Windows & Linux

Παιδιά ηρεμίστε.............
 
Για σταθεροτητα να το συζητησουμε αλλα για συντηρηση..ΕΛΕΟΣ!
Πραγματι εχεις δικιο...ο server με Linux που εχουμε στη δουλεια εργαζεται "μονος" του απο το 1998 χωρις καμια ανθρωπινη παρεμβαση....οντως ειναι να απορει κανεις...ΕΛΕΟΣ....

Keeper....το κερ@το μου :biglaugh:...πρεπει να συζητησουμε απο κοντα για να εχουμε καλυτερη διαπροσωπικη επαφη :diablotin:

Αρδουιν , πριν σκεφτεις σοβαρα κατι τετοιο - κανε ενα πινακακι...

Τι ακριβως κανεις στα windows , ποια προγραμματα χρησιμοποιεις - τι εχεις σκοπο να κανεις στο αμεσο μελλον - δες τις αναγκες σου και ρωτα καποιον που να ξερει αν υπαρχουν και ποια , αντιστοιχα προγραμματα και λειτουργιες στο Linux.

Αυτο δεν σημαινει οτι δεν μπορεις να κανεις οτι βαλει η ψυχη σου - απλα - τον πρωτο καιρο που θα ψαχνεσαι ελαφρως , καλο ειναι να ξερεις απο πριν ποια προγραμματα θα κανουν τη δουλεια σου οπως εσυ την θες.

Αργοτερα (και μολις δεις οτι εισαι η κυριαρχος της πληροφορικης :thumbup: κλπ κλπ) θα δεις ποσο καλυτερα ειναι ετσι.

Αν ποτε το αποφασισεις - εδω ειμαστε να τα πουμε. :)
 
Η απάντηση μου δεν πήγαινε στο που πάει το πράμα, αλλά στο πώς έφτασε εδώ. Εδώ που είμαστε και κάνουμε ποστ χαρούμενοι, δεν είμαστε λογω Linux ή Macintosh ή οτιδήποτε άλλο. Δεν είμαι αντίθετος με το ανοιχτό λογισμικό, ούτε με τα ελεύθερα λειτουργικά. Για την ιστορία μιλάω ( άρα είμαι μέσα στο θέμα )

 


Ή εγώ ζούσα σε άλλο πλανήτη ή εσύ έχεις κενά ιστορίας.

Ποιος μωρέ δημιούργησε το tcp/ip πρωτόκολλο που μιλάς εσύ;

Τι γράφει το signature του IE που χρησιμοποιείς;

Ποιος έφτιαξε το web?

Με τι μοιάζουν τα windows που χρησιμοποιείς

Ποιος σνόμπαρε το internet το 95?

Ποιος σνομπάρει ακόμα και σήμερα τα W3C standarts με αποτέλεσμα να βλέπουμε τα αίσχη (you need IE 5 or newer)?

Το μόνο που έκανε αυτή η εταιρεία ήταν να βάζει τρικλοποδιές σε άλλες εταιρείες, να τις εξαγοράζει, να τις βγάζει έξω από το παιχνίδι και να βγάλει ένα κέλυφος για τις μαιμούδες που το ονόμασε windows

ΝΑΙ η Apple μπορεί να είναι χειρότερη από την M$ αλλά η Commodore δεν ήταν. Όταν η IBM/Microsoft σκότωναν τη διαφημιστική καμπάνια της Amiga στα late 90s γιατί δεν είχαν τεχνολογία να την φτάσουν εσύ που ήσσυν; Για σκέψου πως θα ήταν το internet και η πληροφορική σήμερα αν είχες επιλογές; Nα έμπαινες μέσα στο Πλαίσιο και να είχες να επιλέξεις ανάμεσα σε ένα falcon 2006, μιας Amiga 9000 και ενός PC συμβατού με windows.

