Xbox 720 (Πρώτη παρουσίαση)

Ε όχι και το κράνος του Master Chief... To διαστημόπλοιο της Samus θυμίζει!
 
Έχετε δίκιο (το συγκεκριμένο δεν το ήξερα), αλλά ήθελα να πειράξω ένα φίλο XBOXάκια. :biglaugh:

Ονόματα δε λέμε, οικογένειες δε θίγουμε. :D
 
Πολυ φουτουριστικό αλλά όχι και τόσο πρακτικό όμως.

Και το επόμενο revision με τι θα μοιάζει; Το Millenium Falcon; Για hoax το κόβω.
 
Ρε μαγκες μαρεσει που ασχολειστε ακομα με την φωτογραφια αυτη.Μια ακομα μουφα ειναι απο της δεκαδες που εμφανιζονται σαν τα μανιταρια οταν ειναι να κυκλοφορηση καποια καινουργια κονσολα.Τιμη και δοξα στο Photoshop.
 
Και ευτυχως ειναι photoshop-ια διοτι θα τρομαζαν τα παιδια μου αν αυτο εμπαινε στο σαλονι χαχαχαχα
 
Όσο και να σφίγγονται, όσες χαριτωμένες διαφημίσεις με ζευγαράκια και να βγάλουν (μόνο εκεί μπορείς να δεις την τεχνολογία αυτή όπως θα έπρεπε να δουλεύει, δηλαδή άμεσα, χωρίς lag και πάντα responsive) στο μόνο που χρησιμεύει αυτού του είδους η τεχνολογία είναι στα dancing games και άντε με το ζόρι για κανένα app γυμναστικής και yoga.

Εκεί πάντως με την εικονική κιθάρα έκλαψα από τα γέλια με την όλη γελοιότητα. Και φαντάσου ότι δεν έχω πρόβλημα με τις πλαστικές κιθάρες του GH/RB....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
http://www.vgleaks.com/world-exclusive-durango-unveiled/

CPU:

- x64 Architecture

- 8 CPU cores running at 1.6 gigahertz (GHz)

- each CPU thread has its own 32 KB L1 instruction cache and 32 KB L1 data cache

- each module of four CPU cores has a 2 MB L2 cache resulting in a total of 4 MB of L2 cache

- each core has one fully independent hardware thread with no shared execution resources

- each hardware thread can issue two instructions per clock

GPU:

- custom D3D11.1 class 800-MHz graphics processor

- 12 shader cores providing a total of 768 threads

- each thread can perform one scalar multiplication and addition operation (MADD) per clock cycle

- at peak performance, the GPU can effectively issue 1.2 trillion floating-point operations per second

High-fidelity Natural User Interface (NUI) sensor is always present

Storage and Memory:

- 8 gigabyte (GB) of RAM DDR3 (68 GB/s)

- 32 MB of fast embedded SRAM (ESRAM) (102 GB/s)

- from the GPU's perspective the bandwidths of system memory and ESRAM are parallel providing combined peak bandwidth of 170 GB/sec.

- Hard drive is always present

- 50 GB 6x Blu-ray Disc drive

Networking:

- Gigabit Ethernet

- Wi-Fi and Wi-Fi Direct

Hardware Accelerators:

- Move engines

- Image, video, and audio codecs

- Kinect multichannel echo cancellation (MEC) hardware

- Cryptography engines for encryption and decryption, and hashing
 
Λογικά θα τρώει και καμιά 300αριά watts και θα φτάνει τους 80+ βαθμούς μέσα στο κουτί. Για πάστα μπορεί να βάλουν οδοντόπαστα ληγμένη για να τους έρθει πιο φτηνά. Άντε να δούμε πόσα revisions θα βγάλει αυτήν την φορά η Microsoft μέχρι να πετύχει ένα design που να μην αυτοκαταστρέφεται.
 
Δεν θα ανεβάζει θερμοκρασία γιατί έχει πολύ χαμηλή ταχύτητα (σε GHz).
 
durango_arq1.jpg


Απο οτι βλεπω θα εχει οπτικη εξοδο και ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ φαινεται να εχουμε επαναφορα των Audio DSPs (νομιζω πως ειχαμε να τους δουμε απο εποχη N64?)!

HDMI IN? Χμμμμ

Edit:Και κατι ρετρο...καποιo απο τα DSPs τo λενε Blitter!
 
Φαινεται να ειναι πολυ δυνατο μηχανημα!! Να δουμε και τιμη. (ναι σας εχω πριξει με την τιμη αλλα δεν μπορει να κανει 400 ευρω!!! :) )
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγώ οφείλω να πώ πάντως πως είμαι κάπως απογοητευμένος. Παραδοσιακά οι νέες κονσόλες οταν κυκλοφορούσαν ήταν 2 και 3 φορές ισχυρότερες απο τα τότε PC, τα οποία αργότερα τις έφταναν ( και τις ξεπερνούσαν τελικά ) σε χαρακτηριστικά. Αυτή τη φορά βλέπουμε κάτι πολύ ποίο συντηρητικής σχεδίασης. Με νέες τεχνολογίες φυσικά, άλλα σε 1 χρόνο θα είναι ήδη ξεπερασμένο απο τα PC ...
 
