Windows 7

Για να πω την αλήθεια αυτό που με ενδιαφέρει περισσότερο στα 7 είναι το multi-touch support. "Ψήνομαι" να κατασκευάσω ένα multi-touch display.

Εδώ έχει πολλές πληροφορίες για το πως να το κατασκευάσεις αλλά και software για τη λειτουργία του.
 
Αναμφίβολα τα "7" θα έχουν μεγάλη ανταπόκριση στο κοινό. Αλλά στην ουσία είναι και παραμένουν τα Vista αλλαγμένα, διαφορετικά ρυθμισμένα και εμπλουτισμένα με χαρακτηριστικά σαν και αυτό που ανέφερε ο φίλος Leon παραπάνω.

Προσωπικά δεν βλέπωτην ώρα να τα εγκαταστήσω, είναι σίγουρο ότι από πλευράς drivers δεν θα έχουν κανένα πρόβλημα.
 
Βρε παιδιά (ειδικά keeper7k), πώς είναι δυνατόν η MS να δώσει κάτι το δραστικά διαφορετικό; Για σκεφτείτε το! Εγώ κι εσείς θα το παίρναμε γιατί γουστάρουμε να χαριεντιζόμαστε με νέα πράγματα, αλλά όλοι οι άλλοι (δηλαδή, το 95% ίσως των χρηστών) θέλουν όντως κάτι 'ξαναζεσταμένο', οικεία πράγματα...

Και, τί, δεν είναι sleek τα Vista? Ok, το MacOS μάλλον είναι πιο όμορφο (δεν ξέρω όμως αν είναι πιο λειτουργικό), αλλά τί άλλο από κει και πέρα; Κάτι είχα ακούσει για 3D rendering σε στοιχεία UI Linux αλλά δεν έχω δει τίποτα...
 
Βρε καλωςτα τα παιδια. :shake:








 




In case you hadn't heard: delicious, beautiful, mind-bending Windows 7 -- apparently slated for a beta release in January -- has leaked and is now available.
That is, if you're willing to, you know, break the law and download the ISO that's floating around on BitTorrent trackers all over the place.



The good news here is that the leak is apparently a quite stable, newer beta version (build 7000) than previously spied (6801). We wouldn't know, of course (we try to walk the straight and narrow), but let us know if you've got your hands on it... how's it treating you?


 


 
Από μια γρήγορη αναζήτηση που έκανα βρήκα μόνο την x86 έκδοση. Κάτσε να βγει η x64 και το συζητάμε. Αν και βαριέμαι να βάζω-βγάζω λειτουργικά.
 
Ήδη ένα partition είναι έτοιμο στο MSI Wind και περιμένει την εγκατάσταση των "7". Αλλά θα περιμένω μέχρι να βγουν κανονικά για να τα εγκαταστήσω.

Οι πρώτες πληροφορίες αναφέρουν ότι τα "7" μέχρι στιγμής είναι σταθερότατα και πολύ εύχρηστα, αν και πραγματικά έχουμε ακόμα πολύ δρόμο μέχρι την επίσημη πρώτη τους.

Όσο για το αν θα είναι έτοιμα στην ώρα τους, τολμώ να πω με σιγουριά ότι αυτό είναι παραπάνω από σίγουρο. Μη ξεχνάμε ότι δεν είναι τίποτε νέο, αλλά κρύβουν τα Βίστα από κάτω.

Αναφορικά με την έκδοση για netbooks, εδώ αναμένεται να γίνει ο πανικός. Ήδη χρήστες ανά την υφήλιο, αναφέρουν ότι τα Vista με τρελλό tweaking παίζουν μια χαρά στα netbooks με 1 giga ram. Οπότε γιατί να μη παίξουν τα 7, που στην ουσία η lite version θα είναι διαφορετικά ρυθμισμένη;

Αναμένουμε τις εξελίξεις λοιπόν.
 
Έχω περιέργεια για τα Win 7,τ' ομολογώ....
 
Εχω περιέργεια να μάθω τις απαιτήσεις τους σε κάρτα γραφικών, καθώς φαντάζομαι ότι το ψάρι που βλέπω πιο πάνω θα κινείται στο background και θα βγάζει και μπουρμπουλήθρες, κάτι σαν screen saver ενόσω δουλεύεις.
 
