Wii U [Nintendo's Next Console]

Υποχρονισμενα ειναι τα components που φτιαχτηκαν για να τρεχουν σε μια αλφα ταχυτητα και εμεις τα βαζουμε να λειτουργουν σε μια μικροτερη. Στην περιπτωση μας δεν υπαρχει τιποτα υποχρονισμενο - το μονο που υπαρχει ειναι η συνεχης προσπαθεια απο τους "χαμενους" της προηγουμενης γενιας κονσολων να παρουν το αιμα τους πισω. Και αν εισαι 15 χρονων εχει μια βαση, μια λογικη. Αλλα στην ηλικια μας πρεπει να εχουμε καταλαβει οτι η αγορα ειναι ενα παιχνιδι που το παιζουν αλλοι και εμεις ειμαστε απλα τα πορτοφολια που τους δινουν λεφτα. Κριμα ειναι να πιστευουμε κατι διαφορετικο.

Κατα τα αλλα - θα γραφτουν πολλες περισσοτερες αναλυσεις και θα ερθει παλι ο Πανος να πεταξει ξενικους ορους και επιχειρηματα - κανοντας πως δεν ξερει την αληθεια πισω απο ολα αυτα και αυτους που κοπτονται για να παιζει και καλα εκεινος καλυτερα παιχνιδια... ;)
 
Ηρακλη ξερεις τι εννοω.Οταν εχεις ενα κονσολικο που κατα τη διαρκεια παιχνιδιου τραβαει 33W και περιεχει μια μεση GPU, νομιζω οτι μπορουμε να μιλαμε για υποχρονισμο ή για επιλογη αναιμικων κομματιων.

Δεν ειναι φυσικα απαραιτητα κακο και ταιριαζει στη φιλοσοφια της Nintendo (μια φιλοσοφια που της βγηκε σε καλο εμπορικα τοσα χρονια!)

Να θυμηθουμε:

το SNES ειχε την πιο αδυναμη CPU της γενιας του και προσεφυγε σε DSP in-cart chips

το N64 περιειχε hardware που η Sega ειχε απορριψει 2 χρονια πριν

το GameCube βγηκε ταυτοχρονα με το πρωτο XBOX και εχανε τεχνικα σε ολα τα σημεια

το Wii κυκλοφορησε στην 7η Γενια με δυνατοτητες ενιοτε χαμηλοτερες του πρωτου XBOX

Και το WiiU φαινεται να ακολουθει τη γνωριμη στρατηγικη της Nintendo...
 
Κατα τα αλλα - θα γραφτουν πολλες περισσοτερες αναλυσεις και θα ερθει παλι ο Πανος να πεταξει ξενικους ορους και επιχειρηματα - κανοντας πως δεν ξερει την αληθεια πισω απο ολα αυτα και αυτους που κοπτονται για να παιζει και καλα εκεινος καλυτερα παιχνιδια... ;)
ok καμια φορα χρησιμοποιει και Ελληνικους ορους, αλλα το νοημα ειναι το ιδιο :D
 
Δεν το πηρε κανεις να μας πει εντυπωσεις....???Μαλλον λιωνεται ε? :p
 
2012-11-30 15.24.21.jpg

Το εχω στα χερια μου! :D . Ολα ειναι φαινοντε να ειναι πολυ ποιοτικα Κονσολα , χειριστηρια ! Θα σας πως εντυπωσεις οταν την λειτουργησω... και το μεγαλο διλλημα... Update or not Update ? :p
 
Εννοοιται update.Kατεβασε το στο παρασκηνιο και μετα καντο οποτε γουσταρεις.
 
χαιρετισματα πως το κανεις αυτο :p ?
 
Νομίζω πως κάνεις cancel όταν σε ρωτήσει να κατεβάσεις το update, αλλά αυτό θα συνεχίσει να κατεβαίνει κανονικά στο background.

Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί ξανά, διάβασα κάπου πως η μπαταρία του gamepad κρατάει 4 ώρες ...
 
Με γεια σε όσους το πήραν, εγώ τελικά ακύρωσα την παραγγελία του Wii U, σήμερα με καλέσανε και τους έριξα άκυρο.

