XBOX ONE

Κανείς δεν διαθέτει μετοχές φαντάζομαι οπότε δεν υπάρχει λόγος να μην κράζουμε όταν βλέπουμε κάτι που δεν μας αρέσει. Μπορεί το να δανείσεις το παιχνίδι σου στον γείτονα να μην είναι σημαντικό, το να μην μπορείς να το δώσεις σε κάποιον φίλο σου ή να δανειστείς από αυτόν όμως είναι. Το να μην μπορείς να νοικιάσεις, να ανταλλάξεις και όλα αυτά που κάναμε τόσα χρόνια στις κονσόλες μας είναι σημαντικό. Το να βάζουν εμπόδια και δικλίδες σε όλα αυτά είναι μόνο εναντίον μας. Δεν υπάρχει κάτι που να σε αποζημιώνει γι αυτά που σου στερεί. Τι κερδίζω εγώ αν πρέπει κάθε φορά να κάνω authenticate το παιχνίδι μου? Τι κερδίζω εγώ αν μετά από 10 χρόνια σταματήσει η υποστήριξη και μείνω στο χέρι με 20 παιχνίδια που δεν θα λειτουργούν? Τι κερδίζω εγώ αν οι εταιρίες έχουν τον απόλυτο έλεγχο στο μηχάνημά μου και στο software που αγοράζω?

Ολα αυτά που επιβάλουν μόνο ζημιά μπορούν να κάνουν στο gaming. Αρα λοιπόν ούτε που με νοιάζουν τα specs. Η πολιτική τους είναι χάλια και ελπίζω να πατώσουν, αλλιώς αν δεν γίνει αυτό μετά θα ακολουθήσουν και άλλες εταιρίες. Και μετά θα επιβάλλουν και άλλα anti-gaming μέτρα. Σιγά σιγά όμως για να συνηθίζουμε. Κλασσική τεχνική που χρησιμοποιείται παντού.

Και μιας και πολλοί για να δικαιολογήσουν το XBOX το συγκρίνουν με το Steam:

-Στο Steam τα παιχνίδια είναι πολύ φτηνά και δεν σε νοιάζει τόσο η έλλειψη μεταχειρισμένων οι ενοικιαζόμενων.

-Υπάρχει ένα offline mode που λειτουργεί για τα περισσότερα παιχνίδια.

-Η υπηρεσία είναι δωρεάν.

-Ακόμα και αν πέσουν οι servers για πάντα δεν χάνεις τα παιχνίδια σου γιατί πάντα υπάρχει τρόπος να προσπεράσεις το DRM με cracks και άλλα κόλπα αφού το PC είναι ανοιχτό.

-Υπάρχουν και άλλες υπηρεσίες, άρα ανταγωνισμός.

-Μπορείς να αγοράσεις παιχνίδια και εκτός Steam.

Και τέλος πάντων οι κονσόλες δεν χρειάζονται Steam ή κάτι παρόμοιο. Ειναι κλειστά μηχανήματα, δεν θέλουν DRM. Ετσι κι αλλιώς η πειρατεία ήταν μειωμένη στο 360 και το PS3 σε σχέση με τις προηγούμενες γενιές.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καντυ εχεις χασει το μετρο. Δεν μιλας με κανα ξαδερφο σου. Στην επομενη ηλιθιοτητα, χαιρετας.
 
Η παρουσιαση ηταν μαπα διοτι δεν απευθυνοταν σε εμας. Φτιαχτηκε καθαρα με βαση τα γουστο που εχει το μεσο Αμερικανακι.Κατι τρεχει στα γυφτικα για τα στατιστικα του NFL αλλα για να δωσουν 5 λεπτα σε κατι τοσο ανουσιο για εμας, παει να πει οτι αρεσει στο κοινο εκει.
Αν επικρατήσει αυτή η λογική και στην Ε3, μάλλον ασχολήθηκαν με την USA, και ξέχασαν τον υπόλοιπο κόσμο. (Κάποιος πρέπει να δουλεύει για τη Sony, εκεί μέσα :p :p:p).
 