Πότε θα καταλάβετε ότι είναι χειρότερα τα πράγματα τώρα; Αυτή τη στιγμή υπάρχει ένα μονοπώλειο που δεν χρειάζεται να πιεστεί για να βγάλει κάτι καλύτερο. Η μόνη φοβία της M$ αυτή τη στιγμή είναι το LINUX. Και όχι γιατί είναι καλύτερο. Ποτέ δεν είχε πρόβλημα με το καλύτερο. Το πρόβλημα είναι ότι δεν υπάρχει κάτι μπροστά της για να το χτυπήσει.
 
μαλλον δεν επρεπε να διορθωσω το post μου....
 
Φτασαμε στο ζουμι λοιπον...thanks Shock :thumbup:

Δεν κανουμε ενα break για φαγητο να χαλαρωσουμε και λιγακι και να επανερθουμε με αλλη διαθεση ?
 
shock είπε:
Το μόνο που έκανε αυτή η εταιρεία ήταν να βάζει τρικλοποδιές σε άλλες εταιρείες, να τις εξαγοράζει, να τις βγάζει έξω από το παιχνίδι και να βγάλει ένα κέλυφος για τις μαιμούδες που το ονόμασε windows
ΝΑΙ η Apple μπορεί να είναι χειρότερη από την M$ αλλά η Commodore δεν ήταν. Όταν η IBM/Microsoft σκότωναν τη διαφημιστική καμπάνια της Amiga στα late 90s γιατί δεν είχαν τεχνολογία να την φτάσουν εσύ που ήσσυν; Για σκέψου πως θα ήταν το internet και η πληροφορική σήμερα αν είχες επιλογές; Nα έμπαινες μέσα στο Πλαίσιο και να είχες να επιλέξεις ανάμεσα σε ένα falcon 2006, μιας Amiga 9000 και ενός PC συμβατού με windows.



Πότε θα καταλάβετε ότι είναι χειρότερα τα πράγματα τώρα; Αυτή τη στιγμή υπάρχει ένα μονοπώλειο που δεν χρειάζεται να πιεστεί για να βγάλει κάτι καλύτερο. Η μόνη φοβία της M$ αυτή τη στιγμή είναι το LINUX. Και όχι γιατί είναι καλύτερο. Ποτέ δεν είχε πρόβλημα με το καλύτερο. Το πρόβλημα είναι ότι δεν υπάρχει κάτι μπροστά της για να το χτυπήσει.
 


Shock σε νιώθω, μαζί πάμε κοντοχωριανέ!
:thumbup: Τωρα οταν λες σε κάποιον Amiga σκέφτεται μόνο την 500.
 
Wally είπε:
εκανα edit αυτο που εγραψα για τη διατηρηση του ηπιου κλιματος και μονο, αλλα προσεχε λιγο πως εκφραζεσαι
ΟΚ. Σταματάω εδώ λοιπόν.

Shock is over and out.

P.S Παρακαλώ τους mods να τροποιποιήσουν/σβήσουν τα σχόλια μου.
 
Guys chill out!

Σαν τηλεοπτικά παράθυρα ακούγεται!!!!!:biglaugh:
 
Πάντως αν είναι να βάλω τώρα είναι η καλύτερη στιγμή γιατί έχω πρόσβαση σε εσάς τα σαίνια για οτι χρειαστώ!Αλλά γιατί θυμώνετε δεν καταλαβαίνω...Κάποιους τους βολεύει το ένα, κάποιους το άλλο...Η ποικιλοχρωμία είναι ωραίο πράγμα και όποιος κατηγόρησε την Microsoft για μονόπώλιο δεν μπορεί τώρα να απαιτεί να έχουμε όλοι linux.(άποψη μου)

Και για να τα ισοπεδώσω όλα...Παιχνίδια μπορείς να παίξεις στο Linux???Αυτό και να γράφω σε κανένα editor θέλω...[edit]...[/edit] :D Βασικά εγώ με αυτό το καταραμένο πινγκουινάκι είμαι ερωτευμένη...Όσο σκεφτομαι οτι θα το έχω να μου κάνει παρέα ολημερίς...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πες τα βρε παιδί μου...... Πες τα

Αν και για παιχνίδια δεν ξέρω, (εδώ ο telamonas, shock, telonio και λοιποί είναι οι κάργα ειδικοί), μπορείς να κάνεις οτιδήποτε άλλο θελήσεις.

