Windows Vista

Απο προσωπική εμπειρία, και συμβίωση με τα vista εδώ και ένα χρόνο, έχω να πώ πώς βελτιώθηκαν πάρα πολύ. Όντως πλέον δέν υπάρχει λόγος ύπαρξης για τα XP. Σε laptop ενός έτους που έχω όμως, έκανα αυτό που κράζει ο Pooky, δηλαδή ξήλωσα τα vista και έβαλα με πατέντες τα XP (και τα drivers φυσικά). Αυτό το έκανα για συμβατότητα με τα software που χρησιμοποιώ, και για να κερδίσω σε performance, κάτι που είναι δεδομένο απο την στιγμή που το μηχανάκι δέν είναι τέρας για να "δίνει" στα vista (T7200, 2gb, 8600GS M). Μιλάμε για 40% διαφορά σε ταχύτητα, ακόμα και σε απλό file browsing. Σοβαρό gaming σε laptop τέτοιου είδους δέν νοείται, και δέν το πήρα γι'αυτό εξάλλου. (Άσχετα άν παίζω oblivion στο μπαλκόνι, και μάλιστα μιά χαρά)

Στο desktop μηχάνημά μου, το οποίο τα έχει τα χρονάκια του (s939 Amd x2 4200, 2gb, 8800gt 512mb) και δέν παίρνει πλέον αναβάθμιση, έχω dual-boot XP και Vista. Για internet χρησιμοποιώ αποκλειστικά τα Vista, ενώ για software αποκλειστικά τα XP, όπου εξακολουθώ να έχω καλύτερο performance με το μηχάνημα που διαθέτω. Κοινώς, τα vista είναι η casualιά (download, surfing,media) ενώ στα XP δουλέυω (audio software κυρίως) με αποκομμένο το internet.

Άν μιλάμε για games, τότε ξανά στα XP έχω πολύ καλύτερο performance. Βέβαια δέν έχω το dx10, αλλά μέχρι τώρα δέν έχω δεί και τίποτα παπάδες σε αυτό, πλήν του Crysis το οποίο έτσι και αλλιώς δέν μπορώ να χαρώ στο full λόγω configuration. Φυσικά δέν μιλάμε για τραγικές διαφορές, και πάντα εξαρτάται και απο το παιχνίδι. Π.χ το call of duty 4 είναι ίσως και καλύτερο στα vista, ακόμα και στο δικό μου μηχάνημα.

Άρα, τα vista είναι καλά, εξαρτάται όμως τί θα κάνεις σε αυτά και τί μηχάνημα διαθέτεις. Ξεπερασμένης γενιάς Pc's καλό θα ήταν να παραμείνουν στα XP, ενώ τα καινούργια με μπόλικη ram και τετραπύρηνους επεξεργαστές δέν έχουν λόγο να μείνουν στα XP. Τελικό δικό μου συμπέρασμα, είναι ότι τα vista είναι πολύ καλύτερα στους τομείς του internet, της σταθερότητας. του interface και του συνολικότερου user friendliness, αλλά έχουν κόστος σε Cpu και Ram, το οποία άν δέν έχεις είναι καλύτερο να παραμείνεις στα XP.
 
Pooky είπε:
....τι καλά που ήταν τα Vista
Mπα,αυτό δε θα το πει κανείς σχεδόν... :D :D

Τα Vista μέρα με τη μέρα ανακηρρύσονται πανηγυρικότατα ως το λειτουργικό της MS που πέρασε και ούτε καν ακούμπησε....!!!

Θα γραφτεί στην ιστορία σαν μια μεγάλη φάρσα και τίποτα περισσότερο.Τι κι αν η MS προσπάθησε με 1000+ "πλάγιους" τρόπους να τα σπρώξει,τζίφος !!

Και βέβαια μαζί μ' αυτά,κάτι DX 10,10.1 μας αφήνουν επίσης,όντας εντελώς αποτυχημένα !

Αλλά έτσι είναι!

Όταν δε θες να προχωρήσεις και να εξελίξεις τα XP στην επόμενη ενσάρκωσή τους,τα XP x64 με μάλλον σίγουρη επιτυχία,κι αντ' αυτού πειραματίζεσαι με μπούρδες και σαχλαμάρες,σαμποτάροντας το ήδη πετυχημένο σου προϊόν και παίζοντας με τη νοημοσύνη και τα νεύρα του αγοραστικού κοινού,η αποτυχία είναι εξασφαλισμένη... :diablotin:

Το δε μεγαλύτερο ανέκδοτο στο PC gaming θα είναι για πολλά χρόνια,εκείνο το,καθήστε να δείτε πώς το λέγανε,α ναι,"Vista exclusive" ! :rofl: :rofl:

Ω,ναι,γέλασε κι ο κάθε πικραμένος με αυτό !! :animlaugh: :animlaugh:

Τώρα,αν τα Windows 7 θα είναι καλά ή όχι,μόνο ο καιρός θα το δείξει,αλλά μέχρι τότε,κι αφού εγώ δεν έχω το παραμικρότερο πρόβλημα στο σύστημά μου,τα XP με βολεύουν άνετα.....

Δεν είμαι αντ-MSιακός,αλλά οι αλήθειες να λέγονται !Όσο διάνα και καλή δουλειά έκανε η MS με τα XP,άλλο τόσο και χειρότερα κουλουβάχατα τα έκανε με τα Vista!

Αnd that's the bottom line...