Ας περιμενουμε μεχρι την Ε3 και βλεπουμε.
 
Παιδες, το 90% απ'οσους εχετε απαντήσει σ'αυτό το θρεντ, σε ενα με ενάμιση χρόνο από τώρα, θα την έχετε την κονσόλα σπίτι σας. Τι κάθεστε και σκάτε αν δείξανε κάτι ή όχι; :D :D
 
Παιδες, το 90% απ'οσους εχετε απαντήσει σ'αυτό το θρεντ, σε ενα με ενάμιση χρόνο από τώρα, θα την έχετε την κονσόλα σπίτι σας. Τι κάθεστε και σκάτε αν δείξανε κάτι ή όχι;
Εδώ είχαμε και τις δύο προηγούμενες (που λέγαμε ότι δε θα αγοράσουμε)!!!!! :p :p:p:p
 
Rygar είπε:
Παιδες, το 90% απ'οσους εχετε απαντήσει σ'αυτό το θρεντ, σε ενα με ενάμιση χρόνο από τώρα, θα την έχετε την κονσόλα σπίτι σας. Τι κάθεστε και σκάτε αν δείξανε κάτι ή όχι; :D :D
Τοτες υπηρχανε και φραγκα, τωρα πρεπει να διαλεξουνε απο μια! :p lol
 
Τοτες υπηρχανε και φραγκα, τωρα πρεπει να διαλεξουνε απο μια! lol
Το καλό με την υπόθεση, είναι ότι έτσι όπως τα καταφέρανε και οι δύο, από αυτή τη γενιά συμφέρει να παραμείνουμε στο PCάκι μας!!!!!
 
Πραγματικά το σχέδιο της κονσόλας είναι άθλιο!!

Η λογική της κονσόλας ακολουθεί και 'αναβαθμίζει'

το 360,δηλαδή αμερικάνος full...μακάρι να γύρναγαν στην λογική του

xbox (original 1).

Το μόνο που είναι προφανές είναι οτι η πειρατεία θα

καλπάσει για άλλη μια φορά και θα χτυπάνε το κεφάλι τους.

Ευτυχώς που ξαναμαζεύω τα παιχνίδια του pcengine μου να έχω να παίζω! :)
 
παντος η καταστροφολογια σε ολο τησ το μεγαλειο,απο ηλ.φακελωματα(λες κ η ms περιμενε το xboxone για να μας φακελωσει)νοικοιασματα παιχνιδιων,πεσιμο τον σερβερ (ακομα δεν βγηκε καλα-καλα),μη συμβατοτητα με crt k offline mode(λεσ κ ενα μηχανημα 500? απεφθηνετε σε φτωχαδακια)

μηπως ειναι λιγο νωρις για να σκεφτουμε καποια πραγματα,και λιγο αργα για καποια αλλα πραγματα..?

οσο για τα χαρακτηριστικα....τι να πω...το πολυ προσφατο παρελθον (wii )μας εδειξε οτι ο κοσμος δεν θελει υπερμηχανηματα,πρωτοτυπια θελει...
 
mob είπε:
παντος η καταστροφολογια σε ολο τησ το μεγαλειο,απο ηλ.φακελωματα(λες κ η ms περιμενε το xboxone για να μας φακελωσει)νοικοιασματα παιχνιδιων,πεσιμο τον σερβερ (ακομα δεν βγηκε καλα-καλα),μη συμβατοτητα με crt k offline mode(λεσ κ ενα μηχανημα 500? απεφθηνετε σε φτωχαδακια)
μηπως ειναι λιγο νωρις για να σκεφτουμε καποια πραγματα,και λιγο αργα για καποια αλλα πραγματα..?

οσο για τα χαρακτηριστικα....τι να πω...το πολυ προσφατο παρελθον (wii )μας εδειξε οτι ο κοσμος δεν θελει υπερμηχανηματα,πρωτοτυπια θελει...
Καλά, το τι γέλιο έχω ρίξει σήμερα δεν περιγράφεται!!

