Windows Vista

Μπα, στο τετραπύρηνο τερατάκι τα GRID, DIRT και άλλα νέα παιχνίδια μου έκαναν πολλά νερά με τα XP.

Έβαλα Vista Ultimate 64 bit με 4 giga ram βεβαίως - βεβαίως, απενεργοποίησα inxdexing, superfetch και λοιπά σχετικά που δεν μου χρειάζονται και το λειτουργικό πετάει. Μετά από αρκετές, ομολογουμένως, ώρες παιχνιδιού, μπορώ να πω ότι δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα σε παιχνίδια, αλλά και σε οτιδήποτε άλλο έκανα μαζί τους.

Από ταχύτητα και απόκριση είναι απλά κορυφαία. Από παλαιότερα παιχνίδια δεν με απασχολεί, με ενδιέφερε αποκλειστικά οτιδήποτε νέο κυκλοφορήσει, και φυσικά να έχω το κεφάλι μου ήσυχο όταν και όποτε αποφασίσω να μεταβώ σε crossfire config με κάρτες γραφικών, κάπου κάποτε.

Επίσης στο φορητό με 4 giga ram και πάλι όλα πάνε σφαίρα.

Η ιστορία επαναλαμβάνεται. Όταν ήρθαν τα XP όλο γκρίνια και κακό. Το ίδιο και τώρα.

Φυσικά μέχρι να πάρω δυνατά συστήματα και να βγει και το SP1 τα Vista ήταν απλά απάλευτα και χάλια. Τώρα η κατάσταση έχει γίνει απλά ιδανική.

Βέβαια υπάρχει και gaming rig με XP, το οποίο απλά δείχνει ταινίες στην HDTV. Αν χρειαστεί κάτι παίζεται και σε αυτό.

Εν κατακλείδι:

Αν δεν έχετε 3 giga ram και θέλετε να σηκώσετε δύσκολη εφαρμογή, ξεχάστε τα Vista.

Aν δεν έχετε γρήγορο dual core PCU και πάλι ξεχάστε το.

Επόμενη κίνηση όταν πάρω πίσω το MSI Wind, ή όποιο το αντικαταστήσει, με επισκευασμένο ανεμιστηράκι και με 2 giga μνήμης πιά σύνολο, τα Vista 32 bit Ultimate θα εγκατασταθούν στο δεύτερο partition του σκληρού για να σας πω εντυπώσεις από το μικρό επεξεργαστάκι της Intel σε χρήσεις που αρμόζουν τελικά στο μηχανάκι. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα προσπαθήσω να τρέξω το STALKER clear sky σε αυτό για να δω τι κάνει φυσικά.......

Προβλέπω τα παιδιά από το Multirama να μου κάνουν αρκετές επισκέψεις........
 
Pooky είπε:
Από ταχύτητα και απόκριση είναι απλά κορυφαία.
Με quad-core και 4GB μνημης, λογικό το βρίσκω :D . Στο dualcore 1.86Ghz και 1GB ram που φορμάρισα εχτές, η premium έκδοση σερνόταν. Τη σουτάραμε, βάλαμε νόμιμα XP και το σύστημα πετάει. Περί ορέξεως.....

Τρέμω στην ιδέα να αναβαθμίσω 300 τόσα πισί σε Vista ή κάτι νεώτερο, μετά από χρόνια. Ευτυχώς που η Siemens/Allen Bradley κλπ κλπ υποστηρίζουν γερά τα XP.
 
Pooky είπε:
Έβαλα Vista Ultimate 64 bit με 4 giga ram βεβαίως - βεβαίως, απενεργοποίησα inxdexing, superfetch και λοιπά σχετικά που δεν μου χρειάζονται και το λειτουργικό πετάει.
Για το Superfetch δεν ειμαι και τόσο σίγουρος οτι θα σου δώσει κάποιο boost. Υπάρχουν περιπτώσεις που το σύστημα πάει πιο αργά μετά την απενεργοποίηση του.

