Windows 7

Μα καθε 20 ωρες εχει ενημερωσεις.... (ηθελα να ξερω ποιος τους εχει πει ολα αυτα τα ψεμματα ... ο Βαλμερ ? ο Πορτες ?...)
 
Η Εμ Ες παρέτεινε την δυνατότητα downloading των εφταριών μέχρι δέκα Φεβρουαρίου (αν δεν κάνω λάθος την ημερομηνία)

Εγώ θα τα δοκιμάσω μόλις βγουν κανονικά.

Αλλά αν κρίνω από το αρνητικό update των Vista και πόσο πολύ μου αρέσουν, μάλλον τα εφτάρια θα τα ερωτευτώ παράφορα.

keep on rocking Mr. Bill!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
Αναρωτιέμαι τί θα ερωτευτείτε στα 7... στο μακράν μεγαλύτερο μέρος είναι ίδια με τα Vista. Κάποιες μικροαλλαγούλες στο ΟΥΙ (UI), άλλες, καλές, άλλες κακές, συν η αύξηση στην ταχύτητα που αναφέρθηκε παραπάνω (γιατί είμαι σίγουρος ότι όλοι όσοι ερωτευτούν τα 7 σε αντίθεση με τα Βίστα θα παίζουν Κράισις νυχθημερόν).

Εμένα μου άρεσαν τα Βίστα, μου αρέσουν για τα 7, αλλά όσοι μιλούν διθυραμβικά για τα 7 εις βάρος των Βίστα μάλλον επαληθεύουν το Μοχάβε και κάποιοι στην MS γελάν σαρδονικά...
 
Αν ισχυουν τα ανακοινωθεντα απο το μετωπο,οτι δηλαδη ειναι πιο modular,πιο γρηγορα, με καλυτερο SMT...γιατι να μην τα καψουρευτουμε δηλαδις? :)
 
Gryzor είπε:
Αναρωτιέμαι τί θα ερωτευτείτε στα 7... στο μακράν μεγαλύτερο μέρος είναι ίδια με τα Vista. Κάποιες μικροαλλαγούλες στο ΟΥΙ (UI), άλλες, καλές, άλλες κακές, συν η αύξηση στην ταχύτητα που αναφέρθηκε παραπάνω (γιατί είμαι σίγουρος ότι όλοι όσοι ερωτευτούν τα 7 σε αντίθεση με τα Βίστα θα παίζουν Κράισις νυχθημερόν).
Εμένα μου άρεσαν τα Βίστα, μου αρέσουν για τα 7, αλλά όσοι μιλούν διθυραμβικά για τα 7 εις βάρος των Βίστα μάλλον επαληθεύουν το Μοχάβε και κάποιοι στην MS γελάν σαρδονικά...
Με κάλυψες και σε κάλυψα πλήρως!!!!!

Έχω έτοιμο έναν 7200 rpm 2,5'' για το gaming laptop μου ο οποίος θα μπει στη θέση του υπάρχοντος με Ultimate 7 64bit βεβαίως - βεβαίως.

Λίγο πριν αλλαχθεί το Laptop μου με κάτι πολύ ισχυρότερο μια συγκρισούλα με το αυτό hardware σε παιχνίδια θα ήταν ότι έπρεπε. Ειδικά τότε που το μηχανάκι θα είναι 1,5 ετών και αυτά που φοράει θα είναι outdated για gaming.

Τρελαίνομαι!!!!!!!!!!!!
 
"Η Microsoft επιβεβαίωσε τις πληροφορίες που κυκλοφορούσαν στο Διαδίκτυο τις προηγούμενες ημέρες, σύμφωνα με τις οποίες όσοι αγοράζουν υπολογιστές με προεγκατεστημένα τα Windows 7 θα έχουν τη δυνατότητα να κάνουν downgrade στα Windows XP. Έτσι, οι χρήστες θα έχουν την επιλογή να παρακάμψουν τελείως τα Windows Vista, πηγαίνοντας κατ' ευθείαν στα XP. Η σχετική ανακοίνωση έγινε από εκπρόσωπο Τύπου της Microsoft.

 


Όσον αφορά στη διαθεσιμότητα των Windows XP, η Microsoft έχει αποφασίσει να τα διατηρήσει στην αγορά μέχρι το καλοκαίρι του 2010, αποκλειστικά για χρήση σε φορητούς υπολογιστές χαμηλού κόστους.


 


Ένα ερώτημα που δεν έχει απαντηθεί ακόμα είναι αν οι κάτοχοι netbook με Windows XP θα έχουν τη δυνατότητα για upgrade στα Windows 7. Ο εκπρόσωπος της Microsoft ρωτήθηκε σχετικά, αλλά απέφυγε να απαντήσει, λέγοντας ότι είναι νωρίς ακόμα για αυτή την ερώτηση. Έχει, ωστόσο, ενδιαφέρον ότι αφήνει ανοικτή την πόρτα σε ένα τέτοιο ενδεχόμενο."