Και ειδικά στο θέμα "φακέλωμα", αν και ευτυχώς προσωπικά δεν το έχω δει να παίζει και πολύ σε φόρουμ που έχω μπει, να φανταστώ ότι πολλοί από αυτούς μιλάνε για φακέλωμα από το ΧΒΟΧ και στο FB, και το συζητάνε με τους φίλους τους από το smartphone τους, ε; :p

Τέλος για τα χαρακτηριστικά, για να δω ποιος θα τολμήσει να πει πρώτος ότι το PS4 θα πάει καλύτερα και θα "σαρώσει" γιατί είναι δυνατότερο!
 
Για φακελωμα δεν μιλησε κανενας οπως μπορει να το καταλαβαν λανθασμενα πολλοι.Επειδη και γω ανεφερα την λεξη φακελωμα φυσικα και δεν μιλαω για προσωπικα δεδομενα και διαφορα τετοια.Δεν με νοιαζουν αυτα εξαλου.Με την λεξη φακελωμα που ανεφερα ως προς τα παιχνιδια εννοω οτι οποιοσδηποτε αγορασει καποιο παιχνιδι για να το παιξει θα πρεπει πρωτα να μπει στον λογαριασμο του και μετα θα καταγραφει οτι ο ταδε χρηστης αγορασε το παιχνιδι με τον συγκεκριμενο κωδικο και μετα θα μπορεσει να το αντιγραψει στον σκληρο της κονσολας και να το παιξει.Φακελωνετε δηλαδη ο χρηστης που αγορασε το εκαστοτε παιχνιδι ωστε να μην μπορει να χρεισιμοποιηθη απο καποιον αλλον παρα μονο αν ο αλλος το πληρωσει και κανει την ιδια διαδικασια.Φακελωμα ως προς το παιχνιδι δηλαδη και ποιος χρηστης το ενεργοποιησε και οχι για προσωπικα δεδομενα κλπ.Θα ηταν το λιγοτερο αστειο να πει καποιος κατι τετοιο.
 
mob είπε:
μηπως ειναι λιγο νωρις για να σκεφτουμε καποια πραγματα,και λιγο αργα για καποια αλλα πραγματα..?
O τίτλος του topic περιλαμβάνει "μαντεψιές". Οπότε κάνουμε και αυτό :p

Οσο για την καταστροφολογία... εγώ δεν μπορώ να καταλάβω, άσχετα με τα specs, άσχετα με το πόσο καλά παιχνίδια θα εχει τελικά (δεν γίνεται να μην βγάλουν και κανένα καλό παιχνίδι) δεν σας πειράζει καθόλου η πολιτική που ακολουθεί το μηχάνημα ενάντια στους gamers ως καταναλωτές? Δηλαδή εφόσον δεν πειράζει εμάς προσωπικά οι άλλοι ας κόψουν τον λαιμό τους?

Η μήπως θεωρείτε αυτές τις πρακτικές σωστές? Πείτε την άποψή σας και εξηγήστε μας γιατί υπερβάλλουμε.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
metalcandyman είπε:
Για φακελωμα δεν μιλησε κανενας οπως μπορει να το καταλαβαν λανθασμενα πολλοι.Επειδη και γω ανεφερα την λεξη φακελωμα φυσικα και δεν μιλαω για προσωπικα δεδομενα και διαφορα τετοια.Δεν με νοιαζουν αυτα εξαλου.Με την λεξη φακελωμα που ανεφερα ως προς τα παιχνιδια εννοω οτι οποιοσδηποτε αγορασει καποιο παιχνιδι για να το παιξει θα πρεπει πρωτα να μπει στον λογαριασμο του και μετα θα καταγραφει οτι ο ταδε χρηστης αγορασε το παιχνιδι με τον συγκεκριμενο κωδικο και μετα θα μπορεσει να το αντιγραψει στον σκληρο της κονσολας και να το παιξει.Φακελωνετε δηλαδη ο χρηστης που αγορασε το εκαστοτε παιχνιδι ωστε να μην μπορει να χρεισιμοποιηθη απο καποιον αλλον παρα μονο αν ο αλλος το πληρωσει και κανει την ιδια διαδικασια.Φακελωμα ως προς το παιχνιδι δηλαδη και ποιος χρηστης το ενεργοποιησε και οχι για προσωπικα δεδομενα κλπ.Θα ηταν το λιγοτερο αστειο να πει καποιος κατι τετοιο.
"Φακέλωμα" αυτού του στιλ ήδη έχουμε σε πάρα πολλά.. Και πιάσε από τον Firefox και ειδικά τον Chrome (Έστω και προαιρετικό.), ως και τα Smartphone και τις κονσόλες...