Ο λόγος είναι ότι έκατσα και σκέφτηκα είμαι 25 χρονών (πόσο ακόμα να παίζω βίντεο-παιχνίδια) έχω υπολογιστή, λάπτοπ, wii, psp και 400 ευρώ για ακόμα μια παιχνιδο-μηχανή που θα μου προσφέρει πάνω-κάτω τα ίδια με αυτές που ήδη έχω είναι ίσως λίγο "too much" και ιδιαίτερα σε τέτοιους καιρούς που τέτοια ποσά είναι ο βασικός μισθός για εμένα και το μεγαλύτερο ποσοστό των Ελλήνων... :(
 
Πρίν έφερα και γω σπίτι μου την ZombiU έκδοση... Να χαλαρώσω λιγάκι από το τρέξιμο της ημέρας και κατά τις 8 θα ξεκινήσει το σόλο πάρτυ μου...
 
franz είπε:
Με γεια σε όσους το πήραν, εγώ τελικά ακύρωσα την παραγγελία του Wii U, σήμερα με καλέσανε και τους έριξα άκυρο.
Ο λόγος είναι ότι έκατσα και σκέφτηκα είμαι 25 χρονών (πόσο ακόμα να παίζω βίντεο-παιχνίδια) έχω υπολογιστή, λάπτοπ, wii, psp και 400 ευρώ για ακόμα μια παιχνιδο-μηχανή που θα μου προσφέρει πάνω-κάτω τα ίδια με αυτές που ήδη έχω είναι ίσως λίγο "too much" και ιδιαίτερα σε τέτοιους καιρούς που τέτοια ποσά είναι ο βασικός μισθός για εμένα και το μεγαλύτερο ποσοστό των Ελλήνων... :(
Φιλε μου πολυ καλα εκανες και ακυρωσες την παραγγελια γιατι το εκανες καθως σκεφτηκες της αναγκες σου και οικονομικες και ωσον αφορα τα videogames.Και γω προσωπικα δεν το προπαρηγγηλα και γιατι ποτε δεν προπαραγγελνω κατι αλλα και γιατι αυτο το μηνα εδωσα 2.000 ευρω σε λογαριασμους και γιαυτο θα παει λιγο πισω η αγορα του Wii U και θα το παρω την αλλη βδομαδα η την μεθεπομενη το αργοτερο.Απλα ωσες κονσολες και να εχουμε το gaming δεν χορτενεται γιατι και γω οπως και η πλοιοψηφια εδω μεσα εχουμε ολες οι σχεδον ολες της κονσολες αλλα παντα το καινουργιο μας φτιαχνει και μας ιντριγκαρει.Απλα αλανι μην ξαναπεις αυτο που ειπες οτι για ποσο ακομα θα παιζεις videogames γιατι αμα το δεχτεις αυτο τελειωσες σαν gamer αλλα και γιατι αν ηταν ετσι εγω που ειμαι 31 και ευκαιρια να παιξω εχω μονο μετα της 11 το βραδυ αλλα και εκατονταδες εδω μεσα που ειναι και πανω απο 40 θα επρεπε να ειχαμε σταματησει να παιζουμε χρονια πριν.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
franz είπε:
Ο λόγος είναι ότι έκατσα και σκέφτηκα είμαι 25 χρονών (πόσο ακόμα να παίζω βίντεο-παιχνίδια) έχω υπολογιστή, λάπτοπ, wii, psp
Πολύ καλά έκανες. Απλά διότι "είμαι 25 χρονών και πόσο θα παίζω βιντεοπαιχνίδια" δεν συνάγει με την έννοια "gamer". Και σε βλέπω χαλαρά σε λίγο σε φάση "είμαι 30 εσείς πότε θα σοβαρέψετε". Χωρίς παρεξήγηση, έτσι; Κι εγώ έχω iMac, Macmini, Macbook pro, δεν λεέι τίποτε. Πάλι χωρίς παρεξήγηση, δεν σε ξέρω και ούτε έχω καμία όρεξη για τσακωμούς. Να ξηγιόμαστε.

Είμαι 43, πολύ καλά και θα παίζω και στη κόλαση που θα πάω, όσο για σοβαρότητα, δεν με νοιάζει.

Και εγώ την ακύρωσα τη προπαραγγελία. Απλά διότι δεν μου άρεσε το Zombie U. Γύρισα πριν από λίγο από games hunting εξόρμηση και ο μόνος λόγος που δεν την έφερα μαζί μου από εκεί που πήγα, είναι γιατί με πήρε τηλέφωνο η σύζηγος, μου τη πήρε early Xmass Present, και την είχε ξεπακετάρει ήδη! Μαζί με AC III, Super Mario Bros U και τη μπούρδα που είχε μαζί του bundle το μηχάνημα.

