ZX Spectrum forever

billy είπε:
...η όλη ιστορία με τον ανεπανάληπτο θείο, την "αναμάρτητη" εταιρία του, και το σκιτσάκι του Δόγα, βρίσκονται στο τεύχος 24 (στην στήλη "Εδώ Λονδίνο" του φοβερού Βασίλη Κωνσταντίνου :) )....αν δεν έχεις ακόμα στα χέρια σου το συγκεκριμένο τεύχος απο τον φίλο σου, μπορείς να το κατεβάσεις απο το "αρχείο τευχών". ;)
Πιστεψε με Billy το κατεβασα απο την πρωτη μερα που ειχα την τυχη να βρω αυτο το forum

Αλλα δεν εκατσα να το απολαυσω αφου εχω πλακωθει με τα σκαναρισματα!!!

Οπου νανε τελιωνει και το 28!

Ισως δεν θα επρεπε να λεγομαι akmakas αλλα....scanarkmakas!!! :)
 
ο anamartic πρωτος το λιθο βαλεττω δηλαδη.Στο μεταξυ απο οσα μου ειπαν ο θειος clive μονο anamartic δεν ειναι(βλεπε ποκερ γυναικες κτλ).
 
Παντως περιεργεια εχω να μαθω τι εγιναν αυτα τα μεγαλα κεφαλια εκτος απο τον θειο.... :p Ο allan ζαχαρης ο Jack Tamiel με τι ασχολουνται τωρα!!!

Φανταζεστε τον jack κρεοπολη και τον allan κηπουρο χε χε!!! :)
 
cult είπε:
ο anamartic πρωτος το λιθο βαλεττω δηλαδη.Στο μεταξυ απο οσα μου ειπαν ο θειος clive μονο anamartic δεν ειναι(βλεπε ποκερ γυναικες κτλ).
...συνεπώς... "ουδείς αναμάρτητος". :D

akmakas είπε:
Παντως περιεργεια εχω να μαθω τι εγιναν αυτα τα μεγαλα κεφαλια εκτος απο τον θειο.... Ο allan ζαχαρης ο Jack Tamiel με τι ασχολουνται τωρα!!!

Φανταζεστε τον jack κρεοπολη και τον allan κηπουρο χε χε!!!
...ο Jack δεν ξέρω τι κάνει και που βρίσκεται (εδώ θα ταίριαζε γάντι και η γνωστή έκφραση "I don't know jack" :D ), αλλά για τον Ζάχαρη, περιδιαβαίνοντας σε CPC forums έχω ακούσει διάφορα, όπως π.χ. ότι έπαιξε στο reality "ο υποψήφιος" (όπου έκανε την ζωή δύσκολη στους νεαρούς υποψηφίους), καθώς και ότι τον έχρισαν "σερ" (πάντα στα αχνάρια του θείου, αυτός ο άνθρωπος !!).

Η Amstrad ξέρω ότι συνεχίζει να υφίσταται. Λογικά, ο Ζάχαρης πρέπει να είναι ακόμα πρόεδρος...

akmakas είπε:
εχω πλακωθει με τα σκαναρισματα!!!

Οπου νανε τελιωνει και το 28!

Ισως δεν θα επρεπε να λεγομαι akmakas αλλα....scanarkmakas!!!
...θαυμάζω το κουράγιο σου !! ...πάντως εγώ, τώρα που πιάσανε και οι ζέστες, μόνο που κοιτάω τον scanner, ιδρώνω !! :D
 
Τηλεγραφικά (γιατί πάλι πήζω γμτ):

1) Ο Sugar είναι ακόμα το μεγάλο κεφάλι της Amstrad.

2) akmakas προχώρα, σε θέλει όλη η χώρα!

3) Το Σ/Κ έμπλεξα με πάσης φύσεως απίθανα πράγματα και δεν πρόλαβα να μπω σχεδόν καθόλου internet (το μεν πνεύμα πρόθυμο, οι οικογενειακές υποχρεώσεις αμείλικτες). Θα σας αποζημιώσω με μπαράζ δημοσιεύσεων με την πρώτη καλή ευκαιρία (κι έχω πάρα πολλά να γράψω!).
 
1) Ο Sugar είναι ακόμα το μεγάλο κεφάλι της Amstrad.

Ναι σωστα!!!Στην εκθεση θεσσαλονικης πηρε το ματι μου ενα μικρο

περιπτερο με Amstrad προιοντα.Ειχε ενα αρκετα slim DVD player

και αλλα καλουδια!!
 
παιδες η amstrad παρολο που παρατησε τους υπολογιστες στα 90ς εβγαζε καταναλωτικα προιοντα.Ειχε βγαλει ενα φοβερο διπλο βιντεο ιδανικο για αντιγραφη κασεττων(σαν τα διπλα κασσετοφωνα αλλα σε βιντεο).Επισης στερεοφωνικα και τωρα dvd players (τα εχει ο κοτσωβολος).

Ασχετο:ειχε πεσει η σελιδα κατα τις 10-11?γιατι προσπαθουσα να μπω και μου εβγαζε μηνυμα λαθους?
 