Πρόσφατα δοκίμασα το Ubuntu, (και σε λίγο θα κατεβάσω και την νέα έκδοση που μόλις βγήκε) και μπορώ να πω ότι τα συναισθήματα μου είναι ανάμεικτα.

(Προσωπικά μιλώ πάντα).

Αλλά, από την άλλη, ανάμεικτα ήταν και πάλι όταν για πρώτη φορά πέρασα από τα 2000 στα XP, από το DOS στα 95 και πάει λέγοντας.

Απλά και δω χρειάζεται ένα χρονικό διάστημα προσαρμογής πιστεύω. Αυτά από μένα, που δεν υποστηρίζω κανέναν, τίποτε και ποτέ (εκτός από την Nintendo) και που όχι μόνο ειδικός δεν είμαι στο software αλλά μάλλον το αντίθετο θα έλεγα.
 
shock είπε:
Ή εγώ ζούσα σε άλλο πλανήτη ή εσύ έχεις κενά ιστορίας.Ποιος μωρέ δημιούργησε το tcp/ip πρωτόκολλο που μιλάς εσύ;

Τι γράφει το signature του IE που χρησιμοποιείς;

Ποιος έφτιαξε το web?

Με τι μοιάζουν τα windows που χρησιμοποιείς

Ποιος σνόμπαρε το internet το 95?

Ποιος σνομπάρει ακόμα και σήμερα τα W3C standarts με αποτέλεσμα να βλέπουμε τα αίσχη (you need IE 5 or newer)?
Ποίος τα έκανε γνωστά στον κόσμο? Ο πιγκουίνος?

Άλλος έχει επιλεκτική μνήμη ;)

shock είπε:
Το μόνο που έκανε αυτή η εταιρεία ήταν να βάζει τρικλοποδιές σε άλλες εταιρείες, να τις εξαγοράζει, να τις βγάζει έξω από το παιχνίδι και να βγάλει ένα κέλυφος για τις μαιμούδες που το ονόμασε windows
Δεν κάνεις ενα γκάλοπ να δούμε πόσοι είμαστε εδω μέσα με τις "μαϊμούδες" και πόσοι με άλλα?

shock είπε:
ΝΑΙ η Apple μπορεί να είναι χειρότερη από την M$ αλλά η Commodore δεν ήταν. Όταν η IBM/Microsoft σκότωναν τη διαφημιστική καμπάνια της Amiga στα late 90s γιατί δεν είχαν τεχνολογία να την φτάσουν εσύ που ήσσυν;
H Apple ουδέποτε υπήρξε χειρότερη απο την IBM (με την MS δεν καταλαβαίνω την σύγκριση - αν εννοείς στα λειτουργικά, ναι κι εκεί καλύτερη ήταν). Άλλα την φάγανε - όχι η Microsoft.

Όσο για την Amiga, όταν μεσουρανούσε την είχα εγώ και άλλοι 200. Όποιος ισχυρός και να έβγαινε θα την έτρωγε (έστω και υποδεέστερος) - δεν είχε τόοοσο μεγάλη δύναμη πιά. Στο κάτω κάτω δεν έβγαλε ποτέ την ταμπέλα της παιχνιδομηχανής απο πάνω της. Γι'αυτό φταίει η MS ή το marketing της Commodore??
 
Keeper , παμε για φαγητο και τα λεμε αργοτερα ε ? :)
 
keeper7k είπε:
H Apple ουδέποτε υπήρξε χειρότερη απο την IBM (με την MS δεν καταλαβαίνω την σύγκριση - αν εννοείς στα λειτουργικά, ναι κι εκεί καλύτερη ήταν). Άλλα την φάγανε - όχι η Microsoft.

