ZX Spectrum+2

Οινόπνευμα ούτε με σφαίρες..το μόνο άφοβο πραγματικά καθαριστικό είναι το άζαχ για τα τζάμια..Πρώτα από όλα πρέπει να σκεφτείς πως αν ανοίξεις τον Spectrum μπορεί να χαλάσεις την μεμβράνη άν είναι παλιά αν είναι καινούρια τότε μπορείς να το ανοίξεις.Το καλύτερο βεβαίως είναι να βγάλεις τα πλήκτρα ένα ένα,να τα βάλεις μέσα σε ζεστό νερό με σαπούνι και μετά μπουγάδα..Το ίδιο να κάνεις και για το κάτω καπάκι αφού βγάλεις την πλακέτα βεβαίως...Τώτα το επάνω καπάκι με πανί και άζαχ...Όταν θα το μοντάρεις πίστεψε με θα ανταμοιφθείς με το παραπάνω....
 
Ευχαριστώ πολύ akmaka! Πάντως βλέπω έχει πολύ δουλειά!!! Σκληρό καρύδι ο άτιμος! :)
 
Συμφωνώ κι εγώ με τον ακμάκα. Γενικώς κάτι τέτοια θέλουν πολλή δουλειά. Ο 6128 μου έφαγε κοντά 4 ώρες συνεχούς ενασχόλησης, αλλά έγινε ΤΖΙΤΖΙ ο ρημάδης (οσο τζιτζι μπορεί να γίνει ένα 20ετούς ταλαιπωρίας σύστημα). Και άξιζε και το 4ωρο.
 
Παιδες ποια ειναι μια λογικη τιμη για εναν spectrum+2 ,σκεφτομαι να χτυπησω εναν και καλο θα ηταν να ειχα μια ιδεα απο πριν.

Και μονο που σκεφτομαι οτι θα τον αναψω και θα δω στην οθονη γραμμενο

"1986 ,1982 Amstrad Consumer Electronics Plc". :D
 
Για Ελληνικά δεδομένα 60 ευρώ είναι καλά...Για εξωτερικό νομίζω πάλι το ίδιο θα σου βγει με τα μεταφορικά ...
 
Συμφωνώ με τον Akmaka.

Φρόντησε ο +2 που θα πάρεις να είναι ο γκρί και όχι ο μαύρος-ανθρακί γιατί η amstrad πήγε να κάνει revise την πλακέτα και τα έκανε μαντάρα.

Αν θέλεις να σου παίζουν τα παιχνίδια πάρε γκρί, ο +2Α +2Β είναι όλο ασυμβατότητες.
 
ναι εχει δικιο ο προεδρος
 
Ρε ουστ απο τα +2!

Οτι παρετε μεχρι και τον ψυκτρα...οι αγορα των μεταγενεστερων σκουπιδιων ισοδυναμει με προδοσια και ο πελεκυς θα ειναι βαρυς. :biglaugh:

Aardvark και λοιποι, επαναλαβετε μετα απο εμενα:

"Δεν θα ξανασκεφτω να παρω +2,+3,CPC,C64,Oric και λοιπες αηδιες"

:tease:
 
AARDVARK είπε:
Παιδες ποια ειναι μια λογικη τιμη για εναν spectrum+2 ,σκεφτομαι να χτυπησω εναν και καλο θα ηταν να ειχα μια ιδεα απο πριν.
Καλά, θα πληρώσεις για να το πάρεις αυτό το πράγμα; :D

Wally βγάλε τον 464 που έχεις κρυμμένο και άσε τα σάπια! :D :diablotin:
 
Παιδια ευχαριστω για τις πληροφοριες ,ψηνομαι για την αγορα του, βεβαια θα προτιμουσα ενα +3 αλλα μιας και βρεθηκε ενας ευκαιρος μαλλον θα τον χτυπησω.

Μετα μαλλον θα σας ζαλισω με την ερωτηση "ωραια τον πηρα, και τωρα τι κανουμε;" :D
 
H καρδιά του +2 γκρί χτυπά Sinclairικά, τα έχουμε ξαναπεί αυτά, η αρχιτεκτονική του είναι ίδια με αυτή του ψύκτρα, ιδια chipάκια κλπ.

Τα +2Α +2Β και +3 είναι τα amstradικά εκτρώματα...
 
spectrum2jan87nt9.jpg


Πολύ επίκαιρο έτσι; :)
 
Ηiτεκια-ρετρο 0-1

Δυστυχως αντι για το spectruμακο τσιμπησα ενα hd-dvd για το 360 ,η ρετρο-κοινοτητα δεχτηκε ενα βαρυ πληγμα ,ειμαι καταστεναχωρημενος και οπως βλεπω θα χρειαστω βοηθεια για να το ξεπερασω .

Παρακαλω να με αντιμετωπισετε με επιεικια καθως το διλημα με ταλαιπωρησε τουλαχιστον ενα 24ωρο.

Ισως θα χρειαστω ενα 48ωρο banακι για να σκεφτω τις συνεπειες της πραξης μου . :icon_cry:
 
Μπραβο Aardvark!

Σωστη επιλογη format! HDDVD το μελλον!! :D :D

Περιμενουμε review!
 
AARDVARK είπε:
Ισως θα χρειαστω ενα 48ωρο banακι για να σκεφτω τις συνεπειες της πραξης μου . :icon_cry:
Μη φοβάσαι αγαπητέ μας AARDVARK! Ένα 128ωρο ταιριάζει καλύτερα στην περίπτωση σου και ύστερα θα επιστρέψεις ξανά στην κοινωνία άμεμπτος και αμόλυντος σαν το χιόνι! :biglaugh::biglaugh:

Καλορίζικο! :)
 
AARDVARK είπε:
Δυστυχως αντι για το spectruμακο τσιμπησα ενα hd-dvd για το 360 ,


σημερα διαβασα σε καποιο site οτι η ms θα ξεστοκαρει το hd-dvd σε τιμη γυρω στα 50 ευρο (στην αμερικη τουλαχιστον).εχω την εντυπωση οτι σε μερικα χρονια θα ειναι σouπερ συλεκτικο gadget

http://oh-shift.myminicity.com/
 
Πίσω
Μπλουζα