παιδια προχθες μετα απο πολλα χρονια βρηκα τον 48Κ που εχω και παρατηρησα το interface που ειχε.Θυμηθηκα λοιπον το εξης.Αν δεν με απατα η μνημη μου ειχε βγει ενα συστημα που εμπαινε στο interface το οποιο εσπαγε τα παιχνιδια και εδινε απειρες ζωες κτλ.Νομιζω ειχε και ενα κουμπακι.Μηπως θυμαστε το ονομα του?
 
Cult φιλε μου εισαι πολυ τυχερος που βρηκες τον Spectrum μετα απο

τοσα χρονια!!!!

Δυστυχως το interface εκεινο δεν το ειχα αγορασει ποτε αλλα απο οτι

ακουγα πρεπει να εκανε καλη δουλεια!!!
 
Αν τον εχανα και αυτον θα τα παιζα.Αυτο που λεω ηταν μαυρο και ειχε ενα κουμπακι απο πανω.Θεικο gadget της εποχης.Αλλα εξακολουθω να μη θυμαμαι το ονομα του.Δε λεγονταν ομως multiface.
 
einai sigoura to multiface

eixa faei ti zwi mou.... :)
 
Το χεις σε φωτογραφια ή ξερεις που θα βρω στοιχεια για αυτο?
 
Αααααααχ δεν το ειχα το μηχανακι τοτε ωστε να

βαλω απειρες ζωες στο attic attac,fantastic voyage,abusimbel,gunfright

με ειχαν σκασει τα ατιμα.......!!
 
Ναι αυτο ειναι.Ευχαριστω για τη σελιδα.Καλα θυμηθηκα το sinclair user.Γινοταν ολοκληρη διαδικασια για να το παραλαβω.ΠΕριμενα πως και πως την κασεττα που ειχε μεσα.Αλλες εποχες.
 
Καλα απο κλωνους οτι θες.....Τσεχια ρωσια ηταν πρωτοποροι!!

clones2oz.jpg
 
Παιδιά καλώς σας βρήκα! (Αυτό είναι το πρώτο μου post εδώ).

Συγχαρητήρια και από εμένα για την προσπάθειά σας.

Θα ήθελα να σας πω και εγώ την δική μου ιστορία που ξεκινά κάπου 22 χρόνια παρά μια εβδομάδα, στις 21-6-1984. Ήταν η ημέρα που απόκτησα το πρώτο ZX-Spectrum 48K με 3 παιχνίδια. Chuckie Egg, Lunar Jetpac, Space Raiders. Από τότε και μέχρι σήμερα έζησα μια κοσμογονία και σε καμία περίπτωση δεν θα ήθελα η ζωή μου να είναι διαφορετική. Από τα χέρια μου πέρασαν όλα σχεδόν τα home micros της εποχής, αναφέρω τα ΖΧ-Spectrum 48Κ, +2, +3, Commodore 64, MSX, Amiga500, 500+, 1200, Atari ST, BBC Micro, Dragon 64, Atari 800, Ti-994A, Amstrad 464, και 6128.

Έφτασα να γράφω σε περιοδικά για PCs μέχρι και το καλοκαίρι του 2001, όπου έφυγα αηδιασμένος από το Computer & Software μια και ο νέος διευθυντής ονειρευόταν κουστουμάκηδες και corporate περιβάλλοντα....... Τον ενοχλούσε η ενασχόληση με παιχνίδια σε βαθμό υπερβολικό και έφτασε σε σημείο να απολύσει την συντακτική ομάδα του περιοδικού γιατί είχαμε και καλά ανοίξει συζήτηση για emulators..... Απίστευτα και όμως αληθινά.....Δεν θα ξαναεπιστρέψω ΠΟΤΕ σε περιοδικό μια και η kατάσταση σε όλα είναι άθλια.

Χάρηκα πριν από μερικές μέρες όταν είδα τον Θείο (Ένας είναι ο Θείος) να μιλάει σε μία εκπομπή για τον Tesla, και ναι, ζει και βασιλεύει (Μάλιστα αναφερόταν σαν Sir Clive Sinclair - Inventor).

Χάρηκα ακόμη περισσότερο όταν βρήκα το δικό σας forum από μια παραπομπή στο Insomnia, και πραγματικά όταν κατέβασα το τρίτο τεύχος του Pixel, ρε μάγκες τι να σας πω, έβαλα τα κλάματα στην κυριολεξία. Ένα συναίσθημα σαν να περνάς σε χρονοδίνη και να ταξιδεύεις πίσω στο χρόνο. Να ξαναγίνεσαι παιδί και να νοιώθεις και πάλι μέσα σου την φωτιά να ανάβει.

Και πάλι συγχαρητήρια και συγνώμη αν σας κούρασα με τη φλυαρία μου.

Νά' στε καλά και να τα λέμε!!!!!!
 
Καλως ηλθες φιλε.Χαιρομαι που μοιραζεσαι τη νοσταλγια σου μαζι μας.Οσο για την εμπειρια σου απο το περιοδικο αντανακλα νομιζω την πραγματικοτητα της εποχης.Οσο ομως υπαρχουν ονειροπολοι(σαν εσενα)μη φοβασαι τιποτα.
 
Πίσω
Μπλουζα