Όσο για την Amiga, όταν μεσουρανούσε την είχα εγώ και άλλοι 200. Όποιος ισχυρός και να έβγαινε θα την έτρωγε (έστω και υποδεέστερος) - δεν είχε τόοοσο μεγάλη δύναμη πιά. Στο κάτω κάτω δεν έβγαλε ποτέ την ταμπέλα της παιχνιδομηχανής απο πάνω της. Γι'αυτό φταίει η MS ή το marketing της Commodore??
Η Apple αν και ήταν μορφή στα λειτουργικά έβγαλε από μόνη της τα ματάκια της. Θυμάστε την εποχή που άρχισαν να βγαίνουν τα πρώτα Apple compatibles? Η Apple έπεσε να τους φάει και τους τάραξε στις μυνήσεις. Και μετά σου λέει think different και τρίχες κατσαρές.

Όχι ότι θέλω να μειώσω την Apple, αυτό το κάνει πολύ καλά από μόνη της. Δυστυχώς αν και τα λειτουργικά της είναι τέλεια το marketing κάπου χωλαίνει.

Όσο για την Commodore και πάλι συμφωνώ με τον φίλτατο keeper. Πριν από 15 και, χρόνια αν έλεγες ότι ασχολείσαι με υπολογιστές γινόσουν το περίγελο της παρέας, (γι'αυτό το λόγο οι δικοί μου φίλοι ήταν μετρημένοι στα μισά δάκτυλα του ενός χεριού), και όταν άρχισαν να μεσουρανούν τα Windows τότε ο πολύς κόσμος άρχισε να μαθαίνει τι εστί υπολογιστής.

Η IBM με το OS2 Warp δεν έπιασε για πολλούς λόγους. Κακό μάρκετινγκ, έλλειψη drivers και υποστήριξης, ανένδοτος ελλιτισμός (ε, καλά IBM είμαστε σιγά μην δεν πουλήσουμε), και πάνω από όλα αποτροπή αντιγραφής στο λειτουργικό. Εδώ ο Billakos μας ήταν πιό έξυπνος από όλους. Πρόσφερε ένα λειτουργικό χωρίς κανένα κλείδωμα για να αποκτήσει εγκατεστημένη βάση και κατάφερε εκεί που οι άλλοι απέτυχαν.

Το Linux την εποχή εκείνη, από ότι θυμάμαι από τους ελάχιστους φίλους μου, θεωρούνταν το λιγότερο περιθωριοποιημένο. Για τον πολύ κόσμο μόνο και μόνο το άκουσμα της λέξης "Unix" ήταν αρκετό να τους απωθήσει.

Εν κατακλείδι, ναι, οφείλουμε πολλά στην Μ$, όχι, δεν θα ήταν τα πράγματα χειρότερα αν η πίτα είχε μοιραστεί εξίσου ανάμεσα σε αυτή, στο OS2 Warp και στο Amiga OS 10.0 για παράδειγμα. Μπορεί να ήταν και καλύτερα, μπορεί και όχι. Αυτό δεν θα το μάθουμε ποτέ.
 
keeper7k είπε:
Δεν κάνεις ενα γκάλοπ να δούμε πόσοι είμαστε εδω μέσα με τις "μαϊμούδες" και πόσοι με άλλα?
Και που να δεις ποσοι εχουν QWERTY διαταξη πληκτρολογιου αντι για καποια αποδοτικοτερη.

Το οτι χρησημοποιηται απο την συντριπτικη πλειοψηφεια δεν την καθιστα αναγκαστικα καλυτερη ,απλα την επικρατεστερη .

telamonas.stokos είπε:
Keeper , παμε για φαγητο και τα λεμε αργοτερα ε ? :)
h.%20lector.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
:biglaugh::biglaugh::biglaugh::biglaugh::biglaugh:

Οι γνωστες παρεμβασεις και σχολια του Nemo , που εχουν αφησει Ιστορια στο mame.gr , ξαναχτυπουν στο retromaniax :thumbup:

Συμφωνω απολυτα με το παραδειγμα σου Nemo και να προσθεσω μιας και αναρωτηθηκε η Αρδουιν προηγουμενα , οτι φυσικα και δεν θελω εναν Linuxατο κοσμο αλλα τουλαχιστον να εχει το δικαιωμα ο χρηστης να μαθει οτι Υπολογιστης δεν σημαινει απαραιτητα WINXPSP αλλα απλα ειναι μια επιλογη που εχει αναμεσα σε αλλες (τουλαχιστον) ισες.