(DINOΟΟΟ,συμπλήρωσε τη φράση...!!! :D :D :D )
 
manos426f είπε:
Mπα,αυτό δε θα το πει κανείς σχεδόν... :D :D
Τα Vista μέρα με τη μέρα ανακηρρύσονται πανηγυρικότατα ως το λειτουργικό της MS που πέρασε και ούτε καν ακούμπησε....!!!
Πωωω πω μίσος... Κοίτα, ούτε εγώ γουστάρω καθόλου την ΜS, αλλά το να λές ότι δεν ακούμπησε... αυτός ο τίτλος ανήκει στα ME και μόνο. Τα Vista αγγίζουν και παρααγγίζουν και το μερίδιο αγοράς τους είναι τεράστιο. Το ότι είναι υποχρεωτικό σε πολλές περιπτώσεις κτλ δεν σημαίνει και πολλά - ακούμπησε!
 
Θα συμφωνίσω με τον Gryzor. Αυτή τη στιγμή, και έχοντας δουλέψει τα Vista κανένα δίμηνο και στις δύο εκδόσεις τους 64 και 32 bit σε δύο διαφορετικά μηχανήματα με εντελώς διαφορετικές προδιαγραφές, μπορώ να πω ότι το λειτουργικό μου αρέσει σφόδρα.

Το είπες και μόνος σου, κανείς δεν το ακούμπησε, αν κάθονταν να ασχοληθούν λίγο αντί να παπαγαλίζουν λόγια άλλων, τα πράγματα θα ήταν διαφορετικά.

Επαναλαμβάνω ότι οι περισσότεροι, αν όχι η συντριπτική πλειοψηφία, όσων καταφέρουν καντήλια έναντι των Vista ούτε καν τα έχουν αγγίξει.

Στα νέα μηχανήματα τα Vista είναι μονόδρομος, τα Windows 7 θα είναι μια αλλαγμένη προς το καλύτερο version τους καλύτερα σεταρισμένη "out of the box", κατά τη γνώμη μου.

Δυστυχώς στο Wind λόγω εγγύησης δεν με παίρνει να βάλω 2 giga μια και πρέπει να ανοίξω το μηχάνημα και την χάνω αυτομάτως, διαφορετικά θα είχαν στηθεί τα Ultimate εδώ και καιρό. Φυσικά μια ωραία πρωία θα μου τη δώσει και θα βουτήξω δεύτερο Wind για να το modάρω μόνο και μόνο, οπότε τα Vista θα μπουν αυτοστιγμή.

Ακόμα και με τόσο αργό επεξεργαστή, το feedback από χρήστες που την έκαναν ήδη τη δουλειά είναι εξαιρετικά θετικό.
 
Μα, έτσι κι αλλιώς, και χαμηλών προδιαγραφών μηχάνημα να έχεις μπορείς να κόψεις πολλά (services, εμφάνιση) και να τρέχει πολύ καλύτερα... έλα όμως που αρέσουν όλα αυτά!;
 
Ή θα πρέπει να ξέρεις πως να το κάνεις ε;

Οι περισσότεροι δεν γνωρίζουν καν πως να αλλάξουν το desktop background πόσο μάλλον να απενεργοποιήσουν άχρηστα services........
 
Α, εδώ έχεις δίκιο. Αν και απενεργοποιούν νομίζω τα ίδια τα Windows κάποια (π.χ. WDM) αν δεν έχεις ικανό μηχάνημα.
 
Αυτό δεν το ήξερα, νόμιζα ότι πάει με τις διαφορετικές εκδόσεις των Vista.
 
Εντάξει,γνώμες είναι όλα,αλλά το ότι η διείσδυση των Vista είναι ελαχιστότατη μέχρι και σήμερα (πλην των έμμεσων,"αναγκαστικών" πωλήσεών τους σε έτοιμα PC's),ακόμη και σε σχέση με την πιο απαισιόδοξη πρόβλεψη,κάτι λέει...

Κακά τα ψέμματα,δε μπορεί η συντριπτική πλεοψηφία να κάνει λάθος,τα Vista ΔΕΝ πέτυχαν ούτε κατ' ελάχιστο!Η MS έβγαλε μόνη της τα μάτια της !

Ακόμη κι από θέμα marketing να το δούμε,ξεχνώντας άλα τα άλλα,ήταν τουλάχιστον ηλιθιώδες να μη κρατήσουν-χρησιμοποιήσουν το όνομα XP στο νέο λειτουργικό.Αλλά τόσο τους έκοψε,αυτά πράξανε...

Το δε SP1 των Vista,ακόμη δεν έμαθα-κατάλαβα τι ακριβώς έφτιαχνε...

Κι ασφαλώς,το ότι βγαίνει νέο λειτουργικό τόσο γρήγορα μετά τα Vista,είναι η ίδια η ομολογία της MS ότι "ναι,κύριοι,κάναμε λάθος,πατάτα,όπως θέλετε πείτε το,και τώρα πάμε να συμμαζέψουμε τα ασυμμάζευτα !"

Γιώργο,τα έχω δει τα Vista,σε 2 φίλους μάλιστα και εκτός του ότι δεν είδα κανέναν,μα κανέναν σοβαρό λόγο να τα βάλω στο δικό μου PC,o Q6600 του ενός φίλου δεν είχε κανένα πρόβλημα με τα ΧP x86!Κι ασφαλώς γύρισε σ' αυτά το παιδί!

Μη μιλήσω για Assassin's Creed και Crysis και τα γέλια που κάναμε (εγώ δηλαδή,ο άλλος είχε εκνευριστεί με αυτά που έβλεπε...) βλέποντάς τα πρώτα σε Vista x64 και μετά σε XP x86,με μία 9800GX2 καρτούλα και συγκρίνοντας πώς πήγαινε σε έκαστο λειτουργικό..

