Windows 7

Το ιδιο... βαριεμαι να κατεβαζω και να μου βγουν μουφα...
 
Τότε μπορεί να πάρετε εντυπώσεις από μένα ! :) :)

(δεν είμαι 100% βέβαιος ότι θα τα δοκιμάσω...)
 
Περιμενω πως και πως το XP VM. Εχει καταλαβει κανεις ποτε θα βγει;
 
Kάντο πιο λιανά ντε,τι είναι αυτό ;
 
A, sorry, νομιζα οτι ειναι πιο γνωστο :)

Στις πανω-πανω εκδοσεις (ultra/ultimate/superduper) θα κατεβαζει ενα πακετο XP SP3 το οποιο θα ειναι μια αυτοτελης virtual machine και μεσα στην οποια θα τρεχει οποιο προγραμμα θες. Αυτο, αντι για τις επιλογες συμβατοτητας. Ετσι θα πετυχαινει σχεδον 100% συμβατοτητα για παλια προγραμματα...
 
Έλα ρε,σοβαρά ;!;

Δεν το ήξερα αυτό,καλό ακούγεται !
 
Ω ναι! Οχι οτι υπαρχουν ιδιαιτερα προβληματα - εγω συνανταω ασυμβατοτητα σε portable προγραμματα, τα οποια τρεχουν μεσα σε ενα μικρο-VM, αλλα περα απο αυτο τιποτα το σημαντικο. Αυτη η λυση θα τα κανονισει ολα (σχεδον), αν και απευθυνεται μαλλον σε εταιρικα περιβαλλοντα (legacy εφαρμογες κτλ).
 
Δοκιμασα χθες να κανω upgrade με την RC απο την 7057 που τρεχω και ΔΕΝ με αφησε γιατι, λεει, δεν αφηνει να κανεις upgrade απο pre-release εκδοσεις. Αρα ειναι οντως η RC...
 
Ναι,κι έχει απ' ότι διάβασα και τη λειτουργία XP VM για δοκιμή...
 
Δηλαδη κρινεται ως θετικο, η ανικανοτητα ενος λειτουργικου (που ξεκινησε τον ορο compatibility) να ειναι compatible με τον εαυτο του, να οδηγει σε λυση virtualization ?
 
Εγώ λέω ότι κρίνεται θετική η παραδοχή και συνειδητοποίηση εκ μέρους της MS ότι υπάρχει μια τεράστια βάση χρηστών που απαιτεί τα "7" να είναι συμβατά με τον έναν ή τον άλλο τρόπο με τα XP.

Αυτό δίνει (μένει να το δούμε φυσικά και στην πράξη) στους χρήστες.Το πώς το κάνει αυτό προφανώς δεν είναι το πιο σημαντικό ή τέλος πάντων δεν απασχολεί τον περισσότερο κόσμο...

Είναι μια θετικότατη κίνηση,και για μένα προσωπικά,μια ακόμη κίνηση-απόδειξη του ότι αποκηρρύσει το κάκιστο πείραμα-πυροτέχνημα που ονομαζόταν Windows Vista...
 
Paspartoo είπε:
Δηλαδη κρινεται ως θετικο, η ανικανοτητα ενος λειτουργικου (που ξεκινησε τον ορο compatibility) να ειναι compatible με τον εαυτο του, να οδηγει σε λυση virtualization ?
Δεν μπορείς να απαιτείς από ένα λειτουργικό του 2002 να είναι απόλυτα συμβατό με ένα του 2010. Είναι πράξη αδύνατον με τα δεδομένα του hardware που κυκλοφορούσε τώρα και τα δεδομένα που θα κυκλοφορεί σε 5 χρόνια.

Τα XP δείχνουν τα χρόνια τους, τα "7" είναι το μέλλον.

Το Linux, είχε την ευκαιρία με τα netbooks να κάνει κάτι, δεν τα κατάφερε και ούτε θα τα καταφέρει όπως πάει.

