Wii U [Nintendo's Next Console]

Εγω δεν τα γνωριζω και πολυ καλα τα τεχνικα θεματα αλλα οταν brickarei ενα συστημα σημαινει οτι η μνημη που εχει τις βασικες λειτουργιες εχει σβηστει ετσι;Ειναι πολυ δυσκολο για το service να το επαναπρογραμματισει;; Δηλαδη αμα δεν το ποιανει η εγγυηση;; και σου brickarei παπαλα; δεν νομιζω... Ακομα και να μην το ποιανει η εγγυηση (Πραγμα που δεν το νομιζω , στην Αμερικη τα φτιαχνουν συμφωνα με αυτο http://venturebeat.com/2012/11/19/bricked-wii-u-owners-will-have-to-send-their-consoles-to-nintendo-for-repair/) το κοστος δεν ειναι ιδιαιτερα μεγαλο. Μου φαινετε κατι απλο σαν φορματ στο pc ή αναβαθμηση λογοσμικου στα κινητα (ειχα στειλει κινητα που δεν ανοιγαν καν) ειμαι τοσο λαθος;; αρα τσαμπα καθομαστε και συζηταμε..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κατ εμε πρεπει ολα να αντικατασταθουν. Οι αβλεψιες απο τις εταιριες πρεπει να τιμωρουνται. Ποιος λογικος περιμενει οτι μεσα σε 2 ωρες κατεβασμα δεν θα χαθει στιγμιαια το internet ή το wifi?

Ελαφρυντικα ειναι ασκοπο να βρισκουμε.

Και το 360 την πατησε επειδη πηγε να το παιξει "πρασινη" η MS και χρησιμοποιησε μια πρωτοπωριακη μεθοδο οικολογικης συγκολησης. Το ιδιο εκανε και η Nvidia με καποιες καρτες, η Dell σε καποια φορητα.Τελικα φανηκε οτι μετα απο καμποσο, ο τροπος αυτος δεν ηταν αυτος που παρουσιαζαν οι ερευνητες.

Ολες οι εταιριες που το ακολουθησαν, αντικατεστησαν τα προιοντα. Δεν ειπαν οτι την ειδαν οικολογικα και ενω υπηρχαν διαβεβαιωσεις τελικα φαγατε το μπρικι. Ολα αλλαχτηκαν ως οφειλαν. Και στα 360 δεν ηταν launch το θεμα. Aρχισαν να ψοφανε στο τριμηνο.
 
Wally είπε:
Και στα 360 δεν ηταν launch το θεμα. Aρχισαν να ψοφανε στο τριμηνο.
Δυστυχώς εδώ ψοφάνε στο τρίωρο.

Συνεχίζω να θεωρώ ότι έκανα πολύ καλά και ακύρωσα τη προπαραγγελία. Άλλωστε το Zombie U δεν είναι αυτό που περίμενα, (σύμφωνα με τα λεγόμενά τους) μια και το είδα και δεν μου άρεσε, και όπως είπα και παλιότερα, θέλω να περιμένω μπας και η κονσόλα βγάλει βλαμμένες βλάβες. Ε, άρχισε από πολύ νωρίς.

Μετά από 6 μήνες βλέπουμε. Και με χαλάει το σπάσιμο του να πάρω νέα κονσόλα και να μου έρθει χαλασμένη ή να χαλάσει σε μια μέρα.

Τώρα αναφορικά με τη σύγκριση με τα αυτοκίνητα. ΟΚ, αν περάσεις με κόκκινο φταις εσύ και όχι η Trabant. Αν το YUGO σου δεν έχει φρένα δεν φταις εσύ που πέρασες με κόκκινο. Δυστυχώς εδώ η Ninty τα έκανε μαντάρα.
 
