Xbox 720 (Πρώτη παρουσίαση)

Εγω το βλεπω δυσκολο να τις αφησουν,πρωτον ειναι oι first party τιτλοι με τους εκατομμυρια φανς που τα παιρνουν καινουργια,βου πολλοι θα ελπιζουν και για "σπασιμο",γου και μεταχειρισμενος να μην ειναι σε δυο τρεις μηνες και ο καινουργιος τιτλος θα κατεβει στο μισο της τιμης.


Μετα εχουμε και τα προηγουμενα στο pc που κανεις δεν εκανε τιποτα,τα προηγουμενα με τα backwards compatabillity που χαθηκαν σε σονυ και νιντεντο και οι πωλησεις δεν μασησαν και αλλα και αλλα...
 
Παιδιά το πρόβλημα δεν είναι μόνο τα μεταχειρισμένα, αλλά και ο δανεισμός, και η ενοικιάσει..

Δεν είναι δυνατόν να σε υποχρεώνουν να αγοράσεις ένα παιχνίδι χωρίς να έχει την δυνατότητα να το δοκιμάσει ακόμα και αν το έχει και κάποιος φίλος σου (Το να σου δώσει όλη την κονσόλα, η να "μετακομίσεις" σπίτι του, μάλλον είναι δύσκολα για τεχνικούς λόγους.. :p )!

Ακόμα και αν υποθέσουμε ότι θα πουλήσουν περισσότερο software (Και με τι τιμή; Με τα 1 ως 40κάτι ευρώ που είναι τα παιχνίδια στα PC και τα κινητά, ή με 70+? που θέλουν αυτοί στις κονσόλες ;) , αυτό θα γίνει ΜΟΝΟ αν πουλήσουν περισσότερο hardware. Και με αυτή την τακτική, ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ δεν θα πουλήσει το hardware!!!
 
Αυτο που λες για τον δανεισμο ερχεται να δεσει με αυτο που λεει ο wally για μια πιο ελαφρια μορφη απο την απολυτη απαγορευση μτχ.


Μπορει να το κανει να επιτρεπεται να γινει register ως σε 5 φιλους,σε πεντε κονσολες κατι παρομοιο με αυτο που ειχε κανει η σονυ με τα παιχνιδια που κατεβαζες απο το psn και σε αφηνε να τα δωσεις ως σε 5 λογαριασμους.



Αnyway απο υποθεσεις αλλο τιποτα...
 
Θα δούμε.. Αν και πιστεύω ότι αυτές οι φήμες είναι και ένας τρόπος να "ψαρέψουν" και την γνώμη του κόσμου..

Πάντως αυτό που είπες για τους fans, ναι, μπορεί οι "fans" ακόμα και τότε να πάρουν την κονσόλα και τον τίτλο.. Όμως πιστεύω ότι θα περιοριστούν ΜΟΝΟ στους "fans"! Και ακόμα και τότε η ζημιά θα είναι πολύ μεγάλη.
 
Πάντως τα βρισίδια που πέφτουν στο YT (μιλάμε για άγρια καντήλια μαζί με τον καντηλανάφτη ενίοτε) από σχεδόν άπαντες, δεν αφήνει και πολύ περιθώριο. Σωστό αυτό με τους ΑΑΑ τίτλους που τους παίρνουμε Day 1, αλλά στο 360 έχω 247 games original και πήρα μόνο το Forza Horizons, Halo 4 και ...... αυτά day 1. Δεν στέκεται με τη καμία, καμία κονσόλα στην αγορά έτσι. Άσε που το 720 (οτιδήποτε) δεν θα κοστίζουν 199 ευρώ. Μετά τι;

Οι 3rd party devs (που θέλουν να βγάλουν ρευστό από την υποστήριξη, δεν παίζουν με αυτά) θα κάτσουν να κοιτάνε μια κονσόλα των 600+ ευρώ που είναι πανίσχυρη αλλά παραμένει στα ράφια και θα συνεχίσουν να ξοδεύουν χρόνο και χρήμα να την υποστηρίξουν; Ξεχνάμε για ποια χρονική στιγμή μιλάμε; Δεν είμαστε στο 1999, ούτε στο 2005, αλλά στο 2013. Δεν υπάρχει επιπλέον χρήμα διαθέσιμο ούτε για πλάκα και δεν μιλώ μόνο για την Ελλάδα, αλλά για όλο το κόσμο. Αν το 360 είχε 400 ευρώ σήμερα ούτε το 1/8 των πωλήσεων του τελευταίου χρόνου δεν θα έκανε.

Το θέμα του backwars compatibility δεν υπάρχει ουσιαστικά ούτε στα pcs. Άντε τρέξε παιχνίδι για win 98 σε win 8 και εδώ είμαστε ΑΝ και ΟΠΟΤΕ τα καταφέρεις να το κάνεις.
 
Και κάτι ακόμα που θα πρέπει να καταλάβουν... Τα video games ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ είδος πρώτης η δεύτερης ανάγκης!