Όταν έφτιαχνες έναν λογαριασμό για να συγχρονίζεις τα προγράμματα σου, και μέσα είχε από σελιδοδείκτες, ως και τους κωδικούς σου, δεν είναι "φακέλωμα"; Και όταν όλα αυτά τα χρόνια κατεβάζαμε παιχνίδια που ήταν "κλειδωμένα" με συγκεκριμένη κονσόλα και συγκεκριμένο λογαριασμό, δεν ήταν "φακέλωμα"; Τώρα μας πείραξε;

Εδώ η διαφορά είναι ότι αυτό το "φακέλωμα" το πέρασαν και στα κουτάτα παιχνίδια... Αρνητικό; Την στιγμή που αποδεδειγμένα εδώ και πάρα πολλά χρόνια δεν είναι απαραίτητο, ναι! Σίγουρα είναι λάθος και αρνητικό!!!

Θα μπορούσαν να το κάνουν μόνο αν εγκαθιστούσες με επιλογή σου το παιχνίδι στην κονσόλα ώστε ούτε να χρειάζεται να έχεις και το δισκάκι, αλλά ούτε και να το "χαρίζεις" και σε κάποιον άλλο..; Ναι, και θα ήταν το καλύτερο..

"Καταστροφή"; Σίγουρα όχι.
 
Το απλό "φακέλωμα" μπορεί να μην είναι καταστροφή. To να εξαρτώνται τα games από servers και να μην έχουμε κανέναν έλεγχο όμως είναι.
 
πρωτα πρεπει να ξεκαθαρισουμε κατι...ΔΕΝ σε λαμβανου υποψην τους(τους gamers κ καταναλωτες),8ελουν να πουλησουν,κ μονο να πουλησουν.

δευτερον,γιατι να το δανεισεις σε φιλο σου (ασχετα που αυτο τους κανει καλο,γιατι ο δανειζομενος υπαρχει περιπτωση να το αγορασει)για καποιο λογο δεν 8ελουν,κ το γραφουν στην πισω μερια του cd.αποκλειεται να μην το εχεις δει...

τριτον.αν θες το αγοραζεις,η πολιτικη τους ΣΗΜΕΡΑ ειναι αυτη,ΑΥΡΙΟ 8α ειναι αλλη. πχ.πιθανον να ριξουν κανα δωρακι κανα παιχνιδι,κ μετα ολα θα ειναι μελι-γαλα.

metal,με το που θα βαλεις το cdακι στη σχισμη του,(εφ οσον εισαι online,η θα μπεις καποτε)εισαι ειδη φακελομενος.τωρα απο κει και περα το κανουν αυτο μαλλον,για να εχουν κατι σαν την συγκταθεση-υπογραφη σου...(υποθετω)

τελος επειδη το τοπικ περιλαμβανει "παρατηρησεις" και παρατηρησα οτι περαν του φορτισμενου κληματος, καποιος αποκαλεσε αυτο το κομψοτεχνημα ασχημο,θα τον αποστομοσω...

ο σχεδιαστης ηταν ελληνας και σαν ελληνες, οταν ειμαστε στο εξωτερικο 8ελουμε να αναδειξουμε την καλη πλευρα-ανωτεροτητα της χωρας μας,κ παραληλα να την προμοταρουμε,βλ.χωριατικη,τσατζικι, ΣΟΥΒΛΑΚΙ ουζο.