Πηγή:e-pcmag.gr

ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ πετυχημένο λειτουργικό τα Vista,τώρα και με την σφραγίδα-παραδοχή της MS ! :rofl: :rofl: :rofl:
 
Μάνο όλη η ιστορία γίνεται τελικά για τα netbooks.

Η είδηση ότι το 96% των netbooks φοράει XP δεν μπορεί να περάσει απαρατήρητη. Τα netbooks πάνε μια χαρά με τα XP. Σαν αγορά, έχει ήδη σπάσει ταμεία, και οι επόμενοι μήνες αναμένονται να αλλάξουν το σκηνικό μια για πάντα στο υπολογιστικό τοπίο.

Εν αρχή οικονομικής κρίσης, δεν είναι λίγοι αυτοί που αγοράζουν ένα netbook όχι για δεύτερο αλλά για κύριο υπολογιστή. Και φυσικά θέλουν Windows. Το Linux είχε μια φανταστική ευκαιρία να εισχωρήσει σημαντικά στην mainstream σκηνή, αλλά την έχασε μια και καλή. Ας μη γελιόμαστε, άλλη τέτοια ευκαιρία δεν θα υπάρξει ποτέ.

Τώρα, ένα netbook μπορεί άνετα να τρέξει τα "7", αλλά με 2 giga ram. Όλα τα νέα netbooks δεν έχουν 2 giga ή πολλά από αυτά (LG, MSI Wind 120, HP, Lenovo) απλά δεν παίρνουν πάνω από 1. Η πώληση netbooks με "7" στην αρχή θα σημάνει αύξηση της τιμής των συσκευών και αποτροπή χρήσης του νέου λειτουργικού. Η MS δεν θέλει να δώσει μια δεύτερη ευκαιρία στο Linux, και κοιτώντας από την πλευρά της πάντα, δεν πρέπει να δώσει.

Οπότε ακόμα και αν στην αρχή του 2010 που θα είναι διαθέσιμα τα "7" , τα XP πρέπει να παραμείνουν στη ζωή για τη κατηγορία αυτή και μόνο. Μέχρι να αποφασιστεί τελικά ο τρόπος με τον οποίο τα "7" θα εισχωρήσουν στην κατηγορία αυτή.

Η απόφαση της MS να πουλάει netbooks με κομμένη έκδοση των "7" μόνο αρνητική εικόνα μπορεί να προκαλέσει, μια και ο πολύς κόσμος θα λάβει αρνητική στάση απέναντι στα "7". 18 μήνες από σήμερα, σημαίνει ότι το κόστος κατασκευής ενός netbook θα έχει πέσει στο μισό, κάτι που θα επιτρέψει την αντιστάθμιση του κόστους του νέου λειτουργικού, για να μπορέσει να κρατηθεί η τιμή του τελικού προϊόντος σε χαμηλά και αποδεκτά επίπεδα.

Το να πας να αγοράσεις ένα netbook στην τιμή των 550 ευρώ για παράδειγμα (ή έστω πάνω από 450) είναι ασύμφορο και απαράδεκτο.
 
As of January 2009, customised Linux distributions are estimated to ship on about 10% of netbooks,[52] making it the second most popular operating system after Windows
http://en.wikipedia.org/wiki/Netbook

αυτο ασχετως του παραπανω σχολιου σιγουρα ισχυει λογω dual boot,αν εξαιρεσεις καποιες μικροπεριπτωσεις ειναι πανευκολο.

παραδοξο παντως το πως δεν κυριαρχει στα netbooks το λινουξ ,οπως και αυτο:

As Linux systems normally install software from an Internet software repository, they do not need an optical drive to install software. However, early netbooks like the Eee PC failed to use this benefit by disabling access to the full range of available Linux software.
[edit] Android
αρα αν επικεντρωθουν σε καποια βασικα,ισως να υπαρxει προβλημα για τα win και να ξυπνησουν και να βγαλουν κατι πραγματικα διαφορετικο και πολυ καλυτερο με καποια καινουργια εκδοση των win.
 
Μην αναρωτιέσαι τι έγινε και τα netbooks χρησιμοποιούν Win αντί Lin στην πλειοψηφία.

Η Μ$ δεν ήταν δυνατόν να αφήσει τα χωράφια αφύλακτα. Τα netbooks είναι και μηχανήματα που πολλοί θα τα αγοράσουν για τα παιδιά τους. Σαν παιχνίδια. Οπότε φαντάζεσαι, σύμφωνα πάντα με το σκεπτικό της M$, νέοι φρέσκοι χρήστες να είχαν την πρώτη τους επαφή με Λίνουξ και να τους άρεσε κιόλας; Σιγά - σιγά θα έφευγε κόσμος προς το αντίπαλο στρατόπεδο. Εδώ η Μ$ κοπανάει στο κεφάλι την Apple για τα μηχανήματά της στις νέες διαφημίσεις λες να άφηνε το Linux στην τύχη;

Είναι πολλά τα συμφέροντα του Βασιλάκη να τα αφήσει στη τύχη τους. Δυστυχώς.
 
