Windows Vista

Εγω γιατί έχω την εντύπωση πως τα vista θα παίζουν μόνο games της Microsoft που είναι dx9?
 
Ε?

Τα Vista ενσωματώνουν DX10 και θα παίζουν (υποτίθεται) και τα παιχνίδια της παλαιότερης γενιάς.

Αλλά μέχρι στιγμής οι κάρτες της σειράς 8800 αν και είναι DX10 certified ΔΕΝ διαθέτουν drivers για τα Vista!!!!!!!!

Φυσικά αυτό θα αλλάξει με τον καιρό, αλλά η ειρωνία θα παραμείνει. Ενημερώθηκα εκτενώς και για τις επερχόμενες κάρτες γραφικών της ΑΤΙ και μπορώ να πω με βεβαιότητα ότι είχα πέσει εντελώς έξω στις εκτιμήσεις μου. Από ότι φαίνεται θα είναι ΠΑΝΓΡΗΓΟΡΕΣ μια και καλή δουλειά έχει γίνει, αλλά και η τεχνολογία κατασκευής τους είναι εξαιρετικά προχωρημένη. Σε συνδυασμό και με τα νέα chipsets AMD θα κάνουν θραύση. (Στην πλατφόρμα Intel τα chipsets θα αναγράφονται ΑΤΙ, στην πλατφόρμα AMD, σαν AMD!!! )

Μπράβο στην AMD, που έχει καταφέρει να αλλάξει πολλά στο σκηνικό. Φαίνεται πως άργησε αλλά όλα δείχνουν πως θα τα καταφέρει περίφημα τελικά!!!!!!
 
pooky

δανειο,δανειο,δανειο :diablotin: :diablotin: :diablotin:

θα ριξεις μια επιταγουλα σε κεντρικο καταστημα για να αποκτησεις το pc της αρεσκειας σου....ειδαλος με τον μισθο (οπως ολοι μας)θα δεις ασπρη μερα κατα αγιο πετρο μερια

η αναβαθμιση για το HD δεν ειναι μονο για ταινιες, αλλα και για παιχνιδια

γυρω στο 2008 θα τα δεις και για pc......κατσε να τα δουμε πρωτα σε ps3 μεχρι το καλοκαιρι

η βλακεια τους παντος ειναι οτι με το HD θα πρεπει να εχεις οθονη το λιγοτερο 20΄΄...οποτε αλλα λευτα για οθονες...και κουραφεξαλα

οποτε σιγα σιγα να κοιταζουμε για μετατροπεα απο dvd σε HD για τιποτα backup που εχουμε κανει
 
pepinos είπε:
η αναβαθμιση για το HD δεν ειναι μονο για ταινιες, αλλα και για παιχνιδια

γυρω στο 2008 θα τα δεις και για pc......κατσε να τα δουμε πρωτα σε ps3 μεχρι το καλοκαιρι

η βλακεια τους παντος ειναι οτι με το HD θα πρεπει να εχεις οθονη το λιγοτερο 20΄΄...οποτε αλλα λευτα για οθονες...και κουραφεξαλα

οποτε σιγα σιγα να κοιταζουμε για μετατροπεα απο dvd σε HD για τιποτα backup που εχουμε κανει

OK καλώς!

Το 2008 είναι ακόμα μακρυά, έτσι κι αλλοιώς θα έχω αναβαθμιστεί μέχρι τότε, νάμαστε καλά πρώτα από όλα.

20άρα οθόνη; Πού το πρόβλημα; 320 ευράκια κάνουν τώρα και μάλιστα τα μοντέλα 1680 Χ 1050. Οπότε έπειτα από ένα χρόνο θα κάνουν καμιά 200άρα. Κανένα πρόβλημα. Αλλά μην ξεχνάς ότι τα παιχνίδια είναι ΑΔΥΝΑΤΟ να παίζουν σε μια ανάλυση και μόνο, μια και μάλλον με αυτή την τακτική κανείς δεν θα τα αγοράσει. Η όλη ιδέα είναι πώς θα πουλήσουν περισσότερο, αν θέσουν περιορισμούς αυτού του είδους μάλλον το φάγανε το κεφαλάκι τους!!!!!

