ZX Spectrum forever

akmakas

Banned
Joined
3 Mαϊ 2006
Μηνύματα
4.204
Αντιδράσεις
77
Τι να πει κανείς για αυτά τα μηχανήματα....ZX Spectrum 48 ZX Spectrum 48+ και ZX Spectrum 128...Αν και υστερούσαν σε χρώματα και ήχο από τον ανταγωνισμό είχαν κερδίσει τις καρδιές εκατομμυρίων ανθρώπων στον πλανήτη! Μικροι σε μέγεθος με μαύρο χρώμα και από σχεδιαστικής πλευράς ....Όνειρο ακόμα και στις μέρες μας! Η ανάλυση που έβγαζαν στην οθόνη ήταν πιο υψηλή από τον ανταγωνισμό, έτσι τα sprites ήταν πιο λεπτομερή πιο ευδιάκριτα και πιο όμορφα !Πιστεύω πως ο λαστιχένιος 48αρης ήταν ο ποιο αγαπητός! :) Πάμε για joad""
 
Πλακα πλακα τα μηχανηματα ειχαν ψυχη.Εγω εχω ακομη τον 48κ και τον +3 με το drive ο οποιος ειναι και ψιλοσπανιος απο οτι ξερω. ακομη θυμαμαι που την εστην αστη στουρναρη και περιμενα το theo devil με τις αντεγραμμενες κασεττες με τα παιχνιδια.Ξερει κανεις που ειναι αυτος τωρα?
 
Φιλε cult ο spectrum+3 ειναι οντως αρκετα σπανιος διοτι δεν παραχθηκαν πολλα κομματια!!Υπαρχουν ομως πηγες που μπορεις να βρεις εαν ψαξεις!

Τα μηχανηματα που εχεις ειναι πλεον τεχνη προσεχε τα σαν τα ματια σου!! :)
 
γνωριζω την αξια τους.Το δραμα ειναι οτι ειχα και τον ΖΧ80 και δεν τον βρισκω πουθενα.Τον ειχα αφησει στην μανα μου και μαλλον τον πεταξε.

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΡΑΓΩΔΙΑ?

Τελος παντων ξερεις κανενα link για hardware zx spectrum?
 
cult είπε:
γνωριζω την αξια τους.Το δραμα ειναι οτι ειχα και τον ΖΧ80 και δεν τον βρισκω πουθενα.Τον ειχα αφησει στην μανα μου και μαλλον τον πεταξε.ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΡΑΓΩΔΙΑ?

Τελος παντων ξερεις κανενα link για hardware zx spectrum?
Οταν λες hardware ενοεις περιφεριακα η τα ιδια τα μηχανακια?

Εαν θελεις να κανεις καποια αγορα παντως εχω ενα φιλαρακι που εχω μαζι του αψογη συνεργασια εδω και καιρο ειναι αθηναιος!

Οσο για τον Ζ80 πω πω!Πικρα φιλε!Αλλα ενταξει ολοι την ιδια κοτσανα καναμε δε βαριεσαι!!! :eek:
 
theo devil με τις αντεγραμμενες κασεττες με τα παιχνιδια
Τeo Devil αχαχα! Αγόραζαν οι φίλοι μου οι σπεκτρουμάδες με τις ντουζίνες. Αν δεν κάνω λάθος το πραγματικό του όνομα ήταν Θόδωρος Δεβελέγκας και λογικά πρέπει πλέον να δουλεύει σε κάποια εταιρεία ως προγραμματιστής.

Άλλες cult φιγούρες για εμάς τους Commodorάδες ήταν ο Ektor Soft και ο Michael Soft από Πειραιά. Τα Final Cardridges είχαν πάρει φωτιά. Μόνο που μερικές φορές οι "απατεώνες" παρέλειπαν (ή δεν μπορούσαν) να αντιγράψουν τα παιχνίδια με πολλά levels ή multi loading και τα πέρναμε συχνά κουτσουρεμένα. Η καλύτερη μέθοδος τότε για να αντιγράψεις ολόκληρα games ήταν με διπλά decks ακριβείας (εκείνη την εποχή ήταν μετρημένα στα δάχτυλα) οι οποίοι μπορούσαν να μεταφέρουν όλη την λεπτομέρεια των συχνοτήτων και να παρακάμψουν έτσι τα τερτίπια των jerky loaders.

Και μετά δώστου με το αζιμούθιο...
 
Για τα sites ειπα πιο πολυ για τα ιδια τα μηχανακια η ανταλλακτικα τους περισσοτερο απο περιεργεια(Πχ φιλος εχει το drive που ειχε βγει για τον spectrum-αυτος ειχε τον 48κ+).

Ξερω το πραγματικο ονομα του theo devil και οντως τα ψιλοπαρατησε με τις amiga και μετα,ΠΑντως αν και πολλα παιχνιδια του ηταν οντως κουτσουρεμενα ηταν οντως μια απο τις πλεον καλτ φιγουρες των 80ς και απο τους πρωτοπορους χακερς(της εποχης παντα).

