Windows7/Ati/Dx11

sparklingeagle είπε:
Τους mobility drivers τους φτιάχνει η ίδια η AMD/ATI! Αποκλείεται ο breakbeatsz να έφτιαξε "δικό" του driver, μην λέμε μπούρδες τώρα...
εννοούσα modded!
 
Καλύτερα ν' αποφεύγεις τους "πειραγμένους" drivers. Μπορεί να σου λένε ότι σχεδιάστηκαν με γνώμονα τις επιδόσεις και την ποιότητα, αλλά στην πραγματικότητα κρύβουν κινδύνους με μπλε οθόνες και πάσης φύσεως περίεργες συμπεριφορές...
 
sparklingeagle είπε:
Τους mobility drivers τους φτιάχνει η ίδια η AMD/ATI! Αποκλείεται ο breakbeatsz να έφτιαξε "δικό" του driver, μην λέμε μπούρδες τώρα...
Το URL είναι σπασμένο διότι η AMD αφαίρεσε τους drivers επειδή ήταν παμπάλαιοι (outdated) και ασύμφοροι για την εταιρεία...
αν και ξεφευγουμε απο το θεμα να σου πω οτι το url δεν ειναι σπασμενο και οι drivers ειναι ενος μηνα .

κοιτα drivers εννοειται οτι δεν μπορω να φτιαξω

αλλα μπορω να παραμετροποιησω για να μπορουν να εγκατασταθουν στο δικο μου laptop

@Shinobi

τους περασες ?

λειτουργει ο CCC?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
όχι φίλε breakbeats τους έχω κατεβάσει όμως κ 8α τους δοκιμάσω σήμερα-αύριο!

είμαι σε φάση σήμερα αραχτός φράπα chat και δε θέλω τπτ άλλο.
 
Σωστό σε βρίσκω. Ακολουθώ το παράδειγμά σου!!!!!!
 
Για να δουλέψει ο CCC...

α) περνάμε μόνο τον driver...

β) reboot...

γ) μετά περνάμε το CCC...

και όλα δουλεύουν άψογα...

:S /emoticons/wacko@2x.png 2x" width="20" height="20" />
 
Στα Windows 7 x64 το reboot δεν είναι απαραίτητο (τουλάχιστον στον δικό μου υπολογιστή - δεν ξέρω εαν αυτό ισχύει για τα υπόλοιπα notebooks).
 
Και η αναμενόμενη απάντηση από την Ati/AMD

"Dear Customer,

bla bla bla

After some time:

All help from AMD for mobility chipsets is self help online.

Please also note that the correct drivers for your laptop are the ones from the laptop manufacturer. The drivers on the AMD website are not for your laptop unless you pass the verification download. Your point of contact for support remains the laptop manufacturer.

Thank you in advance for your understanding and co-operation."

:p
 
Δεν λες καλά που σου απάντησαν στο κάτω - κάτω.

Δεν φταίει η AMD ή η nVidia αν ο κάθε κατασκευαστής κάνει τα δικά του.

Υποψιάζομαι ότι γίνεται μεγάλο παιχνίδι με τους χρονισμούς, οι περισσότερες κάρτες γραφικών είναι υποχρονισμένες γιατί τα συστήματα ψύξης είναι για πέταμα. Ένας ανεμιστήρας πολύ μικρός για επεξεργαστή και κάρτα, ε, από κάπου πρέπει να κόψεις.

Για το λόγο αυτό ο κάθε κατασκευαστής "φτιάχνει" το δικό του driver όπως πρέπει, κλειδώνοντας τον επίσημο κατασκευαστή απέξω.
 
pooky(1) είπε:
Δεν λες καλά που σου απάντησαν στο κάτω - κάτω.
Δεν φταίει η AMD ή η nVidia αν ο κάθε κατασκευαστής κάνει τα δικά του.

Υποψιάζομαι ότι γίνεται μεγάλο παιχνίδι με τους χρονισμούς, οι περισσότερες κάρτες γραφικών είναι υποχρονισμένες γιατί τα συστήματα ψύξης είναι για πέταμα. Ένας ανεμιστήρας πολύ μικρός για επεξεργαστή και κάρτα, ε, από κάπου πρέπει να κόψεις.

Για το λόγο αυτό ο κάθε κατασκευαστής "φτιάχνει" το δικό του driver όπως πρέπει, κλειδώνοντας τον επίσημο κατασκευαστή απέξω.
Ε ναι κάτι τέτοια πρέπει να παίζονται για να κάνουν οικονομία οι Εβραίοι-Κοζανόστρες-μαυρογυαλούροι της Toshiba.
 
Shinobi είπε:
Ε ναι κάτι τέτοια πρέπει να παίζονται για να κάνουν οικονομία οι Εβραίοι-Κοζανόστρες-μαυρογυαλούροι της Toshiba.
Φίλε Shinobi δεν είναι μόνο η Toshiba που παίζει τέτοια πονηρά παιχνίδια. Και οι άλλοι κατασκευαστές (όπως η Sony και η Hewlett-Packard για παράδειγμα) κάνουν αυτά τα κόλπα προβάλλοντας ως άλλοθι την εξοικονόμηση χρημάτων.