Δεν θα επεκταθω τωρα παραπανω - να χωνεψουμε λιγακι - να σκεφτω τι αλλο εχω να σουρω στους wally και keeper και θα επανερθω :biglaugh:
 
Όπως έλεγε και ένας φίλος μου καλή του ώρα, με το linux έχουν λυθεί τα χέρια μου απ'το γράψιμο!!!:biglaugh: :biglaugh: Δανειζόμενη τα λόγια του προέδρου: «Όλα λειτουργούν βάσει κάποιας απώτερης λογικής που τα συνδέει, ενός μηχανισμού που είναι ιδιαίτερα σοφός», για το λόγο αυτό τα δεχόμαστε όλα, γιατί όλα εξυπηρετούν έναν σκοπό που δεν είναι άλλος παρά να κάνουν τη ζωή μας πιο εύκολη… :thumbup:
 
Ατσα ο Προεδρος :widesmile::widesmile:
 
telamonas.stokos είπε:
...Και θα θελα να ξερεις οτι μπορεις αυτη τη στιγμη να παρεις ενα τηλεφωνο , να στειλεις ενα email , να γραψεις ενα γραμμα και να παραλαβεις ΟΣΑ λειτουργικα Linux θες χωρις καμια (μα καμια) χρεωση. Με τη συσκευασια τους και με online δωρεαν υποστηριξη.

Αυτο ειναι dedication, wally ...

Wally είπε:
...Παντως το ubuntu εδω και 4 μηνες το περιμενω. :) Για σταθεροτητα να το συζητησουμε αλλα για συντηρηση..ΕΛΕΟΣ!
Μία από τα ίδια, ώσπου βαρέθηκα να ακούω ότι θα μου το στείλουν ή θα μου το γράψουν και το κατέβασα μόνος μου, το έκαψα, το έτρεξα, έπαιξα λίγο μαζί του. Παρακάτω θα γράψω τις εντυπώσεις μου.

Όσο για την κακιά MS επειδή αφενώς όταν βγήκε το SP2 με είχε πιάσει απίστευτη βαρεμάρα για download αφετέρου δεν είχα ADSL γραμμή ακόμη, παράγγειλα online το SP2 - και το ελληνικό και το αγγλικό το ένα για το σπίτι το άλλο για το γραφείο, σε δύο μέρες τα είχα στα χέρια μου. Το Ubuntu ακόμα το περιμένω, μπα έσβησα και το link από το fav. πια - ΔΕΝ το περιμένω.

Επιστρέφω στο Linux και από όσο είδα μου φαίνεται ότι για τους απλούς χρήστες που είναι η απόλυτη πλειοψηφία (και όχι τους power users - το τονίζω αυτό), τελικά κατέληξε να είναι μία αντιγραφή των windows που τα μισά πράγματα τα κάνει καλά (μάλλον αυτά που αφορούν τους power users) αλλά αυτά τα μισά που θέλουν οι απλοί επαγγελματίες και οι απλοί χρήστες τελικά ΔΕΝ τα κάνει. Εάν οι εταιρείες παραγωγής εμπορικού λογισμικού με εκατομμύρια χρήστες από πίσω τους απλά δεν το στηρίξουν - απλά δεν θα πιάσει. ΝΑΙ τα προγράμματα που χρησιμοποιώ για να βγάλω τα προς το ζην, ΔΕΝ υπάρχουν για Linux και οι εταιρείες αυτές έχουν ανακοινώσει πολύ απλά ότι ΔΕΝ θα τα εκδώσουν για Linux γιατί πολύ απλά δεν τους ενδιαφέρει - οπότε για μένα ποιος ο λόγος να ασχοληθώ. Μην ακούσω περί ιδεολογίας κ.λπ. μιλάμε για την πραγματικότητα εδώ, εάν έφτασε στο σημείο να αντιγράφει το περιβάλλον των windows που αντέγραψαν το περιβάλλον των mac που δεν ξέρω αν ήταν τα πρώτα αλλά δεν το δέχονται οι leading and bad companies... ποιος ο λόγος.