(σ.σ Όταν μιλάω για Vista,εννοώ πάντα τα x64,μη μου πεις κανεις ότι τα x86 Vista υπήρχε λόγος να τα βάλει..!! )

Αλλά εμένα κανείς δε μου έλυσε την απορία τι έγινε τελικά με τα XP x64 και γιατί δε περπάτησαν καθόλου,μένοντας ΠΑΝΤΕΛΩΣ στην αφάνεια...

Είπαμε,"Vista exclusive games" και μετά ακολουθεί αυτό με τον Τοτό....

(Θέμη,κανένα μίσος από μένα προς την MS ρε συ,αφού άλλωστε τα XP τα εκθειάζω καιρό τώρα,απλά η αλήθεια [υποκειμενική πάντα προφανώς...] να λέγεται...)
 
Συγγνώμη Μάνο, αλλά το βλέπεις πολύ μονόπαντα και χωρίς να προσφέρεις στοιχεία, απλά αφορισμούς...

"Ελαχιστότατη" η διείσδυση; Εγώ πάλι τα βλέπω να ξεφυτρώνουν σα μανιτάρια, ακόμη και ως upgrade προηγούμενων μηχανημάτων. Π.χ. στη δουλειά μου αρχίζουν και περνάνε Vista, τα οποία μάλιστα περνάνε και στο δίκτυο τερματικών που έχουμε ανά την Ελλάδα (production level δηλαδή). Προσωπικά δεν έχω ακούσει άλλον πέρα από την ιστορία σου να κάνει downgrade σε ΧΡ από Vista.

Ποια είναι η συντριπτική πλειοψηφία; Σόρρυ, μου θυμίζεις τον Καραμανλή :D "Ας είμαστε ξεκάθαροι", "Ένα είναι το βέβαιο", "Κανείς δεν έχει αντίρηση" κτλ κτλ. Δεν είναι επιχειρηματολογία αυτή... :takethat:

Από marketing? Ευχαρίστως, αυτή είναι η δουλειά μου - με ελαφριά εξειδίκευση στο branding. Αφήνοντας το τεχνολογικό θέμα απ'έξω, δεν υπήρχε μία στο εκατομμύριο να κοτσάρει το ΧΡ στο λειτουργικό της. Δεν το γουστάρω το "Vista" προσωπικά, αλλά αν τα έλεγε ας πούμε ΧΡ deluxe/advanced/whatever τότε θα τα προσπέρναγε πολύς περισσότερος κόσμος. Η MS ήθελε να δώσει νέα πνοή στο λειτουργικό, η οποία δεν υπήρχε από το 95 και δεν υπήρχε θέμα διατήρησης ονοματολογίας. Εδώ δεν υπήρχε σε μικρότερες αλλαγές! Το μόνο που θυμάμαι ήταν τα 98SE.

To ότι δεν κατάλαβες το τί έφτιαξε το SP1 ήταν καλό, μια που σημαίνει ότι δεν υπάρχουν τα εξώφθαλμα προβλήματα που έβλεπες στις προηγούμενες εκδόσεις και παρακαλούυυυυυσες για ένα SP... (βασικά: έφτιαξε πολλά, μικρά πραγματάκια. Εγώ είδα βελτιώσεις σε κάποια ψιλοθεματάκια που είχα, πχ διαχείριση ενέργειας με συγκεκριμένες συσκευές, cache flushing από εξωτερικές συσκευές κτλ).

Το ότι βγαίνει νέο λειτουργικό, και πάλι, δεν σημαίνει τίποτα. Aφ'ενός, από τα 2000 στα XP μεσολάβησε μικρότερο διάστημα. Και τα 2000 ήταν ό,τι καλύτερο είχε βγάλει μέχρι τότε. Αφ'εταίρου, το RTM των Vista ήταν το 2006. Τα 7 αναμένονται το 2010... ποιο μικρό διάστημα;;;!! ΑΛΛΑ και μικρό να ήταν... είναι γνωστό ότι δεν προλάβανε να βάλουνε κάποια χαρακτηριστικά μέσα στα Vista, το οποίο σημαίνει ότι ενδεχομένως το development των 7 (το οποίο είχε ξεκινήσει ήδη πριν τα Vista όπως ΠΑΝΤΑ, ας μην το ξεχνάμε!!) βρήκε πολλά χαρακτηριστικά σχεδόν έτοιμα να ενσωματώσει.

Όσο για τα παιχνίδια... το έχουμε πει, και το να το ξαναναφέρεις δεν προσφέρει τίποτα :p ΔΕΝ είναι για βαριά παιχνίδια το λειτουργικό, γνωστό στους πάντες. Χωρίς να σημαίνει όμως ότι είναι και για τα μπάζα.

Όπως είχα πει παλιότερα: εγώ έχω ξεχάσει πότε εγκατέστησα τα Vista. Στα XP είχα μάθει απ'έξω τα serials...

Φιλικά πάντα, ε; :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θέμη,δεν κάνω καθόλου αφορισμούς (ούτε ο Πάτερ-Μάνος να ήμουν βρε ! :D ),δεν είναι έτσι τα πράγματα...

Kαταρχήν δε μιλάω για εταιρείες εγώ,μιλάω για απλούς χρήστες.Το ότι πολλές εταιρείες βάζουν τα Vista δε λέει απολύτως τίποτα.Να σου αναφέρω ότι σε γνωστότατη εταιρεία ειδών πληροφορικής δε βγάζανε με τίποτα τα Server 2003 για να βγάλουν XP ;Αλλά όταν "έπρεπε" να βάλουν τα XP,τα έβαλαν...