Μετα απο καποια φαση αντεγραφα και εγω μεφιλο που ειχε το οριτζιναλ κασεττοφωνο της sinclair που δεν παιζονταν.

Ακομη θυμαμαι που προσπαθουσα απειρες βραδιες να αντιγραψω το three weeks in paradise , to match day h to commandos.

Ακουστε και ενα κουτσομπολιο.Τα χριστουγεννα ημουν αγγλια και εκει η sinclairikh κοινοτητα ειναι ακομη ισχυρη.Μου ελεγαν λοιπον οτι ο θειος sir clive sinclair ζει ακομη αλλα εχει πουλησει ολα τα δικαιωματα των εταιριων τουκαι ειναι μπατιρης πλεον.Ξημεροβραδιαζεται στο soho και την πεφτει σε τιποτα 18χρονες πουλοντας μουρη για την ιστορια του κτλ.

Οποια πτωση.
 
Λιγο περιεργο να ζει φιλε cult!!!Απο οτι εχω διαβασει ο θανατος του επεσε σαν βομβα καπου νομιζω στις αρχες του 90 απο αρρωστια!!!Στην αγγλια παντως εχει clubs φανατικων φιλων του spectrum και ειναι χιλιαδες !!Αυτες οι μερικες χιλιαδες κρατανε εταιριες παραγωγης ανταλακτικων ζωντανες εκει !!!!Το εμαθα οταν αρχισα να ψαχνω ανταλακτικα για τα δικα μου μηχανακια!!Βρηκα ανταλακτικα απο εργοστασιο παραγωγης 2004!!!Κουφαθηκα!Παντως θα ηταν ωραια να ειχαμε και εδω τετοια πραγματα!!!! :)

Οσο για τα link ειπαρχουν εκατομμυρια!Γραψε ΖΧ Spectrum στο Google και θα γινει ο χαμος!
 
ΚΑλα μαλλον με δουλεψαν χοντρα και τα χω παρει.Η καταλαβα λαθος και μου ειπαν οτι αυτα εκανε δεν ξερω.Παντως δεν ηξερα οτι ειχε πεθανει.........

Η παρακμη του παντως ξεκινησε απο το sinclair QL(δεν ξερω αν το θυμαστε)που ηταν τελειως μαπα(θυμαμαι το εβλεπα στη microland στον πειραια και μου τρεχανε τα σαλια.

Καλα τ ανταλλακτικα πως τα βγαζουν συγχρονα εργοστασια.Τι κερδος εχουν?

πραγματικα εντυ[ωσιαστηκα.
 
cult είπε:
ΚΑλα μαλλον με δουλεψαν χοντρα και τα χω παρει.Η καταλαβα λαθος και μου ειπαν οτι αυτα εκανε δεν ξερω.Παντως δεν ηξερα οτι ειχε πεθανει.........Η παρακμη του παντως ξεκινησε απο το sinclair QL(δεν ξερω αν το θυμαστε)που ηταν τελειως μαπα(θυμαμαι το εβλεπα στη microland στον πειραια και μου τρεχανε τα σαλια.

Καλα τ ανταλλακτικα πως τα βγαζουν συγχρονα εργοστασια.Τι κερδος εχουν?

πραγματικα εντυ[ωσιαστηκα.
Τα μοντελα Z80 Ζ81 Κλπ μεχρι και τον Spectrum+128K και QL παρουσιαζαν ολα τους το εξης προβλημα!Κατω απο το πληκτρολογιο ολα αυτα τα μηχανακια ειχαν μια λαστιχενια μεμβρανη!!Αυτη η μεμβρανη Cult συνδεοταν με την πλακετα για να μπορει να δουλευει το πληκτρολογιο!Μετον καιρο ομως καιγωταν και ηθελε αντικατασταση.Στην Αγγλια εχει δυο τρια εργοστασια που βγαζουν αυτες τις μεμβρανες τσιλικαδουρα και μαλιστα ποιο ανθεκτικες στο χρονο!!Οσο για τα ολοκληρομενα ειπαρχουν ολα(Παλι καλα) :D

Οσο oσο για τον QL δεν το δουλεψα αλλα απο οτι ξερω ειχε δυνατο επεξεργαστη και περιβαλον περιπου σαν windows
 
Bρε παιδιά ο άνθρωπος ζει (μου τον πεθάνατε πριν την ώρα του) και διαπρέπει μάλιστα στο πόκερ. Ιδού και η απόδειξη:

http://en.wikipedia.org/wiki/Clive_Sinclair
 
AEON είπε:
Τeo Devil αχαχα! Αγόραζαν οι φίλοι μου οι σπεκτρουμάδες με τις ντουζίνες. Αν δεν κάνω λάθος το πραγματικό του όνομα ήταν Θόδωρος Δεβελέγκας και λογικά πρέπει πλέον να δουλεύει σε κάποια εταιρεία ως προγραμματιστής.