Τελικά πρέπει να παραδεχτήτε ότι το Linux όσο καλύτερο και εάν μπορεί να είναι (δεν μπορώ να είμαι κατηγορηματικός επάνω σε αυτό - δεν το χρησιμοποιώ - ακόμα) εάν δεν έρθει πιο κοντά στον απλό χρήστη, δεν θα μπει στο σπίτι του. Υπήρξε μία περίοδος που πολλές εταιρείες έφτιαχναν στην Ελλάδα και διαφήμιζαν Linux Based συστήματα, τον τελευταίο καιρό δεν το βλέπω να κινήται με τόση ζωηράδα ούτε αυτό.

Πάντως το κράτησα το live cd και θα ήθελα να βρω τον χρόνο να το ξαναδώ ακόμα και έαν δεν υπάρχει περίπτωση λόγω επαγγέλματος να ασχοληθώ μαζί του - δυστυχώς δουλεύω και στο σπίτι τα ίδια προγράμματα. Από την πρώτη στιγμή προσπάθησα να "δεθώ" και εγώ μαζί του, αυτό δεν με γούσταρε, ίσως στην επόμενη μου προσπάθεια να "τα βρούμε", ποτέ δεν ξέρει κανείς.

@Adruinna

Το έβαψα κόκκινο γιατί τόσο μπλα - μπλα μπορεί να μην το έπαιρνες είδηση...:

Υποθέτω ότι έχεις ADSL οπότε μην μακρυγορώ:

Ubuntu Linux Live CD ISO for IBM based systems

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις αγαπητή είναι να το κατεβάσεις και αφού το κάψεις σε ένα cd απλά να το δοκιμάσεις μόνη σου... μην ακούς τον ένα ή τον άλλο... ΔΟΚΙΜΑΣΕ ΤΟ και κρίνε μόνη σου. Ελπίζω το Link του ΝΤUA να έχει το καλό πακέτο - εγώ το δικό μου το κατέβασα από αλλού αλλά δεν θυμάμαι τώρα από που - παντως δείχνει να είναι το ίδιο.

(άσχετο: το προηγούμενο αβαταρ μου άρεσε πιο πολύ)
 
Ο ενας και ο αλλος σε ευχαριστουν για τα καλα σου λογια - φανταζομαι οτι κανεις δεν σου ειπε ποτε τιποτα για τα windows, τα καταλαβες ολα με το που εκανες πρωτη φορα boot το λειτουργικο ?

Για το παραδειγμα σου με την εφαρμογη που χρησιμοποιεις στη δουλεια σου - αντιστοιχα - και πολυ ακριβοτερα σε κοστος προγραμματα (industrial & art animation) που εχουν χρησιμοποιηθει για την κατασκευη γνωστων ταινιων (πχ Shreκ ) βγαινουν μονο σε Linux...οποτε και αυτοι γιατι να ασχοληθουν με τα "παραθυρα" ετσι ?

Το θεμα ειναι τι κανεις στο σπιτι σου και πως καλυπτεσαι/διασκεδαζεις με το μηχανημα σου. Στη δουλεια μας καλως κακως, αλλοι αποφασιζουν για το ποια πλατφορμα θα χρησιμοποιησουν.

αλλά αυτά τα μισά που θέλουν οι απλοί επαγγελματίες και οι απλοί χρήστες τελικά ΔΕΝ τα κάνει
Παραδειγματα ambu , πες καποια περιπτωση.

εάν έφτασε στο σημείο να αντιγράφει το περιβάλλον των windows που αντέγραψαν το περιβάλλον των mac που δεν ξέρω αν ήταν τα πρώτα αλλά δεν το δέχονται οι leading and bad companies... ποιος ο λόγος.
Τι εννοεις τωρα ? το περιβαλλον των windows ειναι μια αντιγραφη/προσαρμογη του αντιστοιχου του mac - το οποιο με τη σειρα του εχει παρει τα βασικα απο τα συστηματα της Aldus καμια 30 χρονια πριν.