Stormwatch είπε:
Το να πέσει το ρεύμα, το να κοπεί το internet την ώρα του update δεν σημαίνει χαζομάρα του χρήστη. Όσοι φάγανε πακέτο δεν είναι απαραίτητα ηλίθιοι...
Δεν είπα αυτό, ξαναδιάβασε το post μου, αναφέρθηκα σε αυτό που είπε ο Βασίλης για τον άλλον που έκλεισε το WiiU ενώ έκανε update. Πότε είπα ότι φταίει ο χρήστης αν πέσει το ρεύμα? Το ότι υπάρχουν "ηλίθιοι" όμως ισχύει. Και μέσα σε αυτούς βάζω και τον εαυτό μου που μια-δυο φορές όταν πήγα να κλείσω τον θερμοσίφωνα έκλεισα και τον γενικό. Φυσικά και δεν φταίει η Nintendo για αυτό, απλά αυτό που λέω είναι ότι αυτά συμβαίνουν, το ρεύμα πέφτει, ο άλλος αφηρημένος κλείνει το μηχάνημα κλπ, πρέπει να υπάρχουν κάποιες δικλίδες ασφαλείας στο μηχάνημα που να τα προβλέπει αυτά και να μην παθαίνει ζημιές. Αυτό είπα.

pooky(1) είπε:
Τώρα αναφορικά με τη σύγκριση με τα αυτοκίνητα. ΟΚ, αν περάσεις με κόκκινο φταις εσύ και όχι η Trabant. Αν το YUGO σου δεν έχει φρένα δεν φταις εσύ που πέρασες με κόκκινο. Δυστυχώς εδώ η Ninty τα έκανε μαντάρα.
Δεν δικαιολόγησα την Nintendo, νομίζω ότι ήμουν σαφής.

Παίδες, επειδή στο avatar μου στριφογυρνάει το σήμα του N64 δεν σημαίνει ότι δεν χρειάζεται να προσέχετε τι γράφω γιατί και καλά σίγουρα θα πω κάτι καλό για την Nintendo... Απάντησα στο post του Βασίλη στην ουσία. Την έκραξα κι εγώ όπως όλοι την Nintendo για το θέμα. Δεν την δικαιολόγησα ούτε καν στο ελάχιστο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
pooky(1) είπε:
Τώρα αναφορικά με τη σύγκριση με τα αυτοκίνητα. ΟΚ, αν περάσεις με κόκκινο φταις εσύ και όχι η Trabant. Αν το YUGO σου δεν έχει φρένα δεν φταις εσύ που πέρασες με κόκκινο. Δυστυχώς εδώ η Ninty τα έκανε μαντάρα.
Κι εγώ αυτό είπα, δεν δικαιολόγησα την Nintendo, νομίζω ότι ήμουν σαφής.
 
Στις 8/11 είχαμε αυτή την κουβεντούλα...

Other_Reality είπε:
Σε ότι αφορά τα μεγάλα third party studios και franchises, η Nintendo θα είναι ο φτωχός συγγενής.

metalcandyman είπε:
Ωσο για τα third party μεγαλα studios αυτο το παπατζηλικι τραβα πεστο αλλου.Οπως εχουν και ολοια καποιες αποκλειστικοτητες ετσι εχει και το Wii U της δεικες της και ολα τα αλλα ειναι πανω κατω τα ιδια και με την κυκλοφορια του και μετα ακομα περισσοτερα third party θα ερθουν ειδικα αν κανει μεγαλες πωλησεις η κονσολα.
Σήμερα στο Νowgamer παίχτηκε το εξής έργο :

http://www.nowgamer.com/news/1687689/wii_u_has_a_horrible_slow_cpu_says_metro_last_light_dev.html

Nintendoʼs Wii U is out in the US and with reports coming in that it is struggling in a number of areas, many are claiming its third party games arenʼt quite up to the visual standard of their Xbox 360 and PS3 cousins.
That the Wii U struggles to render games (that run perfectly on the Xbox 360 and the PS3) is a worrying trend for Nintendo. In fact, some games currently scheduled for release on the 360, PS3 and PC wonʼt be heading to the Wii U at all because of the differences in processing power.

One of these titles will be 4 A Gamesʼ Metro: Last Light. Chief technical officer, Oles Shishkovtsov, explains why Metroʼs sequel wonʼt be appearing.

[The] Wii U has a horrible, slow CPU,” said Shishkovtsov to NowGamer.

Even his colleage, Huw Beynon, confirmed there would not be a Wii U version of Metro: Last Light, and couldn't justify the effort required to bring a comparable version to the Wii U.