Όσον αφορά το υπόλοιπο πόστ σου πάντως, θα συμφωνήσω απόλυτα. Αν tunαρεις λίγο τα Vista έχεις αποκρίσεις που είναι κοντά στα XP (και με μεγαλύτερη σταθερότητα) ;)

Rygar είπε:
Με quad-core και 4GB μνημης, λογικό το βρίσκω :D . Στο dualcore 1.86Ghz και 1GB ram που φορμάρισα εχτές, η premium έκδοση σερνόταν. Τη σουτάραμε, βάλαμε νόμιμα XP και το σύστημα πετάει. Περί ορέξεως.....
Στον C2D 2Ghz με 2Giga RAM της δουλειάς , ειδικά μετά το SP1 η Home Premium πάει του σκοτωμού. Προφανώς το 1GB θα σου κάνει την διαφορά και θα δείς τις επιθυμητές ταχύτητες ;)
 
Ακριβώς. Έβαλα 3 giga (αφαίρεσα το ένα dimm) για να δω πώς πάει με 3 και single channel ram.

H κατάσταση ακριβώς η ίδια. Τίποτε δεν άλλαξε.

Με 2 giga και πάλι single channel, έκανε λίγο παραπάνω να ξεκινήσει το κάθε παιχνίδι.

Δηλαδή τώρα, έλεος. Έχουμε φτάσει το dimm των 2 giga να έχει 30 ευρώ, ακόμα και για 8 giga το κόστος δεν είναι υπερβολικό.

Σημειώνω ότι στο δικό μου μηχάνημα έχω 4 giga σε 4 διαφορετικά dimms του ενός giga το ένα. Δεν σκέφτομαι για παραπάνω μνήμη γιατί όποτε και αν χρειαστεί, μάλλον το μηχάνημα θα έχει αλλαχτεί.
 
Μπα, στο τετραπύρηνο τερατάκι τα GRID, DIRT και άλλα νέα παιχνίδια μου έκαναν πολλά νερά με τα XP.
Εγώ τώρα που τους κάνω εγκατάσταση (σε τρίτο partition), τα 64bitα μου φαίνονται πιο γρήγορα από τα 32bitα. Και με Core 2 Duo 6600, στα 2,4GHz.

Επίσης στο φορητό με 4 giga ram και πάλι όλα πάνε σφαίρα.
Η μνήμη όντως παίζει πολύ μεγάλο ρόλο.
 
Core 2 Quad 6600 εννοείς μάλλον, έτσι;
 
FYI οταν ξεκινατε ενα game, τα Windows Vista αυτοματα:

*κατεβαζουν το 3D desktop

*dump-αρουνε την memory cache απο το SuperFetch

*σταματανε το indexing

*ριχνουν τα περιττα processes οπως defragging,defender κτλ
 
Vista,Vista,Vista.....(S)vista !

-Τα Vista αχρηστεύουν τόσο πολύ τη δύναμη ενός PC,με τις παράλογες απαιτήσεις τους,που είναι σαν να παίρνεις ένα υπεραυτοκίνητο και να του βάζεις νοθευμένη βενζίνη!Fact...

-Ίδιες κάρτες γραφικών αποδίδουν 20%-25% χειρότερα στα Vista απ΄ότι στα XP.Fact...

-DX10 και DX10.1 έκαναν πολύ κόσμο να γελάσει μέχρι σήμερα.Fact...

-4 GB RAM θα σου χρειαστούν για τα Vista και μόνο,ακόμη και τα games δε θέλουν τόση μνήμη.Fact...

-Τα καινούργια Windows,όπως κι ό,τι κι αν είναι αυτά,ετοιμάζονται.Fact...

-Tα Vista σπρώχτηκαν με τον πιο εκβιαστικό τρόπο από την Microsoft (υποχρεωτική τοποθέτησή τους σε κάθε νέο laptop),εντούτοις πάλι πατώσανε.Fact...

