Xbox 720 (Πρώτη παρουσίαση)

cloud είπε:
Μην βλέπεις σκέτα νούμερα..Αυτά τα εξαρτήματα από PC επάνω σε μία κονσόλα έχουν άλλη απόδοση..

Η κλειστή αρχιτεκτονική, η καλύτερη συνεργασία, και τα "καθαρά" και σταθερά χαρακτηριστικά της κονσόλας δίνουν την δυνατότητα να κάνει πολλά περισσότερα απ' ότι σε ένα PC.
Αυτό είναι αλήθεια, πάντα έτσι ήταν. Δεν υπάρχει αμφιβολία ότι στην αρχή οι 2 νέες κονσόλες θα βγάζουν καλύτερα γραφικά από ένα καλό PC. Πάντα, για λίγο καιρό, οι νέες κονσόλες ήταν πιο μπροστά στα γραφικά όταν κυκλοφορούσαν, το θέμα όμως είναι ότι όσο περνούν οι γενιές αυτός ο χρόνος υπεροχής είναι όλο και μικρότερος. Το πολύ σε 4-5 μήνες ένα μέσο PC θα βγάζει άνετα τα ίδια και καλύτερα γραφικά.

Το θέμα είναι ότι το PC σαν hardware αλλά και σαν software το ελέγχεις καλύτερα (ΑΝ είσαι έμπειρος user εννοείται). Η κονσόλα που θα πάρεις θα είναι ένα μάτσο καυτά κυκλώματα στριμωγμένα σε ένα μικρό κουτί και θα πρέπει να παρακαλάς ότι η Microsoft έλαβε μέτρα για την ομαλή λειτουργία του hardware και ότι ο Κινέζος που έβαλε χέρι στην δική σου κονσόλα να είχε όρεξη να δουλέψει εκείνη την μέρα. Οχι ότι τα PC parts φτιάχνονται αλλού, έχεις όμως την δυνατότητα να φροντίσεις εσύ για την ομαλή λειτουργία του hardware και να βελτιώσεις τον χρόνο ζωής του κατά πολύ περισσότερο από όσο θα σου είναι χρήσιμο.

Και στο software τα ίδια ισχύουν. Στην κονσόλα θα σου μπαίνουν ότι updates και ότι προγράμματα θέλουν αυτοί, εσύ δεν έχεις καμία ανάμειξη (εκτός και αν το "σπάσεις" και βάζεις homebrew). Στην τελική όμως σημασία έχουν τα παιχνίδια και εκεί η κονσόλα θα εκμεταλλευτεί καλύτερα το hardware της σε σχέση με ένα PC. Παρόλα αυτά όμως ισχύει και το ότι ένας έμπειρος user μπορεί να "ξεζουμίσει" πολύ καλύτερα το ίδιο PC που τυχόν έχει ένας casual user και θα βγάλει καλύτερες επιδόσεις στα παιχνίδια στο ίδιο μηχάνημα. Γι αυτό λέω πάντα ότι αν δεν νιώθεις άνετα με τα έσω και τα έξω ενός PC και δεν το έχεις φτιάξει μόνος σου (ή έστω να επιλέξεις σωστά τα εξαρτήματα) καλύτερα να μην το χρησιμοποιείς για games.

Α και μην ξεχνάμε ότι τα PC είναι κατά ένα μεγάλο ποσοστό και backwards compatible με παλιές γενιές PC παιχνιδιών και το ποσοστό αυτό το μεγαλώνεις και άλλο ανάλογα με την εμπειρία σου. Οι κονσόλες στην καλύτερη περίπτωση (Nintendo) να είναι συμβατές με την αμέσως προηγούμενη γενιά. Αν σου χαλάσει το 360 ή το PS3 σε 3-4 χρόνια από τώρα να δούμε που θα τα παίζεις όλα τα games που μάζεψες... Για όταν γίνουν retro δεν μιλάμε καν, δεν υπάρχει περίπτωσει να ζει ούτε ένα μηχάνημα σε όλον τον πλανήτη μέχρι τότε :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παντως θα επιμεινω οτι εχω ενθουσιαστει με την υπαρξη Audio DSP που οι δυο τελευταιες γενιες κονσολων σνομπαραν! Διαβαζα οτι σε πολλα παιχνιδια αυτης της γενιας, ο ηχος καταλαμβανε ενα ολοκληρο core!