Αλλά όπως και νάχει σε ένα χρονάκι οι αλλαγές θα είναι κοσμοϊστορικές τουλάχιστον, οπότε βλέπουμε........

'Οσο για το PS3, το περνάω ασχολίαστο..........
 
ο περιορισμος ειναι στις 20΄΄

ναταν 17΄΄ οπως οι νορμαλ οθωνες.....παει ...., αλλα 20ρες και ανω, που θα μπουν στο σπιτι?

εδω ενας φιλαρακος μου πηρε sony bravia 30''(εαν θυμαμαι καλα) και πρεπει να γυρνας αριστερα δεξια για να βλεπεις το εργο

απατεωνες κατηντησαν για τις οθονες......μαλλον λεω να στειλω κανενα e-mail για εισαγγελατο:mad:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αυτοί οι άνθρωποι μυαλό δε βάζουνε.

Να γιατί ποτέ δε πρόκειται να γίνουν ασφαλή τα windows. Κατά τα άλλα έχουν και ACL!!!
 
Οι υπερβολές δεν λείπουν από μερικούς - μερικούς.

Όσο για τις οθόνες αναφορικά με τα παιχνίδια επιμένω πώς δεν είναι δυνατόν να μην μας δίδεται η δυνατότητα να επιλέξουμε την δική μας προτιμιτέα ανάλυση για να παίξουμε. Αν, αν λέω, ποτέ γίνει κάτι τέτοιο, προτιμώ να πάρω κονσόλα και να πάιζω εξολοκλήρου σε αυτή.

Σχετικά με τις οθόνες μια φράση μόνο: FUD rules!!!!
 
pooky είπε:
Όσο για τις οθόνες αναφορικά με τα παιχνίδια επιμένω πώς δεν είναι δυνατόν να μην μας δίδεται η δυνατότητα να επιλέξουμε την δική μας προτιμιτέα ανάλυση για να παίξουμε. Αν, αν λέω, ποτέ γίνει κάτι τέτοιο, προτιμώ να πάρω κονσόλα και να πάιζω εξολοκλήρου σε αυτή.
ετσι οπως παει το πραγμα, καλυτερα να εχεις backup ενα playstation,wii...κλπ παρα ενα pc για μερικα παιχνιδια(arcade/shoot em up κυριως....metal gear solid,splinter cell,resident evil...κα).....που να μπλεκεις με cracks,patches, και ιστοριες
 
Μιας και αναφερεστε στα vista τελικα ειναι μυθος το θεμα των hardware απαιτησεων του vista και δεν αναφερωμαι στα games αλλα στην λειτουργια του vista, περασαμε τα ultimate vista και το office 2003 σε ενα φιλο μου (ειχε φαγωθει να τα βαλουμε για να τα τεσταρουμε) σε εναν p3 500 με 380mb και geforce4 mx 64mb kai soundblaster 128bit και λειτουργισε μια χαρα χωρις κολληματα

(με την λογικη το μηχανημα το χρησιμοποιει για ιντερνετ,downloads,messenger,video,email,word,excel,chat,κ.τ.λ.π) και του λειτουργει οπως τα xp.

Δεν το περιμενα.
 
Αν έχεις το κουράγιο, τις γνώσεις, την υπομονή και τη θέληση, μπορείς να κάνεις τα Vista να πετάνε σε όλες τις υπόλοιπες εφαρμογές, εκτός από παιχνίδια.

Ειδικά στα φορητά μηχανήματα σήμερα, ετός από κάποια Dell, δεν μπορείς να πάρεις κάτι άλλο. Δεν αναφέρομαι σε υπολογιστή όπου θα βάλει ο χρήστης Linux ή XP, αλλά σε ένα μηχανάκι που θα παραδωθεί και θα παραμείνει με Vista.

Στα laptops ειδικά τώρα οι τιμές στις μνήμες έχουν πέσει εξαιρετικά, σε σημείο που να αγοράζει κανείς 4 giga με 80 ευρώ. Οπότε μπορείς άνετα να διαλέξεις ένα φορητό για καθημερινή χρήση εκτός από παιχνίδια, με low σχετικά specs, ακόμα και με Celeron επεξεργαστή, να του προσθέσεις 4 giga ram, (ή δύο ότι θες κάνεις) και να το χρησιμοποιείς άνετα για οτιδήποτε θες να κάνεις.