Δεν ξερουμε την καρτα γραφικων που ειναι custom-ια πανω στη νεα σειρα της Ati και επισης δεν ξερουμε τι ωθηση θα δωσουν οι συνεπεξεργαστες.

Βλεπω μπολικη ESRAM για να κραταει μεγαλης αναλυση οθονιες για "φτηνο" ΑΑ.

Και λαβε υποψιν οτι μιλαμε για κλειστη αρχιτεκτονικη.

Νομιζω οτι κοιταμε ενα κτηνος.
 
Μακάρι Wally, εγώ θέλω οι νέες κονσόλες να είναι ισχυρότερες απο τα PC, γιατί αυτές σπρώχνουν τη τεχνολογία ( στα παιχνίδια ) ουσιαστικά. Απλά Περίμενα άλλα νούμερα και κάτι ποίο επαναστατικό ( το xbox360 όταν βγήκε το 2005 ήταν κτήνος ), άλλα φαίνεται οτι έπρεπε να υπολογίσουν και το κόστος
 
Wally είπε:
Δεν ξερουμε την καρτα γραφικων που ειναι custom-ια πανω στη νεα σειρα της Ati και επισης δεν ξερουμε τι ωθηση θα δωσουν οι συνεπεξεργαστες.Βλεπω μπολικη ESRAM για να κραταει μεγαλης αναλυση οθονιες για "φτηνο" ΑΑ.

Και λαβε υποψιν οτι μιλαμε για κλειστη αρχιτεκτονικη.

Νομιζω οτι κοιταμε ενα κτηνος.
Και στο Wii U δεν ξερεις ολες της λεπτομερειες των CPU,GPU και γενικοτερα αλλα φροντισες απο την αρχη μεχρι τωρα να το θαψεις.Απο δω και περα που θα αρχισει μερα με την μερα να ζεσταινει ο καιρος κοιτα να αρχισεις να κανεις προπονηση στης κωλοτουμπες γιατι θα σε χρειαστουν.Κανενα απολυτος κτηνος δεν βλεπω εγω και επισης δεν βλεπω κανεναν λογο για ενα multiplatform που θα κυκλοφορηση στο νεο xbox να μην κυκλοφορησει στο Wii U.Kαμια τεραστια και χαωδη διαφορα ισχυς δεν βλεπω οπως ειχε το Wii με τα xbox360,ps3 απλα θα μπορει κανονικοτατα το καθε multiplatform να τρεξει και στο Wii U και απλα θα γεινονται καποιες υποχωρησεις.
 
Μακάρι να είναι πραγματικά, και μακάρι να μην περάσει τα 450 με 500? στην πιο ακραία περίπτωση!

Spartan_X είπε:
Μακάρι Wally, εγώ θέλω οι νέες κονσόλες να είναι ισχυρότερες απο τα PC, γιατί αυτές σπρώχνουν τη τεχνολογία ( στα παιχνίδια ) ουσιαστικά. Απλά Περίμενα άλλα νούμερα και κάτι ποίο επαναστατικό ( το xbox360 όταν βγήκε το 2005 ήταν κτήνος ), άλλα φαίνεται οτι έπρεπε να υπολογίσουν και το κόστος
Μην βλέπεις σκέτα νούμερα..

Αυτά τα εξαρτήματα από PC επάνω σε μία κονσόλα έχουν άλλη απόδοση..

Η κλειστή αρχιτεκτονική, η καλύτερη συνεργασία, και τα "καθαρά" και σταθερά χαρακτηριστικά της κονσόλας δείνουν την δυνατότητα να κάνει πολλά περισσότερα απ' ότι σε ένα PC.
 
Και βέβαια είναι κτήνος το νέο xbox αν ισχύουν αυτά τα χαρακτηρίστηκα, και σαφώς πιο κοντά στους τενεκέδες από κάθε άλλη φορά…αυτό βέβαια στα γενικότερα χαρακτηριστικά της μια και στη περίπτωση των παιχνιδομηχανών τα πράγματα είναι τελείως διαφορετικά λόγω κλειστής αρχιτεκτονικής. Ελπίζω μόνο να μη φοράει κανέναν Χ86 επεξεργαστή…

(ουπς με πρόλαβε ο cloud)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Με τέτοια χαρακτηριστικά και την πληθώρα τίτλων που θα έχει το νέο XBOX, θα ξεγράψει κάθε κονσόλα των τελευταίων 2 ετών!!!

Γιατί ότι έχει βγει μέχρι και σήμερα θα είναι μια μετριότητα μπροστά του.
 
Πίσω
Μπλουζα