ο σχεδιαστη λοιπον δουλευε σε ενα project το επονομαζομενο pitbox που ειχε σαν προτυπο την κατοψη μιας ψησταριας.το προτζεκτ ολοκληρωθηκε,αλλα για ευνοητους λογους η ονομασια αλλαξε απο πιτbox se xboxone.(μην χασουν κ την προτοτυπια τους).

1.jpg

σαν ελληνες θα επρεπε να ειμαστε περηφανοι απο αυτο το ''κομψοτεχνημα''

Imgema είπε:
Το απλό "φακέλωμα" μπορεί να μην είναι καταστροφή. To να εξαρτώνται τα games από servers και να μην έχουμε κανέναν έλεγχο όμως είναι.
το παιχνιδι θα το εχεις στο σπιτι σου,αυτο που θα κανει ο σερβερ πιθανον ειναι να κανει αφθεντικεησιον το παιχνιδι,για καποιο χρονικο διαστημα,καλλιστα πριν κλεισει ο σερβερ να του δωσει ημερομινια 3ανατσεκαρισματος το 2099 η το 2999.

τωρα αν το κανουν ειναι αλλου παπα ευαγγελιο.

υσ. σε 2-3-5-10 χρονια που ΔΕΝ θα εχουν μεσο αποθηκευσης τα παιχνιδια τι θα λες??
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
mob είπε:
το παιχνιδι θα το εχεις στο σπιτι σου,αυτο που θα κανει ο σερβερ πιθανον ειναι να κανει αφθεντικεησιον το παιχνιδι,για καποιο χρονικο διαστημα,καλλιστα πριν κλεισει ο σερβερ να του δωσει ημερομινια 3ανατσεκαρισματος το 2099 η το 2999.τωρα αν το κανουν ειναι αλλου παπα ευαγγελιο.
Και αν δεν προλάβω να το κανω update? Και αν αγοράσω ένα παλιό παιχνίδι (γιατί μου αρέσουν τα retro) και έχουν πέσει οι servers? Και αν χαλάσει το XBOX (microsoft) και θέλω να παίξω την συλλογή μου σε άλλο μηχάνημα? Και αν χίλια δύο?

mob είπε:
υσ. σε 2-3-5-10 χρονια που ΔΕΝ θα εχουν μεσο αποθηκευσης τα παιχνιδια τι θα λες??
Θα κράζω. Μου αρέσει ότι αγοράζω να το κάνω ότι θέλω και να έχω εγώ τον έλεγχο πάνω του.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Imgema είπε:
Το απλό "φακέλωμα" μπορεί να μην είναι καταστροφή. To να εξαρτώνται τα games από servers και να μην έχουμε κανέναν έλεγχο όμως είναι.
Τότε το cloud gaming του PS4 τι είναι;

Άσχετα με την συζήτηση που έχουμε, σήμερα αυτό που είδα είναι άτομα που ασχολούνται με το gaming.. Ξαφνικά βλέπουν μπροστά τους κάτι που κάποιοι το περιγράφαμε εδώ και πάρα πολύ καιρό.. Οι περισσότεροι λίγο ως πάρα πολύ δεν κατάλαβαν το τι πραγματικά έγινε, θα γίνει, τι παρουσιάστηκε εχθές, σε ποιους απευθύνεται, και τι πραγματικά μπορεί να κάνει... Πολλά πράγματα τα έχουν παρεξηγήσει... Πέφτει μέσα και λίγη "στενομυαλιά", και ακόμα περισσότερος εγωισμός (Τι; Αυτό ΔΕΝ απευθύνεται αποκλειστικά σε εμένα, και δεν είναι όπως το θέλω εγώ;;;;;;; Απαράδεκτο!!!!)... Άντε και λίγος "φανμποϊσμός"... Και το αποτέλεσμα είναι για γέλια και για κλάματα!!

Καλύτερο παράδειγμα η ιστορία με τα μεταχειρισμένα.. ΟΛΟΙ ακούω να ουρλιάζουν ότι δεν θα υπάρχουν μεταχειρισμένα... ΛΑΘΟΣ!!!! Μεταχειρισμένα θα ΥΠΑΡΧΟΥ, και θα είναι και ΔΩΡΕΑΝ!!!