Αύριο πάω να πάρω και το pro controller και κλείσαμε για λίγο, πρώτη δουλειά να γίνει το update (χα χα την έχω σε ups πάνω!!!! ) και δεύτερη να δω πως παίζει τα παιχνίδια του Wii. Πάω να αλλάξω θέση στο flashed 360 μου και να πακετάρω το λευκό Wii μου.
 
pooky(1) είπε:
Και σε βλέπω χαλαρά σε λίγο σε φάση "είμαι 30 εσείς πότε θα σοβαρέψετε". Χωρίς παρεξήγηση, έτσι; Κι εγώ έχω iMac, Macmini, Macbook pro, δεν λεέι τίποτε. Πάλι χωρίς παρεξήγηση, δεν σε ξέρω και ούτε έχω καμία όρεξη για τσακωμούς. Να ξηγιόμαστε.
Είμαι 43, πολύ καλά και θα παίζω και στη κόλαση που θα πάω, όσο για σοβαρότητα, δεν με νοιάζει.
Καμία παρεξήγηση, εγώ μίλησα για τον εαυτό μου, γι αυτό χρησιμοποίησα ενικό και όχι πληθυντικό.

Το ότι κάποιος είναι 30,35,40,45 και ασχολείται με βίντεο-παιχνίδια δεν με νοιάζει και ούτε το κατέκρινα, μαγκιά του, απλά δεν βλέπω τον εαυτό μου σε 5 χρόνια σε αυτή τη φάση. Γι αυτό και πήρα την απόφαση να μείνω με αυτά που έχω.

Καλό gaming και σορυ για το offtopic.
 
pooky(1) είπε:
Πολύ καλά έκανες. Απλά διότι "είμαι 25 χρονών και πόσο θα παίζω βιντεοπαιχνίδια" δεν συνάγει με την έννοια "gamer". Και σε βλέπω χαλαρά σε λίγο σε φάση "είμαι 30 εσείς πότε θα σοβαρέψετε". Χωρίς παρεξήγηση, έτσι; Κι εγώ έχω iMac, Macmini, Macbook pro, δεν λεέι τίποτε. Πάλι χωρίς παρεξήγηση, δεν σε ξέρω και ούτε έχω καμία όρεξη για τσακωμούς. Να ξηγιόμαστε.
Είμαι 43, πολύ καλά και θα παίζω και στη κόλαση που θα πάω, όσο για σοβαρότητα, δεν με νοιάζει.

Και εγώ την ακύρωσα τη προπαραγγελία. Απλά διότι δεν μου άρεσε το Zombie U. Γύρισα πριν από λίγο από games hunting εξόρμηση και ο μόνος λόγος που δεν την έφερα μαζί μου από εκεί που πήγα, είναι γιατί με πήρε τηλέφωνο η σύζηγος, μου τη πήρε early Xmass Present, και την είχε ξεπακετάρει ήδη! Μαζί με AC III, Super Mario Bros U και τη μπούρδα που είχε μαζί του bundle το μηχάνημα.

Αύριο πάω να πάρω και το pro controller και κλείσαμε για λίγο, πρώτη δουλειά να γίνει το update (χα χα την έχω σε ups πάνω!!!! ) και δεύτερη να δω πως παίζει τα παιχνίδια του Wii. Πάω να αλλάξω θέση στο flashed 360 μου και να πακετάρω το λευκό Wii μου.
Eκανες το λαθος να ακυρωσεις την παραγγελια αλλα ηρθε ως απο μηχανης θεος η σοφη γυναικα σου και το διορθωσε.Καλοπαιχτο γιωργαρε και ευχομαι να την λιωσεις την κονσολα γιατι μην ξεχνατε οτι ειναι η κονσολα της μοναδικης εταιριας που αξιζει να βρισκεται στον χωρο των videogames:cool:
 
franz είπε:
Καμία παρεξήγηση, εγώ μίλησα για τον εαυτό μου, γι αυτό χρησιμοποίησα ενικό και όχι πληθυντικό.
Το ότι κάποιος είναι 30,35,40,45 και ασχολείται με βίντεο-παιχνίδια δεν με νοιάζει και ούτε το κατέκρινα, μαγκιά του, απλά δεν βλέπω τον εαυτό μου σε 5 χρόνια σε αυτή τη φάση. Γι αυτό και πήρα την απόφαση να μείνω με αυτά που έχω.

Καλό gaming και σορυ για το offtopic.
Ναι, φυσικά, ούτε εγώ κατέκρινα τίποτε, κι εσένα μαγκιά σου να αποφασίσεις ότι θες να αλλάξεις ρυθμό στη δική σου ζωή, ο καθείς όπως αγαπά και θέλει πορεύεται, απλά δεν είμαστε πρόσωπο με πρόσωπο και πολλές φορές έχει τύχει να παρεξηγηθώ εντελώς με γραφόμενα άλλων αλλά και άλλοι με δικά μου.