“We had an early look at it, we thought we could probably do it, but in terms of the impact we would make on the overall quality of the game – potentially to its detriment – we just figured it wasnʼt worth pursuing at this time. Itʼs something we might return to. I really couldnʼt make any promises, though.”

Despite Nintendoʼs console offering Metro: Last Light new experiences to its players with it dual screens, when asked Benyon was adamant that the Wii U would ever seen Metro: Last Light when asked directly.

“We had an initial look at the Wii U, but given the size of the team and compared to where we were last time, just developing for the Playstation 3 is a significant addition.”
Δεν ξέρω τι αυταπάτες έχετε για το Wii U, εγώ τα συμπεράσματα μου τα έχω βγάλει πολύ καιρό τώρα.
 
Μου φαινετε απιθανο να ειναι πιο αδυναμη η cpu απο ps3 και xbox .. Απλα πιστευω οτι ειναι διαφορετικης τεχνολογιας/αρχιτεκτονικης (δεν ξερω ακριβως τους ορους :D ) και θελει χρονο και ατομα επιπλεον που ισως δεν τον εχουνε για να το μεταφερουν σωστα στο Wii U .
 
Καλά τώρα τίποτα από αυτά δεν έχει σημασία. Δεν πάει να είναι ότι CPU θέλει? Αν πουλήσει το μηχάνημα και δημιουργηθεί μια ωραία βάση χρηστών θα την μάθουν και την CPU θέλουν δεν θέλουν. Οσο ιδιότροπο και να είναι ένα μηχάνημα, αν πουλάει καλά το μαθαίνουν με το ζόρι και κάνουν και παπάδες μετά.
 
Όλα αυτά τα παράπονα για την cpu, μου θυμίζουν την εποχή που βγήκε το ps3 όπου οι developers γκρίνιαζαν για το πόσο περίπλοκος είναι ο cell...
 
Η καλή μέρα από το πρωί φαίνεται. Δυστυχώς οι αρνητικές γνώμες πληθαίνουν ώρα με την ώρα.

Φυσικά αν μια κονσόλα καταναλώνει 33 watts και θέλει να κάνει 3D rendering σε γραφικά παιχνιδιών θα είναι σχετικά αδύναμη. Δεν θέλει ιδιαίτερη εξίσωση.

Τα χρήματα που είχα για το wii U (θα το πάρω αργότερα το 2013 τελικά) μάλλον πάνε για eyfinity setup στο νέο μου pc...........
 
Εγώ το έχω κάνει pre-order, βέβαια όλα αυτά με προβληματίζουν ...
 
Ειναι πολυ νωρις ακομα για να βγαλει κανεις ασφαλης συμπερασματα θετικα η αρνητικα,μεχρι τα χριστουγεννα θα ξερουμε σε ενα ποσοστο τι παιζεται.
 
Εύχομαι (άσχετα με το αν φαίνομαι αρνητικός, αυτά που βλέπω λέω) να πάει καλά πάντως, γιατί είναι κρίμα να βγει στην απέξω η Nintendo. Ελπίζω να μην έχουμε τη νέα Sega, και να το πάρει εντελώς πάνω της. Μπορεί να σώσει την παρτίδα με ένα καλό Zelda, ένα καλό Metroid ή με κλασσικούς acade τίτλους (waverace, fzero κλπ). Ο κόσμος διψάει γι'αυτά.

Απλώς το timing είναι εντελώς άκυρο. Βιάστηκε σε όλα, χωρίς να έχει έτοιμα τα βαριά χαρτιά. Άν βγούν αυτά σύντομα, σε συνδυασμό με μιά πτώση στην τιμή, τότε ίσως τα καταφέρει. Μέχρι τότε εγώ βλέπω τις γκρίνιες να πολλαπλασιάζονται.
 
Κι εγώ (το έχω ξαναπεί) δεν θέλω με τίποτε να δω τη ninty να παίρνει τη κάτω βόλτα. Προτιμώ να βγει από το παιχνίδι η m$ παρά αυτή.