Μιλαμε για τρελο ξεφορτωμα!

@Imgmena μπορει να μην πολυσυμφωνω με αυτα που γραφεις...παρολα αυτα γραφεις απολαυστικα...καταστραφηκα! :)
 
Έχει δίκιο και ο Ingema, αλλά και ο Wally. Μια κονσόλα δεν θα τρέχει ένα σωρό άχρηστα προγράμματα στο background όπως ένα κοινό πισάκι. Αλλά, εδώ που φτάσαμε, ακόμα και μια "ταπεινή" 7750 (σαν και αυτή που έχω τώρα μέχρι να αλλαχθεί λίαν συντόμως) τρέχει "αέρα - πατέρα" τα πάντα με λίγους συμβιβασμούς.

Βέβαια, μιλάμε για desktop που όλο και περισσότερο πουλάει λιγότερο. Τα one use - use and dispose φορητά κερδίζουν όλο και περισσότερο έδαφος (μαζί με τις ταμπλέτες) και αν το κλίμα δεν αναστραφεί με τίποτε steam - box δεν βλέπω να περπατάει το pc gaming.
 
pooky(1) είπε:
Βέβαια, μιλάμε για desktop που όλο και περισσότερο πουλάει λιγότερο. Τα one use - use and dispose φορητά κερδίζουν όλο και περισσότερο έδαφος (μαζί με τις ταμπλέτες) και αν το κλίμα δεν αναστραφεί με τίποτε steam - box δεν βλέπω να περπατάει το pc gaming.
Αυτό όντως είναι ανησυχητικό. Γι αυτό και για μένα το καλύτερο σενάριο είναι το Steam Box να γίνει επιτυχία και να ξεπεράσει τις Sony/Microsoft στις πωλήσεις στην επόμενη γενιά και να κονταροχτυπιέται την Nintendo. Πάντως δεν είναι απίθανο η Valve να το πετύχει αυτό, ο Gabe Newell είναι μεγάλο μυαλό (πως αλλιώς να ελέγξει την μάζα του :p ) και πιστεύω ότι έχει έναν μεγάλο άσσο στο μανίκι του. Θέλω να πιστεύω ότι τόσο καιρό δεν δείχνει το Half-life 3 για να το παρουσιάσει σχεδόν τελειωμένο ταυτόχρονα με το Steam Box. Αν γίνει αυτό θα πέσουν κορμιά... Θα πρέπει να αρχίσω να σκέφτομαι και την περίπτωση του να ζω με ένα νεφρό.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
τώρα με την νέα κάρτα θα στηρίξεις και εσύ ξανά το pc gaming συνάδελφε! ;)

...η λογική πάντως λέει ότι οι κονσόλες νέας γενιάς θα είναι καλύτερες ή τουλάχιστον ισάξιες μ' ένα ισχυρό πισι της εποχής που θα κυκλοφορήσουν. Το μόνο σίγουρο είναι ότι θα ξεπεραστούν σχεδόν τον ίδιο χρόνο από την ταχεία εξέλιξη των gpu και των cpu των πισι!
 
Θα έχει και next gen rrod? (ευτυχώς το Elite δεν μου έβγαλε τίποτα μέχρι τώρα,το είχα αγοράσει μόνο για τα Halo-που τα βαρέθηκα γρήγορα-οπότε δεν έπαιξε και πολύ).
 
Δεν παθαίνει τίποτε το Jasper μην ανησυχείς.

Το Steam - box έχει μερικά, κατά τη γνώμη μου (αλλά και μερικών μουσάτων gamers από την YT community) μειονεκτήματα σε σχέση με το 720 ή το 360 ή οποιαδήποτε άλλη κονσόλα:

1). No hard copy. Θα είναι digital download only. Αν και πολύς κόσμος ήδη έχει steam και κατεβάζει νόμιμα τα παιχνίδια του, το πράγμα θα αλλάξει άρδην όταν μπει το steam - box στο κάδρο. Πού θα αλλάξει; Μα στη τιμή. Steam - box = κόστος και τα παιχνίδια αναγκαστικά θα τσιμπήσουν (και μάλιστα πολύ) στη τιμή για να καλυφθεί το κόστος αυτό. Οπότε χάνεται το μέγιστο πλεονέκτημα.

