Win7 σε Amstrad CPC464

Δοκίμασα win7 σε άβακα και μου έβγαλε "μπλε οθόνη"...
 
Ε , καλά , αν τόσο πολύ σας προβληματίζουν οι μερικές ασυμβατότητες των δύο λειτουργικών (WinXP , Win7) , κάντε του ένα dual boot και ησυχάσατε !
 
Φυλικη συμβουλη,μην το κανεις stand alone το συστημα,περασε τα μεσω virtual machine :p
 
Οχι ρε... Πανω που διάβαζε την 423η κασσέτα απο την 2η πλευρά μου έβγαλε μπλέ οθόνη...

Λέτε να φταίει το λαστιχάκι απο το super market που εκτελεί χρέη ιμάντα?

picture.php
 
ξερει κανεις πως να φτιαξω την κασσετα με τα 7αρια γιατι την εσβησα ο βλακας γραφοντας παπακωνσταντινου τραγουδια..γινεται να ανακτησω τα δεδομενα της?
 
demizz29 είπε:
Καλημέρα έχω την εντύπωση ότι θα πρέπει να προμηθευτείς την κατάλληλη κασέτα αλλά προσοχή, για να φορτώσουν τα win, θα πρέπει να τη βάλεις να παίξει ανάποδα.
Το δοκίμασα αλλά βγήκε o Bill Gates κερατάς και κάτι ψιθύριζε στα αγγλικά για ένα πιγκουίνο.

Δεν το πολυκατάλαβα...
 
Fistikis είπε:
Οχι ρε... Πανω που διάβαζε την 423η κασσέτα απο την 2η πλευρά μου έβγαλε μπλέ οθόνη...
Λέτε να φταίει το λαστιχάκι απο το super market που εκτελεί χρέη ιμάντα?

picture.php
Όχι δεν φταίει το λαστιχάκι, ζήτα από την MS να σου δώσει την κασέτα 423a που έχει το διορθωμένο αρχείο.:Ρ
 
Ρε σείς! Έλεος! Δεν αντέχω... θα "κλατάρω" από τα γέλια!

(Ερώτηση... προς τον Fistikis:Φίλε... εδώ και πόσα χρόνια ξεκίνησε το bootάρισμα...και κατάφερες και έφτασες στην 423η κασέττα;;; Ποιό γρήγορα θα πληκρολογούσες τον κώδικα τον windows... παρά αυτό που έκανες! χαχαχαχα)
 
Ποτέ δεν φανταζόμουν ότι μπορούν οι 8μπιτοι υπολογιστές να "τρέξουν" Windows! :animeek:

Ως πότε θα μπορέσει ένας Spectrum 128K να τρέξει Mac OS;

Κάτι τέτοιο είναι θεωρητικά αδύνατο, διότι τα Windows απαιτούν μνήμες ελέφαντα για να τρέξουν σε υπολογιστές με 48, 64 και 128Κ. Μην ξεχνάμε ότι υπάρχει και το γνωστό πρόβλημα με την συμβατότητα του υλικού...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Mα φιλε μου, ολοι οι προυγουμενοι τα καταφεραν.

Τι πλακα κανουμε ? :cool:
 
Μόνο ένας πολυμήχανος Οδυσσέας θα μπορούσε να κάνει πράξη αυτό που δεν κατάφερε κανένας άλλος στο παρελθόν: να κάνει τους 8μπιτους υπολογιστές να συμπεριφέρονται σαν πραγματικά PCs, κάτι που υπό κανονικές συνθήκες είναι πρακτικά αδύνατο.
 
Μόνο πολυμήχανος Οδυσσέας. Εδώ πέρα χρειάζεται η συνέργεια δέκα, Αρχημίδιδων, πέντε Πλατώνων (για τις φιλοσοφικές προεκτάσεις της προσπάθειας) και 50 Bill Gates.

:) :p ;)
 
Το ίδιο ισχύει και στην περίπτωση του Spectrum και του Mac, με μόνη διαφορά ότι την θέση του "Μπιλάκου" παίρνει ο Steve Jobs.
 
Ας επανελθουμε σας παρακαλω στο πολυ σοβαρο θεμα της εγκαταστασης των Microsoft Windows 7 στον Amstrad CPC 464.
 
ΠΡΟΣΟΧΗ. Μονο αν η εκδοση του CPC εχει το αναλογο Logo συμβατοτητας με τα Win7, διαφορετικά πάμε σε CPC+ και μονο.

picture.php
 
ΝΤΑΞ'...το καλύτερο thread (από άποψη χιούμορ) που έχω δει ποτέ !!...σείρα είναι τώρα να δούμε Amiga Clustering που θα τρέχει τη νέα έκδοση του λειτουργικού του Deep Blue της ΙΒΜ (I Blame Microsoft) ο οποίος είχε μεγάλη απήχηση στους μπακάληδες που βιαζόντουσαν να κάνουν πράξεις με ηλεκτρονικά μέσα (calculator) αντί να τα γράφουν σε χαρτί !
 
Αφού τα Windows 7 μπορούν να εγκατασταθούν εύκολα στον CPC464, γιατί δεν κάνετε καμιά δοκιμή πάνω σε CPC664 ή CPC6128; Δεν έχετε τίποτε να χάσετε!
 
sparklingeagle είπε:
Αφού τα Windows 7 μπορούν να εγκατασταθούν εύκολα στον CPC464, γιατί δεν κάνετε καμιά δοκιμή πάνω σε CPC664 ή CPC6128; Δεν έχετε τίποτε να χάσετε!
Τη νομίζεις οτι κάνουμε; Το update περιμένουμε τόσο καιρό.:ρ
 
Προς το παρόν τα Windows 7 υπάρχουν μόνο σε κασσέτες. Σύντομα θα κυκλοφορήσουν και σε δισκέτες τριών ιντσών.

Για τους "ανυπόμονους" κατόχους CPC664/6128 που δεν θέλουν να περιμένουν τα Windows 7 σε floppies υπάρχει η λύση του εξωτερικού datacorder και της εντολής |TAPE.
 
Πίσω
Μπλουζα