Ουπς ψαρωσα τωρα,φοβερη ιδεα και αν δεν κουνιεται το ψαρι σε αυτην την βερσιον να το κανουν στην επομενη. :thumbup:
 
Gryzor είπε:
Βρε παιδιά (ειδικά keeper7k), πώς είναι δυνατόν η MS να δώσει κάτι το δραστικά διαφορετικό; Για σκεφτείτε το! Εγώ κι εσείς θα το παίρναμε γιατί γουστάρουμε να χαριεντιζόμαστε με νέα πράγματα, αλλά όλοι οι άλλοι (δηλαδή, το 95% ίσως των χρηστών) θέλουν όντως κάτι 'ξαναζεσταμένο', οικεία πράγματα...
Δεν εννοούσα (προφανώς) να αλλάξει το interface της. Απλώς μπορεί under the hood, σε πρώτη φάση να κάνει δραστικές αλλαγές (βλέπε file system) και σε δεύτερη να δώσει τίποτα χρήσιμο στον τελικό χρήστη - πέραν του look - όπως π.χ. native υποστηριξη multi-desktop και ένα alt-tab επιτέλους ανθρώπινο (γιατί αυτή η αηδία που έχει στα vista, όμορφη είναι μεν αλλα άχρηστη) ;)
 
Aπό θαύμα ξύπνησα και τα 7 είναι εγκατεστημένα σε έναν από τους σκληρούς μου (εννοείται δεν 'παραστράτησα', δεν ξέρω πώς έγινε). Το οψάριον δεν κινείται, αν και συγκινήθηκα γιατί οι Μονομάχοι είναι τα αγαπημένα μου ψαράκια. Σήμερα θα εγκαταστήσω εκεί τις εφαρμογές μου και θα αρχίσω να το δουλεύω...

Πάντως η εγκατάσταση ήταν πάναπλη και γρήγορη (έτσι μου είπαν).
 
Aardvark είπε:
Ουπς ψαρωσα τωρα,φοβερη ιδεα και αν δεν κουνιεται το ψαρι σε αυτην την βερσιον να το κανουν στην επομενη. :thumbup:

Κάτι τέτοια διαβάζει ο Telamonas και βαράει το κεφάλι του στον τοίχο!!!!! :D
 
Αν δεν ηταν ψαρι μπορει να ειναι και καμμια αγελαδα να βοσκαει ,εκει θα κολλησουμε.

Αν ειχες το μονιτορ σου με τα εικονιδια και απο πισω επαιζε το τελευταιο κλιπακι της Παπαριζου η το τελευταιο Divx του 24 μεχρι και αυτος θα επαιρνε.

Τις καλυτερες ιδεες μου τις ριχνω εδω μεσα. :shake:
 
Καλό είναι, γρήγορο, άνετο, έχει κάποια ψιλοbugs (όταν πετάγεται το UAC και προσπαθήσω να πατήσω την επιλογή για το πότε να πετάγεται κλείνει και το πρόγραμμα το ίδιο), η μπάρα ΔΕΝ είναι όσο λειτουργική θα έπρεπε (θέλει δούλεμα η ιδέα, και το notification area είναι 2 βήματα πίσω) και ο Windows Explorer ακόμα μπάζει (και ακόμα περισσότερο από Vista για την ακρίβεια) (καλά που έχουμε το DOpus).

Συμβατότητα καλή, σταθερότητα επίσης.
 
Οι ανακοινωσεις που αναμενεται να κανει ο Balmer στη CES για τα Windows

Ballmer is a high-energy guy who can be entertaining to watch, but Microsoft just doesn't have anything exciting to announce this year. When Ballmer takes the [CES] stage at the Venetian in Las Vegas on Wednesday night it is going to be hard for the audience to stay awake no matter how much he yells at them.

Here's what Ballmer will "announce" at CES about Windows:

* Windows 7, the successor to Vista, will officially enter public beta

* Windows Mobile will support Flash by the end of the first quarter.

* Home networking made easy! (I'm not kidding. This Microsoft's big advance, making it easy for multiple PCs in your home to find each other and share files.).
 
Eχουμε xp ,vista και τα 7αρια και τα βαζουμε να τρεξουν Crysis και βλεπουμε τα αποτελεσματα.

specs.jpg


Firing Squad
 
Κοιτουσα τη βαση μας τωρα και παρατηρησα οτι αυτο το Thread (ναι αυτο το συγκεκριμενο) δεν εχει κατσει καλα και προκαλει βαρος στην ιδια τη βαση αλλα και στη CPU του server μας - μηπως να το σβηναμε ?
 
Παντως μπακαλιστικα μπορουμε να υποθεσουμε οτι ειναι ελαφρυτερα απο τα Vista και με καλυτερη SMT συμπεριφορα.
 
(μπα...δεν βλεπω να το σβηνουμε...δηλαδη μεχρι του παραπαραχρονου που θα βγουν οι 7 πληγες του Φαραω Bill θα πρεπει να πληροφορουμαστε καθημερινως τας εξελιξεις ?....κλαψ)
 
Προχωραει ο κοσμος μπροστα πατριωωωωωτη.

Σαν το linux νμιζεις ειναι ολα που το τελευταιο απντεητ ηταν στους ολυμπιακους της Αθηνας.
icon10.gif
 
Πίσω
Μπλουζα