φάση με τους δίσκους του 360, χειρότερη και από την κοροϊδία των memory cards του Vita. Ας ελπίσουμε ότι η Nintendo δεν θα πέσει τόσο χαμηλά.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
http://www.digitalspy.co.uk/gaming/news/a438282/wii-u-external-storage-backwards-compatibility-detailed.html

"Wii U will only supply limited power to external hard drives, so Nintendo recommends a hard drive that connects to a wall outlet for power or that uses a Y cable, which connects to the system through two USB ports. Hard drives that use a single USB cable may still work with Wii U, but it will be largely determined on a case by case basis so Nintendo said that it cannot make any guarantees."

Συμφωνα με αυτο το λινκ λεει οτι θα πρεπει για να εισαι οκ. να εχεις σκληρο με εξωτερικη τροφοδοσια ή με καλωδιο Y για να περνει απο 2 usb τροφοδοσια (δεν ηξερα οτι υπηρχε τετοιο πραγμα :p ) . Αλλιως λεει δεν θα εχεις εγγυημενη λειτουργια . περιεργα μου φαινοντε ολα αυτα... ολο εμποδια..
 
[πλακα mode on]

Ε, τι ειναι 4 πριζες? Ολοι εχουμε ενα πολυμπριζο προχειρο διπλα μας

[πλακα mode off]
 
ε ναι σιγα 1 για το WiiU , μια για το χειριστηριο , μια για την TV , μια για τον σκληρο... Αν εχεις και ηχοσυστημα ... χαιρετισματα :D

παντως η κονσολα αν θες να παρεις και σκληρο και την εκδοση ZombiU παει στο 500αρικο... + οποιος δεν εχει Wiimotes .

Ξαναρωταω γιατι να μην παιζει καποιος το παιχνιδι απο το δισκακι αφου εχει 22mb/s ταχυτητα. ενας σκληρος με usb 2.0 ταχυτητα δεν ειναι πιο αργος;;

και αλλος περιορισμος : "In Data Management, you must format the connected media drive. Note that this means you cannot use the drive with a PC."
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Aυτο δεν ειναι κατι νεο και απο την αρχη ειχε υποθει οτι θα χρειαζονται σκληρει δισκοι με εξωτερικη τροφοδοσια για απροβληματιστη λειτουργια και καλητερο αποτελεσμα.Επισης θα δεχετε σκλξηρους με χωριτικοτητα εως και 2ΤΒ.Ωσοι σκοπευετε να το αγορασετε μην πνιγεστε σε μια κουταλια νερο και μη βρισκετε προβληματα απο το πουθενα και ωσοι δεν το παρουν αλλα παραληλα θελουν να λενε το μακρυ τους και το κοντο τους δεν μας νοιαζη καθολου.Kαι στην τελικη δεν σας υποχρεωνει κανενας να παρετε και σκληρο δισκο μια χαρα ειναι απο το δισκακι και η ταχυτητα διαβασματος ειναι πολυ μεγαλητερη απο ολες της αλλες κονσολες.

Συμφωνα με πληροφοριες ενος τυπα που οτι εχει πει μεχρι τωρα ακομα και πριν κυκλοφορησει το Wii U εχει πεσει σε ολα μεσα εχει αρχισει απο τωρα η αναπτυξη ενος παιχνιδιου στο Wii U που κανεις δεν πιστευει οτι θα μπορουσε ποτε να τρεξει στο Wii U και θα ειναι παιχνιδι που θα κυκλοφορησει στα καινουργια xbox720 και ps4 και σε καμια περιπτωση δεν μπορει να τρεξει σε xbox360 και ps3.Επισης αναφερε οτι γνωριζει πιο ειναι το παιχνιδι αλλα για ευνοητους λογους δεν μπορει να το αναφερει.

Επειδη παρακαλουθω παντα τον συγκεκριμενο τυπο και ειναι σε ολα μεσα πιστευω ακραδαντα τα ωσα λεει.Οποτε καποιοι που παπαγαλιζουν πολυ και μιλανε για next gen επομενες κονσολες κλπ ας παρουν χαμπαρι οτι το Wii U ειναι Next gen η οτι οι επομενες κονσολες δεν θα ειναι καθολου next gen στο επιπεδο που μπορει να φανταζονται και απλα θα ειναι λιγο πιο ισχυρες απο το Wii U οπως εχει βγει εδω και μηνες.