Στα φορητά έχω δει Vista να πετάνε σε Celeron 1,7 Ghz CPU με δύο giga ram, χωρίς το παραμικρό κόλλημα και μάλιστα σε ταχύτητα που δεν πίστευα ότι μπορούσε καν να φτάσει μηχάνημα τέτοιου βεληνεκούς.

Δεν αναφέρομαι σε SP1, αν δεν βγει επίσημα δεν προχωρώ σε εγκατάσταση. Αλλά τα πράγματα έχουν αλλάξει πολύ. Άλλωστε ποτέ δεν θα έπαιρνα laptop για να το χρησιμοποιήσω σε gaming σκηνικά, ανεξαιρέτως λειτουργικού, είναι χάσιμο χρημάτων. Άσε που έχεις να κάνεις με ζητήματα αποβολής θερμότητας, αργούς δίσκους και ανυπαρξία upgrade δυνατότητας. Με λιγότερα χρήματα παίρνεις ένα φορητό να κάνεις τα πάντα εκτός από παιχνίδια και ταυτόχρονα στήνεις και ένα γομάρι αποκλειστικά για λιώσιμο.
 
Ποια Vista τα βιστα πεθαναν και ηρθαν τα γιουλτιμετ. :D



Ιδια με τα Vista φαινονται ,παντως. :xm:

Ενα σωρο εικονες απο το φρεσκο λειτουργικο εδω.

http://www.thinknext.net/archives/2268
 
Λογικό δεν είναι να φαίνονται σαν τα Βίστα;Αφού είναι το τελευταίο Project της Microsoft θα πάρουν το υπάρχον περιβάλλον.
 
f2bnp είπε:
Λογικό δεν είναι να φαίνονται σαν τα Βίστα;Αφού είναι το τελευταίο Project της Microsoft θα πάρουν το υπάρχον περιβάλλον.
....... και την "ατμοσφαιρική ρύπανση/αστάθεια" , όπως πάντα !!! :tease:
 
Μουφιά μου μυρίζει. Μάλλον τα Vista είναι και κάποιος παίζει ή προσπαθεί να μάθει Photoshop.

ΒΤW, έχω περάσει σχεδόν ολοκληρωτικά σε Vista και όποτε πάω πίσω σε XP, μου κακοφαίνεται..............

Άλλωστε μη ξεχνάμε μια λέξη: Mojave. :D

Δεν σας αρέσουν τα Vista; Πάρτε τα Windows 7, ε μπορεί να είναι και τα Vista με άλλο όνομα, αλλά τι να λέμε τώρα!!!! :cheers: :cheers:
 
Γιώργο,κάτι τέτοιο σκέφτομαι κι εγώ για τα Windows 7 εδώ και καιρό...

XP και ξερό ψωμί πάντως για μένα,μέχρι συγκλονιστικότατης νεωτέρας...

(π.χ Monkey Island 5 Windows 7 exclusive !!! :D )
 
Κάτι έπιασε το "αυτί" μου οτι η micro$oft σκεφτεται να παρατήσει εντελώς την φιλοσοφία windows και να φτιάξει ένα εντελώς νέο λειτουργικό από την αρχή......

:wait2:
 
Ναι κατι διαβασα και εγω ,ισως με touchscreen,ισως κατι τελειως διαφορετικο. :xm:

Παρακατω εχουμε 2 βιντεακια ,ενα με 8 ολοκληρα '' με το σταρτ button και ενα με τον καινουργιο calculator.

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=nkeWFSkRVGQ]YouTube - Windows 7 Start Menu

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=ubxErqnQ5R8]YouTube - Windows 7: Calculator
 
οντως ακουγεται αυτο.

ασχετως touchscreen, μαλλον παει για καινουργια πραγματα.
 
attachment.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Pooky είπε:
ΒΤW, έχω περάσει σχεδόν ολοκληρωτικά σε Vista και όποτε πάω πίσω σε XP, μου κακοφαίνεται..............
Αντιθέτως εχθές που είχα πάει Χαλκίδα για μια δουλειά, επι τη ευκαιρία έκανα και ενα φορματάκι, αφαιρώντας τα Vista και βάζοντας XP...
 
Πίσω
Μπλουζα