2). Hardware: Είδα πως θα είναι (ή πως λέγεται ότι θα είναι) το steam box. Αν αληθεύει ετοιμαστείτε για μέγιστα hardware failures μια και μιλάμε για κυβάκι που θα στριμώχνει επεξεργαστές και κάρτες γραφικών σε τέτοιο μέγεθος που το laptop μου θα φαντάζει στάδιο ποδοσφαίρου από πλευράς χώρου, σημειώνω ότι το laptop μου με έναν Pentium επεξεργαστή και μια 5650m ψήνεται αν πας να παίξεις παιχνίδι. Δεν το βλέπω να αντέχει για πολλά - πολλά, διάολε το Wii U μου γίνεται φούρνος εν μέσω χειμώνα.

3). Πειρατεία: Μη μου πείτε πως δεν θα κάτσει κάποιος να " σπάσει " το steam - box. Και μιλάμε για pc hardware στην ουσία, ούτε εξηζητημένο λειτουργικό δεν θα έχει πάνω, η Valve θα το δίνει με Linux αλλά θα έχεις επιλογή να του βάλεις παράθυρα. Και αυτό δεν με φοβίζει, τα κάνδρα, οι πόρτες και τα κάθε λογής "επιπλέον" πραγματάκια που θα βάλει ο καθένας πάνω με ανησυχούν. Λες και θα έχει και οπτικό μέσο για να μπορεί η Valve να κλειδώσει το περιεχόμενο. Καλά. Εδώ ακόμα και το Torchlight II έχει κυκλοφορήσει "ανεπίσημα" σε κανονικό DVD με κανονικότατο installer όπως και το Black Messa μάλιστα σε ελάχιστες μέρες από την επίσημη Steam κυκλοφορία τους. Ήδη η τεχνογνωσία και η πείρα από κάθε λογής πειρατικό group υπάρχει, αυτό όποιος το αμφισβητήσει κάνει μεγάλο λάθος. Και όσο οι τιμές είναι χαμηλές κάπου σώζεται η κατάσταση, αντε να τσιμπήσουν να δεις τι θα γίνει.

4). Ανταγωνισμός: Καλή η Steam - Valve αλλά απευθύνονται σε συγκεκριμένο κοινό: Στους pc gamers. Πρέπει να περάσουν το μύνημα ότι αυτό που θα δώσουν είναι κονσόλα. Που; Στους console gamers. Χμμμμμμ. Έχω επιφυλάξεις.

Κλασσικά το pc gaming είναι νεκρό αυτή τη στιγμή. Εκτός από RTS δεν υπάρχει λόγος να παίξεις ένα Call Of Duty Black Ops ΙΙ στο pc για παράδειγμα, απλά γιατί on-line όλοι θα βρίσκονται στο X-box live (διάολε δεν παίζω on-line αλλά όσοι ξέρω εκεί μέσα κοπανάνε ο ένας τον άλλο) και αναγκαστικά αν θες να συμμετέχεις εκεί θα πας και συ. Καλή τύχη steam κάπου θα τη χρειαστείς.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Νομιζω οτι η αχιλλειος φτερνα του SteamBox θα ειναι το Linux. Θα τρεχει αναγκαστικα τα PC DirectX παιχνιδια που ειναι το industry default, υποχρεωτικα με καποιο software layer που θα χρειαζεται πολλους εξτρα πορους. Αρα θα πρεπει να φοραει καμια Nvidia Titan για να εχει future proof επιδοσεις σε PC games (οχι για τα εν δυμανει SteamBox only)...το κακο ειναι η Titan θα κανει μια 900αρα δολαριακια.
 
Κοίτα, δεν έχω τίποτε με το Linux, αντίθετα καιρός είναι τα παιχνίδια να τρέξουν σε άλλο λειτουργικό από τα παράθυρα που θα καταναλώνει λιγότερους πόρους και θα αφήσει το hardware να δείξει τα δόντια του. Αλλά συμφωνώ μαζί σου.

