ZX Spectrum forever

Βασικά φορτώνω κατευθείαν απο ΤΖΧ αρχείο με το πρόγραμμα TZXplay (απευθείας από το PC), έχει το πλεονέκτημα ότι έχει δυνατή ένταση στο output ή με το ΤΖΧ2WAV μπορείς να τα γράψεις σε CD.

Κασσέτες δεν έχω, με τα TZX δεν υπάρχει λόγος.

PS απο SEGA τι έχεις?
 
λογω αποστασης απο το PC δεν το εχω δοκιμασει το προγραμμα...ετσι πηγα στη λυση να φορτωνω mp3 παιγμενα απο το xbox μεσω ενισχυτη στον μακαριτη spectrum μου...

εχω φαει φρικη με αυτα τα CF interfaces αλλα τα χρεωνουν χρυσαφι!!
 
Εννοείς τα multiface? είχα πάρεί το 128 για 18 λύρες από ebay.

Τι κάνεις τελικά με το spectrumακι, έβγαλες καμια άκρη?

Υπάρχει ένα μαγαζί κάπου στα εξάρχεια που πουλά και ανταλλάσει retro μηχανήματα, αύριο θα σου στείλω το link για το site του (το έχω στη δουλειά).

Στο site λέει τι έχει διαθέσιμο αυτή τη στιγμή και αν θυμάμαι καλά υπήρχε ένα 48k rubber keys ομως. Πριν λίγο καιρό είχε και plus.

Μπορεί να σε ενδιαφέρει αν δε βγάλουμε άκρη με το δικό σου
 
τα CF interfaces,απο οτι εχω καταλαβει, παιρνουν καρτες μνημης απο ψηφιακη φωτογραφικη μηχανητις οποιες γεμιζεις προγραμματα που φορτωνουν στιγμιαια και διαθετουν extra εντολες για τη διαχειριση!!

Ο Ανεστης θα μας τα πει λεπτομερεστερα...

Με τον speccy δεν εχω προλαβει να ασχοληθω :(
 
Κατάλαβα τι λές, κάτι αντίστοιχο με το Interface 2 που φόρτωνε cartridges.

Αλλά δεν είναι original αυτό. Έχω δεί όμως καρτάκι με flash chip που μπαίνει στο interface 2. Δηλαδή φλασάρεις το chipακι με παιχνίδια και το βάζεις στο interface 2
 
φοβαμαι οτι θα θελει eprom programmer που κοστιζει αρκετα...αλλα σιγουρα το original εχει την ομορφια του!!
 
το original έχει την ομορφιά του αλλά έχεις δεί στο ebay πόσο κάνει ένα cartridge? περίπου 50 λίρες χωρίς μεταφορικά, ΑΝ βρείς γιατί είναι πολύ σπάνια και είχαν βγεί μόνο περί τα 6 παιχνίδια σε τέτοια μορφή.
 
Wally..κάνε μου μια χάρη..Πες μου από το Α έως το Ω τι κάνεις τα audio wav παιχνίδια(Απο format Tap αν δεν κάνω λάθος ε?)Και μπορούν να διαβαστούν στον Spectrum.. εγώ έχω ένα Mp3 μικρό walkman και τα είχα περάσει μέσα με σκοπό να τα τρέξω από εκεί..αλλά δεν δουλεύουν........
 
Το καλύτερο format δεν είναι πια το TAP αλλά το TZX (θα βρείς όποιο παιχνίδι θέλεις σε αυτό το format στο TZX Vault)http://tzxvault.retrogames.com/index.htm

Μετά θα κατεβάσεις το ΤΖΧ2WAV που μετατρέπει το TZX σε WAV όπως ακριβώς ήταν η προτότυπη κασσέτα (πχ με τη συμπίεση στο φόρτωμα, την εικόνα και ΟΛΑ).

Μετά μπορείς να γράψεις τα παιχνίδια σε audio cd (ή MP3 σε τουλάχιστον 160Kbits mono) απλά αν δοκιμάσεις να τα φορτώσεις απο κανένα discman μπορεί το volume που βγάζει στην έξοδό του να μην είναι αρκετό. Το spectrum θέλει μεγάλη ένταση ήχου για να φορτώσει της προκοπής οπότε ένα στερεοφονικό είναι καλύτερο για αυτή τη δουλειά.