Βέβαια, ορθώς λέει ο AArdy ότι μέχρι τα Χριστούγεννα θα έχει ξακαθαρίσει το τοπίο, αλλά τα δικά μου λεφτά δεν τα βλέπουν. Simple as that. Όταν πληρώνω για κάτι θέλω να δουλεύει όπως πρέπει ή όπως υποστηρίζει ο κατασκευαστής. Όσο και να τον συμπαθώ, "χαρτί" από μένα ούτε στο όνειρό του αν δίνει προϊόν με πρόβλημα.
 
Other_Reality είπε:
Στις 8/11 είχαμε αυτή την κουβεντούλα...




Σήμερα στο Νowgamer παίχτηκε το εξής έργο :

http://www.nowgamer.com/news/1687689/wii_u_has_a_horrible_slow_cpu_says_metro_last_light_dev.html

Δεν ξέρω τι αυταπάτες έχετε για το Wii U, εγώ τα συμπεράσματα μου τα έχω βγάλει πολύ καιρό τώρα.
Aυταπατες παντως οπως εσυ που θεωρεις οτι παιζεις παιχνιδαρες στο vita και οτι πρεπει να ειναι ικανοποιημενοι αυτοι που το εχουν δεν εχουμε γιατι αυτα δεν ειναι απλα αυταπατες αλλα ιστοριες απο την κρυπτη.Δεν γεινεται ενας Developer να βγαινει και να μιλαει επισημα τοσο αρνητικα για μια καινουργια κονσολα γιαυτο θεωρω προσωπικα οτι το συγκεκριμενο κειμενο ειναι κατευθηνομενο.Δεν γεινεται να λεει οτι προσπαθησαν σε πρωιμο σταδιο να το φτιαξουν για το Wii U και δεν τα καταφεραν την στιγμη που ειχε ανακοινωθη για το Wii U απο το 2010 με 2011 και απο τοτε μεχρι σημερα παρελαβαν αλλα 5 εκδοσεις των Dev kits που αν κατσω και αναλυσω αυτα που λεει τοτε δεν πρεπει να ειδαν καν αυτα τα 5 επομενα Dev kits γιατι δεν θα ελεγε αυτα που ειπε.Χωρις να εχουν βγει ακομα ακριβες στοιχεια για το hardware της κονσολας βγαινει ο καθενας και λεει το μακρυ του και το κοντο του και ακριβει αλλα και ελληπει στοιχεια.To ps3 εχει 256MB μνημη Ram,το xbox360 512ΜΒ και το Wii U 2GB χωρισμενα σε 1 για το λειτουργικο και 1 για τα παιχνιδια και ενω ολοι οι Devs μηδενος εξερουμενου εχουν αναφερθει με τα καλητερα λογια στην μνημη ram του Wii U και οτι ειναι πολυ μεγαλο συν βγηκαν καποιοι και την εβγαλαν υποδιεστερη των αλλων δυο κονσολων με 12.8GB/S ενω το ps3 εχει 25.56 και το xbox360 22.4.Δεν το τονισαν ομως οτι αυτο το νουμερο αν οντως ειναι ετσι δεν εχει μεσα την eDRAM που θα αυξησει κατα πολυ την τελικη ταχυτητα.Οταν γεινει κανονικη μετρηση τοτε θα μπορουμε να μιλησουμε.
Επισης ειναι δεδομενο οτι η καρτα γραφικων ειναι πολυ καλητερη και πιο συγχρονη απο της αλλες δυο κονσολες.Παμε τωρα και στην CPU.Mαλον ξεχνατε οτι το Wii U εχει διαφορετικη αρχιτεκτονικη και μονη της η cpu δεν παιζει κανεναν ρολο γιατι το Wii U βασιζεται στην GPGPU που οπως εξηγησε η AMD αλλα και η NINTENDO σκοπος της ειναι η αληλουποστηριξη οποτε η CPU περνει extra δυναμη απο την GPU ωστε να καλυψει τυχον αδυναμια της.Επειδη ειναι κατι καινουργιο και μεχρι να το μαθουν ολοι θα χρειαστη καποιος χρονος δεν μπορει να βγαινει ο καθενας και να λεει οτι να ναι.Τα ιδια γεινοταν και με τον CELL του ps3 που στην αρχη ελεγαν τα χειροτερα για το ποσο δυσκολο ειναι στον προγραμματισμο κλπ και επρεπε να περασουν 6-7 χρονια για να εμφανιστουν εντυπωσιακα για τα δεδομενα της εποχης παιχνιδια.Προσπαθουν να βγαλουν αχρηστη μια κονσολα που εχει 3 μερες που κυκλοφορησε και που εχει την δυνατοτητα να εμφανισει παιχνιδια στα 1080p 60fps η 720p 60fps και ταυτοχρωνα να σηκωνει μια ξεχωριστη συσκευη οπως ειναι το Wii U gamepad που και αυτο εχει αναλυση 480p.Nαι βγηκαν καποια προβληματα στην κονσολα και δεν μιλαω για το update αλλα και αυτα σε μια βδομαδα θα λυθουν οπως λεει η ιδια η NINTENDO γιατι θα κυκλοφορησει ενα patch το οποιο θα τα διορθωνει ολα αυτα.