Είναι ένα είδος "πολυτελείας", που ο άλλος δεν θα το πάρει ότι και να γίνει. Και όταν κάνεις στον άλλο έναν τέτοιο εκβιασμό, λίγοι είναι αυτοί που θα υποκύψουν.
 
Aardvark είπε:
Aυτος λεει να τα αφησει τα κονσολια η M$ και να γυρισει στα Pc.
Σε αυτό θα συμφωνούσα κι εγώ για την Microsoft. Έτσι κι αλλιώς στο console gaming δεν έχει να προσφέρει κάτι παραπάνω από κακής ποιότητας hardware το οποίο πονάει περισσότερο από το κακής ποιότητας software για το οποίο έχει κατηγορηθεί στο παρελθόν. Έτσι θα έμενε μόνο η Nintendo με την Sony και ίσως έμενε χώρος για κάποιον καινούριο 3ο στην αγορά του console gaming (Valve?) και γιατί όχι, να επιστρέψει και κάποιος παλιός (ξέρουμε ποιος).

Εξάλλου το PC gaming χρειάζεται ένα boost που μόνο η Microsoft με τα λεφτά της θα μπορούσε να δώσει (η Valve δεν ξέρω τι κάνει).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Διαφωνω καθετα. η MS δεν εχει να δωσει τιποτα στο PC gaming οταν μαλιστα δεν εχει κανενα studio που να ασχολειται με τα genres που "επιπλεουν" ακομα στα PC (MMORG, Strategy) και δεν μπορει (και να θελει να συναγωνιστει) τους υπαρχοντες. Προσωπικα μαλιστα σιχαινομαι τα δυο αυτα ειδη οποτε δεν θε ηθελα να σπαταλησει η MS τα resources εκει.

Το 360 μπορει να ειχε θεματα ποιοτητας αλλα ειχε το καλυτερο παλμαρε τιτλων και το πρωτο που σκεφτηκε τους hardcore σε αυτη τη γενια.

Αν δεν υπηρχε το 360 ως αντιπαλον δεος, οι υπολοιποι θα παιζαν ακομα με γιγαντια καβουρια και την εκατοστη μετενσαρκωση του Μαριο.

H MS εδωσε ταυτοτητα στα κονσολικα τη στιγμη που ξεκινουσαν να χανουν το προσανατολισμο τους, τη στιγμη που ξεκιναγαν να το κανουν ψιλικοκο. Προσφερε ωμη ισχυ, πολλα λεφτα, δυνατα εργαλεια, ισχυρες ομαδες, πολλους νεωτερισμους/καινοτομιες και σεβαστηκε πολλα ξενα franchises.
 
Το "ωμη ισχυ" τι το γραφεις ?.... κανονικα ψημενη ηταν...ναι αυτα τα "θεματα ποιοτητας" ..

Επισης αυτο με τα γιγαντια καβουρια και τις μετενσαρκωσεις του Μαριο, που το διαβασες ? Οσο και να το κουρασεις τα καλυτερα παιχνιδια γενικως και ειδικως τα παιξαμε προ της εμφανισης του 360.

Τα "πολλα λεφτα" και τα "δυνατα εργαλεια" τα πηραν οι "ισχυρες ομαδες" που μας φλομωσαν στο FPS. Τους νεωτερισμους οντως τους θυμαμαι και εγω και τα παιδακια που παιζουν ακομα με το Kinect τα ...hardcore παιχνιδια του. Τον σεβασμο στα πολλα ξενα franchises θα μου τα εξηγησεις στο επομενο ποστ σου.

**Και για να πω την αληθεια, το να επιστρεψει η m$ στα windows games, θα ηταν τιμιο και θεμιτο. Αν δεν υποστηριξει η ιδια το gaming στο δικο της λειτουργικο, ποιος θα το κανει ? η Capcom ? Εχει χασει 10 καραβια λεφτα στις κονσολες και status δεν απεκτησε - καιρος ειναι να δημιουργησει μια επιτυχημενη πορεια στο gaming εκει που την παιρνει.
 
Μιλαγα για αυτη τη γενια και τα παιχνιδια της προφανως ρε Ηρακλη. Σε αυτη τη γενια πχ δεν θα επαιζε κανεις bullethell χωρις το 360...(θα αρκουντο σε γιγαντια καβουρια και προυπολογισμους Δημου Σπιναλογκας ή "Ψιλικα η Κατιγκω")

Τα προβληματα που υπηρξαν ηταν θεμα τις νεας τεχνολογιας κολλησεων που τελικα αποδειχθηκε ανεπαρκης για τοσο ισχυρο πακετο, σε τοσο μικρο κουτι. Τα εχουμε ξαναδει και σε πολυ λιγοτερο ενεργοβορες και αναιμικες κατασκευες. Κριμα αλλα shit happens.