*gasp* :eek: ...δηλαδή όντως ο Δεβελέγκας του Pixel ήταν ο Teo Devil ?? ...άκου να δείς φίλε μου τι μαθαίνω "στα γεράματα" !! :D

...όσο για τον QL που είπες πριν, μόνο -ένας- στο σχολείο έιχε αυτό το μηχάνημα !!

...απο παλιό test του Pixel θυμάμαι μόνο ότι είχε έναν επεξεργαστή "της γενιάς του 68000", όπως έλεγαν και οι διαφημίσεις (όχι όμως τον γνωστό 68000, έναν άλλο, πιο "κουτσουρεμένο" - μην τρελλαθούμε !!) , και ότι εκείνο το παραθυρικό GUI το έλεγαν "ICE"...
 
AEON είπε:
Bρε παιδιά ο άνθρωπος ζει (μου τον πεθάνατε πριν την ώρα του) και διαπρέπει μάλιστα στο πόκερ. Ιδού και η απόδειξη:
http://en.wikipedia.org/wiki/Clive_Sinclair
Τωρα θα σκασω....Θα ψαξω να βρω την σελιδα που το διαβασα !!!

Τελικα cult μαλλον εμενα δουλεψανε οχι εσενα χα χα χα

Sorry guys!!!!!:rolleyes:
 
Οντως ηταν δυνατο μηχανημα το QL αλλα απο οτι ξερω αργησε πολυ να βγει στην αγορα(σε σχεση με την ημερομηνια που ειχε ανακοινωθει οτι θα εβγαινε) με αποτελεσμα να πληρωνει η sinclair ρητρες κτλ.

Δε ξερω αν θυμαστε οτι ο θειος clive ειχε βγαλει και ενα ποδηλατο(που καθοσουν οριζοντια)το οποιο ηταν ομως παταγωδης αποτυχια.
 
Ασφαλως το C5 ηλεκτροκινητο υπαρχει full review στο pixel No 11

μπες στο στο pixel στην αρχικη σελιδα και κατεβασε ολοκληρο το τευχος αν θες!
 
BILLYελπιζω το φωτοστεφανο του θειου clive να ειναι συμβολικο αφου ζει ακομα.Μου εκανε εντυπωση γιατι αν πεθαινε θα το ειχα μαθει.Ασε που αν με δουλευαν τελικα θα το ειχα παρει πολυ βαρεως.Εδω γυρναγα στο soho μπας και τον πετυχω πουθενα.Παντως αυτο για το φαλιμεντο πρεπει να ισχυει γιατι μου το ειπαν περισσοτεροι απο ενας.

Οσο για το c5 μπαινω παραυτα να δω το τεστ

Την ιδια περιοδο με το πιξελ εβγαινε και το Κομπιουτερ για ολους που ηταν πιο "σοβαρο" υποτιθεται και αλλο ενα που κοροιδευε τα αλλα δυο αλλα μου διαφευγει το ονομα του μηπως το θυμαστε(που ειχε ενα καρτουν στο τελος και ελεγε το πιξελ-πνιξελ και το κομπιουτερ για ολους-κομπιουτερ για διαβ-ολους).
 
Τωρα τελευταια εψαχνα στο internet να βρω πηγες για μια αγορα ενος spectrum μπηκα σε μια σελιδα ενος τυπου που ελεγε τα ιστορικα της εταιριας

απο εκει διαβασα για τον θανατο του θα ψαξω να την βρω την σελιδα ειμαι πολυ περιεργος!!!
 
cult είπε:
BILLYελπιζω το φωτοστεφανο του θειου clive να ειναι συμβολικο αφου ζει ακομα.Μου εκανε εντυπωση γιατι αν πεθαινε θα το ειχα μαθει.
...χε χε !! ....cult, το συγκεκριμένο σκίτσο το είχε σχεδιάσει έτσι ο Χρήστος Δόγας, για να σατιρίσει την απόφαση του θείου να βαφτίσει την νέα εταιρία του "Anamartic Ltd" !! :D
 
Χα Χα Χα anarmatic ltd φανταζεσαι γελιο!!!!!!!!!!!

Nα ανοιξεις τον Spectrum και κατω απο την ασπρη οθονη να λεει...

1982 anarmatic research Ltd χαχαχα θα κλαψω!!!!!!

Ποτε εγινε αυτο και δεν θυμαμαι?

Billy πιστεψε με...εχεις το καλυτερο avatar αχ πονεσε η κοιλια μου σε καλο να μας βγει ρε παιδια!!!!
 
...η όλη ιστορία με τον ανεπανάληπτο θείο, την "αναμάρτητη" εταιρία του, και το σκιτσάκι του Δόγα, βρίσκονται στο τεύχος 24 (στην στήλη "Εδώ Λονδίνο" του φοβερού Βασίλη Κωνσταντίνου :) ).

...αν δεν έχεις ακόμα στα χέρια σου το συγκεκριμένο τεύχος απο τον φίλο σου, μπορείς να το κατεβάσεις απο το "αρχείο τευχών". ;)
 
Πίσω
Μπλουζα