Τα παιχνιδια ειναι απλα ports και τιποτα παραπανω το εχουν πει οι παντες αυτο και δεν ειναι και το πιο ευκολο πραγμα να τα φτιαξουν για το Wii U γιατι πρεπει να υποστηριζουν παραληλα και το Wii U gamepad.Γιαυτο αλλα εχουν καποια προβληματακια αλλα ειναι ολοιδια οπως το assassins creed 3 και αλλα ειναι καλητερα.Το zombiU ηταν απο τα πρωτα μη ports της κονσολας και μπορει να μην εντυπωσιαζει αλλα ειναι δυνατων να μη δωσουμε ελαφρυντικα στο πρωτο μη port παιχιδια της κονσολας;ε μην τρελαθουμε κιολας.Και ωσο για της βλακεις περι third party πιο σοβαρο third party δηλαδη δεν κυκλοφορησε στο Wii U εκτος απο τα exclusives που εχει η καθε κονσολα.Δηλαδη αν συμφωνα με ωσα λεει ο προεδρος της NINTENDO αμερικης οτι θεωρει οτι το grand thef auto V θα κυκlοφορησει στο Wii U αλλα και με την πληροφορια που προεκυψε σημερα οτι τα Super street fighter:AE 2012 και Μarvel vs capcom 3 θα κυκλοφορησουν και αυτα στο Wii U και γενικα και με ολα τα αλλα που ερχονται τι θα πουν ολοι αυτοι που μιλανε για θεμα του Wii U με τα third party.Kαι συν ολα αυτα περιμενουμε ενα καρο first party της ΝΙΝΤΕDO αλλα και αρκετες αποκλειστικοτητες.

3 μερες εχει που κυκλοφορησε 3 μερες και ολοι πεσανε να φανε και την κονσολα και την NINTENDO χωρις καλα καλα να την δουν χωρις να την πιασουν στα χερια τους και χωρις να δουν τα παιχνιδια απο κοντα.Το αν την προπαρηγγηλε καποιος και το μετανιωσε ειναι δικαιωμα του αλλα ολους τους υπολοιπους δεν μας ενδιαφερει αυτο.Ωσοι προπαραγγηλατε την κονσολα μην τρωτε τον παπα και την καθε βλακεια που προσπαθουν να σας πασαρουν.Πηρατε την αποφαση να αγορασετε μια ολοκαινουργια κονσολα που εχει 3 μολις μερες ζωης και δεν εχουμε δει απολυτως τιποτα ακομα.Μια κονσολα που κανεις δεν ειπε οτι ειναι τεχνολογικο θαυμα αλλα κανενας καραγκιοζης δεν προκυται να πεισει προσωπικα εμενα οτι ειναι πιο αδυναμη απο την σημερινη γεννια.Ειναι δεδομενο οτι ειναι πιο ισχυρη αλλα θα ειναι κατω αποπ της επομενες κονσολες ειναι λογικο αυτο αλλα σε καμια περιπτωση δεν θα εχει την διαφορα που ειχε το Wii.Την πηρατε σε λιγες μερες θα την παραλαβετε και θα την απολαυσετε.Αν το μετανιωσατε επειδη οι καιροι ειναι δυσκολοι και σκεφτεστε τα λεφτα τοτε κανεις δεν μπορει να σας πει τιποτα αν ομως το μετανιωσατε για την καθε βλακεια που εχετε διαβασει και ενω ξερετε οτι η κονσολα ΚΥΚΛΟΦΟΡΗΣΕ ΜΟΛΙς ΠΡΙΝ 3 ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΕΙΔΑΜΕ ΤΙΠΟΤΑ τοτε ειστε αξιοι της μοιρας σας και τρωτε πολυ ευκολα τον παπα που σας σερβιρει ο καθενας.Και κυριως δεν εχετε ιδεα τι πραγματικα σημαινει ΝΙNTENDO.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πλακωσαν οι ηλεκτρολογοι/μηχανικοι/δωστεμουλεφταναθαβωτηναντιπαληκονσολα, στη Neogafα :D