Καλά,για Vista,μέχρι και τώρα,ούτε λόγος...

Για τον Καραμανλή,το αφήνω έτσι,αν κι ομολογώ ότι δε μου άρεσε ο παραλληλισμός.. :D

Εσύ θα τα προσπάρναγες τα ΧP deluxe,πώς όμως προδικάζεις ότι έτσι θα κάνανε και οι εκατομμύρια κάτοχοι XP;Συνταγή πετυχημένη δεν αλλάζει φίλε,δεν είναι τυχαία η ρήση.Και ξαναλέω,ΔΕΝ εννοώ απαραίτητα να μέναμε στα XP,αλλά ότι μαρκετίστικά,ήταν τραγικό λάθος η μη χρησιμοποίηση του ονόματός τους...

Τώρα η νέα πνοή των Vista,μάλλον ακόμη αναζητείται... :D

Downgrade από Vista σε XP έχουν κάνει πολλοί,και μάλιστα έχουν αναφερθεί και παραδείγματα εδώ μέσα,όπως και σε πολλά άλλα,ελληνικά και μη,forums κατά καιρούς...

Για τα ότι κι η MS κατάλαβε τις πατατιές των Vista,σε παραπέμπω εδώ :

Will Smith @ Maximum PC: We sat down with Microsoft to hear the companyʼs side of the Vista story. What lessons have been learned following the worst Windows launch in the companyʼs history? Is Microsoft doing enough to regain PC usersʼ faith?

 


"Weʼve seen worse launches over the years, but not from a multibillion dollar product that was a half-decade in the making. Here are the seven biggest contributors to Vistaʼs dud of a debut:


 


1. Instability



2. Incompatibility



3. Performance



4. User Account Control



5. Activation



6. Version Overload



7. Teasing the audience with Flip3D


"

Προφανώς λοιπόν κι η MS κατάλαβε τι έδωσε αρχικά στον κόσμο,ε ;

Α,όλως τυχαίως,αυτή η κουβέντα έγινε εν όψει των Windows 7.Με άλλα λόγια,αυτό που είπα: "Nαι,σας δώσαμε μια φόλα,αλλά τώρα μάθαμε..."

Για το δε SP1,δεν τα λέω εγώ:

"Το SP1 μάλλον δε βελτιώνει τις επιδόσεις των Vista

Δημοσίευση σε τεχνολογικό blog δίνει μια πρώτη γεύση των επιδόσεων του πρώτου service pack για τα Windows Vista και το συμπέρασμά της μάλλον δε θα ευχαριστήσει το πλατύ κοινό καθώς δεν παρατηρήθηκαν βελτιώσεις στις επιδόσεις του λειτουργικού. Πολλοί πελάτες της Microsoft, κυρίως εταιρείες, έχουν αναβάλει την αναβάθμιση σε Vista εξαιτίας της υψηλής χρήσης πόρων συστήματος, των κατώτερων επιδόσεών τους σε σχέση με τα XP αλλά και κάποιων μεμονωμένων προβλημάτων.

 


Πολλοί από αυτούς έλπιζαν ότι τo SP1 θα βελτίωνε τις επιδόσεις – τουλάχιστον στο επίπεδο εκείνων των XP. Ωστόσο, κάτι τέτοιο δε φαίνεται να συμβαίνει με βάση τα πρώτα δείγματα της έκδοσης Preview της RC [Release Candidate] του Vista SP1, που κυκλοφόρησε στις 18 Νοεμβρίου [build 658]. Οι διαφορές σε σχέση με την αρχική έκδοση των Vista, σύμφωνα με τις μετρήσεις του exo.blog είναι ελάχιστες.Αναλυτικά στοιχεία για το πώς έγιναν οι μετρήσεις και τα επιμέρους αποτελέσματα μπορείτε να βρείτε
εδώ "

(Περσινό link βέβαια,αλλά με πολύ νόημα.Άλλωστε τι είναι τα Vista,ροδάκινα να ωριμάσαν από τότε ;; :p :p )

Τέλος,το ότι τα Vista δεν είναι για βαριά παιχνίδια,από μόνο του είναι πραγματικά τόσο κωμικό,που ξεπερνά ίσως κι ατάκες-γκριμάτσες του Τσάκωνα!

"Το νέο super-duper λειτουργικό μας,που είναι για τετραπύρηνους επεξεργαστές και 4+ GB RAM,εμ,δε κάνει για βαριά παιχνίδια!Αυτά να τα παίξετε στα XP....!!!!"

Καραlol !!!! :D :D :D

Eννοείται πάντα φιλικά ρε,τι,σιγά να μην παρεξηγηθούμε κιόλας για την MS

(και το πατατολειτουργικό της !!! :diablotin: :diablotin: )

σ.σ Win XP σε τρία μηχανήματα,χωρίς format,επί 3 χρόνια....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
manos426f είπε:
Θέμη,δεν κάνω καθόλου αφορισμούς (ούτε ο Πάτερ-Μάνος να ήμουν βρε ! :D ),δεν είναι έτσι τα πράγματα...
Μα ο αφορισμός δεν γίνεται μόνο από την εκκλησία, ούτε το εννοώ όπως ίσως το εξέλαβες (σόρρυ γι αυτό), εννοούσα σχόλια χωρίς εξήγηση και (κατά τη γνώμη μου) υπόβαθρο.

manos426f είπε:
Για τον Καραμανλή,το αφήνω έτσι,αν κι ομολογώ ότι δε μου άρεσε ο παραλληλισμός.. :D
Ναι, αλλά και αυτός έτσι μιλάει :D Εξηγούμαι:

-Δίνει ώς δεδομένο κάτι που είναι καθεαυτό αντικείμενο συζήτησης. Π.χ., "Είναι δεδομένο ότι τα VISTA είναι ....!", "Είναι δεδομένο ότι οι προκάτοχοί μας φάγανε περισσότερα από εμάς" κτλ.