Στην επικράτηση των windows στα netbook έπαιξε(μικρό έστω ρόλο) η εμμονή κάποιων εταιριών να βγάζουν τις linux εκδόσεις με 512 μόνο μνήμη και αστείες για πραγματικές ανάγκες, χωρητικότητες των σκληρών...

Ναι μεν με αυτό τον τρόπο οι linux εκδόσεις ήταν πάμφθηνες και η μνήμη ήταν αρκετή για αυτό το λογισμικό, αλλά αν ήθελε κανείς να περάσει και windows το hardware ήταν αρκετά περιοριστικό...
 
Είναι πάντως, τουλάχιστον ενδεικτικό, ότι το Acer Aspire One 110L με Linspire, 8 giga (o Θεός να τον κάνει ) SSD και 512 ram, στα 180 ευρώ, δεν έφευγε με τίποτε.

Για να ξεφορτωθούν το στοκ έγινε προσφορά, με ένα Acer notebook σου έδιναν δώρο και το παραπάνω αναφερόμενο netbook........

Τι να λέμε τώρα. Είναι σαν να προσπαθείς τα ακατόρθωτα.

Οι πωλήσεις netbooks με Linux (επίσημα στοιχεία) δεν σημαίνουν τίποτε, μια και οι περισσότεροι έβαλαν Windows. Λέω οι περισσότεροι, γιατί υπήρχαν και άλλοι που έβαλαν Ubuntu, αλλά αν είναι να κάνεις κάτι τέτοιο, δεν βλέπω το λόγο γιατί να πληρώσεις κερατιάτικα τα Windows και να μη πάρεις εξαρχής ένα μηχάνημα με Linspire, όντως φτηνότερο.

Τα Windows "7" θα φέρουν τα αναμενόμενα αποτελέσματα για την Μ$.
 
αυτο που δε μου αρεσει στους φορητους γενικοτερα, ειναι που δε μπορεις ευκολα να πεις δε θελω λειτουργικο,οποτε να βαλεις οτι θελεις,συνηθως οι περισσοτεροι ηδη εχουν κατι απο πριν,οποτε αυτη η επιβολη μαλλον σπαστικη ειναι.
 
ε,μα ειναι δυνατον τετοια κατασταση?

καποιοι εχουν καταφερει και τους τα χουν γυρισει πισω ομως ....καλα καναν και τρεξαν ,γιατι νταβατζιλικια κανεις δε θελει....σκεφτομαι να τους κανω και γω καμμια τετοια ιστορια,αν παρω τελικα φορητο,οπως το σκεφτομαι.
 
Ξεθάρρεψες κι εσύ τώρα....! :p :p
 
Και θα τρέξεις και θα καταφέρεις να πάρεις πίσω 1,99 μια και πολλές φορές ακόμα και με χωρίς λειτουργικό πάει ακριβότερα το μαλλί!!!!!

Βέβαια είναι απαράδεκτο να μην έχεις το δικαίωμα της επιλογής όπως και να το κάνουμε.
 
το θεμα δεν ειναι συγκεκριμενα λειτουργικα η εταιρια η οτιδηποτε αλλο,αλλα οτι υπολογιστη αγοραζουμε οχι πακοτινια,οποτε αφου δινουμε ενα σεβαστο ποσον,πρεπει και να απαιτουμε να μας σεβονται και ως καταναλωτες.

απο πολυ γνωστη εταιρια ειχα παρει παλιοτερα υπολογιστη και αμεσως μου εβγαζε διαφορα,μου λεγαν ιστοριες για αγριους και τελικα απαιτησα και πηρα τα λεφτα μου πισω και φυσικα ουτε και ξαναπατησα εκει ,οποτε δεν ειναι θεμα ξεθαρρεματος,ειναι να καταλαβουν ορισμενοι οτι αν θελουν να βγαλουν χρηματα,οκ εχει καλως ,αλλα θα πρεπει να σεβονται και τον καταναλωτη -πελατη τους.

σιγα να πουμε ,τοσα λεφτα βγαζουν ,πρεπει να ξεζουμιζουν και τον κοσμο?
 
Το πρόβλημα για μένα δεν είναι να πάρω ένα φορητό και να έχει μέσα τα Vista για παράδειγμα. Αυτό που μου τη σπάει είναι το bloatware που τα περισσότερα μηχανήματα είναι γεμάτα μέχρι το λαιμό.

Είδα ένα φορητό της HP προχτές και έκανε 5 λεπτά να ξεκινήσει. Τίγκα στο bloatware και οι μάγκες το πουλούσαν με 1 giga ram. Τι να πει κανείς;
 
Έβαλε κανείς την RC x64 7100 των "7" να μας πει γνώμη ;
 
Όχι. Θα τα βάλω όταν κυκλοφορήσουν επίσημα.
 
Πίσω
Μπλουζα