Αυτο ειναι το WiiU κυριοι - παιζει HD και εχει LPCM 5.1 ηχο - αν θες να τα δεις πρεπει να εχεις και καταλληλη τηλεοραση, τι να κανουμε τωρα ? οταν βγηκε η προηγουμενη γενια και σε υποχρεωνε να αγορασεις HD flat tv για να εχεις τα τοτε καλουδια δεν βγηκε κανα ηλεκτρολογος να κανει μαθηματα και να γραφει οδηγους της πλακας ? ;)
 
metalcandyman είπε:
Aυταπατες παντως οπως εσυ που θεωρεις οτι παιζεις παιχνιδαρες στο vita και οτι πρεπει να ειναι ικανοποιημενοι αυτοι που το εχουν δεν εχουμε γιατι αυτα δεν ειναι απλα αυταπατες αλλα ιστοριες απο την κρυπτη.Δεν γεινεται ενας Developer να βγαινει και να μιλαει επισημα τοσο αρνητικα για μια καινουργια κονσολα γιαυτο θεωρω προσωπικα οτι το συγκεκριμενο κειμενο ειναι κατευθηνομενο
Ντάξει, το Vita που κολλάει τώρα ; Άσε που βλέπω το Wii U να κάνει χειρότερα νούμερα και από αυτό, αλλά τέλοσπάντων. Τώρα το κείμενο αν είναι κατευθυνόμενο και μετά αυτό που λες περί κουτόχορτου, για μένα έχει δύο εκφάνσεις. Καταρχήν, όπως το βλέπω εγώ, κουτόχορτο τρώει οποιοσδήποτε "κατάπιε" το ότι το Wii U είναι next-gen, ή κάτι επαναστατικό και καινούργιο. Μια τελείως καθυστερημένη κονσόλα είναι, που δεν είναι ούτε casual, ούτε hardcore, ούτε αυτή δεν ξέρει τι είναι. Ακολούθησε μια Nintendo που τρέχει με νεύτη, ενώ δεν την πιέζει απολύτως κανένας και κάνει παπάτζες. Ναί, αυτή η Nintendo που δεν έχουμε ιδέα τι πάει να πει. Σου πουλάει κονσόλα με 8gig ενα κάρο λεφτά, σου τρώει με το καλημερα 5 gig για mandatory update, μετά ακούς για freezaρίσματα, έπειτα θές οχτώ φορτιστές, οι devs γκρινιάζουν, τα ports είναι ολόιδια και χειρότερα με τις τωρινές κονσόλες, και μετά μου λες ότι είναι κονσολάρα και να κάνουμε υπομονή γιατί είναι νωρίς. Οπότε γιατί να μην την αγοράσει κάποιος μετά, που δεν θα είναι νωρίς, και θα ξέρει τι γίνεται ; Και αν κάποιος θέλει κονσόλα τώρα, γιατί να πάρει το "θα δούμε" wii U, και να μην πάρει με πολύ λιγότερα λεφτά ένα PS3 ή ένα 360 ; Που τα παίζει τώρα, ίδια και καλύτερα, και εγγυημένα ;

Με απλές μαθηματικές σκέψεις, απολύτως και ψυχρά λογικές, αυτό το launch είναι FAIL. Εδώ θα είμαστε να δούμε τις εξισώσεις να βγαίνουν.
 