H ubisoft ανακοινωσε οτι απο της 18 νοεμβριου θα υπαρχει διαθεσιμο για κατεβασμα Demo του Rayman Legends

Να και μερικα launch trailers.

ZombiU

[video=youtube;Funscm-kdwk]

 
Ναι ρε Billy οκ , αλλα δεν ξεραμε οτι θα ειναι 4.3gb το λειτουργικο και οτι δεν θα μπορει να παιξει ο σκληρος σε αλλη συσκευη. Εγω εχω παρει την αποφαση να το παρω.Αλλα βλεπω οτι αν θες να εχεις ολο το πακετο θα πρεπει να σκασεις αρκετο χρημα.. οποτε θα κατσω με τα 25gb που θα εχει για αρχη και θα δουμε αργοτερα.. Βασικα να πω την αληθεια τα digital copies δεν με ενδιαφερουν αν ειναι στην ιδια τιμη , δεν εχει νοημα να μην εχεις το δισκακι το κουτι και το βιβλιαρακι.. αυτη την στιγμη μονο το Trine 2 θα ηθελα απο τους digital τιτλους..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το Wii U ειναι κονσολα αυτοκτονιας!!! :p
 
Επιτέλους είδαμε και το περίφημο Little Inferno!! :D

Αν και σαν πρώτη εικόνα με απογοήτευσε, ελπίζω στο φινάλε να είναι άξιος συνεχιστής του World Of Goo... :xm:

Πάντως για τον φετινό χειμώνα που θέρμανση δεν θα υπάρχει ούτε για πλάκα, θα είναι ότι πρέπει!! :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καποια αρχικα παραπονα για το Mass Effect και το Ninja Gaiden.

1UP

Without question, it has a few issues. This version of ME3 seems a lot less visually stable than, say, the Xbox 360 version -- the frame rate is choppier, the animation seems rougher. The audio suffers, too; while the music and sound effects have come over fine, all the dialogue has a hollow, echoing quality to it. The GamePad's analog sticks aren't as comfortable as the 360's, and the placement of the face buttons relative to the right stick made me continually miss the melee and reload buttons. My headshot ratio has dropped precipitously. It's tragic.
ΙGN

Visually, Ninja Gaiden 3 is hardly going to make your PS3 and Xbox-owning friends envious. In fact, Razorʼs Edge is arguably uglier than its cousins, with bland textures and a bad case of the “jaggies” combining to create a muddy look that wouldʼve been called out seven years ago during the Xbox 360ʼs launch. Still, the framerate stays (mostly) smooth, which is crucial for a game like this. Plus, at this stage itʼs nice – if admittedly a novelty – to be playing a Nintendo game in high-definition.
http://uk.ign.com/articles/2012/11/13/ninja-gaiden-3-razors-edge-review

http://www.1up.com/do/blogEntry?bId=9115515

http://www.neogaf.com/forum/showthread.php?t=500078
 
Oπως επισης και εξαιρετικες βαθμολογιες για ZombiU,super mario bros U,NINTENDO LAND και γενικα για ολα τα exclusives που εχει το Wii U.Τα παραπανω δεν ειναι καν αξια σχολιασμου γιατι για ολα τα ports που εγειναν στο Wii U βρηκαν και καποια προβληματα και αυτο ειναι καθαρα θεμα των εταιριων που τα εφτιαξαν και δεν ειναι θεμα Hardware.Mεχρι και το epic mickey το ξεσκισαν σε ολες της εκδοσεις του.Δεν ειναι τυχαιο που μονο τα ports εχουν προβληματα και τα αλλα παιχνιδια οχι.Τα παιχνιδια που θα ειναι στημενα για το Wii U θα ειναι ολα εξαιρετικα και εκει θα φανει η δυναμη της κονσολας και οχι απο τα καθε ports.
 
Πίσω
Μπλουζα