Windows7/Ati/Dx11

Shinobi

RetroMasteR
Joined
26 Ιουλ 2006
Μηνύματα
2.188
Αντιδράσεις
742
Παιδιά έχω μια ερώτηση αν μπορεί κάποιος να μου πει τι γίνεται.

Έχω ένα laptop Toshiba Satellite με core duo (centrino 1,83 ghz each CPU), Ati HD3470 256mb, και Windows 7.

Απο τότε που έβαλα win7 στα πιο πολλά emulatorια δεν δουλεύει το "directx stretch" δηλ. πχ στο STEem δε δουλεύει το blur όπως και στο WinAPE.

Μήπως έχει κανένας το ίδιο πρόβλημα, η ξέρει τι παίζεται?

έχω δοκιμάσει 2-3 drivers άλλα τπτ!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καταρχάς, ποιά έκδοση των Windows 7 εγκατέστησες στον υπολογιστή σου; x86 ή x64, home premium ή ultimate;

Μάλλον το πρόβλημα οφείλεται σε παλιότερους drivers.

Σου προτείνω να εγκαταστήσεις τους πιο πρόσφατους Catalyst (10.10) και να ξανακάνεις μια δοκιμή.

Mobility Catalyst 10.10 suite (Windows 7 x86):

http://a248.e.akamai.net/f/674/9206/0/www2.ati.com/drivers/mobile/catalyst_mobility_32-bit_util.exe

Mobility Catalyst 10.10 suite (Windows 7 x64):

 


http://a248.e.akamai.net/f/674/9206/0/www2.ati.com/drivers/mobile/catalyst_mobility_64-bit_util.exe

Άν το πρόβλημα επιμείνει, στείλε ένα feedback στην AMD μπας και μπορέσουν να σου το λύσουν.
 
Απενεργοποίησε τις power saving ρυθμίσεις της κάρτας γραφικών, βάλε τους 10.10 όπως είπε και ο Sparking και δοκίμασε ξανά.
 
Άν δουλέψει το DX11 Stretch με τους Catalyst 10.10, τότε είσαι OK.
 
OI!!!!! DX11 and Ati 3XXX do not mix!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Τώρα το είδα....
 
Τώρα μας το είπες;

Αφού το ξέραμε ότι οι παλιότερες κάρτες Radeon HD δεν υποστηρίζουν DX11. :p

Εγώ που έχω Mobility Radeon HD 4300 στον 1545άρη Inspiron δεν αντιμετωπίζω τέτοιου είδους προβλήματα. :)

Η μόνη λύση είναι η αγορά ενός καινούργιου laptop με κάρτα Mobility Radeon HD 4XXX ή 5XXX.
 
εμ αν πρόκειται για DX10 ή DX11 feature που να του το βγάλει του ανθρώπου. Μάλλον καλά συμπεριφέρεται το εμιουλατόρι οπότε...
 
Η Radeon HD 4300 του Inspiron 1545 παρέχει υποστήριξη και για τις 2 εκδόσεις του DirectX.
 
divined είπε:
εμ αν πρόκειται για DX10 ή DX11 feature που να του το βγάλει του ανθρώπου. Μάλλον καλά συμπεριφέρεται το εμιουλατόρι οπότε...
x86 ultimate edition και drivers catalyst 10.4.

Μα καλά όταν έιχε βγει η τελλευταία έκδοση του STEem δεν υπήρχε dx11!!

η HD3470 πρέπει να είναι dx10
 
indeed είναι. Δικό μου λάθος. Νομίζω ότι απο τη σειρά 2x00 όλες οι radeon είναι dx10. Τώρα βέβαια ούτε να το σκεφθείς να ενεργοποιήσεις dx10 features σε τέτοιες κάρτες!!
 
Όπως και να έχει έπρεπε να δουλεύει. Στο ZXSpin-mame καινούριες εκδόσεις (παλιές όχι) το blur δουλεύει πάντως με ddraw και d3d στο spin και μόνο d3d στο mame (όχι όπως στα XP, είναι πιο καθαρό στα win7 - προτιμώ το εφέ στα XP)
 
Ψάξε για πειραγμένους drivers αν και εγώ δεν θα το έκανα αυτό με laptop.

Στο catalyst control center δεν σου δίνει κάποια επιλογή;
 
Έχω περάσει μια έκδοση catalyst που βρήκα μετά απο πολύ ψάξιμο στο νετ (10.4) η οποία δουλεύει σε toshiba laptops..

δε ξεκινάει καν το catalyst control center, δε πρέπει να το έχει περάσει μέσα...

(ρε που μπλέξαμε έτσι μου ρχεται να ξαναβάλω XP)
 
Υπάρχουν 2 πακέτα να κατεβάσεις. Το "μικρό" έχει απλά οδηγούς, το μεγάλο και το πρόγραμμα ελέγχου.

Κάτι ξέρω που πήρα Alienware τελικά...........
 
Δέν χρειάζεται να πάς μακρυά, η μαμα τα έχει όλα
 
παιδιά έχω περάσει διάφορα drivers, ορισμένα περνάνε μέσα CCC και δε ξεκινά, ο driver δουλεύει βέβαια.

έστειλα mail στην AMD/ATI και περιμένω..ίδωμεν
 
toshiba A300 σωστα?

μονο με modded drivers θα καταφερεις να λειτουργησεις το CCC

οσο αφορα το μαιλ που εστειλες στην ati το πιο πιθανο ειναι να μην σου απαντησουν μιας και το προβλημα ειναι η toshiba που εκδιδει τους δικους της drivers
 
breakbeatsz είπε:
toshiba A300 σωστα?μονο με modded drivers θα καταφερεις να λειτουργησεις το CCC

οσο αφορα το μαιλ που εστειλες στην ati το πιο πιθανο ειναι να μην σου απαντησουν μιας και το προβλημα ειναι η toshiba που εκδιδει τους δικους της drivers
έχω το mobility modder θα δούμε...

μου φαίνεται next time nvidia...
 
Γιατί δεν ξεκινάει ο CCC; Αστεία ερώτηση...

Το CCC απαιτεί .NET Framework 2,0, 30, 3.5, 4.0 ή νέοτερο για να ξεκινήσει και να δουλέψει σωστά (οι τρεις πρώτες εκδόσεις είναι ήδη ενσωματωμένες στα Vista και τα Windows 7).

Για τους κατόχους των XP που δεν θέλουν να μπουν στον κόπο του .NET Framework, υπάρχει η λύση του παλιού CP, αν και δεν ξέρω αν κυκλοφορούν ακόμα εκδόσεις των τελευταίων drivers με αυτή τη λειτουργία.
 
το mobility modder μην το δοκιμασεις δεν λειτουργει απο 9.9 και υστερα

γραψε μου ποια εκδοση των win7 εχεις 32 η 64 και ποια εκδοση του catalyst προσπαθεις να βαλεις να δω τι μπορω να κανω
 
Πίσω
Μπλουζα