-Το SP1 προσέφερε κι άλλο γέλιο,μέχρι δακρύων,στους χρήστες.Fact...

-Τα Vista δε θα προλάβουν τελικά μάλλον να φτάσουν καν τη διάρκεια ζωής των Win 98,πόσο μάλλον των XP.Fact..

-Τα 64-bit λειτουργικά σε Home χρήση ακόμη δεν έχουν αποδείξει τίποτα.Fact...

-To "Vista exclusive" μάλλον σε ανέκδοτο φέρνει πλέον για οτιδήποτε βγει στην αγορά.Fact...

Όχι,δε θα βάλω Vista,θα μείνω στα XP.Δε κατηγορώ κανέναν που έχει μεταβεί σε Vista,καλά κάνει αν του αρέσουν,αλλά σαν λειτουργικό,κακά τα ψέμματα,κάθε άλλο παρά πετάει,ακόμη και σε ένα απλά δυνατό PC,αλλά και γενικότερα,λειτουργικό αξιώσεων δεν είναι.Fact...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μάλλον θα διαφωνίσω με το Μάνο.

Η συμβίωση και το τρελλό gaming υπό δύο διαφορετικές εκδόσεις των Vista (32 και 64 bit) μου έχουν αφήσει τις καλύτερες των εντυπώσεων.

- Core 2 Quad 9550 υπό Win XP και Vista 64 bit είναι σαν να έχεις ευνουχίσει το σύστημά σου με τα XP. Fact.

- Η κάρτα γραφικών μου αποδίδει ακριβώς το ίδιο σε Oblivion στα δύο λειτουργικά, στο GRID αποδίδει μάλιστα παραπάνω. Μετρήσεις με το FRAPS. Fact.

- H σταθερότητα και των δύο λειτουργικών μου φάνηκε κορυφαία. Fact.

- Η Microsoft πήρε μια ομάδα ορκισμένων εχθρών των Vista, τους τα πάσαρε σαν Mojave και οι τύποι έλεγαν ότι έτσι έπρεπε να είναι τα vista. Fact.

- Οι περισσότεροι από αυτούς που ουρλιάζουν στα διάφορα forums κατά των Vista, δεν τα έχουν δουλέψει ποτέ τους. Πολλοί από αυτούς ούτε καν το default skin ξέρουν πως είναι. Fact.

- Σε καινούργιο μηχάνημα δεν ξαναβάζω XP. Fact.

- Στο MSI Wind έχει αρχίσει να με ενοχλεί αφάνταστα η ύπαρξη των XP. Πρέπει να μπουν και εκεί Vista έχτω και για δοκιμή. Fact.

Φυσικά και δεν κατηγορώ το Μάνο στην απόφασή του να μείνει στα παλιά καλά XP. Ο καθένας όπως βολεύεται σε αυτή τη ζωή και περί ορέξεως κολοκυθόπιτα!!!
 
Φυσικά και δεν κατηγορώ το Μάνο στην απόφασή του να μείνει στα παλιά καλά XP. Ο καθένας όπως βολεύεται σε αυτή τη ζωή και περί ορέξεως κολοκυθόπιτα!!!
Ή κάνεις ένα dual boot (ή triple boot εάν θες και Linux), και τα έχεις όλα. :D :D

Μάλλον τον διπύρηνο E6600 εννοεί ο Captain
My respects to you sir. :D :bow:
 
Ναι ρε συ ο Quad αρχίζει με Q!!!!!!
 
Pooky είπε:
Ο καθένας όπως βολεύεται σε αυτή τη ζωή και περί ορέξεως κολοκυθόπιτα!!!
Αυτό είναι το μόνο σίγουρο φιλάρα,εννοείται !

Γνώμες λέμε απλά.Aυτό είναι και το νόημα και η ομορφιά των forums άλλωστε !

Pooky είπε:
- Core 2 Quad 9550 υπό Win XP και Vista 64 bit είναι σαν να έχεις ευνουχίσει το σύστημά σου με τα XP. Fact.