Επίσης μπορείς να κατεβάσεις το ΤΖΧplay που απλά του φορτώνεις το TZX και το παίζει σαν κυματομορφή, οπότε συνδέεις το καλώδιο του spectrum στο βύσμα της κάρτας ήχου σου και φορτώνει. (όπως έχω κάνει στις φωτογραφίες μου που φορτώνω το bombjack)

Πως σας φαίνεται αυτό που μόλις χτύπησα στο ebay? Είναι original Kempston interface, κοψοχρονιά. Μόνο 3 λίρες + 5 τα μεταφορικά.

http://cgi.ebay.co.uk/KEMPSTON-JOYSTICK-INTERFACE-SINCLAIR-SPECTRUM_W0QQitemZ230062295034QQihZ013QQcategoryZ50223QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem
 
Ευχαριστώ για το Hit φίλε...Τα προγράματα τα έχω όπως και όλα τα παιχνίδια του Spectrum.Με ενδιέφερε το Mp3 160Kbits mono.Αυτό μόνο είναι το φορμάτ που διαβάζει,η μπορώ να παίξω και με άλλα?
 
Φαντάζομαι υπάρχει και το TAP2WAV αλλά το ΤΖΧ είναι το πιο ολοκληρωμένο (δηλαδή περιέχει όλες τις πληροφορίες φορτώματος της κασσέτας και όλες τις συχνότητες)

Θεωρείται ΜΑΚΡΑΝ το καλύτερο και απόλυτα πλήρες αφού είναι πλήρεις εικόνες της κασσέτας και όχι της RAM του spectrum μετά το φόρτωμα του παιχνιδιού, όλα τα άλλα formats τείνουν να εκλέιψουν

Θα σου έλεγα να ασχοληθείς μόνο με TZX αρχεία.

Σου ξαναλέω ότι σημαντικό ρόλο παίζει η ένταση στο φόρτωμα, πρέπει να είναι σχετικά μεγάλη, δηλαδή να ακούγεται καλά από το speakerακι του spectrum.
 
Χμμμμ...Ίσως τελικά το πρόβλημα μου να ήταν η ένταση..Πρέπει να είναι πολύ χαμηλή...Θα το κοιτάξω!
 
εγω επαιρνα το wav και του εριχνα καμια 10db ενισχυση στο CoolEditPro πριν το κανω mp3...
 
ερωτηση: υπαρχουν +2 που να εχουν extra mic+ear για συνδεση με εξωτερικο κασετοφωνο? (καπου το ειχα ακουσει παλαιοτερα....)
 
Φυσικά, το δικό μου πάντως έχει, είναι όμως Sinclair. Τα άλλα (+2Α και +2Β) που έβγαλε αργότερα η Amstrad δεν ξέρω. Αυτά της Amstrad είχαν by the way και συμβατότητες με προγράμματα που είχαν γραφτεί για τα original speccys
 
ολα τα +2 της Amstrad ειναι :(

τα γκρι ειναι του 1986 ενω τα μαυρα (+2Α) αρχες 1987 , (+2Β) τελη 1987 (κατασκευη στο Hong-Kong) αντιστοιχα.

Αν οντως ο +2 εχει εισοδο και μπορω να το ταιζω mp3 θα το χτυπησω (λογω του οτι δεν βρισκω 128 πουθενα και θελω να βγαλω RGB)
 
Δεν είναι ακριβώς έτσι...

Το πρώτο +2 (το γκρί) στην πραγματικότητα είχε μέσα του το motherboard ενος spectrum+ 128 που συνδέονταν εσωτερικά με το ενσωματωμένο κασσετόφωνο. H πλακέτα του έγραφε Sinclair (έχω τέτοιο και το έχω δεί)

Τα υπόλοιπα ήταν πραγματικά της Amstrad και μέσα η πλακέτα έγραφε Amstrad.

Όσο για το RGB... δε σου φτάνει να βγάλεις composite? είναι πολύ εύκολο σε οποιοδήποτε spectrum
 
yeap, εννοουσα οτι βγηκαν υπο Amstard,δεν το διατυπωσα σωστα :D

Παντως σιγουρα εχει mic+ear, ετσι?
 
Τώρα θα σε στεναχωρήσω. Ήμουν 99.9% σίγουρος πως ήταν έτσι, αλλά τώρα που κοίταξα βλέπω πως δεν έχει τελικά.

Σόρρυ που σου είπα πως έχει. Μόλις το τσέκαρα και δεν έχει
 
Πίσω
Μπλουζα