Σημερα με την εξελιξη των GUI τα γραφικα περιβαλλοντα εχουν φτασει σε αλλο επιπεδο - το macosx ειναι μαλλον ο ηγετης στην κατηγορια - ενω τα επερχομενα Vista εχουν αντιγραψει κατα κορον χαρακτηριστικα που εχει το Linux εδω και 2 χρονια περιπου....

Οσο για το live cd που λες οτι κρατησες - καλυτερα να μη το χρησιμοποιησεις - το Linux ειναι ζωντανο και κινειται με τους πραγματικους ρυθμους της τεχνολογιας. Προτιμησε καποιο τελευταιο - το link που εδωσες στην Arduinna ειναι μια καλη λυση.
 
telamonas.stokos είπε:
Για το παραδειγμα σου με την εφαρμογη που χρησιμοποιεις στη δουλεια σου - αντιστοιχα - και πολυ ακριβοτερα σε κοστος προγραμματα (industrial & art animation) που εχουν χρησιμοποιηθει για την κατασκευη γνωστων ταινιων (πχ Shreκ ) βγαινουν μονο σε Linux...οποτε και αυτοι γιατι να ασχοληθουν με τα "παραθυρα" ετσι ?
Σε αυτή την περίπτωση λοιπόν να υποθέσω ότι ισχύει το ακριβως αντίθετο. Linux Rulez for them.

(αλήθεια ποιο είναι, δεν έχω ασχοληθεί πρόσφατα και βαριέμαι να ψάξω)

-----[EDIT]-----

Τελικά το συγκεκριμένο πρόγραμμα φαίνεται ότι δεν είναι μόνο για τα Linux... από την άλλη, σίγουρα υπάρχουν μόνο Linux Based προγράμματα χωρίς αμφισβήτηση, όμως αυτό δεν ισχύει για το παραπάνω παράδειγμα.

-----[EDIT]-----

telamonas.stokos είπε:
Το θεμα ειναι τι κανεις στο σπιτι σου και πως καλυπτεσαι/διασκεδαζεις με το μηχανημα σου. Στη δουλεια μας καλως κακως, αλλοι αποφασιζουν για το ποια πλατφορμα θα χρησιμοποιησουν.
Δυστυχώς όπως ήδη έγραψα, για μένα και το σπίτι ανά περιόδους πηξίματος, χώρος εργασίας είναι...

-------

Για το θέμα του πρώτου windows boot, έχοντας δουλέψει σε μαύρες οθόνες με DOS, Unix, Netware, τα windows ήταν καραμελίτσα για μένα. Δεν χρειάστηκε να ασχοληθώ πολύ. Ειδικά όμως στα πρώτα, έπαιζα με το περιβάλλον και όταν ήθελα να κάνω κάποια σοβαρή δουλειά, έβγαινα σε μαύρη οθόνη με τα άσπρα γράμματα και "δούλευα". Αναμνήσεις...

Για το θέμα με τα παραδείγματα τώρα φίλε μου. Αλήθεια, δεν έχω κάτι συγκεκριμένο. Κάτι απλό θυμάμαι πήγα να κάνω και ειλικρινά σκάλωσε - συχτήρισα και το 'κλεισα. Δεν ήταν η μέρα μας. Θα κάτσω κάποια στιγμή ήρεμος, θα έχω το καφεδάκι μου δίπλα, θα το καλοπιάσω και θα το ξαναδοκιμάσω. Που ξέρεις μπορεί να με δεις να γράφω άλλα πράγματα μετά... (άσε που οι πιγκουίνοι ήταν και είναι το αγαπημένο μου ον στον πλανήτη - μαζί με τα δελφίνια)

Στα περί αντιγραφών και εξέλιξης δεν θα γράψω πολλά. Κάποιος πάντα κάνει την αρχή και οι υπόλοιποι ακολουθούν την "γραμμή" του και πάντα βελτιώνουν από κάτι. Ο χρόνος από 'κει και έπειτα είναι πάντα υπέρ αυτών που ακολουθούν.
 
Πίσω
Μπλουζα