Προφανώς το κάνουν επίτηδες για να παίξουν με τα νευράκια μας....
 
H SONY το κάνει απροκάλυπτα, τουλάχιστον έχει την ευθιξία να αναφέρει επίσημα ότι οι κάρτες λειτουργούν υποχρονισμένα. Οι υπόλοιποι ακολούθησαν τη συνταγή.

Laptop για μένα πρέπει να είναι μια συσκευή που καλύπτει βασικές ανάγκες και λειτουργεί με κάρτα γραφικών ενσωματωμένη. Βέβαια, η απαίτηση "να παίζουμε και κανένα pro" έχει κάνει τους κατασκευαστές να ακολουθούν αυτό το δρόμο.

Gaming laptop = Αlienware design. Βαρύ, παχύ όσο δεν παίρνει, με ανεξάρτητα συστήματα ψύξης για κάρτες γραφικών και επεξεργαστή και αν δείτε θερμοκρασία να ανεβαίνει να μου γράψετε, αλλά θα βγουν οι mainstreamers πάλι και θα παραπονιούνται για βάρος και θόρυβο και τα λοιπά.

Gaming και laptop δεν συμβιβάζεται, εκτός αν είσαι "εξωγήινος".
 
Shinobi είπε:
Για να δουλέψει ο CCC...
α) περνάμε μόνο τον driver...

β) reboot...

γ) μετά περνάμε το CCC...

και όλα δουλεύουν άψογα...

:S /emoticons/wacko@2x.png 2x" width="20" height="20" />
μην το λες τοσο γενικα γιατι αν καποιος αλλος εχει προβλημα θα ψαχνεται

ο CCC λειτουργει σε toshiba μονο αν καποιος βαλει το driver που ποσταρα παραπανω

η αν καποιος χρησιμοποιησει τους official απο το site της toshiba που ομως ειναι αρχαιοι

κανενας driver απο την ATI/NVIDIA δεν παιζει σε Toshiba αν δεν γινει modded

τελικα εβαλες τον 10.7 που εδωσα παραπανω η τους παλαιους της toshiba?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κοίτα με την εν λόγω κάρτα και τους νεότερους να καταφέρει να βάλει δεν θα δει καμία διαφορά από τους παλιότερους.

Οι modded drivers είναι μονόδρομος σχεδόν σε όλα τα φορητά (εκτός από barebones της clevo, compal, και λοιπά και πάλι όχι στο σύνολο) .
 
pooky(1) είπε:
Κοίτα με την εν λόγω κάρτα και τους νεότερους να καταφέρει να βάλει δεν θα δει καμία διαφορά από τους παλιότερους.
Οι modded drivers είναι μονόδρομος σχεδόν σε όλα τα φορητά (εκτός από barebones της clevo, compal, και λοιπά και πάλι όχι στο σύνολο) .
το mod σε αυτη τη σειρα δεν εχει να κανει με χρονισμους

αλλα με τα fixes και το stability αλλα επισης και τα extra οπως to 3D support που εισηγαγαν οι νεες εκδοσεις του πακετου της ati

υπαρχει μεγαλη διαφορα πιστεψε με
 
breakbeatsz είπε:
μην το λες τοσο γενικα γιατι αν καποιος αλλος εχει προβλημα θα ψαχνεται
ο CCC λειτουργει σε toshiba μονο αν καποιος βαλει το driver που ποσταρα παραπανω

η αν καποιος χρησιμοποιησει τους official απο το site της toshiba που ομως ειναι αρχαιοι

κανενας driver απο την ATI/NVIDIA δεν παιζει σε Toshiba αν δεν γινει modded

τελικα εβαλες τον 10.7 που εδωσα παραπανω η τους παλαιους της toshiba?
o 10.7 δεν εγκαθίσταται καν, έβαλα τον driver της Toshiba...

CCC δουλεύει, αλλά το blur δε δουλεύει σε full screen..

Θα μας τρελάνουν? :p

Δε ξανασχολούμαι ότι είναι και τέλος. Θα παίζω τα Ataria μου σε window mode :p :p
 
....και δεν θα έχεις και pixelιασμα!!!!!
 
Οι drivers της ATI δυστυχώς είναι για πέταμα ( τι περιμένεις o Διευθυντής του τμήματος είναι Έλληνας).

Υπάρχει ένα βασικό θέμα με τις κάρτες γραφικών της, στο firmware της κάρτας υπάρχουν hardcoded ρυθμίσεις για fullscreen modes και HW acceleration. Η μοναδική λύση που έχουμε βρεί είναι το flash του firmware (διαδικασία όμοια με OC) αλλα δέν έχω καμμία εμπειρία σε mobile λύσεις.
 
Saulot είπε:
Η μοναδική λύση που έχουμε βρεί είναι το flash του firmware (διαδικασία όμοια με OC) αλλα δέν έχω καμμία εμπειρία σε mobile λύσεις.
πολύ μακρυά δε το πάμε? η κάρτα δούλευε μια χαρά στα XP!!

:xm:
 
Τουλαχιστον αρχισαν να υποστηριζουν MLAA απο τη σειρα 6 και πανω (υπαρχουν τροποι να το ξεκλειδωσεις και για χαμηλοτερες σειρες)
 
Πίσω
Μπλουζα