Games και Linux είναι ένας συνδυασμός που τώρα πρωτοεμφανίζεται και κανείς δεν μπορεί να πει με σιγουριά αν ο γάμος καταλήξει σε ευτυχία ή καταστροφή. Και το κόστος "μεταφοράς" των παιχνιδιών σε νέα πλατφόρμα δεν είναι μικρό.

Το ότι θα έχει κάποιο Half - life exclusive δεν λέει και πολλά. Δηλαδή για να παίξω το Half - Life III θα πρέπει να σκάσω τα 250 ευρώ (στη καλύτερη) για το steam - box + το κόστος του παιχνιδιού; Γιατί να μη περιμένω το μονόφθαλμο να μου το φέρει σε κανονικό DVD να το παίξω στο pc μου στη τελική; Ή μήπως θα το έχουν exclusive για το Steam - box και όλοι οι pc users της εταιρείας θα αποκλειστούν; Μιλάμε για μέγιστη προσπάθεια αυτοκτονίας. Και φυσικά αν κυκλοφορήσει στο κανονικό steam για pc, σιγά και μη δεν το παραλάβουν οι σαπιοκάραβοι.

Πολλά τα θέματα.
 
Wally είπε:
Νομιζω οτι η αχιλλειος φτερνα του SteamBox θα ειναι το Linux. Θα τρεχει αναγκαστικα τα PC DirectX παιχνιδια που ειναι το industry default, υποχρεωτικα με καποιο software layer που θα χρειαζεται πολλους εξτρα πορους. Αρα θα πρεπει να φοραει καμια Nvidia Titan για να εχει future proof επιδοσεις σε PC games (οχι για τα εν δυμανει SteamBox only)...το κακο ειναι η Titan θα κανει μια 900αρα δολαριακια.
Κάνεις μεγάλο λάθος σ' αυτό. Τα παιχνίδια θα είναι OpenGL και επίσης η Valve συνεργάζεται με NVIDIA και AMD και έτσι οι οδηγοί θα είναι το ίδιο γρήγοροι με τα Windows. Τέλος η Unity 3d engine τρέχει το ίδιο καλά και στα δύο συστήματα οπότε δεν είναι καθόλου πρόβλημα.
 
Μακάρι να είναι έτσι. Έτσι και αλλοιώς, όσο και αν μου αρέσουν τα 8άρια, με εκνευρίζει η m$ και κάπου δεν τη θέλω πια.

Μιλάς όμως για το HL 3 μόνο ή γενικά για όλα τα παιχνίδια; Το κόβω κομματάκι δύσκολο η Valve να μπορέσει να ελέγξει τον άναρχο κόσμο του pc gaming και να μονοπωλήσει τα πάντα εκεί.
 
Εγώ πάντως έχω συναντήσει πολλά προβλήματα με Linux και κάρτες γραφικών και μάλιστα πρόσφατα. Υπάρχει θεματάκι με το OpenGL και το Linux (Ubuntu).
 
@Christos

Linux + ATi(AMD) + 3D = οχι και τοσο καλη συνταγη

Οσο για το OpenGL μιλας μαλλον για τα Steam Exclusive. Ειναι αργα το PC Gaming να κανει shift ξανα στο OpenGL.
 
Δεν το βλέπω να γίνεται αυτό, εύκολα τουλάχιστον. θα πρέπει να ξανασχεδιαστεί όλη η βάση από την αρχή και στο hardware. Είναι η Steam σε θέση να αναλάβει α) το υπέρογκο κόστος και β) το τεράστιο ρίσκο που συνεπάγεται μια τέτοια κίνηση;

ΟΚ, η Steam δεν είναι τίποτε παιδαρέλια που γράφουν indy games και ονειρεύονται εν μέσω θέρους, αλλά πατάνε πάνω στο pc platforming που ήδη υπάρχει, από χρήστες που απλά άλλαξαν πλατφόρμα και συνταγή κατεβάσματος και εγκατάστασης των παιχνιδιών τους. Άλλο αυτό, άλλο να μπεις και στο hardware, ειδικά σε μια αγορά που δεν τη ξέρεις (λέγε με κονσόλα) και που ήδη κονταροχτυπιούνται αλύπητα 3 μονομάχοι. Και αν δεν σου βγει και το hardware στην τιμή και χάνεις τα μέγιστα, ακριβαίνεις τα παιχνίδια, ή το πουλάς ακριβά και τα παιχνίδια φτηνά.

