ZX Spectrum+2

gtsamour είπε:
Παρέλαβα σήμερα τον +3 που είχα χτυπήσει στο ebay. Είναι σε άψογη κατάσταση, ούτε μια γρατσουνίτσα δεν έχει το άτιμο...είναι αυτό http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=170130500835&ssPageName=ADME:B:EOIBSA:UK:31
Ωραίος ρε!!! Εγώ ακόμα να πάρω το 128!!! Εάν πάντως χρειαστείς ιμάντα, έχω. 2.500€ Buy now :D :D:D:D:D:D
 
Έχω ήδη πάρει ιμάντα εδώ και καιρό. Άρχισαν ήδη οι ασυμβατότητες, φορτώνω bombjack από κασσέτα, ξεκινάει το μενού, πατάω να αρχίσει το παιχνίδι και... reset. A ρε Amstrad...
 
Φίλε Νίκο θα έλεγα να πας μια βόλτα από το ταχυδρομείο, άκου τι έγινε με εμένα για να καταλάβεις....

Ο τύπος τον +3 τον είχε πακετάρει σε 3 δέματα λόγω βάρους, Την περασμένη Παρασκευή μου ήρθε ειδοποιητήριο για 2 δέματα και τη Δευτέρα που πέρασε πήγα να τα παραλάβω. Την ρωτάω αυτήν, δεν κοιτάτε μήπως υπάρχει και ένα ακόμη γιατί εστάλησαν 3 μαζί αλλά έλαβα ειδοποίηση για 2. Κοιτάει αυτή και μου λέει ότι δεν υπάρχει άλλο. Λέω και εγώ, θα έρθει με καμια μέρα καθυστέρηση το τρίτο (το τροφοδοτικό). Μέχρι και σήμερα καμία ειδοποίηση δεν ήρθε και είπα μια που μεθάυριο πάω διακοπές, να περάσω από το ταχυδρομείο να ρωτήσω μήπως και χάθηκε η ειδοποίηση.

Πάω σ'αυτήν και της λέω πως έχει το πράγμα και να ρίξει μια ματιά. Μου λέει ότι δεν υπάρχει κάτι και πως ξέρει τι δέματα υπάρχουν μέσα στο ντουλάπι της.....

Μια άλλη που ήταν εκεί ανοίγει το ντουλάπι και ρωτάει όνομα, το πρώτο κουτί που έπιασε ήταν το δικό μου. Τι να πεις στην άλλην τώρα....

Περιττό να πώ ότι και αυτό είχε έρθει την ίδια ημερομηνία με τα δύο πρώτα.... τρέχα γύρευε...
 
Kαι κάτι offtopic μια και ο Wally παρακολουθεί...

Σήμερα με συνδέουν σε 2play forthnet, από το πρωί δεν έχω τηλέφωνο και το router συντόνισε στα 8mbit (κλάψ, ελπίζω να γίνει κανένα θάυμα, από τα 24 μόνο 8?). Βέβαια κατεβάζω με 84k/s γιατί ακόμα είμαι με την 768 σύνδεση αλλά ρε Πάνο εσύ που έχεις 2play, μπορεί να φταίει κάτι που πιάνω μόνο 8 (καμία ρύθμιση) ή να το πάρω απόφαση?

Με το Siemens που μου φέρανε (και τις ρυθμίσεις που προτείνει η forthnet) πιάνω 8 και με το D-link που αναβάθμισα για να υποστηρίζει ADSL2+ πιάνω 7. Φίλτρα ρυθμίσεις κλπ είναι όλα οκ, δεν είμαι και άσχετος.

Η απόστασή μου πάντως από το κέντρο Τερψιθέας δεν διακαιολογεί μόνο 8. Είμαι περίπου 2 χιλιόμετρα από το κέντρο. :(
 
Η Forthnet σου υποσχεται "εως 24mbps" ;)

Παιζει ρολο το dslam σου.

Εμενα συχρονιζει μεταξυ 19,2mbps - 20,3mbps με το US Robotics που μου εδωσαν και με τις προτεινομενες ρυθμισεις...
 
To ξέρω αυτό βρε Πάνο, αλλά τα 8 είναι λίγα για 2 χιλιόμετρα απόσταση από το DSLAM της forthnet.
 
Δεν ειναι μονο η αποσταση αλλα και η χωρητικοτητα...αν το dslam ειναι πιτα...
 
Καλορίζικο...Καλό gaming!!!!
 
Το αν το dslam είναι πίτα δεν έχει να κάνει με το στα πόσα mbits συνδέεσαι αλλά μόνο με το πόσο κατεβάζεις. Τεσπα, ακόμα δεν έχω τηλέφωνο οπότε μπορεί να μην είναι τελικό ακόμα το 8mbits.
 
Eχεις δικιο...δεν εδωσα πολυ προσοχη σε αυτα που εγραφες :(

Υπομονη....

Παντως το διαφημιστικο φυλλαδιο εγραφε "αναλογα την περιοχη"

Οι διαφημισεις στις στασεις λεωφορειων στη γειτονια μου, εγραφαν 24mbps

Παντως κλεινω 3μηνο και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος
 
Σε ζηλεύω gtsamour καλορίζικος ο +3!!!! Οπωσδήποτε θα χτυπήσω και εγώ έναν! :)
 
Ευχαριστώ πολύ Turrican :)
 
Γιωργο, εμένα ρε συ είναι 1 δέμα, μια σταλιά. Σιγά, πόσο μεγάλο μπορεί να είναι με τον 128 μαζί με το PSU! Πάντως μου έχει τύχει να μου στείλουν κάτι σε διαφορετικά δεματα και με διαφορετικό τρόπο αποστολής, ενα με ταχυδρομειο και ενα π.χ. με FEDEX. Λες να έχει παραμείνει σε κανένα ταχυδρομείο; Με τα μπουμπούκια που δουλεύουν εκεί μεσα, καθόλου απίθανο.
 
Εγώ θα είχα πάει ήδη στο ταχυδρομείο να ρωτήσω..
 
Στον δικό μου ZX Spectrum+ 128 με κασετόφωνο + τροφοδοτικό + manuals + games το δέμα ζύγιζε περίπου 6 κιλά! :102:
 
Έχει πάρει κανείς καλώδιο RGB για τον ψύκτρα? Πήρα ένα από έναν Πολωνό στο ebay αλλά πέφτει η εικόνα διαρκώς γμτ....
 
Μπα όχι εγώ! Παρατηρώ ότι αυτοί οι πολωνοί τείνουν να εξελιχθούν σε πληγή! :biglaugh:
 
Παιδιά μια ερώτηση. Πως μπορώ να καθαρίσω έναν Spectrum χωρίς φόβο να καταστρέψω η να αποχρωματίσω τα μαύρα πλαστικά του ; Μπατονέ με οινόπνευμα ή μήπως με απλό νερό; Κάποιο άλλο χημικό ίσως;
 
Πίσω
Μπλουζα