Εύχομαι να αλλάξεις γνώμη πάντως και να λιώσεις στο παιχνίδι! :) Πάντα λέω ότι είναι μια φάση που εκεί γύρω στα 25 οι περισσότεροι την περνάνε, ευτυχώς γλύτωσα!

Συγνώμη και από μέρους μου για το εκτός θέματος!

Βασίλαρε ευχαριστώ, είχα πάει με τον SONIC games hunting και με είχε λιώσει στα τηλέφωνα να μην αγγίξω ακόμα τη κονσόλα μια και (λέει) ήθελε αύριο να τη δούμε μαζί, να σου πω δεν το φαντάστηκα ότι θα την είχε πάρει ήδη! Τη ρώτησα αν την αγόραζα κι εγώ τι θα γινόταν "θα είχες δύο, λες και δεν θα πάρεις και δεύτερη" ήταν η απάντησή της! Τελείωσα την αλλαγή στο δωμάτιο με τις κονσόλες και τους υπολογιστές και την έχω να κάνει update τώρα, θα δώσω πλήρεις εντυπώσεις από τα παιχνίδια από βδομάδα, όπως και το πόσο κρατάει η μπαταρία, αν βολεύει, αν είναι βολική και τα λοιπά. Ετοιμάζω να στήσω και ένα προβολικό για όλες τις κονσόλες παλιές και καινούργιες αλλά πρέπει να λύσω τα πάντα (ΟΚ σχεδόν τα πάντα) από την αρχή και δεν ξέρω κατά πόσο θα προχωρήσω τελικά σε τέτοια λύση, βαριέμαι αφάνταστα να ξαναπεράσω καλώδια σε όλο το δωμάτιο και να αλλάξω θέση στους ενισχυτές.

Αναμένετε εντυπώσεις. Εσύ την τσίμπησες ή ακόμα; Συγνώμη αν απάντησες κάπου ήδη είμαι από τις 5 το πρωί στο πόδι, στον όγδοο καφέ, έχω περπατήσει τη μισή Αθήνα να κυνηγάω παιχνίδια και είμαι ολίγον ζόμπι τώρα!!!!!! :D
 
Το εγραψα ποιο πανω γιωργαρε.Ποτε δεν προπαραγγελνω κατι αλλα το περνω πρωτες μερες απο μαγαζι.Απλα τωρα ετυχε να δωσω αυτο το μηνα 2 χιλιαρικα μονο για λογαριασμους και γιαυτο θα την παρω την επομενη η το αργοτερο την μεθεπομενη βδομαδα.Καλητερα να καθυστερησω λιγες μερες να το εχω παρα να αφησω απληρωτο πχ το Τ(ΚΛ)ΕΒΕ.
 
Wally είπε:
το SNES ειχε την πιο αδυναμη CPU της γενιας του και προσεφυγε σε DSP in-cart chips
Kαλά τώρα μην τρελαθούμε τελείως (όπως λέει και ο Βασίλης). Το SNES ήταν πολύ ανώτερο τεχνολογικά από το Mega Drive σε όλα εκτός από την CPU. Ναι ήταν πιο αργό (γι αυτό και το Μega Drive ήταν καλύτερο για sport games και Shoot em ups) αλλά το SNES είχε καλύτερο hardware για γραφικά (256 χρώματα, rotation κλπ) και στον τομέα του ήχου απλά δεν υπάρχει σύγκριση. Και όλα αυτά άσχετα από τα εξτρά τσιπάκια στις κασέτες τις οποίες λίγοι τίτλοι χρησιμοποιούσαν. Δηλαδή τι να πούμε για την Sega που έβγαλε καινούριο μηχάνημα με 64 χρώματα όταν το παλαιότερο PC Engine έβγαζε πολύ περισσότερα?

Πάντως αν θεωρείς την CPU το πιο σημαντικό part τότε δεν θα έπρεπε να βάζεις στο παράδειγμά σου το N64 του οποίου η CPU ήταν γενιά ολόκληρη ανώτερη από τον ανταγωνισμό (64bit στα 100mhz ενώ οι αντίπαλοι φόραγαν 32bit στα 22-33mhz).

Και το NES για την εποχή του ήταν πολύ ανώτερο από τον ανταγωνισμό αν σκεφτείς ότι το Famicom βγήκε το 1983, εποχές Atari 5200, Colecovision κλπ. Αντε γεια δηλαδή. Και όμως σε αυτό το hardware βγήκε το SMB3 και το Castlevania 3 με τα animated backgrounds για να μην μιλήσω για το Batman Return of the Joker που μοιάζει με 16bit παιχνίδι. Έπρεπε να βγει το Master System (Mark3) μετά από 3 χρόνια για να ξεπεραστεί το NES σαν Hardware.