-Δίνει ώς δεδομένο κάτι που είναι όντως δεδομένο μόνο και μόνο για να επεκτείνει αυτό το 'δεδομένο' και στο υπόλοιπο επιχείρημα που είναι αντικείμενο συζήτησης. Π.χ, "Είναι δεδομένο ότι τα Vista δεν είναι για βαριά παιχνίδια, άρα είναι γενικά για τα μπάζα", "Είναι δεδομένο ότι η παγκόσμια οικονομία περνάει κρίση, και ότι πρέπει να σας πάρουμε τα σώβρακα".

Εσύ θα τα προσπάρναγες τα ΧP deluxe,πώς όμως προδικάζεις ότι έτσι θα κάνανε και οι εκατομμύρια κάτοχοι XP;Συνταγή πετυχημένη δεν αλλάζει φίλε,δεν είναι τυχαία η ρήση.Και ξαναλέω,ΔΕΝ εννοώ απαραίτητα να μέναμε στα XP,αλλά ότι μαρκετίστικά,ήταν τραγικό λάθος η μη χρησιμοποίηση του ονόματός τους...

Τώρα η νέα πνοή των Vista,μάλλον ακόμη αναζητείται... :D
Σ'αρέσουν δεν σ'αρέσουν... όλη η καμπάνια των Vista έχει αυτόνομη αισθητική και περιεχόμενο. Και στα πλαίσια αυτής δεν είχε νόημα να διατηρηθεί το όνομα. Με τίποτα. Μα κόβω το χέρι μου. Γιατί ΔΕΝ ΕΪΝΑΙ ΧΡ και η MS ΔΕΝ ΗΘΕΛΕ να συνδεθούν τα Vista με τα ΧΡ. Αυτά από πλευράς marketing. Kαι, εννοείται ότι συνταγή πετυχημένη αλλάζει και παρααλλάζει, αλλιώς θα τσακωνώμασταν για τα 3.11 τώρα.

Downgrade από Vista σε XP έχουν κάνει πολλοί,και μάλιστα έχουν αναφερθεί και παραδείγματα εδώ μέσα,όπως και σε πολλά άλλα,ελληνικά και μη,forums κατά καιρούς...
OK, δεν το αμφισβητώ, για να δούμε τώρα και πόσοι αμέτρητοι έχουν κάνει upgrade σε vista και δεν γυρνάνε πίσω...

Για τα ότι κι η MS κατάλαβε τις πατατιές των Vista,σε παραπέμπω εδώ :

Will Smith @ Maximum PC: We sat down with Microsoft to hear the company's side of the Vista story. What lessons have been learned following the worst Windows launch in the company's history? Is Microsoft doing enough to regain PC users' faith?
 


Ωωωωωωωωωωωωωωωπα, στάκα τώρα, γιατί το συγκεκριμένο άρθρο είναι λες και γράφτηκε από fanbois. Κατ'αρχάς, δεν είναι συνέντευξη. Στο συντριπτικά μεγαλύτερο μέρος του αναφέρει απόψεις των αθρογράφων και ΟΥΧΙ των ανθρώπων της MS. Μόνο στην τελευταία σελίδα αναφέρει λίγα πράγματα. Τα 7 σημεία που αναφέρει ΔΕΝ είναι σημεία που αναφέρουν οι άνθρωποι της MS. Αναρωτιέμαι πώς στο καλό βγήκε αυτό το άρθρο στον αέρα... Να μην τρελλαθούμε κι όλας, δεν είναι δυνατόν να συμπεραίνεις από αυτό ότι και η ίδια η MS θεωρεί τα Vista πατάτα... Αυτό που έγινε είναι ότι κάποιοι αθροργράφοι εντόπισαν κάποια προβλήματα και κάποιοι (
;) άνθρωποι της MS συζήτησαν πάνω σε αυτά και δώσαν εξηγήσεις. Απέχει τρομερά... Α! και μιλάει για το launch, όχι για το λειτουργικό γενικά.

 


1. Instability


 


Για γέλια. Τα 2000 ήταν σταθερά, Τα ΧΡ σταθερότερα, τα Vista σταθερότατα. Αν είχες BSOD το ξέραμε όλοι στην αρχή ότι φταίγανε οι οδηγοί.


 


2. Incompatibility


 


Αχεμ, δείξε μου εσύ μεγάλη αλλαγή λειτουργικού (σε τρόπο λειτουργίας, φιλοσοφία κτλ) που να μην έχει ένα ποσοστό ασυμβατότητας και τα λέμε. Παρ'όλα αυτά, εγώ (που δοκιμάζω ό,τι σαχλαμάρα βρω!!) είχα συναντήσει ελάχιστες ασυμβατότητες και ΜΟΝΟ στην αρχή.


 


3. Performance


 


Και τα ίδια τα benchmarks που δίνουν πολύ μικρές διαφορές βγάζουν. Σκασίλα μου. Άσε που θυμάμαι να διαβάζω πολλά-πολλά αποτελέσματα που άλλα δίναν μικρό προβάδισμα σε ΧΡ και άλλα σε Vista.