- Η κάρτα γραφικών μου αποδίδει ακριβώς το ίδιο σε Oblivion στα δύο λειτουργικά, στο GRID αποδίδει μάλιστα παραπάνω. Μετρήσεις με το FRAPS. Fact.

- H σταθερότητα και των δύο λειτουργικών μου φάνηκε κορυφαία. Fact.

- Η Microsoft πήρε μια ομάδα ορκισμένων εχθρών των Vista, τους τα πάσαρε σαν Mojave και οι τύποι έλεγαν ότι έτσι έπρεπε να είναι τα vista. Fact.

- Οι περισσότεροι από αυτούς που ουρλιάζουν στα διάφορα forums κατά των Vista, δεν τα έχουν δουλέψει ποτέ τους. Πολλοί από αυτούς ούτε καν το default skin ξέρουν πως είναι. Fact.

- Σε καινούργιο μηχάνημα δεν ξαναβάζω XP. Fact.

- Στο MSI Wind έχει αρχίσει να με ενοχλεί αφάνταστα η ύπαρξη των XP. Πρέπει να μπουν και εκεί Vista έχτω και για δοκιμή. Fact.
Σε πολλά από τα παραπάνω δε συμφωνώ,όπως για την περίπτωση των Mojave (με την έννοια ότι,ΟΚ,έγινε ό,τι έγινε,αυτό δε σημαίνει ότι τα Vista είναι ή έγιναν κατόπιν αυτού αξιόλογο λειτουργικό,αν κι ήταν ομολογουμένως μια πανέξυπνη κίνηση της Microsoft,αλλά για λόγους γοήτρου περισσότερο..),των καρτών γραφικών (σε ΠΟΛΛΑ games αναφέρεται παντού ότι μειώνεται η αποδοτικότητά τους σε περιβάλλον Vista) και σίγουρα του πρώτου,δηλαδή του ευνουχισμού των πολύ δυνατών PC,βάζοντας τους XP.Αλλά κι αυτό να ισχύει,για λόγους 64-bit λειτουργικού,ΑΝ η Microsoft δε σαμπόταρε η ίδια τα XP 64 bit,τα Vista θα ήταν ακόμη πιο κάτω,είμαι πεπεισμένος γι' αυτό.

Είναι δηλαδή,για να μιλήσω πάλι με παράδειγμα,σαν να βγάζει η Yamaha 2 μοτοσυκλέτες,η πρώτη να είναι καλύτερη της δεύτερης,αλλά να μη ξέρει κανείς να την κάνει service και τα ανταλλακτικά της να είναι σπάνια.Ε,η δεύτερη θα "περπατήσει" πιο πολύ,θέλοντας και μη,διότι η Yamaha πήγε την κατάσταση εκεί..

(πάντως μία με τα αμάξια,μία με τις μηχανές,δε μπορείτε να πείτε,τα παραδείγματά μου έχουν ποικιλία ! :D )

Anyway,να έχουμε να λέμε είναι η όλη φάση,καθείς με τα γούστα του άλλωστε,όπως προείπαμε...
 
Γενικα οσοι γνωστοι μου εχουν χρησιμοποιησει Vista οπως και εγω δεν το ειδαν με καλο ματι,αν και εγω αντιθετος ειχα εντυπωσιαστει στην αρχη αλλα μετα απο καιρο ξαναγυρισα στα XP,ενας απο τους λογους πιστευω οτι microsoft εχασε λιγο την μπαλα καταφεραν να φτιαξουν λειτουργικο σχεδων με απαιτησεις παιχνιδιου,Βλεπεις π.χ. στο Crysis στο κουτι του στις απαιτησεις CPU:XP 2.8ghz Vista 3.2ghz MEM:XP 1gb Vista 1.5gb,δηλαδη εδω τις μας λεει οτι τα vista για την παρτη του θελει 400mhz και μισο gb μνημης, μου θυμησε την εποχη οταν ειχαν βγει τα Win 95 και εβλεπες ενα παιχνιδι που ετρεχε σε ms-dos και σε Win 95 (π.χ. Fallout) οι απαιτησεις αλλαζανε εις διπλουν,αλλα εκει το δικαιλογουσες οτι το παιχνιδι θα ετρεχε πανω σε ενα γραφικων περιβαλλον.
 
Με τα XP και τα Vista συμβαινει το εξης:

Αν εχεις crappy συστημα (πχ εγω στο σπιτι) τα games ειναι γρηγοροτερα στα XP

Αν εχεις αξιοπρεπες συστημα τα games ειναι γρηγοροτερα στα VistaSP1 (FIXED ;) )

Συμπτωματικα μολις ειδα αυτο το thread στο GAF

Επιση ενα αρθρο που ξεδιαλυνει τα FUD περι Vista
 
Wally είπε:
Αν εχεις crappy συστημα (πχ εγω στο σπιτι) τα games ειναι γρηγοροτερα στα XP

Αν εχεις αξιοπρεπες συστημα τα games ειναι γρηγοροτερα στα XP
Μάλλον εδώ πάει Vista, ε; :D
 
Διαφωνώ με πάρα πολλά από τα σημεία του Μάνου που αναφέρει ώς FACTS (όταν το κάνεις αυτό, δίνεις και πηγές φίλε μου :) ), αλλά θα πω το εξής: στο σύστημά μου (με 2 μόνο γκίγκα, πού τα είδες τα 4; Και να έλεγε κανείς ότι δεν τρέχω τα κέρατά μου...) η κάθε εγκατάσταση Vista κρατάει πολύ περισσότερο από τα ΕξΠι πριν χρειαστεί να ξανακάνω εγκατάσταση. Αυτό και μόνο για μένα προσωπικά αξίζει...

Κι έχω και απενεργοποιημένα τα UAC και συναφείς ενοχλήσεις, και τρέχω τα πάντα σαν admin, αλλά αυτό που είχα με τα ΧΡ, κάθε τρεις και λίγο ράβε-ξήλωνε, το έχω γλιτώσει σε πολύ, πολύ μεγάλο βαθμό.
 
Με λίγα λόγια,όποιος έχει monster pc τα vista είναι η best choice, αν έχει παλιό τότε σίγουρα xp!

Στο τερατοπισο μου έχω βάλει vista 64bit και δουλέυουν σχεδόν όλα ρολόι...

:eek:
 
Ακριβώς αυτό προσπαθώ τόσο καιρό να πω.

Ότι είπε παραπάνω ο φίλτατος Pits.

Ακόμα και στα σημερινά laptops με 3 ή 4 giga ram, πανίσχυρους dual core επεξεργαστές και γρήγορους σκληρούς, τα Vista είναι πιά μονόδρομος.

Βλέπω κάτι threads σε άλλα forums Ελληνικά πάντα, όπου ένα μάτσο κακόμοιροι που δεν έχουν πιάσει ποτέ τους τα vista στα χέρια τους (αυτό κι αν είναι fact, δεν ξέρουν να γράψουν Ελληνικά, πόσο να τους εξηγήσεις τι είναι το UAC) προσπαθούν να βρουν τρόπο σε νέα laptops να τρέξουν XP.

Σκοτώνονται να βρουν drivers, τα μισά πράγματα δεν δουλεύουν και κάνουν σαν υστερικοί.

Ου ρε.
 
εμένα το μόνο που με χαλάει στα vista είναι που δεν μου τρέχουν το amiga-lemonade και ορισμένα παλιότερα pc games.. και είμαι λίγο τραγικός έχω τα vista busines(sp1) γνήσια με 2 4850 επάνω τετραπυρινο intel και 4 giga ddr3 ..μουαααχαχα.. κατά τα άλλα μια χαρουλα είναι τα vista
 
Πίσω
Μπλουζα