Το GC σε δυνατότητες ήταν ανάμεσα στο PS2 και το XBOX ενώ σαν hardware είχε την καλύτερη απόδοση/τιμή. Μια χαρά Hardware είχε, έχεις δει ποτέ το Rogue Leader σε κίνηση (και μιλάμε για launch title).

Με λίγα λόγια μια χαρά μηχανήματα έβγαζε πάντα η Nintendo όσον αφορά το Hardware. Η όλη φάση με τα απαρχαιωμένα μηχανήματα ξεκίνησε με το Wii και από τότε το συνεχίζει, όπως και με το WiiU.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
εγω δεν ειμαι ειδικος σε τετοια θεματα αλλα πολλοι που λενε για το game cube οτι δεν ειναι δυνατο σε Hardware/γραφικα κτλ εχουν αραγε παιξει ποτε το resident evil remake??
 
Imgema είπε:
Kαλά τώρα μην τρελαθούμε τελείως (όπως λέει και ο Βασίλης). Το SNES ήταν πολύ ανώτερο τεχνολογικά από το Mega Drive σε όλα εκτός από την CPU. Ναι ήταν πιο αργό (γι αυτό και το Μega Drive ήταν καλύτερο για sport games και Shoot em ups) αλλά το SNES είχε καλύτερο hardware για γραφικά (256 χρώματα, rotation κλπ) και στον τομέα του ήχου απλά δεν υπάρχει σύγκριση. Και όλα αυτά άσχετα από τα εξτρά τσιπάκια στις κασέτες τις οποίες λίγοι τίτλοι χρησιμοποιούσαν. Δηλαδή τι να πούμε για την Sega που έβγαλε καινούριο μηχάνημα με 64 χρώματα όταν το παλαιότερο PC Engine έβγαζε πολύ περισσότερα?
Πολύ σωστός! ;)

Και παράδειγμα για το ότι το SNES δεν στηριζόταν πάντα στα "περίεργα" τσιπάκια για να βγάλει εντυπωσιακά γραφικά ήταν το Donkey Kong Country που έτρεχε 100% στο hardware του SNES χωρίς κανενός είδους "ντοπάρισμα" (Το "ντοπάρισμα" ήταν στην παραγογή... :p ).

Imgema είπε:
Το GC σε δυνατότητες ήταν ανάμεσα στο PS2 και το XBOX ενώ σαν hardware είχε την καλύτερη απόδοση/τιμή. Μια χαρά Hardware είχε, έχεις δει ποτέ το Rogue Leader σε κίνηση (και μιλάμε για launch title).
Με λίγα λόγια μια χαρά μηχανήματα έβγαζε πάντα η Nintendo όσον αφορά το Hardware. Η όλη φάση με τα απαρχαιωμένα μηχανήματα ξεκίνησε με το Wii.
Εδώ δεν θα έλεγα ότι ήταν και ακριβώς ανάμεσα στο PS2 και το XBOX...

Ναι, ήταν καλύτερο από το PS2, όχι όμως και πάρα πολύ..

Το XBOX ήταν πολύ μπροστά και από τα 2 συστήματα..
 
Εχθές που σετάρισα το μηχάνημα αντιμετώπισα το εξής πρόβλημα. Ενώ του δηλώνεις κανονικά την ανάλυση που υποστηρίζει η τηλεόρασή σου η εικόνα που έχεις είναι overscan. Στα άκρα δηλαδή είναι κομμένη. Κανονικά θα έπρεπε να μπορείς να το διορθώσεις αυτό μέσα από το menu του WiiU αλλά στα forum διαβάζω πως όσοι μπόρεσαν να το λύσουν αυτό το πρόβλημα το έκαναν μέσα από το μενού της τηλεόρασής τους. Θα το κοιτάξω σήμερα αν μπορώ να το διορθώσω αλλά όπως και να έχει πρέπει να το φροντίσουν με κάποιο update του μηχανήματος. Δε είναι δυνατόν να έχουν όλοι τηλεοράσεις που να έχουν επιλογή 1 πρός 1 κλπ. Αν κάποιος ψάξει στο google με θέμα WiiU Overscan θα πέσει σε άπειρες περιπτώσεις που είχαν το ίδιο πρόβλημα με μένα... Για να δούμε...
 
Πίσω
Μπλουζα