 


4. User Account Control


 


Μεγάλη βλακεία της MS. Διορθώθηκε από τρίτους πολύ γρήγορα. Αν το θεωρείς λόγο να μη βάλεις Vista...


 


5. Activation


 


Δεν είναι θέμα λειτουργικού αλλά άλλων τμημάτων της εταιρίας. Διορθώθηκε από τρίτους
:D

 


6. Version Overload


 


...δεν είναι θέμα λειτουργικού αλλά marketing. Πώς φαίνεται ότι οι αθρογράφοι ψάχναν εναγωνίως να βρουν κάτι...


 


7. Teasing the audience with Flip3D


Εεεεε????? Γουάτ; Τί εννοούν (κι εσύ) με αυτό; Επειδή δεν είχε πιο ΓΟΥΑΟΥ ΤΖΑΜΑΤΟ task switching? Ρε δεν πάμε να πέσουμε απο τον γκρεμό αν είναι να ασχολούμαστε με αυτά... Προς στιγμή νόμιζα ότι ξέχασα τί ήταν το Φλιπ και λέω, για να το αναφέρουν κάτι σημαντικό θα είναι!

Προφανώς λοιπόν κι η MS κατάλαβε τι έδωσε αρχικά στον κόσμο,ε ;
Καμμία σχέση, λογική ασυνέχεια, jumping to conclusions κτλ.

Α,όλως τυχαίως,αυτή η κουβέντα έγινε εν όψει των Windows 7.Με άλλα λόγια,αυτό που είπα: "Nαι,σας δώσαμε μια φόλα,αλλά τώρα μάθαμε..."
Καμμία σχέση, λογική ασυνέχεια, jumping to conclusions κτλ.

Τέλος,το ότι τα Vista δεν είναι για βαριά παιχνίδια,από μόνο του είναι πραγματικά τόσο κωμικό,που ξεπερνά ίσως κι ατάκες-γκριμάτσες του Τσάκωνα!"Το νέο super-duper λειτουργικό μας,που είναι για τετραπύρηνους επεξεργαστές και 4+ GB RAM,εμ,δε κάνει για βαριά παιχνίδια!Αυτά να τα παίξετε στα XP....!!!!"
Δεν βλέπεις το οξύμωρο σε αυτό που λες. ΑΚΡΙΒΩΣ χρειάζεται βαρύτερα μηχανήματα, κάτι που σημαίνει ότι, ceteris paribus τα παιχνίδια θα τρέχουν (λιγότερο απ'ό,τι θα περίμενα) αργά. Που το κωμικό;

Eννοείται πάντα φιλικά ρε,τι,σιγά να μην παρεξηγηθούμε κιόλας για την MS
Όχι, θα τσακωθούμε γιατί με αναγκάζεις να γίνομαι δικηγόρος της MS ενώ τη βρίζω... δυστυχώς διαλέγεις λάθος πράγματα να επιτεθείς!

σ.σ Win XP σε τρία μηχανήματα,χωρίς format,επί 3 χρόνια....
Εξαρτάται πώς τα χρησιμοποιείς. Όπως είπα, στήνω, ξεστήνω, ξαναστήνω, κάτι που μέχρι τα ΧΡ ΔΕΝ γινόταν για ικανό χρονικό διάστημα χωρίς να πάνε όλα από εκεί που ήρθαν.

Πωπωπωωωωωω πραγματικά δεν το πιστεύω ότι υπερασπίζομαι την MS...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Gryzor είπε:
Ναι, αλλά και αυτός έτσι μιλάει :D Εξηγούμαι:-Δίνει ώς δεδομένο κάτι που είναι καθεαυτό αντικείμενο συζήτησης. Π.χ., "Είναι δεδομένο ότι τα VISTA είναι ....!", "Είναι δεδομένο ότι οι προκάτοχοί μας φάγανε περισσότερα από εμάς" κτλ.

-Δίνει ώς δεδομένο κάτι που είναι όντως δεδομένο μόνο και μόνο για να επεκτείνει αυτό το 'δεδομένο' και στο υπόλοιπο επιχείρημα που είναι αντικείμενο συζήτησης. Π.χ, "Είναι δεδομένο ότι τα Vista δεν είναι για βαριά παιχνίδια, άρα είναι γενικά για τα μπάζα", "Είναι δεδομένο ότι η παγκόσμια οικονομία περνάει κρίση, και ότι πρέπει να σας πάρουμε τα σώβρακα".
Δεν κάνω καθόλου αυτό το πράγμα,αλλά τέλος παντων,έτσι το βλέπεις εσύ..

Gryzor είπε:
Σ'αρέσουν δεν σ'αρέσουν... όλη η καμπάνια των Vista έχει αυτόνομη αισθητική και περιεχόμενο. Και στα πλαίσια αυτής δεν είχε νόημα να διατηρηθεί το όνομα. Με τίποτα. Μα κόβω το χέρι μου. Γιατί ΔΕΝ ΕΪΝΑΙ ΧΡ και η MS ΔΕΝ ΗΘΕΛΕ να συνδεθούν τα Vista με τα ΧΡ. Αυτά από πλευράς marketing. Kαι, εννοείται ότι συνταγή πετυχημένη αλλάζει και παρααλλάζει, αλλιώς θα τσακωνώμασταν για τα 3.11 τώρα.
Ε,αυτό λέω,δε συνδέθηκαν λοιπόν και να τα αποτελέσματα... :D

Εμ,τα 3.11 πιο πετυχημένα από τα XP δε τα λες...