Kαι οι power - pc - users, ΑΚΑ Gamers δεν είναι διατεθειμένοι να αλλάξουν, αν το λειτουργικό δεν παίζει παιχνίδια. Οπότε..........
 
Ολα τα συγχρονα λειτουργικα κουβαλανε στα ποδια τους το βαρυδι που λεγεται backwards compatibility. Αυτος ειναι και ο λογος που εχουμε χρονια να εκπλαγουμε/ενθουσιαστουμε/εκτιμησουμε OSes.

Θεωρω οτι η κινηση της MS ειναι πολυ εξυπνη και τολμηρη και ισως μας επιτρεψει,για πρωτη φορα εδω και 20 χρονια, να δουμε κατι φρεσκο και πρωτοποριακο.
 
Paspartoo είπε:
Δηλαδη κρινεται ως θετικο, η ανικανοτητα ενος λειτουργικου (που ξεκινησε τον ορο compatibility) να ειναι compatible με τον εαυτο του, να οδηγει σε λυση virtualization ?
Εδω βρε συ ο 6128 δεν ηταν 100% συμβατος με τον 464...τι να συζηταμε τωρα; Μπραβο στη Microsoft που προσφερει λυσεις προκειμενου να μη χρειαζεται να αναβαθμιζουμε τα παντα.

Να σημειωθει οτι θα πρεπει να υποστηριζουν virtualization οι επεξεργαστες μας, ε;
 
Πολυ καλο παραδειγμα αυτο με τον Amstrad.

Oπως και ο Plus με τον 6128.......

Αυτο μας δειχνει απο που "πηρε" τις πρωτες ιδεες για την υλοποιηση των Windows η Μ$. :D
 
Δεν πιστεύω ότι πρόκειται για παραδείγματα αλλά για νόμο του hardware. Είναι ήδη εκπληκτικό το πως ένα λειτουργικό προσαρμόζεται και "τρέχει" σε εκατομμύρια διαφορετικά configs.

Δεν ξέρω τι κάνει το Linux (και ειλικρινά δεν με ενδιαφέρει μια και είναι εκτός των ενδιαφερόντων μου) αλλά πιστεύω ότι η τελευταία έκδοση του ubuntu δεν πρέπει να τρέχει σε 386 επεξεργαστές. (Ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος, επαναλαμβάνω δεν έχω κανένα ενδιαφέρον για το εν λόγω λειτουργικό) . Οπότε με την ίδια λογική φταίει το Ubuntuq; ;)

Acorn BBC και Electron, ΖΧ-Spectrum 48 - 128, Commodore 64 - 128, Amiga 500 - 500+ τα ίδια δείχνουν, έτσι δεν είναι; Και μιλάμε για home micros που είχαν συγκεκριμένο hardware με μικρές διαφορές (ειδικά τα issues του ιδίου μηχανήματος) , οπότε φταίει ο Gates γιατί δεν έχει συμβατότητα με τα XP;

Δεν το νομίζω, απλά το "αντίπαλο στρατόπεδο" ψάχνει και βρίσκει λόγους για να χτυπήσει τα Windows.

In "7" we trust, λοιπόν. :)

(Είμαι Windows fanboy και πολύ το χαίρομαι. ) :D :D
 
Pooky είπε:
(Είμαι Windows fanboy και πολύ το χαίρομαι. ) :D :D

ΟΛΑ τα λεφτά η τελευταία αυτή φράση !! :D :D

@ Wally

Συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΩΣ με την τοποθέτησή σου !
 
Γιατι, δεν μπορουν τα 7αρια να τρεξουν σε 386; Αλλο το πως θα τρεξουν, αλλα λογικα δεν θα τρεχουν;
 
Οχι ,τα 7αρια δεν καταδεχονται καν να μπουν σε 386.

Απο pentium 3 και πανω το σκεφτονται. :cool:
 
Πίσω
Μπλουζα