Τα περι ωμης ισχυος και σεβασμου σε franchises καλυπτει και τα δυο XBOX. Το πρωτο ειναι αυταποδεικτο - κανενας συμβιβασμος σε δυναμη και budget. Για το δευτερο...ριξε μια απλη ματια στα launch games του XBOX1. Αν δεν υπηρχε αυτο ισως να μην βλεπαμε ποτε διαμαντια οπως Gun Valkyrie, Orta και τοσα αλλα.

Καινοτομιες οπως 5.1, HD, ethernet built in, σοβαρο multiplayer, δισκος, πληρες pad και ενα καρο αλλα που αναγκασαν και τους αλλους να βαλουν κανα χερακι στη τσεπη, δεν νομιζω να χρηζουν περαιτερω αναλυσης.
 
Για τα παιχνιδια του XBOX1 δεν εχω να πω κατι - ουτε για το hardware του - νομισα οτι εξακολουθουσες να μιλας για το 360. - οποτε οκ

Τωρα για τη γενια του 360 και τη θεωρια σου περι καλυτερων παιχνιδιων, εχουμε διαφορετικη αντιληψη του gaming - τα πιο δυνατα παιχνιδια τα επαιξα σε PS3 και τα καλυτερα σε Wii - οσο για το Halo την αποψη μου την ξερεις.
 
Wally είπε:
Μιλαγα για αυτη τη γενια και τα παιχνιδια της προφανως ρε Ηρακλη. Σε αυτη τη γενια πχ δεν θα επαιζε κανεις bullethell χωρις το 360...(θα αρκουντο σε γιγαντια καβουρια και προυπολογισμους Δημου Σπιναλογκας ή "Ψιλικα η Κατιγκω")
Πράγματι... Απορώ τι θα γινόμουν χωρίς bullethell...

Τα περι ωμης ισχυος και σεβασμου σε franchises καλυπτει και τα δυο XBOX. Το πρωτο ειναι αυταποδεικτο - κανενας συμβιβασμος σε δυναμη και budget. Για το δευτερο...ριξε μια απλη ματια στα launch games του XBOX1. Αν δεν υπηρχε αυτο ισως να μην βλεπαμε ποτε διαμαντια οπως Gun Valkyrie, Orta και τοσα αλλα.
Τι είν'τούτα; Τα ξέρει κανείς; :p

Καινοτομιες οπως 5.1, HD, ethernet built in, σοβαρο multiplayer, δισκος, πληρες pad και ενα καρο αλλα που αναγκασαν και τους αλλους να βαλουν κανα χερακι στη τσεπη, δεν νομιζω να χρηζουν περαιτερω αναλυσης.
Καινοτομία ήταν και το BluRay, καινοτομία ήταν και το EyeToy...

Όσο για το... πλήρες pad, δηλαδή εγώ στο Playstation 1 έπαιζα με μισό pad; :p
 
Που πας βρε Dino,θα σε φανε τα θηρια εδω μεσα. :supergrin:
 
LoL! Το έκανα για να "ανέβουμε" λίγο! :D

Το πολύ πολύ να ακολουθήσει πόστ του Wally, με προτάσεις που περιέχουν τα εξής:

XBOX, 360, FPS, HALO, texture mapping, GPU, hardcore, MIPS, κλπ... :D
 
Dino προλαβαινεις να διαβασεις για Orta και τις καινοτομιες που εφερε το pad του Xbox μεχρι να γυρισει.


Εγω σε προειδοποιω επειδη τα'χω περασει.
:supergrin:
 
Κάποτε τους τα'χωνα... Τώρα τελευταία έχω χάσει τη φόρμα μου... :biglaugh:
 
Καινοτομιες οπως 5.1, HD, ethernet built in, σοβαρο multiplayer, δισκος, πληρες pad και ενα καρο αλλα που αναγκασαν και τους αλλους να βαλουν κανα χερακι στη τσεπη, δεν νομιζω να χρηζουν περαιτερω αναλυσης.
Είδες καινοτομία? Πήρε ένα PCάκι της τότε εποχής και το έκανε κονσόλα :bash: . :p (Γι' αυτό και όταν το πήρα το 1ο Xbox ήταν τσιπαρισμένο :diablotin: :diablotin: . Φράγκο δεν κέρδισε η M$ από μένα την πρώτη γενιά, πλην της κονσόλας :diablotin: ).
 
Εδω και αν κολυμπαω σε αγνωστα νερα....αλλα βρηκα δυο ειδησουλες

και ειπα να τις ποσταρω για να υπαρχουν! :)

Αν και ειμαι σιγουρος οτι τα τσακαλια του ειδους θα τις ξερουν ηδη! ;)

[h=1]Αναγνώριση φωνής στο επόμενο Xbox![/h]Περισσοτερα μπορειτε να δειτε εδω

[h=1]«Όχι μεταχειρισμένα παιχνίδια στο Xbox 720», επαναλαμβάνουν οι φήμες[/h]

Περισσοτερα μπορειτε να δειτε εδω
 
Πίσω
Μπλουζα