Gryzor είπε:
OK, δεν το αμφισβητώ, για να δούμε τώρα και πόσοι αμέτρητοι έχουν κάνει upgrade σε vista και δεν γυρνάνε πίσω...
Αυτό δεν το γνωρίζω...

Gryzor είπε:
Ωωωωωωωωωωωωωωωπα, στάκα τώρα, γιατί το συγκεκριμένο άρθρο είναι λες και γράφτηκε από fanbois. Κατ'αρχάς, δεν είναι συνέντευξη. Στο συντριπτικά μεγαλύτερο μέρος του αναφέρει απόψεις των αθρογράφων και ΟΥΧΙ των ανθρώπων της MS. Μόνο στην τελευταία σελίδα αναφέρει λίγα πράγματα. Τα 7 σημεία που αναφέρει ΔΕΝ είναι σημεία που αναφέρουν οι άνθρωποι της MS. Αναρωτιέμαι πώς στο καλό βγήκε αυτό το άρθρο στον αέρα... Να μην τρελλαθούμε κι όλας, δεν είναι δυνατόν να συμπεραίνεις από αυτό ότι και η ίδια η MS θεωρεί τα Vista πατάτα... Αυτό που έγινε είναι ότι κάποιοι αθροργράφοι εντόπισαν κάποια προβλήματα και κάποιοι ( ;) άνθρωποι της MS συζήτησαν πάνω σε αυτά και δώσαν εξηγήσεις. Απέχει τρομερά... Α! και μιλάει για το launch, όχι για το λειτουργικό γενικά.
Δε σου άρεσε ε ; :D

Xρησιμοποιώντας τα δικά σου λόγια,θα σου πω "Σ'αρέσει,δε σ' αρέσει,λόγια των ανθρώπων της MS είναι..."

Gryzor είπε:
Καμμία σχέση, λογική ασυνέχεια, jumping to conclusions κτλ.
Έτσι (θες να ; ) το βλέπεις εσύ...

Gryzor είπε:
Καμμία σχέση, λογική ασυνέχεια, jumping to conclusions κτλ.

Πάμε ξανά,έτσι (θες να ; ) το βλέπεις εσύ...

Gryzor είπε:
Δεν βλέπεις το οξύμωρο σε αυτό που λες. ΑΚΡΙΒΩΣ χρειάζεται βαρύτερα μηχανήματα, κάτι που σημαίνει ότι, ceteris paribus τα παιχνίδια θα τρέχουν (λιγότερο απ'ό,τι θα περίμενα) αργά. Που το κωμικό;
Βρε Θέμη,τι μας λες τώρα δηλαδή ;

Tα Vista απαιτούν βαριά μηχανήματα,στα μηχανήματα αυτά τα παιχνίδια θα τρέχουν αργά,πιο αργά από τα XP και το θεωρείς και λογικό αυτό ;!;!;

Gryzor είπε:
Όχι, θα τσακωθούμε γιατί με αναγκάζεις να γίνομαι δικηγόρος της MS ενώ τη βρίζω... δυστυχώς διαλέγεις λάθος πράγματα να επιτεθείς!
Εσύ πήρες τη θέση αυτή,τι να κάνω εγώ ;!; :D

Gryzor είπε:
Εξαρτάται πώς τα χρησιμοποιείς. Όπως είπα, στήνω, ξεστήνω, ξαναστήνω, κάτι που μέχρι τα ΧΡ ΔΕΝ γινόταν για ικανό χρονικό διάστημα χωρίς να πάνε όλα από εκεί που ήρθαν.
Δηλαδή ποιο είναι το πρόβλημα των XP,όπως το λες εσύ εδώ ;

Γιατί δε καταλαβαίνω ακριβώς τι ή ποιο είναι το πρόβλημά τους,στο οποίο θες να καταλήξεις...

Gryzor είπε:
Πωπωπωωωωωω πραγματικά δεν το πιστεύω ότι υπερασπίζομαι την MS...
Γιατί ;

Κι εγώ,όπως σου είπα,στη συγκεκριμμένη περίπτωση την κατηγορώ,όχι γενικότερα...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
αυτο το midori που αναπτυσσει η microsoft....αυτο μαλλον θα κανει τη διαφορα και απλα μαζευει χρηματα τωρα με τις εκδοσεις που βγαζει.

αν μιλησουμε με ορους μαρκετινγκ αυτο το διαφοροποιημενο προιον δυσκολα να το κοντραρει κανεις και αν περασει και στο κωδικα της bsd κωδικα οπως λενε, θα γινει ασυναγωνιστη.

βεβαια ετσι λενε στο νετ,δε σημαινει οτι ισχυει η και θα γινει κατι τετοιο,γιατι στο νετ πολλα λεγονται ,λιγα ισχυουν.
 
Όσο για το αν ξέρετε κάποιον που πέρασε στα Vista (μετά το SP1 και έκατσε να τα μάθει) και δεν γυρίζει πίσω, εεεεε, ΕΜΕΝΑ!!!!!

 


Πριν από την έλευση του SP1 και με μηχάνημα όχι τόσο δυνατό, ενώ δεν είχα ψάξει το τρόπο να ρυθμίσω κάποια πράγματα όπως θα έπρεπε, μπορώ να πω ότι τα Vista με είχαν εκνευρίσει. Τα πράγματα όμως έχουν αλλάξει άρδην από τότε.

Σκέφτομαι να στείλω στα αγύριστα την εγγύηση του netbook για να του βάλω άλλο ένα giga ram και να του στήσω τα Ultimate 64bit σαν dual boot. Μόνο και μόνο για να δω από πρώτο χέρι αν ισχύουν όλα αυτά που έχουν γράψει κάποιοι που το έκαναν ήδη, μια και οι αναφορές είναι πραγματικά απίστευτα θετικές.