Other_Reality είπε:
Ντάξει, το Vita που κολλάει τώρα ; Άσε που βλέπω το Wii U να κάνει χειρότερα νούμερα και από αυτό, αλλά τέλοσπάντων. Τώρα το κείμενο αν είναι κατευθυνόμενο και μετά αυτό που λες περί κουτόχορτου, για μένα έχει δύο εκφάνσεις. Καταρχήν, όπως το βλέπω εγώ, κουτόχορτο τρώει οποιοσδήποτε "κατάπιε" το ότι το Wii U είναι next-gen, ή κάτι επαναστατικό και καινούργιο. Μια τελείως καθυστερημένη κονσόλα είναι, που δεν είναι ούτε casual, ούτε hardcore, ούτε αυτή δεν ξέρει τι είναι. Ακολούθησε μια Nintendo που τρέχει με νεύτη, ενώ δεν την πιέζει απολύτως κανένας και κάνει παπάτζες. Ναί, αυτή η Nintendo που δεν έχουμε ιδέα τι πάει να πει. Σου πουλάει κονσόλα με 8gig ενα κάρο λεφτά, σου τρώει με το καλημερα 5 gig για mandatory update, μετά ακούς για freezaρίσματα, έπειτα θές οχτώ φορτιστές, οι devs γκρινιάζουν, τα ports είναι ολόιδια και χειρότερα με τις τωρινές κονσόλες, και μετά μου λες ότι είναι κονσολάρα και να κάνουμε υπομονή γιατί είναι νωρίς. Οπότε γιατί να μην την αγοράσει κάποιος μετά, που δεν θα είναι νωρίς, και θα ξέρει τι γίνεται ; Και αν κάποιος θέλει κονσόλα τώρα, γιατί να πάρει το "θα δούμε" wii U, και να μην πάρει με πολύ λιγότερα λεφτά ένα PS3 ή ένα 360 ; Που τα παίζει τώρα, ίδια και καλύτερα, και εγγυημένα ;
Με απλές μαθηματικές σκέψεις, απολύτως και ψυχρά λογικές, αυτό το launch είναι FAIL. Εδώ θα είμαστε να δούμε τις εξισώσεις να βγαίνουν.
Καλα εχεις παρει χαμπαρι οτι μιλαμε για μια ολοκαινουργια κονσολα που εχει 4 μερες που κυκλοφορησε η νομιζεις οτι μιλαμε για καμια αλλη που κυκλοφορησε 10 χρονια πριν.Τι ηθελες δηλαδη να στην πουλανε 200 ευρω για να ειναι ολοι ευχαριστημενοι με την τιμη την στιγμη που μονο το gamepad κοστιζει πανω απο 100 ευρω και που ο ιδιος ο προεδρος της ΝINTENDO αμερικης δηλωσε οτι πωλειται με με ζημια σαν σκετη συσκευη και αφηνει κερδος μονο αν αγορασει ο καταναλωτης και ενα παιχνιδι μαζι.Και στην τελικη οτι τιμη θελει βαζει δεν θα δωσει αναφορα σε σενα ουτε σε μενα ουτε σε κανεναν αλλον και οποιος γουσταρει παει και την περνει.Για αλλους ειναι ακριβη και για αλλους ειναι φθηνη ο καθενας εχει την αποψη του.Και πρωτου γραψεις κατι τραβα διαβασε τα πιο πισω μηνυματα η να εισαι ενημερωμενος καλητερα γιατι το update ειναι 1GB και οχι 5 οπως λανθασμενα βγηκε προς τα εξω.
Kαι πως μετραμε το πρωτοποριακο δηλαδη αν ειναι πες με για να παρω ενα μετρο η εναν χαρακα και να το μετρησω.Ητε το θελεις ητε οχι σε εμφανισε η NINTENDO μια κονσολα με ενα χειρηστηριο με οθονη και με δυνατοτητα να περνεις το παιχνιδι σου και να παιζεις εκει ενω η τηλεοραση μπορει να ειναι κλειστη η να βλεπεις κατι αλλο.Το ξαναειδες αυτο πουθενα;φυσικα και οχι οποτε ειναι πρωτοποριακο και το εμφανισε πρωτη η NINTENDO.Εχεις ιδεα τι ειναι το U-Force;ειναι το Kinect του NES που κυκλοφορησε το 1989 και ηταν ενα χειρηστηριο αναδυπλουμενο που ο παικτης επαιζε τα παιχνιδια απλα με της κινησεις των χεριων του χωρις να αγγιζει τιποτα.Βγες και πες οτι ουτε αυτο ηταν πρωτοποριακο.Kαι για να μην το παω σε ποιος αντεγραψε ποιον κλπ βγες και πες οτι ουτε το kinect ηταν κατι πρωτοποριακο ασχετα αν πετυχε η οχι και αν προσφερε κατι παραπανω στο gaming.Το Wii U μπορει να αποδοσει 1080p 60fps ειναι δεδομενο αυτο δεν αμφισβητητε απο κανεναν ασχετα αν δεν το ειδαμε στα launch παιχνιδια και ναι ειναι next gen γιατι καμια αλλη κονσολα δεν μπορει αυτη την στιγμη να το προσφερει αυτο και δεν μιλαω για ενα παιχνιδι στα 1000 που ειχε το ps3.Αν οταν βγουν οι επομενες κονσολες προσφερουν 1080p 60fps σε ολα τα παιχνιδια τους και τιποτα παραπανω η προσφερουν 4k απλα σε κανενα βιντεο κλπ ε παλι next gen θα ειναι το Wii U ητε το θελετε η οχι γιατι θα προσφερει το ιδιο πραγμα και με χειροτερο hardware.