Όπως και η m$ με το Surface των 900 ευρώ δεν θα έχει το παραμικρό μέλλον,, έτσι και η Valve με ένα steam-box των 500 ευρώ δεν θα πάει πουθενά.
 
Κλασσικά το pc gaming είναι νεκρό αυτή τη στιγμή. Εκτός από RTS δεν υπάρχει λόγος να παίξεις ένα Call Of Duty Black Ops ΙΙ στο pc για παράδειγμα, απλά γιατί on-line όλοι θα βρίσκονται στο X-box live (διάολε δεν παίζω on-line αλλά όσοι ξέρω εκεί μέσα κοπανάνε ο ένας τον άλλο) και αναγκαστικά αν θες να συμμετέχεις εκεί θα πας και συ. Καλή τύχη steam κάπου θα τη χρειαστείς.
Δεν είναι απαραίτητο να παίξεις Call Of Duty Black Ops ΙΙ στο pc. (Βασικά, για μένα δεν είναι απαραίτητο να παίζεις Black Ops ΙΙ γενικά, αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία :p ). Το PC έχει ΜΕΓΑΛΟ πλεονέκτημα, σε game genres που δεν τα ακουμπάνε οι κονσόλες. (Space και Flight Sims, Turn Base Strategy, Wargames κ.ο.κ). Εφόσον ασχολούμαι με τέτοια games, δεν πρόκειται να ασχοληθώ με κονσόλα (υπό κανονικές συνθήκες: πήρα το 360 γιατί είχε τότε exclusive το Mass Effect, και φτάνουν - δε φτάνουν τα 20 games που πήρα συνολικά, και αυτά κοψοχρονιάς όταν μπορούσα).

Εάν δεν είναι και τεχνολογικά πολύ εξελιγμένες οι καινούργιες κονσόλες, μια χαρά με βολεύει, γιατί δεν θα χρειαστεί να αλλάξω πολύ το τωρινό μου PC. (Υπολογίζω μια κάρτα γραφικών στην επόμενη πενταετία και αν. Το PC μου είναι Ι5 2500Κ, 8 8GB και ΑΤΙ 6950, και ήδη παίζω πολλά games σε 1080p και 60fps).

Νομιζω οτι η αχιλλειος φτερνα του SteamBox θα ειναι το Linux. Θα τρεχει αναγκαστικα τα PC DirectX παιχνιδια που ειναι το industry default, υποχρεωτικα με καποιο software layer που θα χρειαζεται πολλους εξτρα πορους. Αρα θα πρεπει να φοραει καμια Nvidia Titan για να εχει future proof επιδοσεις σε PC games (οχι για τα εν δυμανει SteamBox only)...το κακο ειναι η Titan θα κανει μια 900αρα δολαριακια.
Τα games του PS3, και του Wii U έχουν DirectX πάνω? ;) Εάν το game είναι Multiformat μάλλον προς κάτι Open GL / Unity / Unreal το βλέπω, (και λόγω κόστους ανάπτυξης δεν βλέπω και πολλά format exclusive).

Άλλο αυτό, άλλο να μπεις και στο hardware, ειδικά σε μια αγορά που δεν τη ξέρεις (λέγε με κονσόλα) και που ήδη κονταροχτυπιούνται αλύπητα 3 μονομάχοι. Και αν δεν σου βγει και το hardware στην τιμή και χάνεις τα μέγιστα, ακριβαίνεις τα παιχνίδια, ή το πουλάς ακριβά και τα παιχνίδια φτηνά.
Δεν είναι κονσόλα, που πρέπει να δημιουργήσει οικοσύστημα. Αντίθετα θα στηριχθεί σε αυτά πού ήδη έχει. Χώρια που επειδή είναι PC, θα μπουν και άλλοι σε αυτό το παιχνίδι. Και αυτό βολεύει την Valve. Δεν έχει ανάγκη να πουλήσει hardware, αλλά να κάνει το Steam, κάτι σαν industry standard υπηρεσία. Πιθανό σενάριο: Steam Box από την Dell, με προεγκατεστημένο το Steam. Δεν νομίζω να της πέσει άσχημα.
 