Όσο για την κόντρα XP vs Vista θα αναφέρω σκηνικό από τη σημερινή συνάντηση:

Συζήτηση περί των Vista στην παρέα. Τσουπ, πετάγεται ο Theoritikos (ο οποίος είναι πολύ καλός φίλος έτσι; ) και απαντάει:

- Vista σβίστα αμάν αυτή η μπούρδα.

- Τά ΄χεις εγκαταστήσει ή τά ' χεις δουλέψει ρε Theoritike;

- ΟΧΙ, αλλά έχω δει δυό φίλους μου να τα δουλεύουν.

Τα συμπεράσματα δικά σας. Το παράδειγμα δεν είναι καρφί στον Theoritiko, αλλά μάλλον αντικατοπτρίζει τη συντρηπτική πλειοψηφία των χρηστών εκεί έξω.

Όσο για τα παιχνίδια, έχω παίξει με το τέρας τα άπαντα των τελευταίων μηνών και όλα πάνε υπέροχα. Δεν μιλώ για το laptop όπου μόνο το Crysis Warhead έδειξε σημάδια "κόπωσης" και σε αυτό φτάιει καθαρά η κάρτα γραφικών, τι να σου κάνει μια 9600 στο κάτω - κάτω;

Όλα τα υπόλοιπα έχουν πάει μια χαρά. Τον τελευταίο καιρό μάλιστα, παίζω αποκλειστικά πιά με το φορητό, για να δω πως πάνε τα παιχνίδια σε ένα μηχάνημα που όντως είναι πιό αδύναμο από το τέρας desktop. Κανένα πρόβλημα μέχρι στιγμής.

Α, και το λειτουργικό πάει σφαίρα και στην εκκίνηση. Και θυμίζω ότι έχω δίσκο στις 5400 στροφές και όχι στις 7200.........
 
Εμένα μου φτάνει το ότι ο Gryzor με δωροδόκησε χθες με ένα MS keyboard και 80 περίπου 3.5'' DD δισκέτες,για να σταματήσω να λέω την αλήθεια... :animlaugh: :animlaugh: :animlaugh:

ΟΚ Θέμη,το κλείνω το στόμα μου...!! :D :D :D
 
manos426f είπε:
Εμένα μου φτάνει το ότι ο Gryzor με δωροδόκησε χθες με ένα MS keyboard και 80 περίπου 3.5'' DD δισκέτες,για να σταματήσω να λέω την αλήθεια... :animlaugh: :animlaugh: :animlaugh: ΟΚ Θέμη,το κλείνω το στόμα μου...!! :D :D :D
Ναι, αλλά πήρα και τροφοδοτικό πίσω. Άρα μπορούμε να επανεκκινήσουμε τη διαμάχη :D . Από αύριο στη δουλειά, σήμερα έχει γενέθλια η κοπέλα μου :)

Pooky είπε:
Χααααχαχα! Να σου πω σκέφτομαι να το κάνω στο λαπτοπι της κοπέλας μου. Έχει ΧΡ και επειδή είναι 'production' μηχάνημα (κάνει τη δουλειά της εκεί πάνω) φοβάται το καινούργιο!
 
Κοίτα, καλό είναι να εξοικειωθεί πρώτα με τα Vista μια και μια μεγάλη περίοδος προσαρμογής είναι απαραίτητη. Αλλά αφού ξέρει από υπολογιστές και κάνει δουλειά με το μηχάνημα, καλό είναι να κάνει το επόμενο βήμα και να μάθει κάτι νέο.

Η γυναίκα μου μόλις τώρα μου είπε ότι στη δουλειά της έβαλαν Vista σε μηχάνημα μιας άσχετης, η τύπισσα δεν μπορεί με τίποτε να εξοικειωθεί με το νέο περιβάλλον. Μάλιστα δεν κατάφερνε να βρει το "Ο υπολογιστής μου" και έβαλε τα κλάματα.........

Είπαμε, στη mainstream κατηγορία, αν πας και αλλάξεις το desktop background σε κάποιο μηχάνημα ή αλλάξεις η σειρά των icons, ο mainstreamάς θα κάθεται και θα κοιτάζει σα χάνος την οθόνη μη ξέροντας που πάνε τα 4. Πόσο μάλιστα να του αλλάξεις λειτουργικό και πόσο μάλιστα να μην ΘΕΛΕΙ ο ίδιος να μάθει μερικά πράγματα.

PS. Χρόνια Πολλά στην κοπέλα σου!
 
Να πω και εγω τη γνωμη μου..

Το βασικο προβλημα των Vista ειναι στους drivers και στη συμβατοτητα (αν και ειναι σε πολυ καλα επιπεδα).Το θεμα οτι θελουν ισχυροτερο hardware,αυτο ειναι κοινος τοπος σε καθε νεα εκδοση οποιοδηποτε συγχρονου λειτουργικου συστηματος.

Πολλοι φωναζουν οτι θελουν απο την MS ενα καλυτερο OS.Αυτο αυτοματα σημαινει κατι απο την αρχη.

Αν στη Vista φαση γκρινιαζουμε οτι δεν βρηκε αυτοματα τον εκτυπωτη ,οτι δεν παιζει το Screamer Rally ή οτι το χρεπι μας δεν τα σηκωνει αξιοπρεπως,φανταστειτε τι θα γινει αν φτιαχνοταν ενα νεο λειτουργικο from scratch...
 
Πίσω
Μπλουζα