Ποιοι ειναι αυτοι οι Devs που εχουν παραπονα δηλαδη για πες τους.Ενας ηταν μονο και ηταν αυτο που ειπε για την cpu και τα εγραψα παραπανω.Εδω δεν ειχαν κανενα προβλημα εταιριες οπως η ubisoft,namco ακομα και σχετικα αγνωστες που εβγαλαν τα παιχνιδια τους και ειχε αυτος η τελευταια τρυπα του ζουρνα δηλαδη που απο μονος του δηλωσε ο βλακας οτι δοκιμασαν μονο σε πολυ πρωιμο σταδιο το Wii U αλλα μετα απο κει περασαν ενα,δυο χρονια και αλλα 5 Dev kits.Kαι σε ειπε κανενανς εσενα να αγορασεις τωρα την κονσολα;Περιμενε και παρτην οταν θα κυκλοφορησουν τα first party η αν δεις κατι που θα σαρεσει δεν σε εβαλε κανενας το μαχαιρι στο λαιμο.Εδω αλλος περιμενε 7 χρονια και τωρα αγορασε xbox360 η ps3 για να παιξει ολο κι ολο 1,2 παιχνιδια.Της εξησωσεις και της μαθηματικες σκεψεις τραβα πεστες και δωστες σε κανεναν μαθηματικο και αυτα τα περι fail launch κρατα τα ηια την παρτη σου γιατι ειναι η δεικη σου αποψη οπως και δεικη μου ειναι οτι ηταν πετυχημενο.Για ολα τα αλλα ομως μιλαμε με γεγονοτα και με στοιχεια γιατι αν σε μερικους μηνες κυκλοφορησουν παιχνιδαρες στα 1080p 60fps αλλα και first party με αυτα τα χαρακτηριστηκα εσυ και ολοι σαν και σενα θα χωθειτε στης τρυπες σας γιατι εγω το δηλωσα εδω και μηνες οτι αν περασει ενας χρονος και δεν δω το αληθεινο HD που διαφημιζαν συνεχεια τοτε και γω που ειμαι πιο ΝΙNTENDO απο την ιδια την NINTENDO θα βγω να κραξω αλλα καραγκιοζακος και γραφικος που λεει τα χειροτερα για μια κονσολα που ακομα δεν την επιασε στα χερια του και μια κονσολα που υπαρχει στην αγορα μολις 4 μερες εγω δεν προκυται να γεινω.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ναι, γεγονος οτι υπαρχει μια ταση αρνητικη απο gaming sites που πολυ γρηγορα εχουν βγαλει γνωμη για μια κονσολα που οχι ειναι στα πρωτα της βηματα αλλα ακομα μπουσουλαει.


Τωρα κατα ποσο δικαιουνται η οχι να το κανουν με βαση απο αυτα που εχουν στα χερια τους ειναι μια αλλη κουβεντα.
 
Πίσω
Μπλουζα