Captain δεν διαφωνώ. Ειδικά στο pc το ίδιο έχω κι εγώ, μάλιστα η 5870 μου τα φτυσε και έχω πάνω μια 7750 (!) προσωρινά, και όλα πάνε σφαίρα ακόμα και με αυτή! Σκέφτομαι μια 660ti σαν αντικατάσταση και σε 4 χρονάκια το ξανασυζητάμε!

Θα ήθελα κι εγώ να δω αυτό που λες να γίνεται πραγματικότητα, αλλά στο θέμα των κονσολών θα διαφωνίσω ολίγον. Από exclusive pc gamer έχω γυρίσει φανατικά στις κονσόλες, (σε όλες, έτσι; ) και δεν το έχω μετανοιώσει στιγμή. Turn based games, flight sims, RTS δεν τα αγγίζω καν οπότε η διαφορά δεν μου φάνηκε. Και στο θέμα του steam - box κάπως πρέπει να το λανσάρει, κάπως πρέπει να το "βαφτίσει" άλλωστε με το φτωχό μου το μυαλό Χ-ΒΟΧ και Steam-BOX κάπου φέρνουν ακόμα και στο όνομα. Και δεν μιλώ καν για άλλες ομοιότητες (primarily games machines, ύπαρξη controller, κλειστή αρχιτεκτονική κλπ) .
 
Από exclusive pc gamer έχω γυρίσει φανατικά στις κονσόλες, (σε όλες, έτσι; ) και δεν το έχω μετανοιώσει στιγμή. Turn based games, flight sims, RTS δεν τα αγγίζω καν οπότε η διαφορά δεν μου φάνηκε
Λογικό. Επειδή παίζω τα προαναφερθέντα είδη :) , οι κονσόλες δεν μπόρεσαν να με κρατήσουν πολύ.

Και στο θέμα του steam - box κάπως πρέπει να το λανσάρει, κάπως πρέπει να το "βαφτίσει" άλλωστε με το φτωχό μου το μυαλό Χ-ΒΟΧ και Steam-BOX κάπου φέρνουν ακόμα και στο όνομα. Και δεν μιλώ καν για άλλες ομοιότητες (primarily games machines, ύπαρξη controller, κλειστή αρχιτεκτονική κλπ) .
Όλα αυτά είναι υπόθεση marketing. Εάν η PR campaign είναι επιτυχημένη, θα δώσει την αρχική ώθηση στο Steam-BOX. Αλλά η διαφήμιση θα το φτάσει σε ένα ορισμένο σημείο, και από εκεί θα πρέπει να συνεχίσει με τις δυνατότητες του. Εάν είναι μούφα, καμία PR campaign δεν θα το κάνει επιτυχημένο.
 
Φυσικά, πολύ σωστό αυτό που γράφεις. Όσο και να διαφημίσεις κάτι αν είναι μάπα, θα πάει άπατο στο τέλος. Ελπίζω, όμως, στο αντίθετο, μια και για μένα είναι το τελευταίο οχυρό του pc gaming όχι να αντισταθεί, αλλά να επανέλθει δυναμικά, όσο και αν δεν γουστάρω τα παιχνίδια που είναι αποκλειστικά για κατέβασμα χωρίς hard copy.

(Και κάπου εδώ λέμε στο Wally να μας ανοίξει νέο thread γιατί το σκίσαμε!!!!!! )
 
Και το πρωτο screenshot απο next gen 720 game.


Zουμε μεγαλες στιγμες.



Συγκινηθειτε.





[h=1]Project Gotham 5[/h]

Project-Gotham-5-London.png


http://www.vg247.com/2013/02/06/xbox-720-watch-project-gotham-5-art-unearthed-launching-2013-report/
 
Εντάξει το κόβω στο launch να έχει Forza 5, Halo 5, PGR 5 (πολύ 5άρι έπεσε δεν νομίζεις;;;;; ) και θα μας πέσουν τα σαγώνια, παράλληλα ελπίζω να μη τα κάνουν σαλάτα με τα μτχ.
 
Πίσω
Μπλουζα