Η Microsoft έχει από την πρώτη στιγμή επιβεβαιώσει ότι το Xbox One θα δέχεται μεταχειρισμένα παιχνίδια, χωρίς να απαιτείται κάποιο αντίτιμο για την “ενεργοποίηση” του παιχνιδιού. Και η διαδικασία θα είναι παίρνεις το παιχνίδι σου, το εγκαθιστάς, το "δένεις" με τον λογαριασμό σου, το πουλάς, ο νέος αγοραστής εγκαθιστά το παιχνίδι, το δένει με τον δικό του λογαριασμό, και εκείνη την στιγμή "σβήνει" από τον δικό σου λογαριασμό και τέλος.

Το θέμα με την πληρωμή είχαν πει από την πρώτη στιγμή ότι αφορούσε αυτούς που θέλουν να παίζουν 2 διαφορετικά άτομα, σε 2 διαφορετικές κονσόλες, το ίδιο παιχνίδι, ταυτόχρονα!

Δηλαδή ουσιαστικά αντί να αγοράσεις - κατεβάσεις το παιχνίδι από το XBOX Live, απλά το αντιγράφεις από το δισκάκι κάποιου άλλου... Και αυτό ούτε παράλογο είναι, και ούτε κακό!

Υ.Γ.: Πάντως η υποχρεωτική εγκατάσταση, και το υποχρεωτικό τσεκάρισμα ούτε εμένα μου αρέσουν...

Θα προτιμούσα να μπορείς να παίζεις το παιχνίδι και μόνο με το δισκάκι.

Υ.Γ.2:

Imgema είπε:
Μου αρέσει ότι αγοράζω να το κάνω ότι θέλω και να έχω εγώ τον έλεγχο πάνω του.
Εδώ θα συμφωνήσω απόλυτα!!

Κάτι που αγόρασα, και έχω και το hardware για να το τρέξω, θέλω να μπορώ να το χρησιμοποιώ όποτε, όπως, και για όσο θέλω!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
cloud είπε:
Τότε το cloud gaming του PS4 τι είναι;
Αν είναι μονόδρομος και δεν μπορεί να λειτουργήσει το PS4 με άλλον τρόπο τότε είναι και αυτό καταστροφή.

cloud είπε:
Μεταχειρισμένα θα ΥΠΑΡΧΟΥ, και θα είναι και ΔΩΡΕΑΝ!!!Η Microsoft έχει από την πρώτη στιγμή επιβεβαιώσει ότι το Xbox One θα δέχεται μεταχειρισμένα παιχνίδια, χωρίς να απαιτείται κάποιο αντίτιμο για την “ενεργοποίηση” του παιχνιδιού. Και η διαδικασία θα είναι παίρνεις το παιχνίδι σου, το εγκαθιστάς, το "δένεις" με τον λογαριασμό σου, το πουλάς, ο νέος αγοραστής εγκαθιστά το παιχνίδι, το δένει με τον δικό του λογαριασμό, και εκείνη την στιγμή "σβήνει" από τον δικό σου λογαριασμό και τέλος.

Το θέμα με την πληρωμή είχαν πει από την πρώτη στιγμή ότι αφορούσε αυτούς που θέλουν να παίζουν 2 διαφορετικά άτομα, σε 2 διαφορετικές κονσόλες, το ίδιο παιχνίδι, ταυτόχρονα!

Δηλαδή ουσιαστικά αντί να αγοράσεις - κατεβάσεις το παιχνίδι από το XBOX Live, απλά το αντιγράφεις από το δισκάκι κάποιου άλλου... Και αυτό ούτε παράλογο είναι, και ούτε κακό!
Θα συμφωνήσω σε αυτό (αν είναι όντως έτσι). Αλλά και πάλι δεν θα μπορείς να νοικιάζεις, να δανείζεις σε φίλους κλπ.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα